Καλησπέρες

νέοι φίλοι μας ελάτε εδώ να συστηθούμε
Ispanos
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 07, 2019 2:05 pm

Καλησπέρες

Δημοσίευση από Ispanos »

Καλησπέρα στην παρέα,

Τελείως άσχετος στο θέμα αλλά θέλω να μάθω αρκετά. Το forum το ανακάλυψα ύστερα από παρότρυνση ενός γνώστη και τον ευχαριστώ, πιθανόν να διαβάζει τώρα και το σχόλιο. Από χθες διαβάζω το φόρουμ σε κενά διαστήματα της εργασίας μου και είναι πολύ ενδιαφέρον. Ας μιλήσουμε τον λόγο του θέματος μου και της προσέγγισης μου και αναμένω σχόλια βοήθειας.

Στέλεχος ξενοδοχείου λοιπόν, αναλαμβάνω άνοιγμα ξενοδοχειακής μονάδας όντας υπεύθυνος τμήματος, Food & Beverage Manager. Ασχολούμαι με κρασί σαν χόμπι έχοντας γνώση αυτού κατέχοντας 2 σοβαρά πτυχία και πηγαίνοντας στο 3ο. Εκεί που κάνω σχέδια της πρώτης χρονιάς του ξενοδοχείου (2020 opening) μου έρχεται η ιδέα των πούρων. Το ξενοδοχείο θα δουλεύει 6 μήνες το χρόνο (καλοκαίρι) και το πελατειακό προφίλ ίσως έχει πολλούς Βαλκάνιους καλούς πελάτες, όντας στα παραδεισένια Σύβοτα Θεσπρωτίας. Σε όσους ειδικά είπα την ιδέα με την μικρή παροχή πούρων ενθουσιάστηκαν και είπαν ότι ίσως πετύχει.
Έλα όμως που το προφίλ μου και οι γνώσεις μου δεν πληρούν τις προϋποθέσεις για να μελετήσω ένα τέτοιο πρότζεκτ. Χρειάζομαι βοήθεια, θα μου πείτε έχεις ένα φόρουμ εδώ να μάθεις ότι θέλεις, ναι αλλά από που θα αρχίσω. ή ξέρεις κάτι καλά ή δεν το ξέρεις καθόλου.
- Πρόταση βιβλίου ολοκληρωμένων γνώσεων για αρχή έχουμε;
-Γίνονται πραγματάκια γύρω από το πούρο; π.χ. για κρασί γίνονται γευσιγνωσίες, παρουσιάσεις , ολόκληρη μπίζνα πλέον. Άρθρα κλπ κλπ. Στο πούρο θα βρω κάτι;
- Ένας άσχετος τελείως πόσο χρόνο χρειάζεται για να κατανοήσει πλήρως τον όρο ''πούρο'' και να εντυπωσιάζει με την σειρά του άγνωστους στο είδος με τις γνώσεις του;

όλα τα παραπάνω είναι ερωτήσεις σχετικά με ένα χόμπυ που είναι ενδιαφέρον. όχι δεν καπνίζω αλλά στον χώρο της εστίασης οτιδήποτε γνωρίζεις είναι μεγάλο προσόν. Γαστρονομία, κρασί , πούρο, ουίσκι, κοπές κρεάτων κλπ.. η γνώση είναι δύναμη.

Όσο για το προτζεκτάκι που θέλω να ετοιμάσω. Όχι κάτι ουάου. Χώρος δεν υπάρχει και δεν έχει προϋπολογιστεί. Εξωτερικός χώρος μόνο του Lobby Bar. Αυτό που νομίζω θα εγκριθεί είναι μια κασετίνα - υγραντήρας χαμηλού κόστους (έχω δει κάτι των 45 ευρώ π.χ., πληρεί τις προ?Υποθέσεις κάτι τέτοιο??), και μέσα στον υγραντήρα μια πολύ μικρή γκάμα 10 κωδικών. Μπορεί να λέω και άσχετα πράγματα και να γελάτε αλλά ότι υποθέτω λέω.. :D :D. Και όλα αυτά να τα παρουσιάζω με ένα ωραίο μενού hard cover με επεξήγηση των κωδικών με ονομασία προέλευσης , γευστικά χαρακτηριστικά και ότι άλλο θα ήταν ωραίο.

Όλα τα παραπάνω όχι για κέρδος αλλά για την υπηρεσία.. και αναρωτιέμαι πολλά αφού δεν γνωριζω.
- Υγραντήρας;
-τι άλλα tools χρειάζεται;
- Πόσο ακριβή ''κάβα'' θα είναι; Ως food and beverage manager απαγορεύεται το χρήμα να κάθεται..
-Τι κωδικούς να βάλω για να πιάνω όλα τα μήκη και πλάτη; λίγους κωδικούς πάντως..
-Τεχνικές;;; Θα γούσταρα να άναβα εγώ το πούρο σε κάποιον που θα δώσει χρήματα για την αγορά του.

Άπειρες ερωτήσεις!

Anyway, ένα ευχαριστώ στον Jose που μου σύστησε το forum και άνοιξαν λίγο τα μάτια μου στο θέμα ''πούρο'' και σε όλους εσάς!

Ispanos
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Καλησπέρες

Δημοσίευση από Τάκης »

καλώς ήλθες στην κοινότητα μας Ispanos (αν θες μας λες και το όνομα σου να σε προσφωνούμε)

θέτεις πολλά ερωτήματα και μάλιστα με συγκεκριμένη "εξειδίκευση"
φαντάζομαι θα αντιλαμβάνεσαι πως δεν υπάρχουν preset "γρήγορες" απαντήσεις σ' όλα αυτά που ρωτάς

ναι, "η γνώση είναι δύναμη" όπως γράφεις, αλλά στο κεφάλαιο του πούρου δεν μπορεί να μεταδοθεί θεωρητικά
αν αποφασίσεις να ασχοληθείς, ο δρόμος είναι μακρύς αλλά συνάμα γοητευτικός και γεμάτος μαγεία
το μόνο σίγουρο είναι πως δεν θα πλήξεις καθόλου, απλά γιατί "ένα πούρο ποτέ δεν είναι απλά μόνο ένα πούρο"
όλα τα υπόλοιπα είναι δρόμος, τριβή, αγάπη, πάθος

αυτά προς το παρόν από μένα, και καλή διαμονή
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Καλησπέρες

Δημοσίευση από alexandros »

καλως ηρθες στο φορου μας και ελπιζω σε μια καλη διαμονη
πολλες οι ερωτησεις σου πραγματικα
ενα θα πω
καψε και ξανακαψε και ξανακαψε
για να βρεις τι σου αρεσει εσενα
και να σκεφτεις με τι κρασι θα το συνδιαζες

τσουυυπ να λοιπον μια ετοιμη προταση για εναν πελατη σου

βιβλιο ολοκληρωμενων προτασεων ? εδω μεσα εχει απειρες (σχεδον) πληροφοριες για τα πουρα
προτασεις του τυπου αυτο το πουρο με αυτο το κρασι υπαρχουν αλλα ειναι καθαρα προσωπικες απο τα μελη

πραγματακια ολο και κατι κανουμε εμεις που και που αλλα και οι εισαγωγικες κυριως των νον κουβαν
δλδ φερνουν ενα στριφτη και τον πανε απο μαγαζι σε μαγαζι να στριβει μισοετοιμα πουρα για το θεαθηναι
και για την προωθηση του καινουργιου πουρου

επισης γνωριζω οτι ο δεληγιαννης ( νομιζω) εχει μια σελιδα που κανει αυτο το πραγμα. δλδ μαζευει κοσμο επι υψηλης αμοιβης και τον παει σε εστιατορια για φαγητο και πουρο κτλ κτλ

υγραντηρας 45ε ειναι πεταμενα λεφτα βαλε λιγα ακομα να παρεις ενα ψιλομετριο αλλα πιο ομορφο
αφου ειναι σημαντικο θεμα η μοστρα ειδικα για ενα καλο ξενοδοχειο

επισης θα πρεπει να εχεις μερικους κοφτες και αναπτηρες - σπιρτα - τασακια

οσο αφορα το θεμα τιμη
αχχαχαεχεαεαχαεχαχε
η τιμη τιμη δεν εχει φιλε μου
αλλα μην περιμενεις προκοπη με χαμηλο μπατζετ


συνεχισε την περιπλανηση εδω μεσα και σιγα σιγα θα βρεις τις απαντησεις απο μονος σου
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Ispanos
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 07, 2019 2:05 pm

Re: Καλησπέρες

Δημοσίευση από Ispanos »

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Σίγουρα θα ξεφυλλίσω το φόρουμ, χρόνο έχω δεν βιαζόμαστε. Θα δω και πολλά βίντεο στο youtube, σίγουρα θα μαζέψω σημαντικές πληροφορίες. Για τον Δεληγιάννη ναι γνωρίζω και το FNL , περιοδικό γαστρονομίας με νέες τάσεις και διαφημίσεις εστιατορίων και όχι μόνο. Θα πάρω και κάποιο βιβλίο για τα basic να υπάρχει στο γραφείο αφού το διαβάσω.

Άντε και cigar sommelier σε 3-4 χρόνια! φαντάζεστε να έρχεστε να σας κάνω παρουσιάσεις και να προτείνω μουσακά με pinot noir και με το χ πούρο;; αχαχαχα

Σας ευχαριστώ παιδιά. Ιορδάνης ;)
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Καλησπέρες

Δημοσίευση από nikos doc »

Φίλε καλώς ήρθες.
Ψάξε και διάβασε, θα βρεις τα πάντα εδώ μέσα.
Cigar Sommelier δεν γίνεσαι σε τρία χρονια. Θέλει πολλά χιλιόμετρα το κοντέρ για να νιώσεις και να καταλάβεις την μαγεία.
Θα συμφωνήσω με τον Αλέξανδρο. Θεωρητικός στο πουρο δεν υπαρχει. Και αν πας να το παίξεις γνωστής, θα βρεθεί κάποιος να σε εκθέσει. Οπότε.... κάψε και ξανά κάψε και φτου και από την αρχή. Υπάρχει περίπτωση να μην ειναι για εσένα τούτη η τρέλα. Σε αυτήν την περίπτωση μιλά με έναν άνθρωπο να σου προτείνει μια λύση/ λίστα για το ξενοδοχείο.
Αν όμως κάψεις και γουστάρεις..... τότε μπλέκεις σε κατηφορικά λημέρια, με τρελούς τύπους που γελάνε και πίνουν πολύ.....και να σημειώσω καθόλου δήθεν και κάπως... εδώ που τα λέμε σχεδόν ούτε καθώς πρέπει!

Οποτε καλή βόλτα στα μέρη μας. Ταιριάζει να μας διαβάζεις με μια corona στο χέρι!!
These users thanked the author nikos doc for the post (total 8):
TournesolΣτάθηςJazzmansuleygiannisharmonicaAssosχεντυ κοντουFairlight
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Καλησπέρες

Δημοσίευση από Tournesol »

Καλώς όρισες και καλή ανάγνωση.

Φίλε Ιορδάνη, χωρίς να θέλω να παρεξηγηθεί ο λόγος μου, αυτά που μας έγραψες διαβάζονται ως "αρπαχτή". Φθηνός υγραντήρας, προτζεκτάκι, βαλκάνιοι καλοί πελάτες και cigar somellier σε 3-4 χρόνια; Χμμ.. Διαφωνώ με τις πρώτες σκέψεις σου και το πως το προσεγγίζεις.

Δλδ το επίπεδο της οινογνωσίας που κατέχεις, μπορεί κάποιος απαίδευτος, να το αποκτήσει σε 3-4 χρόνια;

Αν δεν σε ενδιαφέρει να παρέχεις exclusive υπηρεσία, μπορείς απλά να προμηθευτείς τα πάντα απο τον καπνοπώλη που θα σου κάνει την καλύτερη τιμή. Τις βασικές πληροφορίες μπορείς να τις αναπαράγεις απο την διαθέσιμη βιβλιογραφία. Επιφανειακό και όπως τσουλήσει την πρώτη σεζόν/όποτε ξεπουλήσεις κλπ.

Το επίπεδο που θέλεις να επιτύχεις για να παρέχεις αυτό που φαντάζομαι οτι θές, απαιτεί χρόνο, μελέτη και κόστος. Ίσως είναι πιο εφικτό το να συνεργαστείς με κάποιον έμπειρο cigar somellier.

Πολύ φιλικά,

Θάνος
These users thanked the author Tournesol for the post (total 6):
ΣτάθηςJazzmansuleygiannisharmonicaAssosχεντυ κοντου
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Καλησπέρες

Δημοσίευση από suleygiannis »

Εγώ δεν κατάλαβα αν έχει σκοπό να καπνίσει πούρα ο ίδιος ή απλά μπήκε γιατί θέλει συμβουλές.
Για να αποκτήσει κάποιος μια ιδέα περί του πούρου, θεωρώ ότι θα πρέπει να καπνίσει όλο το κουβανέζικο βιτολάριο από 4-5 φορές και από διαφορετικούς κωδικούς και μετά να βρει τι του αρέσει, που και πάλι δεν είναι βέβαιο ότι θα καταλήξει κάπου.
Πόσα χρόνια θα του πάρει αυτό; Εξαρτάται πόσο καπνίζει.
Από εκεί και πέρα αν θες κάποια πιο εξειδικευμένη ερώτηση μη διστάσεις.
Και μία προσωπική άποψη. Δε θεωρώ ότι το κρασί ταιριάζει με το πούρο. Οκ ίσως γιατί προσωπικά δεν πίνω κρασί. Αλλά και στις συναντήσεις μας ποτέ δεν είδα κάποιον να συνοδεύει το πούρο με κρασί και αυτό κάτι δείχνει. Καλή συνέχεια
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 3):
Jazzmanharmonicaχεντυ κοντου
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
harmonica
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 7:54 am

Re: Καλησπέρες

Δημοσίευση από harmonica »

Ιορδάνη καλώς όρισες,
ναι και εγώ δεν κατάλαβα αν μπήκες να ρωτήσεις 5-10 πράγματα που σε νοιάζουν για να κάνεις την δουλειά σου όσο γίνεται πιο σωστά ή όντως σε ενδιαφέρει σε προσωπική αναζήτηση πρωτίστως..
Μάλλον το πρώτο σύμφωνα με τα λεγόμενα σου..
Δεν έχεις παρά να αγοράσεις διάφορα ακριβά συμπρακαλα (γλαμουράτα), καθώς 5-6 επώνυμα για τον πολύ κόσμο ακριβά και κύρια χοντρά πούρα ( είναι της μόδας άλλωστε τα τελευταία χρόνια).
Πιστεύω θα είσαι μια χαρά και θα το εκτιμήσουν οι πελάτες σου..
Όσο αφορά εσένα για να έχεις κάποιον μπουσουλα πρέπει καταρχήν να ξεκινήσεις να καπνίζεις...
Αν δεν έχεις καπνίσει ποτέ στην ζωή σου τι ακριβώς ζητάς?
Φιλικά και εγώ στα γράφω για να ξέρεις που βρίσκεσαι..

Υ.Σ Γιάννη διαφωνώ μαζί σου στο εξής,το ότι δεν πίνεις καθόλου κρασί και εγώ επίσης αραιά πολύ δεν σημαίνει ότι συνοδεύει το πούρο.Εισαι λάθος εδώ.Ο καθένας την βρίσκει όπως γουστάρει ακόμα και straight ή και με νερό
These users thanked the author harmonica for the post:
χεντυ κοντου
"There are two things a man never forgets -his first love and his first cigar"
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Καλησπέρες

Δημοσίευση από alexandros »

γιαννη ... πουρο με κρασι παει φιλε

πραγματι στις συναντησεις μας δεν το συνδιαζουμε γιατι απλα κανουμε λαικ στο τσιπουρο και θελουμε μια κολυμπηθρα την φορα
αμα πιναμε κρασι θα θελαμε ενα βαρελι :lol:

στο παλιο φορουμ ειχαμε κανει καποιες λιγες προτασεις για το περινγκ κρασι-πουρο

πχ συνδιαζω κοκκινο με παρταγας
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Ispanos
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 07, 2019 2:05 pm

Re: Καλησπέρες

Δημοσίευση από Ispanos »

Καλησπέρα και πάλι και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Αρχικά να αναφέρω ότι προφανώς μπήκα εδώ για να διαβάσω και να μελετήσω πληροφορίες. Χόμπυ αν δεν γουστάρεις κάτι δεν μπορείς να το κάνεις. Άρα πρωτίστως μπήκα για να μαζέψω πληροφορίες για να κάνω τη δουλειά μου. Θάνο ευχαριστώ για το σχόλιο σου αλλά το επίπεδο κρασιού που κατέχω, για κοινούς καταναλωτές είναι κορυφαίο, για γνώστες είναι μηδαμινό. Το θέμα είναι να γνωρίζεις που βαδίζεις και σε τι λημέρια τραβάς.
Όσο για τον φθηνό υγραντήρα, που ξέρω ότι είναι φθηνός από τη στιγμή που δεν κατέχω το πούρο; Αυτό ισχύει και για τα ίδια τα πούρα. Αν δεις το πρώτο μήνυμα μου λέω ξεκάθαρα ότι είμαι τελείως άσχετος με το θέμα και ίσως δεν καπνίσω και ποτέ μου, ίσως την ιδέα την παρατήσω σε μια μέρα.
Γιάννη αν και άσχετος με το πούρο, το πούρο βγάζει χαρακτηριστικά (σύμφωνα με αυτά που γράφεται), ίδια με το κρασί. Ένα ερυθρό κρασί που έχει περάσει από βαρέλι σου βγάζει κέδρο, καπνό, σοκολάτα,καραμέλα (στοιχεία οινοποίησης και παλαίωσης) και μετά αν παλαιώνει πολλά χρόνια στο μπουκάλι πηγαίνει σε τριτογενή στοιχεία όπως μια ιδέα βενζίνης, μαλλί, δέρμα, μυρωδιά αλόγου κλπ πράγματα που όταν μου τα έλεγαν γελούσα αλλά με την πρακτική και το κυνήγι τα αποκτάει ο καθένας, ας μην είναι master sommelier από την Βουργουνδία βγαλμένος.

Χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ, δεν θα σας κλέψω το χόμπι αλλά ποτέ δεν ξέρεις που μπορεί να φτάσει κάποιος που απλά στις 7/11/2019 κατέθεσε ένα σχόλιο για να μάθει λεπτομέρειες. Επίσης Θάνο (δεν τα έχω μαζί σου) , το επίπεδο οινογνωσίας που κατέχω ναι το απέκτησα σε 4 χρόνια, σπαταλώντας 3 χιλιάρικα σε σπουδές, και άλλα τόσα σε κάβες για να πίνω στον καναπέ μου διάφορα κρασιά από μικρο μεγάλους παραγωγούς. Πηγαίνω σε συνέδρια, οινοποσίες, wine tastings και πολλές φορές κάθομαι με τρελούς γνώστες μη μιλώντας πολύ γιατί τελικά δεν ξέρω και τίποτα. Αλλά τους πελάτες μου τους εντυπωσιάζω γιατί όντως όπως σου προείπα οι γνώσεις μου στο κρασί είναι σε υψηλό επίπεδο από κάποιον - οποιονδήποτε που θα έρθει να δειπνήσει. Γιατί το Ασύρτικο να γνωρίζεις και εσύ ότι χαρακτηρίζεται από τα πετρώδη στοιχεία του, μυρωδιά πέτρας και τσακμακόπετρας που έχει πάρει λόγω του ηφαιστείου στην Σαντορίνη. (Ασύρτικο ΠΟΠ Σαντορίνη!)
Αυτή λοιπόν τη λεπτομέρεια αν την πω σε έναν γνώστη θα την θεωρήσει δεδομένη. Αν την πω σε έναν Άγγλο τουρίστα που δεν έχει ιδέα από κρασί αλλά έχει έρθει στο wine tasting που διοργανώνει ο ''ερασιτέχνης sommelier'' Ιορδάνης, θα την εκτιμήσει και θα περάσει καλά! Και προς Θεού, έχουν υπάρξει και γνώστες του κρασιού αλλά εκεί προσέχεις τι λες και φυσικά και οι 2 πλευρές το κάνουν μια ωραία ατμόσφαιρα.
Οπότε παιδιά, φθηνό προτζεκτάκι από τα λόγια μου δεν βγήκε ποτέ... Αντιθέτως νομίζω είπα ότι προσπαθώ να βρω πρότζεκτ πούρο σε μια φάση που δεν έχει προϋπολογιστεί στις υπηρεσίες, φθηνά!!. Σε μια επιχείρηση που δεν κάνω κουμάντο απλά προτείνω. Και ναι, Βαλκάνιους θα έχω και τους θεωρώ τοπ ποζεράδες και νεόπλουτους γιατί ασχολούμαι τόσα χρόνια στον Τουρισμό και ξέρω. Και ναι, αποσκοπώ σε κέρδος από αυτό, αλλά προσέξτε, όχι οικονομικό! Αλλά σαν ιδέα . Αποσκοπώ κέρδος του στυλ ''κοίτα ο Ιορδάνης, έβαλε και πούρα, διάβασε και 10 πράγματα και πούλησε και ένα προχθές''. Στον Τουρισμό να ξέρετε όποιος δεν μαθαίνει και ψάχνεται λένε μένει στάσιμος.

Φιλικά όλα τα παραπάνω, από έναν άνθρωπο που πραγματικά ψάχνεται με την πρώτη ευκαιρία να φτιάξει τις γνώσεις του, γνώσεις που περιστρέφονται γύρω από τον χώρο του. Cigar Sommelier δεν θα γίνω γιατί δεν θέλω, αλλά αν θελήσω δεν θα με αποτρέψει και κανείς ;)

Εγώ με τη σειρά μου κάποια στιγμή θα γράψω για να μου δώσετε τα φώτα σας σε θέματα που δεν γνωρίζω και θα εκτιμήσω τις απαντήσεις σας. Και αν βρεθείτε στην περιοχή περάστε να πιείτε ένα καφέ. Μπορεί να βάλω τελικά και πούρα που δεν θα περίμενε κανείς.

Jordan
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γνωριμία Νέων Μελών”