Laurel & Hardy: Two Smokes!

συνδυαστικά-συγκριτικά-ομαδικά tastings
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Laurel & Hardy: Two Smokes!

Δημοσίευση από Jazzman »

Αισθάνομαι περήφανος που συνεχίζω την παράδοση με τόσο σθένος και αποφασιστικότητα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Θάνο, χίλια ευχαριστώ γι ακόμα μια φορά. Δεν κάνεις κάθε μέρα τέτοιες πουράκλες!

Εύχομαι καλή συνέχεια στον Dr. Fairlight Van Bokolen και καλές φούμες σε όλους τους συμπαίχτες!
These users thanked the author Jazzman for the post (total 7):
χεντυ κοντουFairlightΤάκηςTournesolSpirosbusa71Svenskalexandros
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Laurel & Hardy: Two Smokes!

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 10):
JazzmanFairlightΣτάθηςTournesolsigarasSpirosbusa71SvenskPETROSalexandrosχεντυ κοντου
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Laurel & Hardy: Two Smokes!

Δημοσίευση από Fairlight »

Εικόνα

Λοιπόν, είπα να ξεκινήσω με τον χοντρό της παρέας. Οι μετρήσεις, του ματιού και του caliper δείχνουν ξεκάθαρα robusto. Έχει ένα σχετικά ανοιχτόχρωμο και στεγνό wrapper.

H κρύα είναι έντονη με χλωρό γρασίδι, ξύλο και λίγο μέλι. Κόβω και τραβάει δύσκολα. Το κυρίως ξύλινο pre δεν μου είναι γνώριμο, πρέπει να είναι κάτι που δεν καπνίζω ιδιαίτερα συχνά (αρχίζει εδώ η προ-παραγγελία/pre-order του κουβά).

Στο ανάμα δίνει ξύλο, ζάχαρη και ψωμί. Ένα τσικ πιπεριού στην εκπνοή. Δυστυχώς επειδή το τράβηγμα δεν είναι πολύ καλό οι γεύσεις είναι λίγο μουδιασμένες. Tέλος του πρώτου τρίτου το πιάνουν οι γλύκες και βγάζει και κάτι σε αποξηραμένο δαμάσκηνο.

Στην μέση πλέον και τα πράγματα δεν έχουν αλλάξει ιδιαίτερα με την διαφορά ότι τα φρούτα έχουν δυναμώσει λίγο και φέρνουν πλέον σε βερίκοκο. Εμφανίζεται και λίγο ξύλο και χορτάρι, δειλά όμως. Νομίζω ότι στο βάθος παίζει και λίγο φουντούκι.

Προς το τέλος εμφανίζεται βαθύ μέλι δημιουργώντας ένα αρκετό γλυκό παρασκήνιο. ‘Μπροστά’ εμφανίζονται λίγο λευκό πιπέρι, ψωμί, καραμέλα, αμύγδαλο και λίγο ξύλο. Δυστυχώς το πούρο έχει μουλαρώσει τελείως εδώ και το αφήνω ένα κλικ πριν την ώρα του.

Περίεργο πούρο. Ξεκίνησε σαν Επίκουρος και κατέληξε σαν μέτριο JLSn2. Χωρίς πολλές περιστροφές η ψήφος μου:

Vitola de galera: Robustos
Marca: Juan López
Cigar: Selección No.2
These users thanked the author Fairlight for the post (total 11):
ΤάκηςTournesolΣτάθηςSpirosbusa71SvenskPetranAssosharmonicaJazzmanχεντυ κοντουsigaras
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Laurel & Hardy: Two Smokes!

Δημοσίευση από Fairlight »

Πάμε δυνατά για το δεύτερο μέρος τώρα. Ο λιγνός του Βλάση πρόκειται σχεδόν σίγουρα για mareva. Είναι λίγο μπασμένη στο δαχτυλίδι αλλά οκ…

H κρύα δίνει βαθύ μέλι και λίγο άχυρο. Κόβω και τραβάει τέλεια. Το pre είναι πολύ αδύναμο, δίνοντας μόνο λίγο κέδρο και παραδόξως και λίγο πορτοκάλι.

Εικόνα

Ανάβοντας γίνεται ο χαμός. Τσίλι, λουλούδια, πορτοκάλι και τζίντερ! Το πούρο μου αρέσει πάρα πολύ και με λούζει και λίγος κρύος ιδρώτας γιατί πραγματικά δεν ξέρω τι είναι.

Kαθώς φτάνει στο τέλος του πρώτου τρίτου καλμάρει λίγο (ελάχιστα), τα εσπεριδοειδή φεύγουν, μπαίνει λίγο μέλι και δίνει και λίγο ταμπάκο.
Στην μέση το πούρο φαίνεται να ετοιμάζει μια μικρή κοιλίτσα και αυτή όντως έρχεται με τις περισσότερες γεύσεις να γίνονται λίγο μουντές και με μόνο τα πιπέρια να εμφανίζονται στο προσκήνιο.

Αρχή τελευταίου τρίτου και παίρνει λίγο πάλι τα πάνω του. Σοκολάτα bitter, το τσίλι δυναμώνει και άλλο και μπαίνουν και κάτι περίεργα μαντζούνια.
Τελειώνει σε πιο BDSM με ξύλο και τσίλι.

Λοιπόν, το πιο κοντινό που θα μπορούσα να σκεφτώ είναι Boli και αυτό κυρίως λόγω του τσίλι και της δύναμης. Μου φαίνεται ελαφρά πιεσμένο στα πλάγια, οπότε θα το παίξω:

Vitola de galera: Marevas
Marca: Bolivar
Cigar: Petit Coronas


Κουρτίνες τέλους από μένα κυρίες και κύριοι. Από δω και πέρα μπορώ μόνο να ελπίζω στο έλεος των Βαρόνων της Σ.Π.Ε.Κ.Α προσφέροντας ως θυσία αστακό με σπονδή ΜΟΕΤ σερβιρισμένα σε χρυσό δίσκο Μάκη Χριστοδουλόπουλου. Ελπίζω τέτοια μέρα που ναι να με λυπηθούν και να μου στείλουν, μικρό, χαριτωμένο και εμφανίσιμο κουβαδάκι και όχι μεγάλο πλαστικό διπλοκούβαδο από τα LIDL.
Εικόνα


H σκυτάλη περνάει τώρα στο εκπρόσωπο του nonsmokersclub.com στο cigarsforum.gr suleygiannis o οποίος καλείται να παραλάβει το πακέτο του καθώς και να το παρουσιάσει στο σύνολο του ώστε να ξεκινήσει η δίκη του.
These users thanked the author Fairlight for the post (total 12):
TournesolΣτάθηςΤάκηςharmonicaJazzmanAssosχεντυ κοντουsuleygiannisSpirosbusa71SvenskPetranalexandros
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Laurel & Hardy: Two Smokes!

Δημοσίευση από Jazzman »

Εορταστική μέρα σήμερα και ο πουροΑϊ Βασίλης ξυπνώντας με πηρε τηλέφωνο.

Εικόνα

"Τι θες Μπιλ" απαντάω.
"Τη διεύθυνση του Fairlight μου δίνεις;"
"Τι την θες;" αποκρίνομαι
"Να τη βάλω στο gps γιατί τα ζωντανά δεν ξέρουν το δρόμο"
"Σου στέλνω στίγμα με viber" του λεω.

Beep-beep

Ανοίγει gps ο Άγιος, google maps και πατάει πλοήγηση. Βάζει το κινητό σε landscape και το στερεώνει στα κωλομέρια του πίσω ταράνδου.

Κάνει έναν τελευταίο έλεγχο στη λίστα του να δει αν ο επιστήμονας είναι εκεί

Εικόνα

"Τα βρήκε", λέει ο χοντρός και τα ροδαλά του μάγουλα έτρεμαν σαν κρέμα καραμελέ απο το πλατύ χαμόγελο. Καμουτσίκωσε τους ταράνδους και με ένα γδούπο απογειώθηκε.

Με μεγάλη τιμή ανακοινώνω ότι η δυναστεία των Σπυριδώνων μόλις τελείωσε. Να ζήσει η δυναστεία των Μποκολήδων!

Θωμά πολλα συγχαρητήρια!!! Πραγματικά δε μπορώ να σκεφτώ καλύτερο χριστουγεννιάτικο δώρο :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Jazzman την Τετ Δεκ 25, 2019 4:10 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
These users thanked the author Jazzman for the post (total 12):
FairlightΣτάθηςΤάκηςAssosnikos docχεντυ κοντουsuleygiannisSpirosbusa71SvensksigarasPetranalexandros
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Laurel & Hardy: Two Smokes!

Δημοσίευση από Fairlight »

Εικόνα
These users thanked the author Fairlight for the post (total 11):
JazzmanΣτάθηςΤάκηςAssosharmonicanikos docχεντυ κοντουsuleygiannisSpirosbusa71Svensksigaras
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Laurel & Hardy: Two Smokes!

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 11):
JazzmanΣτάθηςAssosTournesolnikos docχεντυ κοντουFairlightsuleygiannisSpirosbusa71Svensksigaras
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Laurel & Hardy: Two Smokes!

Δημοσίευση από nikos doc »

Θωμά δεν εχω λόγια....εύγε!

Γιάννη αύριο εχει παράδοση!
These users thanked the author nikos doc for the post (total 3):
FairlightJazzmansuleygiannis
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Laurel & Hardy: Two Smokes!

Δημοσίευση από Fairlight »

Τάκης έγραψε:
Τετ Δεκ 25, 2019 5:17 pm
Εικόνα
Να ξέρεις Τάκη, μου κάνεις πολύ δυνατή πάσα. Θα καταλάβεις σύντομα γιατί.
These users thanked the author Fairlight for the post (total 2):
JazzmanΤάκης
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Laurel & Hardy: Two Smokes!

Δημοσίευση από suleygiannis »

Ωχ
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 4):
Τάκηςnikos docΣτάθηςFairlight
Ρε μαν ρε μπρο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πολλαπλά”