Punch Preferidos RE 5ta Avenida 2018

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Punch Preferidos RE 5ta Avenida 2018

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Montesco 130 x 55
10.000 numbered dress boxes of 10 cigars
2018 release, released April 2019

αν με ρωτούσε κανείς πόσα Montescos έχουν βγάλει οι κουβανοί ασχέτως είδους κυκλοφορίας
θα απαντούσα χωρίς να το σκεφτώ και πολύ: το πολύ τέσσερα - πέντε
κι όμως, ανατρέχοντας στα κιτάπια βρήκα πως το Preferido των Punch είναι το 14ο στη σειρά!
και συγκεκριμένα από το 2010 και μετά, όταν βγήκε στην αγορά το πρώτο κουβανέζικο Montesco
ιδού λοιπόν ένα ακόμα σαφές δείγμα ότι τα δόντια του καρχαρία συνεχίζουν να μεγαλώνουν

Εικόνα

ένα άλλο πολύ ενδιαφέρον στοιχείο, είναι να απαριθμήσει κανείς τις regional εκδόσεις των Punch
ξέρετε πόσες είναι..?? είκοσι και δύο παρακαλώ!
αφού παρόλη την αποψίλωση που υπέστη την τελευταία 15ετία η brand στο regular vitolario
οι κουβανοί την έχουν τιμήσει συχνά με αρκετές regional και δύο LE εκδόσεις ως τώρα

για να μείνω πιστός στο κόνσεπτ του poll μας, συνοδεύω με Balla ον άις και λίγη σόδα

Εικόνα

το χοντρό Preferido είναι τετράγωνο και στο κρύο ρούφηγμα μου βγάζει πολύ στάβλο
τόσο, που αν δεν είχε δαχτυλίδια μπορεί και να το περνούσα για non
θυμίζοντας φρέσκο punch royal selection 11 και εποχές που μπορούσε κανείς να το καπνίσει χλωρό
μαζί με τους στάβλους έρχεται κι ένα μυρωδάτο κακάο μαζί με αρκετή κανέλα
βρέχω τα χείλη μου και κεντάω το ματσούκι…

οι πρώτες τζούρες είναι ήπιες και ουδέτερες, με άχυρο και μαλακά μπαχάρια να ξεχωρίζουν
ο καπνός για τέτοιο μπουρί είναι λιγνός και τσιγκούνικος
μη συνάδοντας με την αναλογία puff / ποσότητας καπνών που καίγονται

Εικόνα

σιγά-σιγά αποκρυσταλλώνεται ένας medium - ενδεχομένως για κάποιους και προς mild χαρακτήρας, ευχάριστος και εκδρομικός
η ζωγραφική παλέτα έχει άνθη, αλεσμένο στάρι, ψωμένιες νότες, και κακάο
με το πούρο να μοιάζει ισορροπημένο έχοντας βρει τα πατήματα του
και το μπουκέτο του αν και ελαφρύ να έχει μια λεπτεπίλεπτη γοητεία

Εικόνα

κι κάπου εκεί μετά τη μέση, το Preferido κάνει μια εντυπωσιακή στροφή 180 μοιρών
αρχίζοντας να βγάζει απ’ την φαρέτρα του μαύρο πιπέρι και κεράσι
αλλά και κάτι από εκείνο το αρχαίο ξυλώδες dna των Punch, το νόστιμο και καλομαγειρεμένο
που διανθίζεται με ελαφρές βοτανικές ανταύγειες και μια surprise από σοκολάτα γάλακτος

το Punch κεντάει μια απρόσμενη δαντέλα, περίπλοκη και πολύπλοκη
με τον κουβανό μάγο να κουνάει τη μπαγκέτα στη μούρη μου με απολύτως βλάσφημη λαγνεία
βανίλια, σοκολάτα, βότανα, τσίλια, παντεσπάνια, χορεύουν στην καύτρα μου την ξελογιάστρα μου
με διονυσιακές φουλ του φουλ τζούρες να προκαλούν αναταράξεις στο καπνιστικό λογισμικό μου

Εικόνα

απίστευτη εναλλασσόμενη οργασμική πολυεπίπεδη Αβάνα, κάτι σαν κουβανέζα Σαλώμη με 7 πέπλα, με εκμαύλισε
από τις περιπτώσεις που τα «βλέπεις όλα» σε ένα πούρο, αλλαγές πλεύσης, διάθεσης και level
με τα μεστωμένα και γεμάτα χυμούς φύλλα του να διηγούνται άλλη μια ιστορία
θαυμαστών μεταμορφώσεων, μαγικών εκλάμψεων και Αποκάλυψης
αναδεικνύοντας τον απαράμιλλο πλούτο του κουβανέζικου καφέ χρυσού

ασκαρδαμυκτί έξοχη regional ζαριά του στυλ «απολαύστε υπεύθυνα»
ένα πούρο που ξεκίνησε νωχελικά και εξελίχθηκε σε αστρόπλοιο
αδελφέ μου Ευστάθιε η χορηγία σου ανέβασε σκάλα για τ’ αστέρια, muchas gracias amigo ;)

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 10):
ΣτάθηςMixalis81PetranAssosSvenskχεντυ κοντουnikos docalexandrossuleygianniskonstadinos23
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Punch Preferidos RE 5ta Avenida 2018

Δημοσίευση από Στάθης »

Καπνιζω από την ίδια κούτα που έκανε ο Τάκης με κωδικό EPM ENE 19... Είναι το πρώτο πούρο που καπνίζω με κωδικό 19 :D

Εικόνα

Η μέρα χθες ήταν δύσκολη... 15 ώρες εκτός σπιτιού με 500+ χιλιόμετρα στην πλάτη... Έφαγα και την ήττα με την τάπα ήθελα κάτι κάλο... Είπα να δοκιμάσω και γω λοιπόν αυτό το ρεχιονάλ...

Μετά από ένα καλό γεύμα με θαλασσινούς μεζέδες συνοδεία του φίλου μου Μπαμπατζίμη και αφού έχω μαρινάρει με ένα Ογιο πετιτ ρομπουστο ήρθε η ώρα του Μοντέσκου 8-)

Έχει πολύ καλή κατασκευή και μια γλυκιά μυρωδιά...

Εικόνα

Ξεκινάει με λίγο πιπερακι αρωματικό, λίγα βότανα... τραβάει υπέροχα αλλά όντως ο καπνός δεν είναι πολύς...
Συνεχίζει με δημητριακά, ροζ πιπέρι και μια κρέμα ζαχαροπλαστικής όχι πολύ γλυκιά... Ελαφρύ μου φαίνεται το 1/3

Εικόνα

Στο 2/3 ανεβάζει στροφές χωρίς να χάνει τον ευγενικό του χαρακτήρα... Σμουθιαρικο πουρό...
Σαβαγιαρ, γλυκός κέδρος, φιστίκι αυγίνης και λίγη κανέλα...
Έχει πολυπλοκοτητα σε κάθε τζούρα και πολλές κρυμμένες γεύσεις που δεν μπορώ να τις πιάσω...

κλείνει με μπαχάρια και γλυκά στοιχεία και λίγα μαλάκα πιπεράκια...
Ωραίο πούρο... Μου έφτιαξε το βράδυ...

Εικόνα
These users thanked the author Στάθης for the post (total 6):
suleygiannisTournesolPetranAssoskonstadinos23Svensk
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Punch Preferidos RE 5ta Avenida 2018

Δημοσίευση από Fairlight »

LCD Stathis

Εικόνα

O Στάθης μου έδωσε αυτό το Montesco και σήμερα το χέρι μου έπεσε πάνω του. Το περιεργάστηκα αρκετά πριν το ανάψω, προσπαθώντας κυρίως να επεξεργαστώ την vitola. Δεν τα κατάφερα φυσικά, αλλά ησύχασα λίγο όταν κατάλαβα τι ήταν αυτό που μου κλώτσαγε τόσο καιρό. Υπάρχει μια εγγενής κωμικότητα με την συγκεκριμένη νομίζω, κάτι που ίσως πηγάζει από το πόσο υπερβολικά αζύγιστη είναι. Το βλέπω και αντί το μυαλό μου να πάει σε μια Γερμανική Regional πάει στην Nicki Minaj (δηλαδή εκεί που δεν θα έπρεπε να πάει ποτέ και για κανέναν λόγο).

Γελάω λίγο με τον εαυτό με όλα αυτά αλλά τα ξεχνάω πολύ γρήγορα στα 2-5 πρώτα τραβήγματα. Το πούρο παρουσιάζει έναν πολύ smooth χαρακτήρα, με φουλ μαλλί της γριάς, έντονα γλυκά μπαχάρια μέσα στα οποία νομίζω ότι βρήκα και λίγο μοσχοκάρυδο (και μιας και το μνημονεύσαμε, ναι, το πούρο εδώ στην αρχή του θυμίζει πολύ περισσότερο Diplo παρά Punch). Tέλος του πρώτου τρίτου και δεν έχουν αλλάξει και πολλά είναι η αλήθεια, αν εξαιρέσεις ένα πολύ ελαφρύ πιπεράκι που έχει εμφανιστεί και μια υποψία φρούτου που φέρνει κάτι σε πράσινο μήλο.

Στην μέση πλέον και το πούρο δεν έχει αλλάξει ιδιαίτερα ωστόσο το πιπέρι έχει ανέβει λίγο και κυρίως τα φρούτα, που τώρα φέρνουν σε κεράσι και πεπόνι θυμίζοντας αυτή την φορά Regio αντί για Punch :lol: . Γενικά το πούρο δεν ανεβάζει καθόλου εντάσεις χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είναι απολαυστικό. Στο τελείωμα ανεβάζει λίγο εντάσεις με γλυκά ξύλα και έντονα μπαχαρικά.

Πολύ καλό Στάθη και ενδιαφέρουσα περίπτωση...ένα Punch που δεν είναι τόσο Punch. Θα μου πείτε και το 48 δεν μοιάζει αλλά αυτό το παράκανε παιδιά.
These users thanked the author Fairlight for the post (total 7):
ΣτάθηςΤάκηςSvenskχεντυ κοντουsuleygiannisPetranAssos
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Punch Preferidos RE 5ta Avenida 2018

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 8):
SvenskJazzmanFairlightSpirosbusa71TournesolsuleygiannisPetranAssos
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Punch Preferidos RE 5ta Avenida 2018

Δημοσίευση από suleygiannis »

ASR MAR 19
Είναι το τρίτο της κούτας που καπνίζω με τα δύο πρώτα να μην με έχουν τρελάνει, μιας και τα βρήκα μονότονα και ξυλώδη, με αυτό το χαρακτηριστικό ξύλο των Punch.
Ετούτο εδώ όμως ήταν άλλη υπόθεση. Ξεκίνησε με μέλι και καρύδια και από εκεί και πέρα είχε συνεχείς εναλλαγές.
Εικόνα
Μια ωραία κρέμα, πεπόνι, λίγα μέταλλα, κάσιους, παστέλι, μαλλί της γριάς!
Στο τελευταίο μέρος είχε όλων των ειδών τους ξηρούς καρπούς, μαζί με το χαρακτηριστικό ξύλο των Punch, αλλά και ζάχαρη άχνη και μέλι.
Πούρο ορχήστρα που πιστεύω ότι ακόμα δεν έχει κατασταλάξει και σε ένα με δύο χρόνια θα κεντάει.
These users thanked the author suleygiannis for the post:
sigaras
Ρε μαν ρε μπρο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Punch”