Tight Draw: Από το ολίγον σφιχτό στην απόλυτη στούμπα

η κάλπη του φόρουμ

στα πούρα που καπνίζετε, σημαντική δυσκολία στο τράβηγμα παρουσιάζουν:

Το δημοψήφισμα λήγει την Τρί Ιουν 18, 2019 4:50 pm

0 στα 100
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
1 στα 100
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
1 στα 75
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
1 στα 60
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
1 στα 50
2
13%
1 στα 40
1
7%
1 στα 30
4
27%
1 στα 25
4
27%
1 στα 20
3
20%
1 στα 15
1
7%
1 στα 10
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
1 στα 5
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 15
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Tight Draw: Από το ολίγον σφιχτό στην απόλυτη στούμπα

Δημοσίευση από Fairlight »

Tournesol έγραψε:
Σάβ Ιουν 08, 2019 12:55 pm

Σε εργαλεία δεν έχω καταφύγει ακόμα. Κάθομαι και το παλεύω μέχρι να εισακουστούν οι πρώτες Εικόνα

Αμήν 8-)
Επιστήμονας άνθρωπος...συν Αθηνά και ξεστουμπωτικό κίνει!

Επί του θέματος τώρα θα προσπαθήσω να απαντήσω σε μερικά από τα ερωτήματα. Σαν μια πρώτη, βασική και καθολική παρατήρηση θα έλεγα ότι ένα πούρο που είναι σφικτό δεν θα σου προσφέρει ποτέ την απόλαυση που προσφέρει ένα κανονικό, ότι και να του κάνεις. Ακόμα και αν το τρυπήσεις/ σουβλίσεις 500 φορές, ακόμα και με perfect draw. To perfect draw για μένα είναι λύση για να μην πετάξεις το πούρο, όχι για να το απολαύσεις. Η διαδρομή που θα ακολουθήσει ο αέρας με αυτά τα εργαλεία παραμένει αφύσικη και αυτό συνεπάγεται και την εμφάνιση 2 διαφορετικών φαινομένων που δεν υπάρχουν σε φυσιολογικές συνθήκες. Ο ένας είναι ότι κ καπνός έρχεται πιο ανομοιόμορφα στο στόμα και δεν έχει την ίδια έκταση επαφής με τον άκαυτο καπνό όπως κανονικά. Το άλλο είναι ότι επειδή σε σημεία η αντίσταση του καπνού είναι ελάχιστη αυτό μπορεί να δημιουργήσει hot spots και μεγάλη ανομοιογένεια στην θερμοκρασία του καπνού που φθάνει στο στόμα.

Χωρίς εργαλεία ας το κλάψουμε το πούρο καλύτερα. Το βασικό πρόβλημα με τις στούμπες δεν είναι τόσο η προσπάθεια που χρειάζεται για να ρουφήξεις (οκ, αναπόφευκτα ακούστηκε λίγο περίεργα αυτό) αλλά ο συνδυασμός ποσότητας καπνού που φθάνει στο στόμα με την θερμοκρασία καύσης. Αυτός ο συνδυασμός μπορεί να μετατρέψει ένα γευστικό πούρο σε κάτι εντελώς υποτονικό.

Ας έρθουμε τώρα στα προσωπικά μου στατιστικά. Πολύ διαφορετικά με του 'Αρχι που πολύ θα ήθελα να ξέρω από πού αγοράζει τα πούρα του.
Σε γενικές γραμμές, ένα πούρο που είναι σκληρό στην αφή έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να έχει δύσκολο τράβηγμα.
Πιστεύω ότι ο χρόνος μπορεί να βοηθήσει ένα σφικτό πούρο.
Συμφωνώ με τον ηγούμενο ότι υποδειγματικό τράβηγμα είναι κάπου στο 30%. Με θλίβει που το λέω αλλά σαν αναφορά γι αυτό παίρνω τα περισσότερα non. Αν το κουβανέζικο δηλαδή τραβάει σαν non είμαστε οκ.

Από κει και πέρα εγώ βρίσκω ότι 1 στα 15 πούρα έχουν σοβαρό πρόβλημα τραβήγματος.
These users thanked the author Fairlight for the post (total 6):
ΤάκηςJazzmanTournesolSvenskalexandrosPetran
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Tight Draw: Από το ολίγον σφιχτό στην απόλυτη στούμπα

Δημοσίευση από Τάκης »

Θωμά συμφωνώ απολύτως με όσα έγραψες, είναι μια πολύ ζουμερή και περιεκτική επιτομή του θέματος το οποίο συζητάμε

ευχαριστώ τα μάλα και τους Στάθη και Θάνο για τη συμμετοχή στην ψηφοφορία μας
@ μια ψήφος στο "1 στα 50" είναι ορφανή, παρακαλώ τον ψηφοφόρο να τη δηλώσει
These users thanked the author Τάκης for the post:
Tournesol
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
χεντυ κοντου
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Δευ Μαρ 04, 2019 12:46 pm

Re: Tight Draw: Από το ολίγον σφιχτό στην απόλυτη στούμπα

Δημοσίευση από χεντυ κοντου »

Καλησπέρα εγω έχω ψηφίσει 1/50 ... :D :D
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Tight Draw: Από το ολίγον σφιχτό στην απόλυτη στούμπα

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστούμε Χέντυ, καταχωρήθηκε
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Tight Draw: Από το ολίγον σφιχτό στην απόλυτη στούμπα

Δημοσίευση από suleygiannis »

προσπαθώ να θυμηθώ πότε ήταν η τελευταία φορά που πέταξα πούρο επειδή δεν τραβούσε. δεν μπορώ να θυμηθώ. ίσως είμαι τυχερός δεν ξέρω.
και δεν έχω το και μαντζαφλάρι που ανοίγει τρύπες :D
τώρα το τι εννοεί κανείς άνετο τράβηγμα, ελαφρώς σφιχτό αλλά οκ, σφιχτό αλλά καπνίζεται κλπ είναι εντελώς υποκειμενικό.
συνήθως έχω διαπιστώσει ότι ένα μασαζάκι στο σημείο που στουμπώνει επιτρέπει το κάπνισμα.
επίσης, εδώ μιλάμε μόνο για στούμπες και όχι για αραιό στρίψιμο, κακή καύση κλπ. αυτά είναι άλλα προβλήματα.
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Tight Draw: Από το ολίγον σφιχτό στην απόλυτη στούμπα

Δημοσίευση από Fairlight »

Γιάννη εγώ έχω πετάξει πολλές φορές. Και εντάξει, όσο γκαντέμης ας πούμε είμαι εγώ και όσο τυχερός να είσαι και εσύ, τόσα πούρα έχουμε καπνίσει και 2 μας, η στατιστική σε τέτοια μεγάλα μεγέθη είναι αμείλικτη. Η πιο προφανής εξήγησε σε αυτό είναι ότι οι 2 μας έχουμε απλά διαφορετικά επίπεδα ανοχής. Δεν ξέρω..ας πούνε και οι υπόλοιποι.
These users thanked the author Fairlight for the post:
suleygiannis
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Tight Draw: Από το ολίγον σφιχτό στην απόλυτη στούμπα

Δημοσίευση από Τάκης »

επιστήμονα μου εδώ και πάααρα πολύ καιρό, κάθε φορά που πρωτο-ρουφάω ένα κουβανέζικο
ασυναίσθητα συλλαμβάνω κατ' επανάληψη τον εαυτό μου να διακατέχεται από ένα άγχος
αυτό συμβαίνει γιατί απλά όλα αυτά τα χρόνια έχει δημιουργηθεί μέσα μου ένας "φοβικός αταβισμός της στούμπας" (sic)

φυσικό επόμενο, αφού μετά από 30 χρόνια φούρναρης, μετά φόβου γνώσεως και με υπεύθυνη δήλωση του Ν.105
μπορώ σήμερα με στατιστικά καριέρας να πω, ότι μόνο 3 στα 10 κουβανέζικα έχουν πραγματικά "υποδειγματικό" τράβηγμα
και τα υπόλοιπα 7 είναι από λίγο έως και πολύ δυσκοίλια...
κάτι ουδόλως υποκειμενικό, αφού όπως πολύ σωστά είπες υπάρχει τρανό και αδιαμφισβήτητο μέτρο σύγκρισης: τα non
(εδώ μπαίνει και η παράμετρος πόσα πούρα καπνίζει καθένας μας)

θα ήθελα ΠΟΛΥ οι αβάνες μου ΟΛΕΣ να τραβάνε αβίαστα-απροβλημάτιστα-σίγουρα-σταθερά, και εις τους αιώνας των αιώνων αμήν
αλλά δυστυχώς αυτό δεν θα γίνει ποτέ, κάτι που μοιάζει σαν μόνιμο καβλ@σπυρο στο εφηβικό και ανώριμο κρατικοδίαιτο κουβανέζικο γίγνεσθαι
γεγονός που δεχόμαστε a priori μετά τα πρώτα στάδια της μύησης, κι ύστερα προχωράμε παρακάτω με σκυμμένο το κεφάλι
σιχτιρίζοντας τους φίλους μας τους κουμπάνους που συχνά-πυκνά καταστρέφουν τη μαγεία (κι ένα εξαιρετικό προϊόν) με αστοχίες

...όσο για τις αντοχές-ανοχές που ανέφερες
άλλος αντέχει μέχρι φυσαρμόνικα-άντε φλάουτο, κι άλλος τα όμποε και τα τρομπόνια τα 'χει για πλάκα 8-)
These users thanked the author Τάκης for the post:
Svensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Tight Draw: Από το ολίγον σφιχτό στην απόλυτη στούμπα

Δημοσίευση από Svensk »

-πόσα από τα πούρα που τρυπάμε-σουβλίζουμε-ανασκολοπίζουμε καπνίζονται?
Θα έλεγα19/20

-πόσο επηρεάζει η διαδικασία αυτή τη γευστική τους συμπεριφορά?
Πολύ! Αλλοιώνονται οι γεύσεις. Το πούρο γίνεται πιο ωμό, με ακατέργαστες γεύσεις.

-συνήθως τα σκληρά στην αφή πούρα είναι πιο προβληματικά στο τράβηγμα από τα μαλακά?
Έτσι νομίζω. Αλλά εξαρτάται και από τη Βιτολα. Μικρό ρινγκ και σφικτό, συχνά είναι στουμπα.

-πόσο συχνά ένα πούρο που ξεκινάει σφιχτά στη συνέχεια σιγά-σιγά ξεμπουκώνει?
Πολύ σπάνια. Συνήθως θα κόβω και τα ξανακοβω μέχρι που… τα πεταω.

-σε μικρής διάστασης πρόβλημα ωφελούν οι μαλάξεις στο πούρο?
Δυστυχώς μόνον λίγες φορές.

-τα ποσοστά υγρασίας επηρεάζουν θετικά ή αρνητικά το τράβηγμα?
Συνήθως όταν διαπιστώνω στο κρύο τράβηγμα πως ένα πούρο είναι στουμπα, το επιστρέφω στον υγραντήρα για τουλάχιστον ένα μήνα. Συχνά… ίσως ένα 50% παρουσιάζει αισθητή, αλλά όχι ικανοποιητική βελτίωση.

-ο χρόνος έχει ωφέλιμη επίδραση σε ένα σφιχτό πούρο?
‘Όπως απάντησα ποιο πάνω.

-και για να πάμε στην αντίπερα όχθη, τι ποσοστό συναντάμε σε κουβανέζικα με πραγματικά αβίαστο τράβηγμα?
Θα έλεγα λιγοτερο από 50%

Για εμενα το θέμα με τις στουμπες είναι κυρίως ψυχολογικό. Όταν καπνίζω θέλω να χάνομαι.
Να ταξιδεύω χωρις να μ’ ενοχλεί τίποτα. Χωρις τίποτα να με επαναφέρει στη γη.
(Καπνίζω συνήθως ολομόναχος στο γραφείο).
Δηλαδή είναι εξοργιστικό:
Να τα έχω προετοιμάσει όλα. Να έχω κατουρήσει με μεγάλη υπομονή για να μην με ενοχλήσει
ο εσωτερικός μου κόσμος εν ώρα ταξιδιού. Να έχω εκ των προτέρων κάνει όλα εκείνα τα τηλεφωνήματα
που μάντεψα πως ίσως μου κάνουν κάποιοι ενώ ‘’ταξιδεύω’’. Ο καφές μου να έχει τη σωστή θερμοκρασία,
για να καταναλωθεί με τα μέγιστα ωφέλει για ψυχή και σώμα. Δηλαδή όλα να είναι ΖΕΝ, και γαμώ τον Χούλιο Ιγκλέσιας
να ανακαλύπτω πως το εισιτήριο μου για το ταξίδι είναι άκυρο, και η θεραπεία μου αναβάλλεται.
These users thanked the author Svensk for the post (total 6):
Τάκηςχεντυ κοντουPetranJazzmanalexandrosRottcigar
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Tight Draw: Από το ολίγον σφιχτό στην απόλυτη στούμπα

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστούμε πολύ Βάιε για τις απαντήσεις σου στους προβληματισμούς που έχουν τεθεί
αλλά και τις σκέψεις που μοιράστηκες μαζί μας, ειδικά για την ψυχολογική διάσταση του προβλήματος
κάνε έναν κόπο αν θες και ψήφισε και στο poll μας
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Tight Draw: Από το ολίγον σφιχτό στην απόλυτη στούμπα

Δημοσίευση από Svensk »

Πανω κατω 1/20 Ντον.
These users thanked the author Svensk for the post:
Τάκης
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψηφοφορίες”