Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

η κάλπη του φόρουμ

τι θα γίνει μετά την εγκύκλιο της κυβέρνησης για την εφαρμογή του αντικαπνιστικού νόμου?

Το δημοψήφισμα λήγει την Πέμ Αύγ 29, 2019 9:05 am

απολύτως τίποτα, λίγος ντόρος στην αρχή και μετά μια απ’ τα ίδια
1
7%
θα σφίξουν αρκετά τα πράγματα στους περισσότερους δημόσιους χώρους, αλλά θα μείνουν λίγες καβάτζες
10
67%
μέσα σε λίγους μήνες δεν θα μπορούμε να καπνίζουμε πουθενά, ούτε σε καφέ-μπαρ-ταβέρνα
4
27%
 
Σύνολο ψήφων: 15
Giorgos1985
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Τετ Ιαν 02, 2019 7:28 pm

Re: Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

Δημοσίευση από Giorgos1985 »

Εγώ πιστεύω ότι στην αρχή θα είναι πιο σκληρά τα πράγματα όπως σε κάθε νέο νόμο.Ας θυμηθούμε τις αποδείξεις που μας είχαν κάνει να τις κυνηγάμε και το μαύρο χρήμα καλά κρατεί!Μετά θα ηρεμήσει το πράγμα και σίγουρα θα βρίσκουμε καβάντζες!Όπως και να έχει όμως είμαστε σε μια χώρα που τους 7 μήνες το χρόνο μπορείς να κάθεσαι έξω.Η συνέχεια θα δείξει!
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

Δημοσίευση από Svensk »

Το 3 πιστευω θα συμβεί.
Πάντως είμαι υπέρ της απαγόρευσης καπνίσματος τσιγάρου. Το έχουν παραχεσει εδω και δεκαετιες.
These users thanked the author Svensk for the post (total 2):
χεντυ κοντουPetran
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
χεντυ κοντου
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Δευ Μαρ 04, 2019 12:46 pm

Re: Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

Δημοσίευση από χεντυ κοντου »

Καί εγώ είμαι υπέρ τής απαγόρευσης τού καπνίσματος..παιδία δέν υπάρχει χειρότερο νά τρώς καί να καίνε τά μάτια σου από τόν πολύ καπνό..δέν υπάρχει σεβασμός ...Άλλωστε μού αρέσει καλύτερα να καίω τα πούρα μου έξω.
Και να σας πώ καί κάτι οι καλύτερες γνωριμίες απόψεις γίνονται έξω από τα μπαρ εστιατόρια πού μαζέυονται οι κάπνιστές ανταλάσουν γνώμες. :D
These users thanked the author χεντυ κοντου for the post (total 2):
ΣτάθηςPetran
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

Δημοσίευση από Fairlight »

Ψήφισα το 2.

Να αναφερθεί για την ιστορία ότι είμαι κατά της καθολικής εφαρμογής του αντικαπνιστικού νόμου όσον αφορά όλα τα καπνικά ή μη καπνικά εισπνεόμενα είδη.

Πρέπει σαφέστατα να διαφυλαχθεί το δικαίωμα του μη-καπνιστή να μην εισπνέει καπνό παρά την θέληση του γι αυτό είμαι και υπέρ της απαγόρευσης σε χώρους που βρίσκονται στην ιδιοκτησία του δημοσίου και ο πολίτης δεν έχει εναλλακτική ως προς την μη-χρησημοποίηση τους.

Απο εκεί και πέρα λόγω φιλοσοφικών και πολιτικών πεποιθήσεων πιστεύω οτι σε έναν ιδιωτικό χώρο το κράτος δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να επιβάλει τέτοιου είδους κανόνες και η ευθύνη βρίσκεται αποκλειστικά στον ιδιοκτήτη του χώρου, ούτε καν στον 'καταστηματάρχη' αν είναι άλλο άτομο.

Τέλος θεωρώ τον ρατισμό που υφίστανται οι καπνιστές τσιγάρου από τους καπνιστές πούρου εντελώς αντιπαραγωγικό και δεν βοηθά καθόλου την όλη κατάσταση.
These users thanked the author Fairlight for the post (total 2):
ΤάκηςSpirosbusa71
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

Δημοσίευση από suleygiannis »

Ας καταθέσω κι εγώ τις απόψεις μου με βάση και αυτά που έγραψε ο φίλος επιστήμων, αλλά και γενικότερα.
Κατ' αρχάς αν κάποιοι βιώνουν ρατσισμό για το κάπνισμα είναι οι καπνιστές πούρου, τόσο λόγω του καπνού όσο λόγω της όλης νοοτροπίας που έχουμε ως λαός εδώ και δεκαετίες. Ο μέσος Έλλην ούγκανος αδυνατεί να κατανοήσει ότι καπνίζω πούρο επειδή μου αρέσει και όχι για να το παίξω πλούσιος.
Από εκεί και πέρα, η δημόσια υγεία είναι δικαίωμα αδιαπραγμάτευτο. Δεν μπορείς να αναγκάσεις κανέναν να αναπνέει τον καπνό σου.
Το κράτος φυσικά και μπορεί να επιβάλει περιορισμούς σε ιδιωτικούς χώρους. Όπως απαγορεύεται η παιδεραστία και το εμπόριο ναρκωτικών, έτσι μπορεί να απαγορευτεί και το κάπνισμα.
Πολλώ δε μάλλον από τη στιγμή που δεν είναι ιδιωτικός αμιγώς χώρος αλλά χώρος που έρχονται δεκάδες άνθρωποι καθημερινά. Όπως το κράτος επιβάλλει κανόνες υγιεινής, πυρασφάλειας και πολεοδομικούς, έτσι μπορεί να επιβάλει και απαγόρευση καπνίσματος για λόγους προστασίας ανθρωπίνων δικαιωμάτων.
Αν μπορεί ο ιδιοκτήτης να επιλέξει αν θα εφαρμόσει το νόμο, η κατάσταση θα μείνει ως έχει. Όλοι θα επιλέξουν να καπνίζει ο κόσμος. Και θα μου πεις, γιατί να πας τότε σε μέρος που καπνίζουν αφού σε ενοχλεί; Εγώ μπορεί να μην πάω, αλλά ο εργαζόμενος εκεί θα αναπνέει τον καπνό επί 8-10 ώρες τη μέρα... Κι αυτό από μόνο του είναι αρκετό για να απαγορεύσει το κάπνισμα. Αυτά από μένα. Επιμένω όμως ότι δε θα αλλάξει τίποτα.
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 3):
PetranSvenskχεντυ κοντου
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Petran
Δημοσιεύσεις: 1354
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 3:28 pm

Re: Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

Δημοσίευση από Petran »

Θα συμφωνήσω με τα λεγόμενα του Γιάννη με μία μόνο διαφορά
πιστεύω ότι αυτή τη φορά η καθόλικη απαγόρευση καπνού εντός των καταστημάτων θα ισχύσει (αρκεί να πέσει πέλεκυς)
πρέπει επιτέλους να υπάρχει ένας σεβασμός σε νόμους και κανόνες σ' αυτή τη χώρα και δη δε σε θέματα υγείας.
These users thanked the author Petran for the post (total 3):
Svensksuleygiannisχεντυ κοντου
Tο "πούρο" είναι κάτι πολύ (και πολλά) περισσότερο από ένα πούρο
Τάκης, Έλληνας Aficionado
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

Δημοσίευση από Fairlight »

Φίλε δικηγόρε :lol:
suleygiannis έγραψε:
Παρ Αύγ 02, 2019 1:06 pm
Κατ' αρχάς αν κάποιοι βιώνουν ρατσισμό για το κάπνισμα είναι οι καπνιστές πούρου, τόσο λόγω του καπνού όσο λόγω της όλης νοοτροπίας που έχουμε ως λαός εδώ και δεκαετίες. Ο μέσος Έλλην ούγκανος αδυνατεί να κατανοήσει ότι καπνίζω πούρο επειδή μου αρέσει και όχι για να το παίξω πλούσιος.
Από εκεί και πέρα, η δημόσια υγεία είναι δικαίωμα αδιαπραγμάτευτο. Δεν μπορείς να αναγκάσεις κανέναν να αναπνέει τον καπνό σου.
Φυσικά και ισχύει αυτό που λες αλλά δεν βλέπω πως το ένα αναιρεί το άλλο. Το ότι καπνίζεις πούρο σε κάνει καπνιστή. Μπορεί χομπίστα, μπορεί εκλεπτυσμένο αλλά στο τέλος της ημέρας καπνιστή, τουλάχιστον ετυμολογικά. Το να κατηγορείς ανθρώπους επειδή καπνίζουν τσιγάρα και όχι πούρα έχει μια σειρά από προβλήματα που είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνεις.
suleygiannis έγραψε:
Παρ Αύγ 02, 2019 1:06 pm
Το κράτος φυσικά και μπορεί να επιβάλει περιορισμούς σε ιδιωτικούς χώρους. Όπως απαγορεύεται η παιδεραστία και το εμπόριο ναρκωτικών, έτσι μπορεί να απαγορευτεί και το κάπνισμα.
H παιδεραστία είναι πράξη με άλλο άτομο το οποίο δεν μπορεί να παρέχει νόμιμη συναίνεση τι σχέση έχει με το παθητικό κάπνισμα? Το αν η χρήση ουσιών πρέπει να είναι νόμιμη ή όχι (το οποίο συνεπάγεται και το παράνομο εμπόριο) και τι έχει καταφέρει αυτή η πολιτική έως τώρα είναι τεράστια συζήτηση και εξαρτάται και όπως έγραψα και από προσωπικές πολιτικές πεποιθήσεις.
suleygiannis έγραψε:
Παρ Αύγ 02, 2019 1:06 pm
Πολλώ δε μάλλον από τη στιγμή που δεν είναι ιδιωτικός αμιγώς χώρος αλλά χώρος που έρχονται δεκάδες άνθρωποι καθημερινά. Όπως το κράτος επιβάλλει κανόνες υγιεινής, πυρασφάλειας και πολεοδομικούς, έτσι μπορεί να επιβάλει και απαγόρευση καπνίσματος για λόγους προστασίας ανθρωπίνων δικαιωμάτων.
Δεν αρνήθηκα πουθενά τον θεσμικό ρόλο του κράτους και προφανώς θα πρέπει να επιβάλει κάποιους κανόνες. Το κάπνισμα δεν ανήκει σίγουρα σε αυτούς. Σχετικά με τους εργαζόμενους διαφωνώ κάθετα, αν πιστεύουν οτι ο εργοδότης τους καταπατάει τα δικαιώματα, τότε είναι κακός εργοδότης και θα πρέπει να αλλάξουν εργοδότη. Αν ο εργοδότης είναι πολύ κακός τότε θα μείνει χωρίς εργαζομένους. Έτσι δουλεύει μια ελεύθερη οικονομία (που καμία σχέση η δικιά μας αλλά καταλαβαίνεις).

Ο καθένας έχει την ευθύνη των επιλογών του.
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

Δημοσίευση από Fairlight »

suleygiannis έγραψε:
Παρ Αύγ 02, 2019 1:06 pm
Ο μέσος Έλλην ούγκανος αδυνατεί να κατανοήσει ότι καπνίζω πούρο επειδή μου αρέσει και όχι για να το παίξω πλούσιος.
Επίσης γιατί είναι παράλογο ο μέσος Έλλην ούγκανος να δυσκολεύεται να το κατανοήσει αυτό όταν το 95% των περιπτώσεων που έβλεπε από το 90 και μετά ήταν ακριβώς αυτό (και λίγα λέω).

Γιατί ο μέσος Έλλην ούγκανος να μην το θεωρήσει πιθανό, όταν τουλάχιστον 2 μεγάλα πολιτικά κόμματα της Ελληνικής βουλής χρησιμοποίησαν τα πούρα σε οπτικοακουστικό τους υλικό ως δείγμα πλουτισμού και λαμογιάς?
These users thanked the author Fairlight for the post (total 2):
SvenskΣτάθης
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

Δημοσίευση από suleygiannis »

Fairlight έγραψε:
Παρ Αύγ 02, 2019 5:29 pm
suleygiannis έγραψε:
Παρ Αύγ 02, 2019 1:06 pm
Ο μέσος Έλλην ούγκανος αδυνατεί να κατανοήσει ότι καπνίζω πούρο επειδή μου αρέσει και όχι για να το παίξω πλούσιος.
Επίσης γιατί είναι παράλογο ο μέσος Έλλην ούγκανος να δυσκολεύεται να το κατανοήσει αυτό όταν το 95% των περιπτώσεων που έβλεπε από το 90 και μετά ήταν ακριβώς αυτό (και λίγα λέω).
Γιατί ο μέσος Έλλην ούγκανος να μην το θεωρήσει πιθανό, όταν τουλάχιστον 2 μεγάλα πολιτικά κόμματα της Ελληνικής βουλής χρησιμοποίησαν τα πούρα σε οπτικοακουστικό τους υλικό ως δείγμα πλουτισμού και λαμογιάς?
Μα ακριβώς επειδή είναι ούγκανος. Γιατί δέχεται ότι του σερβίρουν και γιατί δεν μπορεί να κρίνει ότι δεν είναι όλοι το ίδιο.
Άσε που αυτά είναι προπαγανδιστικά σποτ κομμάτων. Άσε που αυτός που έδειχνε άλλους να καπνίζουν πούρα είχε πάνω στο γραφείο του δύο υγραντήρες πούρων, γιατί προφανώς και ο ίδιος καπνίζει. Ας μη μιλήσουμε για πολιτικά κόμματα λοιπόν οι τύποι είναι θεομπαίχτες και θεωρούν (όχι άδικα) ότι απευθύνονται σε ηλίθιους.

Τώρα ως προς τα υπόλοιπα.
Fairlight έγραψε:
Παρ Αύγ 02, 2019 4:35 pm
suleygiannis έγραψε:
Παρ Αύγ 02, 2019 1:06 pm
Κατ' αρχάς αν κάποιοι βιώνουν ρατσισμό για το κάπνισμα είναι οι καπνιστές πούρου, τόσο λόγω του καπνού όσο λόγω της όλης νοοτροπίας που έχουμε ως λαός εδώ και δεκαετίες. Ο μέσος Έλλην ούγκανος αδυνατεί να κατανοήσει ότι καπνίζω πούρο επειδή μου αρέσει και όχι για να το παίξω πλούσιος.
Από εκεί και πέρα, η δημόσια υγεία είναι δικαίωμα αδιαπραγμάτευτο. Δεν μπορείς να αναγκάσεις κανέναν να αναπνέει τον καπνό σου.
Φυσικά και ισχύει αυτό που λες αλλά δεν βλέπω πως το ένα αναιρεί το άλλο. Το ότι καπνίζεις πούρο σε κάνει καπνιστή. Μπορεί χομπίστα, μπορεί εκλεπτυσμένο αλλά στο τέλος της ημέρας καπνιστή, τουλάχιστον ετυμολογικά. Το να κατηγορείς ανθρώπους επειδή καπνίζουν τσιγάρα και όχι πούρα έχει μια σειρά από προβλήματα που είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνεις.
Δεν κατηγόρησα ποτέ κάποιον ότι καπνίζει τσιγάρα. Είπα απλά ότι το βρίσκω αηδία. Και φυσικά είπα ότι είμαστε και οι δύο καπνιστές και ότι δεν μπορείς να αναγκάζεις κανέναν να αναπνέει τον καπνό σου. Η απαγόρευση πρέπει να αφορά όλα τα είδη καπνίσματος.

Φυσικά συμφωνώ στο ότι ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις επιλογές του. Έχω όμως την επιλογή να βγω για ποτό και να μην καπνίσω ούτε ενεργητικά ούτε παθητικά; Όχι. Αν βγω θα καπνίσω είτε το δικό μου (επιλογή μου) είτε του άλλου (που μου επιβάλλεται παράνομα και παρά τη θέληση μου).
Τώρα εσύ θεωρείς ότι το κράτος δε θα πρέπει να επιβάλει κανόνες για το κάπνισμα. Οκ εδώ απλά διαφωνούμε ανεξαρτήτως πολιτικών ή φιλοσοφικών πεποιθήσεων.

Τώρα αναφορικά με τους εργαζόμενους, θα συμφωνούσα μαζί σου αν είχαμε φιλελεύθερη καπιταλιστική ανεπτυγμένη οικονομία και όχι αυτό το έκτρωμα που έχουμε. Αλλά η συζήτηση ξεφεύγει :)
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Εφαρμογή Αντικαπνιστικού Νόμου/Poll

Δημοσίευση από Fairlight »

suleygiannis έγραψε:
Παρ Αύγ 02, 2019 6:51 pm
Φυσικά συμφωνώ στο ότι ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις επιλογές του. Έχω όμως την επιλογή να βγω για ποτό και να μην καπνίσω ούτε ενεργητικά ούτε παθητικά; Όχι.
Φυσικά και την έχεις. Με μια πρόχειρη σκέψη μπορώ να αριθμήσω τουλάχιστον 4 μπαρ που στο εσωτερικό τους δεν μπορείς να καπνίσεις. Και να φανταστείς ότι δεν είμαι κάποιος που βγαίνει βράδυ ιδιαίτερα.

Εικόνα


Τυχαίο? Δεν νομίζω...

Αν πάντως θέλεις να έχουμε όντως μια φιλελεύθερη κοινωνία η πρώτη της παραδοχή είναι ότι δεν μπορείς να παραχωρείς στο κράτος τι θα κάνεις με το σώμα σου και την ιδιοκτησία σου. Οι χώροι διασκέδασης εμπίπτουν στην ιδιωτική περιουσία και η επιβολή κανόνων σε αυτές παραμένει μορφή κρατικού παρεμβατισμού aka γιαλαντζί φιλελευθερισμός.
These users thanked the author Fairlight for the post:
Τάκης
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψηφοφορίες”