Cigarsforum.gr Top Ten 2019

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2019

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστούμε και το φίλο sigaras για τις δικές του καταγραφές
με ζέουσα προτίμηση στα Cubans και μόνο μια ιδιαίτερη μνεία στο non-totem Oliva Melanio Figurado
με "διπλά" Bolivar, Lopez, Partagas & Romeo στη λίστα του, και 2 coronas gordas στις υψηλότερες θέσεις
(Γιώργη πίστεψε με, υπάρχει διαφορά στις λίστες μας από το no.10 στο no.1 που αποτυπώνεται και συνολικά ανάλογα με την κατάταξη)

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
sigaras
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2019

Δημοσίευση από suleygiannis »

Φέτος ήταν μία πολύ καπνιστικά χρονιά για μένα. Πολλά τα υποψήφια πούρα για το τοπ 10, περισσότερα από κάθε άλλη χρονιά. Είχα 24 πούρα υποψήφια για το τοπ και έπρεπε να επιλέξω μόνο 10. Άλλες χρονιές είχα 14 και ζοριζόμουν, φέτος είχα πολύ περισσότερα, οπότε καταλαβαίνετε…
Επειδή δεν ήθελα να αφήσω έξω πούρα απλά συγκλονιστικά με σχεδόν ανύπαρκτες διαφορές σε απόλαυση, καταθέτω τη λίστα με το τοπ 20 κι ας μετρήσουν τα 10 πρώτα για τη βαθμολογία. Οι διαφορές από το 20 έως το 8 είναι σχεδόν ανύπαρκτες.
Έχω ανεβάσει reviews για τα περισσότερα, στις ανάλογες ενότητες.
Για όσα έχω κωδικούς της κούτας τους αναφέρω.

20 Romeo y Julieta Cazadores ORG ABR 17
19 Bolivar Coronas LCD Assos
18 Partagas Seleccion Privada LE 2014
17 Vegas Robaina Classicos
16 Cohiba Siglo VI
15 Vegas Robaina Familiar BUO NOV 09
14 Bolivar Belicosos Finos LCD Alex
13 Partagas Lusitanias UEB SEP 17
12 Montecristo Churchill Anejados
11 Montecristo A
10 H. Upmann No.2 Reserva Cosecha LCD Takis
9 Quai D’ Orsay Grand Corona
8 Saint Luis Rey Serie A
7 Romeo y Jylieta Romeo de Luxe LE 2013
6 Rafael Gonzalez Lonsdales PUC JUL 00
5 Vegas Robaina Don Alejandro RAB SEP 10
4 Sancho Panza Coronas Gigantes TAE CCLL
3 Cuaba Diademas SFX MAR 05
2 Montecristo Especial No.2 MPC OCT 04
1 Ramon Allones Gigantes TES NOV 15
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 7):
ΣτάθηςMixalis81nikos docSvenskΤάκηςJazzmanradamanthys
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2019

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστούμε και τον Αρχί, με το δισάκι του να ξεχειλίζει από πούρα αλλά να είναι φειδωλός για τις στιγμές τους
μετράω έξι (!) discontinued στη λίστα, μια λιμιτάδα, μια ρεζέρβα, και δύο εν ενεργεία regulares
και εδώ υπάρχει χορηγία (1), ενώ λάμπουν δια της απουσίας τους Bolivar και Partagas

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2019

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Ωραία καπνιστικα χρονιά και για μένα, αναγκάστικα να αποκλεισω κάποια Cuban για να στριμωξω αυτα τα δέκα πούρα που ξεχώρισαν. Μιας και δε καπνίζω non προχωράω ευθύς στην κορυφαία δεκάδα...

10. Vegas Robaina Familiar SCO ES00 Σταλμενα από τον ταχυδρόμο NicosDoc. Μπορεί να φάγαμε παπά με το φορμάτ αλλά μου χάρισε δυο καταπληκτικές φουμες!
9. Quai D'Orsay no.50 Καπνιστηκε με καλη παρέα, με ουισκαρες και με ανάγκασε να το λατρεψω από εκείνη τη βραδιά.
8. Sancho Panzo non plus Με μια πενταετία στην πλάτη, δικαίωσε την φήμη μιας εκ των πιο απολαυστικων μαρεβων και τελικά τσίμπησα κούτα.
7. Bolivar Royal Coronas, μακράν το καλύτερο BRC που έχω καπνίσει! El Dorado με τα μπούνια...
6. Por Laranaga Petit Coronas LCD Στάθης TOR MAR 17.... Από μαγική κούτα, όπως με ενημέρωσε ο Στάθης και η συγκεκριμένη μαρεβαρα με απογείωσε.
5.Hoyo de Monterey Escogidos -Αγορασμένο απο Ντίσελντορφ...Μεγάλο πούρο αν και φρέσκο!
4. Hoyo De Monterey Churchills ENE 09 Κουβανέζικη μυσταγωγία...
3.Montecristo Tubos LCD Nicos Doc ABR O3 Με πήρε το σκαλπ η παλιατζουρα του ψηλού! Πουρακλος!
2. Bolivar Soberanos LE 2018 ABR 18 Την λιμιταδα του στρατηγού την καπνισα ανήμερα τω γενεθλίων μου, έπαθα την πλάκα μου και αναζήτησα κουτα :D
1. LGC Medaille D'or no.1 LCD Τάκης OSU JUN 02 Ο Τακαρος έμελε να είναι αυτός που μου έδωσε την ευκαιρία να δοκιμάσω αυτό το τοτέμ! Οτι καλύτερο έχω καπνίσει μέχρι τώρα!!!
These users thanked the author Mixalis81 for the post (total 3):
ΤάκηςΣτάθηςJazzman
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2019

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστούμε και τον συμπαίκτη Mixalis81 για τον καπνισμένο του δεκάλογο που μοιράστηκε μαζί μας
με πέντε regulares, τρία discontinued, μια λιμιτάδα, κι ένα LCDH καταγεγραμμένα στη χρυσή βίβλο του 2019
αλλά και τέσσερα εξ αυτών να αποτελούν χορηγίες, (η μία "ταχυδρομική")
συνεχίζοντας έτσι τη μεγάλη παράδοση της κοινότητας στο "έξω καρδιά πούρο"
και ανεβάζοντας παράλληλα τα στατιστικά της ομάδας σκέψης "το ξένο είναι πάντα πιο γλυκό"

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
sigaras
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2019

Δημοσίευση από Τάκης »

να κι ο δικός μου δεκάλογος
όπως σχεδόν κάθε χρονιά, δυσκολεύτηκα αρκετά να ξεχωρίσω δέκα φούμες
έχοντας να επιλέξω από καμιά 30ριά συνολικά, όλες σε κοντινό - πολύ υψηλό level

10. bolivar inmensas

Εικόνα

lcd Alexandros του 2000, αυτό το Inmensas δεν θα το ξεχάσω ποτέ
σπίτι του μια lazy Κυριακή του περασμένου Οκτώβρη πάνω σε θαλασσινό concept
η πλάκα είναι ότι την άλλη μέρα που μιλήσαμε, ο El Gancho δεν θυμόταν καν πως το είχε βγάλει απ' τα σεντούκια του!

9. edmundo dantes conde belicoso re mexico 2016

Εικόνα

lcd Nikos514, με μια ονειρική-φευγάτη παλέτα που δεν μου θύμιζε τίποτα
γέμισα μια σελίδα γεμάτη γεύσεις: κέδρος, κακάο, λεμόνι, κανέλα, δέρματα, μπισκότο, αλμύρες
αμύγδαλα, κάσιους, καρύδια, καστανή ζάχαρη, γρασίδι, σοκολάτα, βανίλια, τσίλια, πορτοκαλόφλουδα, κρέμες, παντεσπάνια

8. bolivar petit belicosos le 2009

Εικόνα

αστρική μικρή πυραμίδα που με ταξίδεψε στα εφτά σύμπαντα σε χρόνο dt
διαγράφοντας καθώς παραμιλούσα μια υπέρλαμπρη κομητική τροχιά πριν χαθεί στο άπειρο για πάντα

7. montecristo open eagle

Εικόνα

με καλοκαιρινό ολόγιομο φεγγάρι μετά από ολοήμερο ψάρεμα, μια βραδιά που όλα έμοιαζαν τέλεια
GUT MAY 12, το καλύτερο eagle που έχω καπνίσει ποτέ

6. partagas 898 varnished

Εικόνα

RAS DIC 09, αμάλθειο κέρας, καιόμενη βάτος, ιπτάμενο χαλί, da-da-dalia!
απ’ τα πούρα που κάθονται στο μυαλό σου και τα θυμάσαι για πάντα σαν σημεία αναφοράς

5. romeo y julieta de luxe le 2013

Εικόνα

lcd στάθης, δεν είναι η πρώτη φορά που αυτή η υπερκαταπληκτική λιμιτάδα του ζεύγους μπαίνει στο top-ten μου
αυτή τη φορά το de-luxe El Dorado χαρτογραφήθηκε στην Αργεντινή, πούρο όλα και τα πάντα

4. h. upmann sir winston

Εικόνα

MOA MAY 09, καλοκαιρινό αστρόπλοιο καπνισμένο ένα μαγεμένο δειλινό
αυτό δεν ήταν πούρο αλλά Πλατύ Ποτάμι, και ναι, δεν υπάρχει πούρο σαν ένα παλιό καλό μελωμένο Σερ…

3. partagas coronas

Εικόνα

μια φορά κι έναν καιρό είχαν και τα Partagas Corona
η κούτα μοιάζει σαν διεύθυνση από γειτονιά της Εδέμ: SVF AGO 05, πού θα ξαναβρούμε τέτοια πούρα βρε παιδιά…

2. partagas lusitanias

Εικόνα

SOA DIC 07, κάηκε Ιούνιο μαζί με άλλα δύο prominentes σε αξέχαστη εκδρομή
με σούπερ παρέα, διάθεση στα ουράνια, και μια ψητή σκορπίνα να απαντάει σε όλα τα «γιατί»

1. san cristobal muralla

Εικόνα

ΕΜΑ ΜΑΡ 08, κάηκε πέρσι στην πίτα του φόρουμ στο C-V, αργάμιση στο μοναστηριακό
η απόλυτη ευδαιμονία του να καπνίζεις ένα εξωπραγματικό πούρο, μια μαγική βραδιά περιστοιχισμένος από φίλους
από κείνες τις φούμες/στιγμές που θα ‘θελα να γράψω ποταμούς αλλά δεν έγραψα λέξη
κάλλιστα θα μπορούσε να ήταν το τελευταίο πράγμα που θα ‘θελα να κάνω πάνω στη γη
κι ύστερα, θα ‘μουν αιώνια χαρούμενος κι ευτυχισμένος...

αυτά από μένα παίδες, να ‘μαστε καλά και του χρόνου!

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 7):
Spirosbusa71ΣτάθηςPetransuleygiannisSvenskJazzmanMixalis81
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2019

Δημοσίευση από Svensk »

10. HDM Epi 1
Ένα καλοκαιρινό πρωινό δίπλα στο κύμα.
9. La Gloria cubana m4.
Ομόρφυνε ένα απόγευμα στο γραφείο.
8. HDM Epi 2.
Πάλι απόγευμα στο γραφείο.
7.Monte 4.
Το καλοκαίρι με θαλασσινά και τσίπουρο.
6.Μonte 3.
Καπνίστηκε μετά το γεύμα που περιγράφω πιο πάνω.
5.Partagas E2
Αργαμιση στη βεράντα του αδερφού μου.
4.Partagas short
Για το μαςς.
3. Bolivar Petit Belicosos LE 2009.
Σε εστιατόριο –πριν το νόμο.
2. Partagas Petit Coronas Especiales.
Στη βεράντα ενός νοσοκομείου. Ό στόχος ήταν να ξελαμπικάρω, και σε κρίσιμο βαθμό επετεύχθη.
1.Cohiba V.
Ανήμερα πρωτοχρονιά.
These users thanked the author Svensk for the post (total 4):
ΣτάθηςΤάκηςJazzmansigaras
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2019

Δημοσίευση από Τάκης »

Svensk, ο έβδομος που καταθέτει τη λίστα του με τα precious του '19
με εννέα regular και μία λιμιτάδα, πιστός πάντα στην Επικούρεια φιλοσοφία, και με τη γνωστή Dalia της Ινδιάνας στην κορυφή
σε φούμες στο γραφείο, την πλαζ, τη βεράντα, το εστιατόριο, ακόμα και σε νοσοκομείο!

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2019

Δημοσίευση από Jazzman »

Με τιμή και περηφάνια καταθέτω τις 10 καλύτερες Κουβανέζικες φούμες μου. Κάθε μια από αυτές έχει ιδιαίτερη σημασία αφού έναν το 2019 λίγο πιο ενδιαφέρον, λίγο πιο γεμάτο και σίγουρα πολύ πιο όμορφο

10. Partagás Shorts
Το έκαψα στο Mass του SpirosBusa, χύμα αγορά αγνώστων στοιχείων. Κάηκε μια όμορφη μέρα κάνοντας δουλειές στον κήπο. Αγαπημένο πούρο - γεύσεις, εντάσεις πολύ πιο πάνω από το ανάστημά του. Το χέρι πάντα πάει σε ένα σορτ όταν θέλω κάτι σίγουρο.

Εικόνα

9. Punch Royal Coronations '12
Αγορασμένο από τη Σ. Αραβία χύμα. Κάηκε καλοκαιράκι στην Αγία Άννα στην έναρξη των διακοπών. Μαγική παλέτα γεύσεων κ αρωμάτων, από τα στικ που μου έδειξαν το μεγαλείο των Punch.

Εικόνα

8. Bolívar Petit Coronas MSU NOV '18
Παραλία Αγίας Άννας σούρουπο και ταξίδι με τον Στρατηγό. Μια από τις καλύτερες μαρέβες του νησιού. Η συγκεκριμένη κούτα μου έχει δώσει συγκινήσεις και άλλες φορές.

Εικόνα

7. Hoyo de Monterrey Epicure No.1 PUS MAR '18
Κάηκε τελειώματα Μ. Εβδομάδας πάνω από τραπέζι με "νηστίσιμα" δίπλα στη θάλασσα της Χαλκίδας, παρέα με τον κουμπάρο μου και τις γυναίκες μας. Αγαπάω Corona Gorda, αγαπάω Epi. 1

Εικόνα

6. Montecristo Double Edmundo LAT JUN '17
Το έχω χαρακτηρίσει τα "μακαρόνια με κιμά" των πούρων. Δε με απογοητεύει ποτέ, το συγκριμένο όμως κάηκε τη βραδιά του πάρτι γενεθλίων στο verde, Μόντε γεύσεις, τέλειο κάψιμο, ωραίες συζητήσεις, φοβερή βραδιά.
*Δεν υπάρχει φωτογραφικό ντοκουμέντο*

5. H Upmann Majestic RAU AGO '16
Κάηκε αρχές Φεβρουαρίου στη Βουδαπέστη κάτω από τη βροχή, μέσα στο Szimpla Kert (ruin bar) μαζί με τη γυναίκα μου. Λίγες μέρες αργότερα γυρνώντας Ελλάδα μάθαμε ότι είναι έγκυος.
*Δεν υπάρχει φωτογραφικό ντοκουμέντο*

4. Romeo y Julieta Cazadores LAT SEP '17
Τυχαία ανακάλυψη της χρονιάς το συγκεκριμένο πούρο. Κάηκε μια αδιάφορη μέρα στη βεράντα πίνοντας ρακί. Έκανε ένα μοναχικό και ήσυχο απόγευμα να απογειωθεί!

Εικόνα

3. Diplomáticos Diplomáticos No.4 LCD Alexandros
"Αυτό δεν είναι για σένα", μου είπε ο Μαλλιάς δίνοντάς μου το μικρό Diplo, "αυτό είναι για να το καπνίσεις για την κόρη σου. Δε χρειάζεται να πω κάτι αδερφέ, μόνο ευχαριστώ!
*Δεν υπάρχει φωτογραφικό ντοκουμέντο*

2. Partagás Serie P No.2 LCD Tournesol, Project Ταχυδρόμος vol. II
Ήταν ο "χοντρός" που μου ήρθε από το Θάνο. Διαστημικό πούρο, παραμιλούσα με κάθε τζούρα. Μα τι εκπληκτική πουράκλα είναι αυτή!

Εικόνα

1. Punch Royal Selection No.11 LCD Alexandros, Project Ταχυδρόμος vol. I
Το παραπάνω πούρο κάηκε για τα χρέη του Ταχυδρόμου Vol. 1. Εκείνη την περίοδο ανακαίνιζα την κουζίνα μου και σκέφτηκα να κάψω το πούρο όσο έκανα δουλειές - προφανώς το 2ο δεν ίσχυσε ποτέ. Το Punch με καθήλωσε, ήταν η πιο εκπληκτική καπνιστική εμπειρία που είχα απ΄όταν ξεκίνησα να κάνω πούρα. Ήταν η απόλυτη έκφραση του μεγαλείου των Κουβανέζικων πούρων και των στιγμών που μπορούν να σου χαρίσουν!

Εικόνα
These users thanked the author Jazzman for the post (total 5):
ΣτάθηςPetranTournesolΤάκηςsigaras
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2019

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστούμε και τον jazzman για την καταγραφή πούρων και στιγμών που έλαμψαν τη χρονιά που πέρασε
με 7 regulares και 3 discontinued στη λίστα του, 2 punch και 2 partagas, αλλά και 3 χορηγηθέντα (τα 2 ταχυδρομικά)

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Cigarsforum.gr Top Ten”