Hoyo de Monterrey Escogidos LCDH

Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Hoyo de Monterrey Escogidos LCDH

Δημοσίευση από Fairlight »

Εικόνα

LCD Stathis

Κόβω και τραβάει τέλεια Το πρε είναι αρκετά έντονο και γλυκό με το ξύλο να κυριαρχεί.

Το άναμμα έχει σίγουρα το ενδιαφέρον του με μαλακό άσπρο πιπέρι, κάτι γλυκό και εντελώς κυρίαρχο το βοτανικό στοιχείο. Δυστυχώς πολύ γρήγορα μου έρχεται και το χαρακτηριστικό dryness των Ηοyo. Αυτή η ενοχλητική αίσθηση μαζί με την παντελή έλλειψη δύναμης του πούρου και του μεγέθους του με κάνουν να τρομάζω ότι πρόκειται να περάσω μια μάλλον ανιαρή επόμενη ώρα.

Δόξα τους θεούς όμως το Hoyo στα 2-3 εκατοστά στάχτης φαίνεται να ξεφεύγει από τον αρχικό του ‘ξινό’ χαρακτήρα και να γλυκαίνει παρουσιάζοντας ένα αρκετά ενδιαφέρον προφίλ με αποξηραμένα βερίκοκα, καραμέλα, κίτρο και φουντούκια.

Προς την μέση πλέον αρχίζει να αχνοφαίνεται ένας espresso και λίγο δέρμα. Το πούρο απ αυτό το σημείο και μέχρι το τέλος ανεβάζει λίγο εντάσεις. Τελειώνει κυρίως με ξύλο, δέρμα και αρκετό καβουρδισμένο φουντούκι.

Εντάξει, να πω την αλήθεια ήταν καλό πούρο. Ήταν όμως λίγο ‘κάτω’ όπως και πολλά από τα αδελφάκια του. Καλό για μια στις τόσο και κυρίως πρωινές ώρες. Ότι το κάπνισα βράδυ αφού είχα ξεπαστρέψει ένα flank από Αμερικάνικο angus δεν το βοήθησε ιδιαίτερα μάλλον.
These users thanked the author Fairlight for the post (total 2):
ΣτάθηςSvensk
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Hoyo de Monterrey Escogidos LCDH

Δημοσίευση από Svensk »

Θωμα μαλλον απο την ιδια κουτα μας κερασε ο Σταθης. Το δικο μου παντως ηταν πολυ διαφορετικο.
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Hoyo de Monterrey Escogidos LCDH

Δημοσίευση από Στάθης »

Από την ίδια κούτα κανονίσατε και οι δύο.
These users thanked the author Στάθης for the post:
Assos
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Hoyo de Monterrey Escogidos LCDH

Δημοσίευση από suleygiannis »

Εικόνα

Εντάξει όσες φορές το έχω καπνίσει είναι πάρα πολύ καλό, αλλά αυτό το τελευταίο ήταν συγκλονιστικό. Σε όλη τη διάρκεια του ένιωθα ότι καπνίζω τάρτα φρούτων με κρέμα και στο τέλος είχε και ξηρούς καρπούς. Κρίμα που μου έχει μείνει μόνο η μισή UEB SEP 18...
Μακάρι να είχα πάρει πέντε κούτες. Πούρο για τοπ 10
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 2):
jgeorgostlefteris c
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
lefteris c
Δημοσιεύσεις: 802
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:17 pm

Re: Hoyo de Monterrey Escogidos LCDH

Δημοσίευση από lefteris c »

Εικόνα

Σε ένα κουτάκι ξύλινο που το είχα αμπαλάρει με μεμβράνη είχα τοποθετήσει διάφορα πούρα μαζί με κάποιες χορηγίες... κάπου το 2018
η κούτα αυτή είχε εγκλωβιστεί στο τελευταίο κάτω επίπεδο, δεύτερη σειρά στο βάθος και αριστερά στον υγραντήρα μου
γειτόνευε με αυστηρά (τυλιγμένες με μεμβράνη) γεμάτες κούτες
να σημειώσω εδώ ό,τι δεν είχα μαζί της οπτική επαφή σαν άνοιγα τον υγραντήρα να πάρω προμήθειες για τον επιτραπέζιο, άσε που δε με πολυαπασχολούσαν αυτές εκεί κάτω γιατί ήταν για ενηλικίωση κλπ.
Πάμε τώρα παρακάτω
λίγες μέρες πριν ο Ντίνος (konstadinos23) μου λέει: ρε συ έχεις καπνίσει το Escogidos ; πέρυσι τον Οκτώβρη είχα πάρει 3 από Κύπρο και δεν τα έχω αγγίξει, θες να τα δοκιμάσουμε; όμως είναι νέα, Μαίου 22
του λέω: δε θυμάμαι, ίσως, μάλλον όχι, :?
θυμάμαι όμως ό,τι κάποτε είχα ένα,
που μου το είχε στείλει ο Στάθης via nikos doc, αλλά δεν υπάρχει πια στον υγραντήρα μου.

τι να έχει γίνει άραγε;
σκεφτόμουν με χαμηλωμένα τα μάτια,
ωω δεν πάμε καλά... αυτό το ματσούκι και μη το θυμάμαι ; Εικόνα
εε μα Λευτέρη μου 3 μίνιμουμ κάπνιζες τότε τη μέρα (μονολογούσα ψάχνοντας δικαιολογίες)

Για να μη φλυαρώ την επομένη αφιέρωσα ένα μισάωρο,
έβγαλα τις κούτες έξω αφού τσέκαρα για καλού και κακού όλες τις ανοιχτές,
η λεγάμενη τώρα που ήταν δίδυμη με την από πάνω της (είχα την εντύπωση ότι ήταν γεμάτες και οι 2)
σαν την έπιασα λοιπόν στα χέρια μου αισθάνθηκα να τσουλάν ελαφρά τα πούρα που υπήρχαν μέσα,
επιτόπου παίρνω στροφές και αφαιρώ βιαστικά βίαια τη μεμβράνη
(επειδή ήταν μεγάλου μεγέθους τα είχα τοποθετήσει παράλληλα)

Yeaa... Εικόνα
έτσι ε; εδώ μου κρυβόσουν και είχα χάσει τα ίχνη σου... το βράδυ θα περάσεις καλά,
στη πυρά
και λίαν συντόμως θα σε ακολουθήσουν και τα υπόλοιπα μέλη του κρησφύγετου :mrgreen:

Τηλ. στο Ντίνο: εύρηκα εύρηκα 9,30 με 10μμ. θα έρθω στο μαγαζί σου ok ?

Στο πούρο μας τώρα
να πω ότι το πήρα στα χέρια μου ελάχιστο καιρό μετά που έγιναν τα πρώτα reviews εδώ μέσα
δεν έχω μήνα κλπ. αλλά ήταν από τις πρώτες παρτίδες που μοίρασε ο Στάθης
Στο pre έβγαζε vintage γεύσεις με ξύλα, βότανα και μαλλί της γριάς
ξεκίνησε με γλυκό κέδρο, γκοφρέτα, ελαφριά κρέμα και ελάχιστα σοφτ πιπεράκια
ακολούθησαν αποξηραμένα φρούτα με μια μέτρια γλυκύτητα, ο καπνός στο στόμα βελούδινος
μαλλί της γριάς, δέρμα, ξηροί καρποί-φουντούκια με πλούσιες δόσεις σαντυγής
στο τέλος υπήρχαν φυστίκια ελαφρώς αλατισμένα και 3 - 4 τζούρες καφέ.
Τα πιπέρια και τα μπαχάρια είχαν διακριτική παρουσία - ελάχιστη σε όλη τη διαδρομή του,
ελαφριά προς μέτρια η ένταση με πολύ καλή κατασκευή και καύση χωρίς κανένα πρόβλημα,
μόνο με τη στάχτη που γκρεμιζόταν στον 1 - 1,5 πόντο
στην άνω φώτο και σε πρώτο πλάνο το δεξί ήταν το δικό μου που είχε ήδη αποκολληθεί το πρώτο κομμάτι
το ίδιο και στο αριστερό το νεούδι του 22, ωστόσο δεν είχαμε τόσο γευστική ταύτιση απόψεων.
Πουράκλα ! ιδιαίτερη, ισορροπημένη, με ΑΑ καπνά.

Αν δεις κάποια στιγμή το μήνυμα Στάθη, να ξέρεις αν και καθυστερημένα ότι απόλαυσα στο μέγιστο δυνατό
το ταξίδι αυτό που μου πρόσφερες, σ' ευχαριστώ :D

Εικόνα
These users thanked the author lefteris c for the post (total 6):
suleygiannisΤάκηςSvenskEpicure Vjgeorgostalexandros
Το πούρο είναι σαν μια σεμνή ερωμένη - κρύπτη που προσφέρει απλόχερα τον έρωτά της σ' αυτούς που την ανακαλύπτουν
Απάντηση

Επιστροφή στο “Hoyo de Monterrey”