Επαναφόρτιση Boveda

μικρά & μεγάλα μυστικά που κάνουν ένα πούρο να λάμψει
Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: Επαναφόρτιση Boveda

Δημοσίευση από Assos »

Εγώ κάνω τη μέθοδο με το χαρτί και το απιονιαμενο νερό... αλλά τώρα θα δοκιμάσω και αυτό με το τάπερ που περιέγραψε ο Νίκος... δλδ να μην έχουν άμεση επαφή με το νερό...
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Επαναφόρτιση Boveda

Δημοσίευση από Fairlight »

Του Νίκου προφανώς και είναι η καλύτερη τεχνική. Εγώ τα τυλίγω με χαρτί και τα ψεκάζω γιατί το άλλο το βαριέμαι.

Του Αλέξανδρου οκ, είναι το πιο χωριάτικο απ όλα. :lol:
These users thanked the author Fairlight for the post (total 2):
JazzmanAssos
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Tarandino
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Παρ Σεπ 14, 2018 4:02 pm

Re: Επαναφόρτιση Boveda

Δημοσίευση από Tarandino »

Εγώ πάλι τα πετάω χύμα μέσα σε ένα ταπερ με απιονισμενο νερό και σε τρεις μέρες είναι καλύτερα από καινούρια!
Αν δεν είσαι διατεθειμένος να κάνεις ανταλλαγή τη γυναίκα σου με μια κούτα από τα αγαπημένα σου πούρα, τότε δεν έχεις βρει ακόμα το πούρο που σου ταιριάζει...
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Επαναφόρτιση Boveda

Δημοσίευση από Fairlight »

Εσεις που τα βουτάτε θεωρείτε οτι χρειάζονται μέρες για να επαναφορτιστούν? Τα δικά μου που τα ψεκάζω 2 μέρες είναι υπεραρκετές. Μην ξεχνάτε ότι δεν πρέπει να είναι τελείως υγρά μέσα. Πρέπει να έχουν και μερικά στερεά διαφορετικά μπορεί να μην λειτουργούν σωστά.
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Επαναφόρτιση Boveda

Δημοσίευση από suleygiannis »

Fairlight έγραψε:
Τετ Σεπ 11, 2019 1:56 pm
Μην ξεχνάτε ότι δεν πρέπει να είναι τελείως υγρά μέσα. Πρέπει να έχουν και μερικά στερεά διαφορετικά μπορεί να μην λειτουργούν σωστά.
Ομολογώ ότι αυτό δεν το ήξερα. Νόμιζα ότι έπρεπε να είναι τελείως υγρά.
Αφού έχει ο καθένας τη μέθοδο του ας πω κι εγώ τη δική μου.
Σε σακουλάκι μικρό με ζιπ λοκ ρίχνω μέσα το boveda και μερικές σταγόνες απιονισμένο νερό. Όταν το ρουφήξει και δω ότι είναι ακόμα σκληρό ή έχει πολλά στέρεα ξαναρίχνω.
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Επαναφόρτιση Boveda

Δημοσίευση από Jazzman »

Fairlight έγραψε:
Τετ Σεπ 11, 2019 1:56 pm
Μην ξεχνάτε ότι δεν πρέπει να είναι τελείως υγρά μέσα. Πρέπει να έχουν και μερικά στερεά διαφορετικά μπορεί να μην λειτουργούν σωστά.
Tom με προβλημάτισες και μένα. Οταν ειναι καινούρια ειναι 100% μαλακά. είναι μετά απο λίγο που πιάνεις τα "ρυζάκια" μέσα.
These users thanked the author Jazzman for the post:
JimmyBoy
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Επαναφόρτιση Boveda

Δημοσίευση από Fairlight »

Σωστά, όταν είναι καινούρια είναι εντελώς υγρά. Καινούρια έρχονται με όσο περισσότερο νερό μπορεί να λειτουργήσει σωστά το διάλυμα. Αν καινούριο μπει σε 100% υγρασία θα την απορροφήσει μέχρι τον κορεσμό. Όταν λοιπόν έρθει πάλι σε φυσιολογικό περιβάλλον θα αρχίζει να αποβάλει νερό με μεγάλους ρυθμούς και δεν θα μπορέσει να διατηρήσει την ονομαστική του τιμή υγρασίας σε κλειστό περιβάλλον. Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και στην αντίθετη πλευρά του φάσματος, στην ξηρασία. η

Ο λόγος που εγώ προτιμώ να τα διατηρώ με μερικά στερεά μέσα είναι για να μην φτάσω αυτό το επίπεδο. Ιδανικά θα έπρεπε να τα φέρεις στο νερό που για μια συγκεκριμένη θερμοκρασία αντιστοιχεί στην ονομαστική τους τιμή. Αυτό όμως δεν γίνεται γιατί απαιτεί συγκεκριμένο περιβάλλον και χρόνο.
These users thanked the author Fairlight for the post:
Jazzman
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
tdragotis
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Απρ 18, 2020 5:25 pm

Re: Επαναφόρτιση Boveda

Δημοσίευση από tdragotis »

Καλησπέρα

Είχα παραγγείλει πρόσφατα 3 boveda . Θέλω να ρωτήσω αυτά κανονικά πρέπει να έχουν γύρω γύρω ζελατίνα όταν τς πέρνεις ? Το ένα μου φαίνεται ότι ξεράθηκε γρήγορα ( κοντά στο μήνα) . Έκανα τη διαδικασία επαναφόρτισης και περιμένω τα αποτελέσματα.
aouas
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 2:07 pm

Re: Επαναφόρτιση Boveda

Δημοσίευση από aouas »

Ναι πρεπει να εχουν τη ζελατινη για να διατηρουν την υγρασια. Μπορει να ξεραθηκε τοσο γρηγορα λογο ζεστης. Επισης, ισως ο υγραντηρας σου να μν απομονωνει τοσο καλα. Ποια ακριβως διαδιακασια εκανες??

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άβαταρ μέλους
tdragotis
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Απρ 18, 2020 5:25 pm

Re: Επαναφόρτιση Boveda

Δημοσίευση από tdragotis »

ναι ο υγραντήρας ενδεχομένως να έχει ένα θέμα , γι αυτό και τώρα τελευταία τα βάζω σε σακουλάκια ύγρανσης .
Έβαλα σε απεικονισμένο νερό ένα μαντιλάκι , και μετά τύλιξα το boveda και το έχω κλείσει σε σακουλάκι αεροστεγώς
Διάβασα ότι πρέπει να μείνει 2 μέρες περίπου . Οπότε αναμένω να δω τα αποτελέσματα
These users thanked the author tdragotis for the post (total 2):
aouasnikos doc
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αποθήκευση, Συντήρηση, Παλαίωση & Άλλες Ιστορίες”