Cigarsforum.gr Top Ten 2019

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Cigarsforum.gr Top Ten 2019

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

αγαπητοί φίλοι συνταξιδιώτες του γαλάζιου καπνού

μιας κι αρκετοί από σας είσαστε παρόντες από τότε που πρωτοξεκινήσαμε
τούτη την αξιοσημείωτα ενδιαφέρουσα για την κοινότητα μας ψηφοφορία
θα ήθελα καταρχήν να μοιραστώ μαζί σας την ιδιαίτερη χαρά που νιώθω
παρουσιάζοντας για όγδοη συνεχή χρονιά το Top-Ten μας

ήγγικεν η ώρα να καταρτίσουμε και φέτος ο καθένας τη δική του λίστα
με τα πούρα που άφησαν ανεξίτηλο στίγμα στη χρονιά που πέρασε
να θυμίσω λοιπόν στους παλιούς και να επισημάνω στους καινούργιους
πως ψηφίζουμε με βάση την περίσταση και το τυχαίο, την αλχημεία δηλαδή στιγμής & φούμας
κι όχι τη γενική/συνολική εικόνα που μας άφησε ένα πούρο τη χρονιά που πέρασε
κατά παράδοση μάλιστα, σημειώνουμε προαιρετικά στη λίστα μας και τις στιγμές που τα συνόδευσαν
αφού όπως πολλές φορές έχουμε πει, τα μεν στεφανώνουν τη δόξα των δε

θυμίζω επίσης, ότι κάθε πούρο της λίστας μας βαθμολογείται ανάλογα με τη θέση που το βάλαμε
με μικρότερη βαθμολογία το «1» που αντιστοιχεί στο no.10 πούρο
και μεγαλύτερη το «10», που αντιστοιχεί στο no.1 πούρο της χρονιάς μας
με αυτόν τον τρόπο καταρτίζεται κάθε χρόνο και η τελική κατάταξη/βαθμολογία του Top-Ten

Εικόνα

παράλληλα με το κλασικό Top-Ten, μπορείτε να καταθέσετε και τη λίστα σας με τα καλύτερα non που καπνίσατε μέσα στο 2019
οι κανόνες είναι ακριβώς ίδιοι όπως προηγουμένως, απλά εδώ τα πράγματα είναι πιο χαλαρά
αφού μπορείτε να ψηφίσετε από 1-2 πούρα (αν έχετε μικρό δείγμα), μέχρι και 10 αν είστε φίλοι των non

πάρτε μολύβι και χαρτί λοιπόν κι αρχίστε να το μουντζουρώνετε
θυμηθείτε, ανατρέξτε στα σκονάκια (ή τα εξελάκια σας), και δώστε πόνο
οι λίστες σας θα υποβάλλονται αρχίζοντας από το No.10 και καταλήγοντας στο No.1

ως λήξη της ψηφοφορίας, ορίζεται η Κυριακή 26 Ιανουαρίου 2020 και ώρα 08:00
μετά, το λόγο θα πάρει η Jimboular Logic για τα αποτελέσματα

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 8):
JazzmanΣτάθηςSpirosbusa71suleygiannisAssosMixalis81alexandrosSvensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2019

Δημοσίευση από Στάθης »

Έτοιμη την έχω τη λίστα ας τη μπουμπουνίσω...

10. RyJ Milles Fleurs - Το πούρο που μου έστειλε ο Θάνος και ξεκίνησε το παιχνίδι του ταχυδρόμου. Το ότι πήγα κουβά δεν έχει καμία σημασία.
9. RyJ Tacos LE 2018 Lcd Jazzman - Μετα απο 2 απανωτές αποτυχίες έμελλε του Βλάση αν είναι τι τυχερό ;)
8. Sancho Panza Belicosos - Χυμαδούρα από Γερμανία που είχα στην κατοχή μια 2ετια. Μπαλκονάτο αρχές καλοκαιριού... Έκτοτε έψαχνα κουτά.
7. Partagas P2 Tubos - Το κάπνισα στα παραμονή 15άγουστου παρέα με Τάκαρο και Ελ Γκάντσο 8-)
6. Diplomatico No4 Lcd Alexandros - Το κάπνισα αρχές Νοέμβρη που ήμουν Μόνος στο Σπίτι με απογευματινό καφεδάκι...
5. Ramon Allones 8-9-8 RE Alemania Lcd Nikosdoc - Το πούρο που έκλεισε ένα πολύ ωραίο μεσημεριανό τσιπουράκι την τελευταία μέρα του 2019.
4. Bolivar Super Coronas LE 2014 - Το κάπνισα ένα βράδυ του Αυγούστου στη Νίσυρο... Αργεντίνικο κομματι.
3. Punch Regios LE 2017 Lcd Nikosdoc - Τελευταία μέρα των καλοκαιρινών διακοπών με πολύ βροχή και μαγικές μουσικές.
2. RyJ De Luxe LE 2013 - Καλοκαίρι και αυτό στις διακοπές παρέα με τους κολλητούς μου και Glenfarclas 18...Αργεντίνικο κομματι.
1. Montecristo Especial No2 - Χύμα από Γερμανία και αυτό το έχω πάνω από 2 χρόνια ήταν και αυτό μέρος των μαγικών πούρων που έκανα μόνος στο σπίτι... Μ Α Γ Ι Κ Ο... Εννοείται ότι έψαξα και βρήκα κούτα :lol:

Από το Νο5 και κάτω όλα τα πούρα ήταν μαγικά...Με παίδεψαν πολύ να τα βάλω σε σειρά 8-)
These users thanked the author Στάθης for the post (total 8):
Spirosbusa71JazzmanharmonicaFairlightΤάκηςalexandrosAssosSvensk
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2019

Δημοσίευση από Τάκης »

Στάθης ο πρώτος φετινός ψηφοφόρος που σπάει το ρόδι του Top-Ten μας
και που όπως φαίνεται είχε έτοιμο και κατασταλαγμένο το libro d' oro της χρονιάς του
γεμάτο διπλά δαχτυλίδια, με 4 λιμιτάδες συν ένα ρέχιοναλ στα δέκα της λίστας του, (κι ένα discontinued)
αλλά κι ένα πολύ υψηλό ποσοστό - 50% επί του συνόλου - να προέρχεται από χορηγίες (η μία "ταχυδρομική")

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2019

Δημοσίευση από Jazzman »

Η πιο ενδιαφέρουσα ψηφοφορία της χρονιάς για εμένα, θα ξεκινήσω με το top 10 non Cubans μου για το 2019:

#10. The Griffin's Classic Perfecto - ένα συμπαθητικό πουράκι που έδεσε τέλεια με μια από τις πρώτες καλοκαιρινές φούμες στη βεράντα, συνοδεία ρακί από Σητεία.
#9. Undercrown Corona Viva - μια πολύ γλυκιά corona της αγαπημένης Undercrown, απογευματινή φούμα μετά από μπάνιο στη Σαρωνίδα.
#8. Caldwell The King Is Dead Premier Robusto - λεμονάτο και γλυκό! Συνοδευόμενο από το γνωστό λιποδιαλυτικό cocktail σε μια βραδινή φούμα στον κήπο το καλοκαίρι.
#7. Joya de Nicaragua Antaño Dark Corojo Doble Fuerte Robusto - καπνίστηκε στις τελευταίες καλοκαιρινές νύχτες, δηλαδή αρχές Νοέμβρη. Πολύ ενδιαφέρον πούρο.
#6. Oliva Series V Lancero - πρώτη επαφή με το lancero της Oliva, καπνίστηκε στο όρθιο σε βραδινή βόλτα στο κέντρο της Μαδρίτης. Εκπληκτικό format, γεύσεις, καύση. Φοβερό!
#5. Caldwell Eastern Standard Silk Road Lancero - το καλύτερο Caldwell που έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής. Έκλεισε βραδινό bbq το καλοκαίρι στον κήπο
#4. CAO Pilon Robusto - Αρχές Ιουλίου Χαλκίδα, κάηκε χαζεύοντας τη θάλασσα μαζί με τον κουμπάρο μου.
#3. Undercrown Robusto Maduro - Πάλι Χαλκίδα, μέσα Ιουλίου, μετά από ένα φανταστικό γεύμα κάηκε με συνοδεία ρούμι μπροστά στη θάλασσα, συζητώντας με τη γυναίκα μου για την ημερομηνία του τοκετού που πλησίαζε.
#2. Illusione CG4 Corona Gorda - Συγκλονιστικά καλό πούρο, κάηκε το πρωί του Πάσχα. Αρώματα, γεύσεις απλά εκπληκτικά.
#1. Oliva Series V Melanio Figurado - Αδιαφιλονίκητος νικητής! Οι λόγοι πολλοί, θα μπορούσα άνετα να διαλέξω 3 διαφορετικές περιστάσεις καψίματος και πάλι θα κατέληγε πρώτο. Για την καταχώριση, διαλέγω μια Μαγιάτικη βόλτα στη Χαλκίδα δίπλα στη θάλασσα.


Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
These users thanked the author Jazzman for the post (total 6):
ΣτάθηςΤάκηςharmonicaalexandrosAssosSvensk
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2019

Δημοσίευση από Τάκης »

ψαγμένο, φωτογραφημένο, διανθισμένο με αναμνήσεις και το πρώτο non Top-Ten της χρονιάς από το Βλάση
με δύο Oliva, δύο Caldwell, δύο Drew Estate, κι από ένα Giolito, Joya, Cao & Griffin's

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
ΣτάθηςFairlight
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2019

Δημοσίευση από suleygiannis »

Εγώ μιας και καπνίζω το πολύ 10 νον το χρόνο, δεν μπορώ να συνεισφέρω και πολλά ως προς τα νον.
Αυτά που ξεχώρισα φέτος ήταν: Caldwell The King is Dead Manzanita και Oliva Serie V Melanio Robusto LE 2018
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2019

Δημοσίευση από Fairlight »

Γενικά το 2019 ήταν για μένα μια μέτρια χρονιά καπνιστικά θα έλεγα. Λίγες κορυφές, πολλές μετριότητες και στο δεύτερο μισό είχα για κάποιο λόγο και αρκετές στούμπες. Επίσης σύμφωνα με τα αρχεία μου όσο μεγαλώνω τόσο περισσότερο καπνίζω. Αυτά ξεχώρισα για φέτος:

10. Partagas Lusitanias MUL JUN 15
Μαγική 10αρα που πλέον έχει τελειώσει. Τώρα έχω μια ακόμα πιο μαγική 25αδα που είναι όλα σφικτά.

9. Juan Lopez Seleccion No 2 SAT FEB 17
O 'Τελευταίος των Μοϊκανών' καμπινέτο, σε σχέση με πολλά μέτρια που έχω καπνίσει τελευταία.

8. Romeo y Julieta Belicosos
Σκόρπιο στικ που με έκανα και παραμίλαγα

7. Cuaba Exclusivos TOS OCT 16
Κάτι έγινε με αυτά τα Exclusivos και κατέβηκαν από τον παράδεισο.

6. Montecristo Double Edmundo LCD Nikos Doc
Mου το έδωσε ο Doc σε βόρειο whiskey tasting και μπορώ να πω οτι ήταν μακράν το καλύτερο διπλό που έχω καπνίσει

5. Bolivar Tubos No. 1 LCD Assos
Άσσος από τον άσσο, δεν θα μπορούσε να πάει και άσχημα. Καταπληκτικό πούρο.

4. Bolivar Belicosos Finos UBM JUL 17
Mαγικό καμπινέτο από το νησί που ευτυχώς έχω καπνίσει μόνο ένα!

3. Sancho Panza Gran Quixote ER Belux 2017 LGR DIC 17
To πρώτο που κάπνισα ήταν επικό πούρο. Τα υπόλοιπα όχι και τόσο αλλά μπορεί να ήταν και θέμα τραβήγματος.

2. Βolivar Soberanos EL 2018
To πρώτο, αγνώστων στοιχείων που κάπνισα. Συγκλονιστικό πούρο.

1. H. Upmann Magnum 50 EL 2005 LCD Takis
Απλά μέσα στα καλύτερα πούρα που έχω κάψει τα τελευταία χρόνια. Τάκη ευχαριστώ.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Από non δεν κάπνισα και πάρα πολλά φέτος και μάλιστα και πούρα που να θυμάμαι. Ξεχώρισα αυτά τα 4

4. Cain Daytona 654 T

3. Caldwell the King is Dead Premier

2. Oliva Series V Melanio Figurado

και φυσικά το ανεπανάληπτο, ο βασιλιάς των non

1. La Flor Dominicana Double Ligero Digger
These users thanked the author Fairlight for the post (total 6):
ΤάκηςSpirosbusa71ΣτάθηςJazzmanalexandrosSvensk
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2019

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστούμε το Γιάννη για τις λιγοστές non φούμες που ξεχώρισε μέσα στο 2019 με Caldwell και Oliva

και τον αγαπητό επιστήμονα που κατέθεσε ταυτόχρονα τις δικές του
με το "εργαλείο" Digger των LFD να φιγουράρει στο no.1 από τα non καπνίσματα, ακολουθούμενο από δυο Oliva κι ένα Caldwell
ενώ στα κουβανέζικα του κυριάρχησαν τα regulares (7 - το ένα discontinued), με 3 Bolivar και τα υπόλοιπα μοιρασμένα ανά μια brand
αξιοσημείωτη κι εδώ η παρουσία των χορηγιών (3/10)

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
Fairlight
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2019

Δημοσίευση από Τάκης »

θα ξεκινήσω με τις καταγραφές μου από τo εκτός Νήσου Κ. ημερολόγιο καταστρώματος
καταθέτοντας τη λίστα με τα 10 καλύτερα non cubans που κάπνισα μέσα το 2019:

10. la estancia robusto

Εικόνα

όμορφη vintage καλοκαιρινή φούμα με ελάχιστα τα non στοιχεία (!) συντηρώντας την ίντριγκα της «βλάσφημης μίξης»

9. oliva cain daytona 654t

Εικόνα

με σώμα τολμηρό και ισορροπημένο μου έδωσε σταθερά 6-7 πολύ καλές φούμες μέσα στο ‘19

8. joya de nicaragua antano lancero

Εικόνα

κάθε φορά που το καπνίζω το ευχαριστιέμαι – είναι και λεπτεπίλεπτο, άλλωστε joya=στανταράκι

7. griffins classic no.400

Εικόνα

premium παράσταση, από μια - έστω και σκηνοθετημένη - γη της επαγγελίας
που αν και δεν είναι κουβανέζικη, εξακολουθεί να μου κάνει κλικ

6. la flor dominicana andalusian bull

Εικόνα

lcd assos, στον τελικό του τσάμπιονς λιγκ λίβερπουλ-τότεναμ
χορταστικό πούρο με ιντριγκαδόρικη παλέτα

5. caldwell long live the king lock stock belicoso

Εικόνα

πάντοτε επανέρχομαι στο πρώτο Caldwell που δοκίμασα
αυτό καπνίστηκε εορτάζοντας τη συνέντευξη του Robert στο φόρουμ

4. padron 1926 no.9 natural

Εικόνα

σταθερά και διαχρονικά από τα καλύτερα non cubans που έχω φουμάρει, γι’ αυτό άλλωστε και επανέρχομαι

3. la flor dominicana double ligero dl 654

Εικόνα

άλλη μια έξοχη δημιουργία του Litto Gomez από αυτή την καταπληκτική σειρά
από εκείνα τα non που τοποθετούν τον πήχη ψηλά

2. davidoff yamasa robusto

Εικόνα

lcd στάθης, αγαπάω yamasa, με τα φινετσάτα και μεστά καπνά, πέραν της γνωστής non μανιέρας
το robusto είναι ένα σπάνιο εξαιρετικό δείγμα υψηλής non ραπτικής

1. oliva serie v melanio figurado

Εικόνα

lcd jazzman, το καλύτερο figurado που έχω καπνίσει ως τώρα (κι έχω καπνίσει πολλά)
καταπληκτικό πούρο, στο τσακ έμεινε έξω από το «κανονικό» μου top-ten
These users thanked the author Τάκης for the post (total 6):
JazzmanΣτάθηςSpirosbusa71AssossigarasSvensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2019

Δημοσίευση από sigaras »

Ωραία χρονιά το 2019 με πολύπλοκα χαρμάνια, ενδιαφέρουσες ανακατατάξεις, και όμορφες φούμες. Αν και θα προτιμούσα το top ten να ήταν χύμα ten χωρίς σειρά κατάταξης θα καταθέσω τη δικιά μου εμπειρία:

10. Partagas Aristocrats: τρίχρονο μανούλι, μια κρύα μέρα του Δεκέμβρη, συνοδεία ζεστής σοκολάτας με 68% κακάο. Τέλειος συνδυασμός.
9. R & J mille fleurs: Μεγάλη εβδομάδα, συνοδεία μαύρης μπύρας. Δεν ξέρω πως το έχω συνδυάσει αυτό το πούρο με τη βδομάδα των παθών...
8. Bolivar Petit Coronas: By the sea, coctail etc.
7. R & J coronitas en cedro: Ωραία, κάπως dark φούμα.
6. Partagas Shorts: Κλασική αξία.
5. San Cristobal El Principe: Η ανακάλυψη του 2019! Μεγάλη η χάρη του Αγίου Χριστόφορου!
4. Bolivar Royal Coronas: Βασιλικό πούρο.
3. Juan Lopez 2: Οίνος αφρώδης ελληνικός, καλοκαιράκι, 2 φίλοι καλοί και το δυάρι να κεντάει.
2. H. Upman Magnum 46 LCD fairlight-ταχυδρόμος: Α ρε Θωμά τι μου είχες στείλει!
1. Juan Lopez 1: Απίστευτα πολύπλοκο πούρο!

Από non τώρα δεν κάπνισα πολλά. Ξεχώρισα μόνο το olivia melanio figurado, το οποίο ήταν πραγματικά πολύ καλό αλλά πραγματικά δεν έφτανε ούτε το partagas aristocrats για να πω την αλήθεια. Κάποια άλλα που κάπνισα (davidoff, dunhill, vegafina) ήταν σκέτες μετριότητες.
These users thanked the author sigaras for the post (total 3):
FairlightSvenskΤάκης
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Απάντηση

Επιστροφή στο “Cigarsforum.gr Top Ten”