Tight Draw: Από το ολίγον σφιχτό στην απόλυτη στούμπα

η κάλπη του φόρουμ

στα πούρα που καπνίζετε, σημαντική δυσκολία στο τράβηγμα παρουσιάζουν:

Το δημοψήφισμα λήγει την Τρί Ιουν 18, 2019 4:50 pm

0 στα 100
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
1 στα 100
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
1 στα 75
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
1 στα 60
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
1 στα 50
2
13%
1 στα 40
1
7%
1 στα 30
4
27%
1 στα 25
4
27%
1 στα 20
3
20%
1 στα 15
1
7%
1 στα 10
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
1 στα 5
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 15
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Tight Draw: Από το ολίγον σφιχτό στην απόλυτη στούμπα

Δημοσίευση από alexandros »

οσα χρονια καπνιζω και αγοραζω κουτες δεν εχει υπαρξει ουτε μια - ΜΙΑ - ρε γαμωτο κουτα που να μην εχει μεσα μια στουμπα ( στην καλυτεροτερη)
εως και μιση κουτα για πεταμα

το ποσοστο για τα σφιχτα ειναι φυσικα αρκετα μεγαλυτερο απο τις στουμπες
θυμαμαι χρονιες που δεν αγοραζα κουτια απο εξω γιατι επαιζαν "χρονιες στουμπας" και δεν μιλαω μονο για το 00-01
δλδ ανοιγες κουτα και τα μισα ηταν στουμπες
παλι καλα εχει μειωθει παρα πολυ αυτο τα τελευταια χρονια
θυμαμαι ακομα και την καταρα των τσορτσιλ πριν μερικα χρονια


τα τελευταια χρονια θα ελεγα οτι το ποσοστο στουμπας ειναι περιπου 1-2/25
και δυσκολια στο τραβηγμα παρουσιαζουν 3-4/25
πολυ στο περιπου και χοντρικα γιατι δεν κραταω τεφτερι γιαυτα

τελειο τραβηγμα αντε με το ζορι να εχουν περιπου τα μισα
These users thanked the author alexandros for the post:
Svensk
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Tight Draw: Από το ολίγον σφιχτό στην απόλυτη στούμπα

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστούμε το Γιώργο για την ψήφο του και τον Αλέξανδρο για τη δευτερολογία του
(George αυτό που αναφέρεις με αφορμή το RGPE ισχύει και αντίστροφα, να ξεκινάει δλδ ένα πούρο αρκετά σφιχτά και μετά να στρώνει τελείως)
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Tight Draw: Από το ολίγον σφιχτό στην απόλυτη στούμπα

Δημοσίευση από sigaras »

Έχεις δίκιο Τάκη αλλά το να "στρώνει" στην πορεία είναι λογικό, καθώς μπορεί να έχει "κόμπο" ψηλά και όταν καεί ο κόμπος να στρώσει το πούρο. Το να ρουφάει όμως από την αρχή καλά (δηλ. να μην έχει κάπου κόμπο) και ξαφνικά στα μισά να γίνεται στούμπα αυτό είναι πολύ περίεργο. Τι συνέβη άραγε; Τα μυστήρια των πούρων....
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Tight Draw: Από το ολίγον σφιχτό στην απόλυτη στούμπα

Δημοσίευση από Τάκης »

κανένα μυστήριο, οι "κόμποι" καραδοκούν παντού
οι κουβανοί στρίφτες τους έχουν χάντρα στο κομπολόι τους
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Tight Draw: Από το ολίγον σφιχτό στην απόλυτη στούμπα

Δημοσίευση από Fairlight »

Συν το γεγονός ότι καθώς το πούρο καίγεται φουσκώνει καθώς η υγρασία που παράγεται από την καύση απορροφάται εν μέρη από τα άκαυτα φύλλα καπνού.
These users thanked the author Fairlight for the post:
Svensk
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Tight Draw: Από το ολίγον σφιχτό στην απόλυτη στούμπα

Δημοσίευση από nikos doc »

Βόλτα στο νησί των Ιπποτών ,σε μια φανταστική πλατεία παρέα μεUpmann νο2 και καλό malt!!!!
Ώρα για πουροφιλοσοφία....

Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον Στάθη για την χορηγια του απόλυτου εργαλείου ξεμπουκωματος. Το perfect draw είναι το μόνο εργαλείο που έχω χρησιμοποιήσει και πραγματικά βοηθά στο λύσιμο ενός πούρου στουμπα.
Φυσικά και ο λόγος είναι πως αφαιρεί καπνό, και μαζί τον οποίο κόμπο προκαλεί δυσκολίες στο τράβηγμα.
Αν φανείς τυχερός και τον πετύχεις βεβαίως, αν από τα νεύρα σου στα πέντε σουβλισματα δεν τρυπήσεις το wraper, αν , αν , αν....

Γενικώς η στουμπα χαλάει το ζεν και την απόλαυση, την ηρεμία, την όαση, την καύλα, την τζούρα που μας προσφέρουν τα αγαπημένα μας.
Η όλη φάση, τρυπαω ,ρουφάω, τραβάει? Μπα...ξανά τρυπαω ,ρουφάει ,μπα....είναι ξενέρα.
Αλλά το προσπαθούμε γιατι έτσι, ρε αδερφέ.

Φυσικά ένα πούρο που έχει ταλαιπωρηθεί και ταλαιπωρήσει με τρύπα ,ρούφα δεν είναι εξίσου απολαυστικό με ενα ίδιο με σωστό τράβηγμα.
Καθίσταται ικανό για κάπνισμα αλλά όπως λέτε δεν είναι το ίδιο. Σαν να είναι το τράβηγμα τεχνητό.
Συνήθως αν καπνίζω μόνος, δεν μπαίνω καν στην διαδικασία ,παίζει εκπαραθύρωση , εκβεράντωση :lol: , ή κάτι άλλο σχετικό.
Με παρέα, που δεν προσέχεις και πολύ, δίνεις μια ευκαιρία ,όπως συνέβη με μια Lara RE στα γενέθλια μας, 50αρα παρακαλώ.
Τελικά και αυτή κατέληξε μισοκαπνισμενη και εγώ καταταλαιπωριμενος. Το καλύτερο φάρμακο είναι το επόμενο που ανάβεις και στατιστικά είναι μια χαρά.
Τα ποσοστά υγρασίας ή μάλλον η εναλλαγή αυτών δεν βοηθούν το σωστό τράβηγμα. Όσο πιο πολύ καιρό μένουν στις συνθήκες του καθενός μας τόσο πιο μικρό είναι το ποσοστό να βρεις στουμπα. Νομίζω....
Τα μικρά ring είναι πιο επίφοβα!! Αλλά και στα μεγάλα, τώρα τελευταία πιο πολύ, συμβαίνει το απεχθές.
Το μασαζακι μου φαίνεται πως βοηθά, αλλά και αυτό μόνο αν σταθείς τυχερός και πιάσεις τον κόμπο και τον ζουληξεις σωστά. Πάντα στην τύχη.
Οι ανοχές μου στο αβίαστο τράβηγμα είναι σαν του Σπυρέτου. Μεγάλες, στα όρια του μαζοχισμού. Η αντίδραση βέβαια στο πολύ ζόρι συνήθως ακραία. Μέχρι και ξεκοιλιασμα φτάνει για να εκδικηθώ τον βλαμμένο που πάσαρε δημιουργία για εκπαίδευση σε όμποε.
Ένα σκληρό πούρο προμηνύει μπελάδες, δεν είναι τυχαίο άλλωστε που οταν αγοράζω κουτιά live ,πάντα τα ζουλαω για μια πρώτη αίσθηση.
Το πόσο συχνά αγοράσω live, είναι άλλη κουβέντα.....

Για να τα βάλω σε νούμερα, σίγουρα 1/25 είναι και πέταμα.τελειως. και δεν το παλεύω ούτε με laser!
Σε ότι αφορά στο ποσοστό ιδανικού τραβήγματος έχω θέμα. Άλλο τράβηγμα μου αρέσει στα χοντρά ,άλλο στα λεπτά.
Οπότε θα πάω με ένα γενικό 80% που καπνίζονται χωρίς καμία επέμβαση. Σημειώνω πως με χαλάει εξίσου ή και περισσότερο το χαλαρό τράβηγμα.

Δεν μπορώ να καταλάβω πως οι nonαδες ,δεν έχουν στουμπα ούτε για δείγμα, και οι Κουβανοί εξακολουθούν να αποτυγχάνουν. Και δεν πιστεύω πως είναι ο τρόπος τυλίγματος. Αν το Αινεία συνέχεια το ριμάδι, πρέπει κάποια στιγμή να το κάνεις τέλεια. Τα χαρακτηρίζουν premium άλλωστε.
Πιστεύει κανείς πως φταίνε τα καπνά? Είναι κατι που έχω σκεφτεί αλλά δεν το θεωρώ πιθανό. Θα είχε ενδιαφέρον να γνωρίζαμε πως συμπεριφέρεται το φύλλο αφού τυλιχτεί και αγκαλιαστει μαζί με άλλα τρία τέσσερα παρόμοια. Φουσκώνει, μαζεύει, μαλακώνει, τι διάολο του συμβαίνει....

Μάλλον δεν θα το μάθουμε ποτέ μιας και δεν έχουμε καθόλου στοιχεία και είναι πολύ δύσκολο να τα βρούμε.
Μόνο ο επιστήμονας μπορεί να μας σωσει :!: :lol:

Τελειώνοντας μπορώ να πω πως και οι στούμπες έχουν τα γέλιο τους! Με παρέα μόνο....θυμηθείτε σε συναντήσεις μας ατάκες και κουβέντες....
Τραβάει ρε??? Όχι??? Πέτα το να πάει στο διάολο!! Να πάρε αυτό να ισιώσεις. Τι????? Ούτε αυτό τραβάει????
Τι λες ρε τώρα???
Δεν μου λες ....ξέρεις πόσες τρύπες έχει το καλαμάρι..... :lol: :lol:
These users thanked the author nikos doc for the post (total 10):
Spirosbusa71ΣτάθηςsigarasFairlightSvenskalexandrossuleygiannisharmonicaPetranAssos
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Tight Draw: Από το ολίγον σφιχτό στην απόλυτη στούμπα

Δημοσίευση από Τάκης »

- αν θυμάμαι καλά, την τελευταία φορά είχαμε μετρήσει εφτά ή οχτώ 8-)
...ευχαριστούμε και τον ψηλό για την περιγραφικότατη περί στούμπας ελεγεία του
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Tight Draw: Από το ολίγον σφιχτό στην απόλυτη στούμπα

Δημοσίευση από Τάκης »

κ. πρόεδρε να καταθέσω κι ένα "Μερφικό" στατιστικό ημέρας, (για σήμερα Παρασκευή μιλάω):
ένας Αριστοκράτης του Jaime κι ένα Non Plus του Υπηρέτη, μου βγήκαν τελείως στούμπες
βρε τι κολονοσκοπικά επαγγελματικά εργαλεία, τι κοκορέτσια, τι τεμαχισμοί, αυτά τίποτα!
ακάπνιστα σαν λοβοτομημένες λακέρδες

@ ελάτε και οι υπόλοιποι φίλοι συμπάσχοντες
μπορείτε μέχρι την Τρίτη να καταθέσετε ενταύθα τον στουμπο-οβολό σας στο κοινό ταμείο
These users thanked the author Τάκης for the post:
Svensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: Tight Draw: Από το ολίγον σφιχτό στην απόλυτη στούμπα

Δημοσίευση από Assos »

Καλημέρα καλημέρα καλημέρα!!!

Συμφωνώ Πολύ με τον Θάνο και τον Θωμά αλλά και σε πολλά σημεία με πολλούς από τους συναδέλφους. Με τη σειρά μου να προσθέσω και εγώ,έστω και με τον κίνδυνο ο λόγος μου να φανεί, σαν φωτοτυπικό αντίγραφο των προλαλήσαντων, πως η στουμπα είναι κάτι το αναπόφευκτο!!
Σίγουρα μέσα σε μία κούτα με 25 πούρα θα βρεις τουλάχιστον ένα που θα σε ταλαιπωρήσει ή αγοράζοντας μεμονωμένα στικ να εύχεσαι να είσαι τόσο τυχερός που να τα απολαύσεις όλα...
+1 Στην άποψη ότι ένα σφιχτό πούρο στην ψηλάφηση έχει πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες να είναι στούμπα από ένα πιο μαλακό.
+1 Στην άποψη πως χρησιμοποιώντας το εργαλείο, το οποιοδήποτε εργαλείο χρειαστεί για να κάνουμε πιο ευχάριστο το κάπνισμα του πούρου, αλλοιώνεται όπως και ναχει η ποιότητα του. Πρώτον αφαιρούμε καπνό και δεύτερον όπως πολύ σωστά είπε και ο Θωμάς, τεχνητά ο αέρας που ρουφάμε και ο καπνός που εισέρχεται στο στόμα μας δεν περνάει από όλα τα φύλλα ή όπως θα έπρεπε τέλος πάντων.
+1 Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα! Ρε αδερφέ πλήρωσα κάποια χρήματα και θέλω να το καπνίσω... Ε θα σε τρυπήσω!

Υπολογίζω πάντως (εμπειρικά) πως 1/15 με 1/20 είναι στουμπες και φυσικά μιλάμε για στουμπες και όχι για το σφιχτό τράβηγμα που μπορεί να σφίξει και άλλο ή ένα πιο χαλαρό τράβηγμα που μπορεί να γίνει πιο σφιχτό, γιατί το θεωρώ και λίγο υποκειμενικό...

-1 Όσον αφορά τα επίπεδα υγρασίας, πιστεύω πως δεν παίζουν και ιδιαίτερα σημαντικό ρόλο. Αν είναι στούμπα είναι από τη μάνα του δε χρειάζεται την υγρασία για να γίνει...

+1 Μικρά σε δαχτυλίδι πούρα, περισσότερα προβλήματα. Όχι ότι δεν συναντάται και σε πιο χοντρά πούρα, αλλά προσωπικά, ευτυχώς δε μου έχουν τύχει ακόμα πολλεσ στουμπες σε μεγάλα δαχτυλίδια...

Σε γενικές γραμμές θα ψηφίσω 1/20.
Σας χαιρετώ φιλαρακια μου :)
These users thanked the author Assos for the post:
Svensk
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Tight Draw: Από το ολίγον σφιχτό στην απόλυτη στούμπα

Δημοσίευση από Τάκης »

Γεώργιε ευχαριστούμε πολύ για την κατάθεση και των δικών σου απόψεων
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψηφοφορίες”