Επιλέγοντας τα πρώτα πούρα

ο κύκλος & ο μύθος: καλλιέργεια, παραγωγή, ιστορία, κουλτούρα, ταυτότητα, χαρακτηριστικά
Απάντηση
Cosmash
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Μάιος 29, 2019 10:31 am

Επιλέγοντας τα πρώτα πούρα

Δημοσίευση από Cosmash »

Καθώς πρόσφατα και εγώ ξεκίνησα το ταξίδι μου σε αυτό τον κόσμο , μου δημιουργήθηκε η παραπάνω απορία και θα ήθελα να μάθω πως ξεκινήσατε και εσείς οι παλαιότεροι.
Σίγουρα η τιμή είναι ένας παράγοντας επιλογής του πούρου κατα περίπτωση , αλλά πέραν αυτού τι σας έκανε κάθε φορά να διαλέξετε ένα πούρο στα πρώτα σας βήματα;
Εγώ για παράδειγμα βλέπω να έχω μία συμπάθεια (απο θέμα εικόνας/εμφάνισης καθαρά) σε μικρότερα πούρα τύπου half coronas , petit edmundo κλπ.
Πολύ θα ήθελα να μάθω και τους τρόπους που εσείς επιλεγατε, αν δηλαδή ήταν βάση εμφάνισης ή διαβάζοντας και αναζητώντας συγκεκριμένες γεύσεις ή οτιδήποτε άλλο.
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Επιλέγοντας τα πρώτα πούρα

Δημοσίευση από suleygiannis »

Για μένα το πράγμα είναι πολύ απλό. Δοκιμάζεις τα πάντα από 2 φορές (τουλάχιστον) και ανακαλύπτεις τι σου αρέσει.
Εγώ είχα ξεκινήσει διαβάζοντας και ποια πούρα θεωρούν οι περισσότεροι ότι τους αρέσουν. Από εκεί και πέρα είναι θέμα γούστου.
Εγώ δε θα σου προτείνω πούρο. Δοκίμασε τα πάντα.
Από εκεί και πέρα, αν τίθεται θέμα τιμής, τα πράγματα είναι πιο εύκολα. Επιλέγεις με βάση την τιμή και τελειώνει εκεί το θέμα.
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 3):
alexandrosSpirosbusa71Rottcigar
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Επιλέγοντας τα πρώτα πούρα

Δημοσίευση από Τάκης »

ακριβώς! ψάξε, δοκίμασε, πειραματίσου, εξερεύνα
και σημείωνε 2-3 πράγματα που σου αφήνει σαν εντύπωση το κάθε πούρο
έτσι θα αρχίσεις να αποκτάς μια εικόνα και σιγά-σιγά θα χτίσεις το δικό σου γευστικό προφίλ
διάβασε αν θέλεις, αλλά το τι σου αρέσει θα το καθορίσεις εσύ

αυτός είναι ο δρόμος, ανεξάρτητα από το όποιο budget διαθέτει κανείς καθώς ξεκινάει αυτό το όμορφο ταξίδι
άλλωστε η περίοδος της αναζήτησης, είναι από τις πιο ωραίες στην πορεία ενός πουροκαπνιστή-aficionado
αφού όλα έχουν το μαγικό άγγιγμα, τον ενθουσιασμό, και τη μυητική αποκάλυψη της "πρώτης φοράς"
These users thanked the author Τάκης for the post:
Rottcigar
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
χεντυ κοντου
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Δευ Μαρ 04, 2019 12:46 pm

Re: Επιλέγοντας τα πρώτα πούρα

Δημοσίευση από χεντυ κοντου »

Κοσμά βάλε μια τίμη που θέλεις και μέτα αρχισε τις δοκιμές..θές Κούβας υπάρχουν πόλλες τίμες..
Θες non έκει υπάρχουν διαμαντάκια ..θέλει ψάξιμο..
Παντως εγώ αφού δίαβασα εδώ στο φόρουμ αρκετά ,άρχισα να καταλαβαίνω πολλά..πρίν απλώς έκαιγα πούρα..
Καλό ταξίδι στόν κόσμο τού γαλάζιου καπνού...!!!
These users thanked the author χεντυ κοντου for the post (total 5):
ΣτάθηςJazzmanSpirosbusa71AssosRottcigar
Cosmash
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Μάιος 29, 2019 10:31 am

Re: Επιλέγοντας τα πρώτα πούρα

Δημοσίευση από Cosmash »

Μάλλον δεν το εξέφρασα σωστά.
Περισσότερο ήθελα να δω τους τρόπους που εσείς επιλέγατε πούρα στα πρώτα σας βήματα όχι τόσο συμβουλές.
Εμένα κάποιες επιλογές έχουν γίνει καθαρά απο θέμα εμφάνισης ή άλλες καθαρά απο θέμα τιμής ανάλογα το διαθέσιμο budget.
Διαβάζοντας πλέον εδώ όμως οι επιλογές γίνονται μετά απο έρευνα ,αναζητώντας συγκεκριμένα πλέον πράγματα (σίγουρα όμως και το οπτικό παίζει ρόλο, δεν είμαι μεγάλος φαν ενός τεράστιου πούρου για να το κουβαλάω μαζί μου αλλά ίσως το δοκίμαζα σε ποιο prive καταστάσεις στο σπίτι.)
Άβαταρ μέλους
Spirosbusa71
Δημοσιεύσεις: 1248
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2018 5:53 pm

Re: Επιλέγοντας τα πρώτα πούρα

Δημοσίευση από Spirosbusa71 »

Εξετάζεις το οικονομικό σου και αγοράζεις τουλάχιστον δύο κομμάτια από το καθένα καπνίζεις και κρατάς σημειώσεις με όποιο τρόπο σε βολεύει η διαδικασία επαναλαμβάνεται με τον καιρό τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους - προτιμήσεις ποσότητα - βάζα τάπερ υγραντηρες - μην ανησυχείς για τίποτα
These users thanked the author Spirosbusa71 for the post (total 3):
χεντυ κοντουRottcigarCosmash
Απάντηση

Επιστροφή στο “Από τον Σπόρο στο Τασάκι”