Mass Tasting Μάιος 2019 - Vegueros Tapados

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Πως σας φάνηκε η Tapa??

Το δημοψήφισμα λήγει την Σάβ Ιουν 01, 2019 11:01 am

5. Δεν μου είπε τίποτα...
2
9%
4. Μου είπε δυο λόγια στα κρυφά
4
18%
3. Τα είπαμε μια χαρά
10
45%
2. Δεν ήθελα να σταματήσω το μπλα μπλα
6
27%
1. Αξέχαστη κουβέντα
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 22
Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: Mass Tasting Μάιος 2019 - Vegueros Tapados

Δημοσίευση από Assos »

Πρώτη επαφή με το mass την Τετάρτη, όπου και επισκέφτηκα μαγαζί βόρειων προαστείων για να προμηθευτώ 2 στικ με την διάθεση-χρόνο να massaro και τα δυο την ίδια μέρα...

Εικόνα

Τα στικ είχαν αρκετή υγρασία με ηλικία FEB 18.
Έδιναν πολύ γλυκές μυρωδιές, κάτι σαν μέλι και κάτι σαν toblerone σοκολατα...
Διαλέγω ένα κόβω και ξεκινάω τη φουμα...

Εικόνα
Ωραίες βουτυρενιες πρώτες ρουφηξιές. Αμέσως σκέφτηκα ότι θα περνάγαμε καλά τα δυο μας.
Και εκεί έμεινα... στη σκέψη!!
Το πούρο μετά από αυτό το σημείο...

Εικόνα
...κάνει μια τρύπα στο κέντρο του και αρχίζει τα τρελά!

Εικόνα
Το πούρο πέραν του ότι καιγότανε στο εσωτερικό και το εξωτερικό έμενε άθικτο, Έσβηνε συνέχεια. Η Υγρασία του ήταν πέραν του δεόντως. Δεν μπήκα καν στη διαδικασία να κρατήσω γεύσεις γιατί πολύ απλά δε μου άρεσε καθόλου. Το πέταξα στη μέση της καύσης του. Φυσικά Και δεν έκαψα το άλλο στα καπάκια, φοβούμενος ότι θα έχω τα ίδια προβλήματα υγρασίας...
Θα αρχίσω να πιστεύω ότι οι καπνοπώλες Ψεκάζουν τα πούρα τους νομίζοντας ότι είναι γλάστρες στο φανταστικό ενδεχόμενο να αρχίσουν να ανθίζουν και να βγάλουν πουρα...
Οχι τίποτα άλλο, αλλά δεν είχα πάρει και αλλά πουρα να κάψω μαζί μου και έμεινα με την τάπα στο χέρι!!
1/5 το συγκεκριμένο...

Πάμε στα του χθες, όπου αποφασίζοντας να αφήσω το πούρο τελείως εκτός υγραντηρα και κουτιά ή τουμπο...
Το έκαψα το επόμενο απόγευμα

Εικόνα

Ανταμείφθηκα πλουσιοπάροχα Κύριοι Καθώς το πόρο ήταν εξαιρετικό. Από την αρχή βουτηρα, μπισκότα, μέλια, καφέδες και λίγο δέρμα...

Καιγόταν ιδανικά επιφυλάσσοντας μου μια έκπληξη...


Εικόνα

Καραμέλες Λάβδας βουτύρου και κρέμα ζαχαροπλαστικής
Πιπερακια και δεν έσβησε ποτέ...


Εικόνα

Το τελευταίο τρίτο και λίγο πριν τελειώσει...
Εικόνα
...το πούρο μου δίνει ένα τόνο γεύσεις από

Εικόνα

Ω ναι! Καϊμάκι παγωτό του 1990... από τότε που ήμουν παιδί... και θυμάμαι ακόμα τη γεύση του...
Κλείνω λοιπόν με ένα 4,5/5 για το συγκεκριμένο!
These users thanked the author Assos for the post (total 9):
ΣτάθηςMixalis81sigarasalexandrosχεντυ κοντουnikos docJazzmanSvenskPetran
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Mass Tasting Μάιος 2019 - Vegueros Tapados

Δημοσίευση από sigaras »

Μπορεί να μην έφταιγε η υγρασία αλλά το στρίψιμο του πούρου.Αν είναι αραιοστριμενα έχουν πρόβλημα στην καύση και σβήνουν συνέχεια. Συμπτωματικα αντιμετώπισα παρόμοιο πρόβλημα σήμερα με ένα RASS που κάπνισα, το οποίο το έβγαλα από τον υγραντηρα μου, όπου επικρατεί νορμάλ υγρασία.
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Mass Tasting Μάιος 2019 - Vegueros Tapados

Δημοσίευση από suleygiannis »

Διαφωνώ. Τα αραιοστριμμένα πούρα καίγονται πολύ πιο γρήγορα από τα σφιχτά. Τα σφιχτοστριμμένα αν δεν τα ρουφάς συνέχεια σβήνουν.
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Mass Tasting Μάιος 2019 - Vegueros Tapados

Δημοσίευση από nikos doc »

Ευχαριστούμε Harmonica, Mixali, Alejandro, Vayo, Tournesol, Stathi, Asso!!!!

Οι Tapes, εχουν πιάσει πολυ κουβεντούλα με orismenous, με κάποιους πάλι δεν λένε κουβέντα.
Πολυ μου αρεσει οι ποικιλία απόψεων και εντυπώσεων!

@Sulleyjohn, καμια φορα τα αραιοστριμενα δεν καίγονται καθολου στο εξωτερικό τους και για αυτο σβήνουν.
Δινεουνντην εντύπωση πως καίγονται αργα, και ως ενα σημείο ειναι αλήθεια.
Προσωπικά θεωρώ πως ενα αραιοστριμενο πουρο ειναι πολυ χειρότερο απο ενα σχιφτοστριμένο. Δεν επιδέχεται καμίας επέμβασης σωτηρίας και ειναι άκρως ενοχλητικό.
This is our House!
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Mass Tasting Μάιος 2019 - Vegueros Tapados

Δημοσίευση από nikos doc »

Έκαψα και εγω το πρώτο Tapados για το mass, on the road, γυρνώντας απο ενα πανέμορφο χωριό της Κορινθίας ( Κόρφος) προς το λεκανοπέδιο.

Εικόνα


Έκοψα πριν παραγγείλω το εσπρέσο της συντροφιάς και στα κρύα είχε πιπεράκια , γρασιδια και εν απόλυτα κρεμωδη χαρακτήρα.
Ζεστό το εσπρεσακι, ευτυχώς σβήνει τα πιπερια που μου κάνουν μια επίθεση με το άναμμα, χάνουν την ένταση τους και μένουν στο background , βγαίνουν μπροστά κρέμες και σοκολατες.
Γρήγορα παίρνει μια πιο μεστή υφή, λιγο μπερδεμένη μα άκρως ευχάριστη.
Βουτηράτο, πιπεράτο, γρασιδάτο, έχασε τους καφέδες, κέρδισε δέρμα και μπαχάρι.
Έτσι και έμεινε σχεδόν μεχρι την μπάντα.
Ευχάριστα μονότονο, μου έκανε σούπερ παρέα μεχρι την Εθνική οδό όπου έβγαλα την μπάντα. Εκεί αγρίεψε λιγο και ανέβασε την ένταση μαζί με τα χιλιόμετρα που ανέβηκαν στο κοντέρ.
Σκληροί καφέδες, τζίντζερ και μια τζουρα καμένης ζάχαρης με χαιρέτησαν στα Μεγαρα, όπου έκανα στάση για φαγητό.

Πολυ καλη Tapa, χορηγία του Στάθη , τον οποίο και ευχαριστω πολυ!
These users thanked the author nikos doc for the post (total 4):
ΣτάθηςMixalis81AssosSvensk
This is our House!
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Mass Tasting Μάιος 2019 - Vegueros Tapados

Δημοσίευση από nikos doc »

Δεν βλεπω κίνηση....για ελάτε βγήκε και ηλιουκλα, για να καψουμε καμία tapa.... 8-) 8-)
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Mass Tasting Μάιος 2019 - Vegueros Tapados

Δημοσίευση από Jazzman »

Γυρνώντας απο τη δουλειά πρόλαβα τον ήλιο οπότε αποφάσισα να μασαρω.

Τσίμπησα την ταπα που αγόρασα πρόσφατα και ξεκίνησα. Εμφανισιακά όμορφο, λαδερό, και σοκολατένιο - μελανό σημείο το δαχτυλίδι του, το οποίο βρίσκω ψευτομοντερνο και οχι ιδιαίτερης αισθητικής (προσωπική άποψη καθαρά).

Τα κρύα είναι πολύ ωραία με φρεσκοκομμένο γρασίδι, αρωματικό τσάι και ίχνη χαμομηλιού. Ενθουσιάζομαι και ανάβω.

Απότομη αλλαγή με έντονα πιπέρια και πικάντικη αίσθηση τόσο στη γλώσσα όσο και στο πίσω μέρος του λαιμού. Παίρνω μερικές τζούρες και χαλαρώνει. Τα πιπέρια υποχωρούν και προσπαθεί να βγάλει γεύσεις αλλα η επίγευση τα χαλάει όλα. Υπάρχει κάπου στο παρασκήνιο λίγο ξύλο και ίσως ξηροκάρπι αλλά με καθε τράβηγμα το μόνο που μένει είναι μια κακιά γεύση καμένου χαρτιού και κάρβουνου Εικόνα.

Αμμωνία και νικοτίνη καλύπτει τα πάντα και πλέον η γεύση εχει χαλάσει. Αποφασίζω να μη δώσω συνέχεια στην τραγωδία και λίγο πριν τη μέση το θυσιάζω. Η γεύση στο στόμα μου ειναι τρομερά δυσάρεστη, πραγματικά πρέπει να ηταν η χειρότερη πουρική εμπειρία μου.

1/5, πολυ κακές εντυπώσεις.

ΕικόναΕικόναΕικόνα

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Μάιος 2019 - Vegueros Tapados

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

ξέμπαρκη η τάπα, ξέμπαρκος κι ο αφανής ναύτης
συναντήθηκαν στα όρια της παλιάς Τρούμπας για το κεφάλαιο ΙΙ του mass

με τα λιγωτικά αρώματα της Gruesa να φέρνουν σε κορίτσι από τα κόκκινα φανάρια 5-6 δεκαετίες πριν
μπήκαμε σε ένα καφενεδάκι πίσω από τον Άγιο Σπυρίδωνα και καθίσαμε να τα πούμε…

Εικόνα

η κουβέντα άνοιξε ευχάριστα με ένα άρωμα από κακάο και κεράσι να πλανιέται στην ατμόσφαιρα
μπορεί απ’ τα μαλλιά της, το άρωμα της, την ανάσα της, ή όλα συγχρόνως
μαζί με πιπεράτα υπονοούμενα, διόλου χυδαία, τουναντίον αθώα και χαριτωμένα
βγαλμένα από παλιά ελληνική ταινία, με τον καλό στο τέλος να παίρνει το κορίτσι

Εικόνα

η κουβέντα μας άρχισε σιγά-σιγά να σοβαρεύει, "εσύ τι δουλειά κάνεις" με ρώτησε
της είπα πως δουλεύω στην Τράπεζα Εμπορικών Παροχών μαζί με τον Βασίλη Κάρλοβιτς Γιούγκερμαν (*)
"τον ξέρω" μου είπε, "όλος ο Πειραιάς τον γνωρίζει, είναι ένας ρώσος πρίγκιπας που μένει στην Καστέλλα, νοικάρης σε δυο γεροντοκόρες"
"φήμες λένε πως τα βράδια μεθοκοπάει μαζί με κάτι αποβράσματα του λιμανιού, αλλά εγώ δεν τα πιστεύω αυτά" συμπλήρωσε
και καθώς μιλούσε, μου ήρθαν κανέλλα, σοκολάτα, φρεσκοκαβουρδισμένος καφές και γιασεμί, ναι γιασεμί

"δεν είναι ρώσος αλλά φινλανδός από το Τάμπερε, και δεν είναι πρίγκιπας", της απάντησα
κι όσο η κουβέντα μας προχωρούσε, όλο και πιο πολύ ένιωθα κάτι να με δένει μ΄ αυτό το άγνωστο κορίτσι

κάτι σαν κέικ που ψήνεται πλανήθηκε στην ατμόσφαιρα, μαζί με βανίλια και μέλι
κι ύστερα μου ήρθαν αρώματα από παλιωμένο ρούμι και θαλασσινή αλμύρα
σίγουρα θα πρέπει να είχα τρελαθεί, αφού το φτωχικό καφενεδάκι είχε μόνο καφέ της οκάς και χύμα ούζο ή κονιάκ με μεζέ στραγάλια
αναμφίβολα είχα γοητευθεί, και δεν προσπαθούσα καν να το κρύψω

Εικόνα

το ραντεβουδάκι μας πλησίαζε στο τέλος κι εγώ προσπαθούσα να ρουφήξω κάτι από την τελευταία της αύρα πριν φύγει
φρεσκοποτισμένο γρασίδι καλοκαιρινής νύχτας κι ανατολίτικα μπαχάρια είναι αυτά που συγκράτησα
μαζί με ένα ολόφρεσκο μπουκέτο λουλούδια που μόλις είχαν κοπεί, γεμάτα από το άρωμα μιας θείας νοσταλγίας
έβγαλα το δαχτυλίδι από το πούρο που κάπνιζα και με μια αδέξια κίνηση κλεμμένη από τον Χέμινγουεϊ της το πέρασα στο δάχτυλο
κι ύστερα δώσαμε ξανά ραντεβού για την επόμενη εβδομάδα, ίδια μέρα και ώρα στο ίδιο καφενεδάκι

Εικόνα

"πώς πήγε το μπλα-μπλα, το έριξες το κορίτσι?" με ρώτησε ένας αγουροξυπνημένος Βάσιας την άλλη μέρα στο γραφείο
"δεν ήθελα να σταματήσω το …μπλα-μπλα" απάντησα, αδυνατώντας - και μη θέλοντας να του εξηγήσω περισσότερο
αλλά μέσα μου βαθιά ήξερα, πως πάντα θα θυμόμουν αυτή τη συνάντηση σαν μια «αξέχαστη κουβέντα»...

(*) "Γιούγκερμαν" Μ. Καραγάτσης

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 8):
Mixalis81Spirosbusa71PetranΣτάθηςχεντυ κοντουAssosnikos docSvensk
papa was a rolling stone...
PETROS
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 26, 2019 8:19 pm

Re: Mass Tasting Μάιος 2019 - Vegueros Tapados

Δημοσίευση από PETROS »

Καλησπέρα Καλησπέρα κυριοι

massαρα Κυριακή βράδυ βλέποντας τελικό euroleague basketball 🏀 με ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΠΑΡΕΑ
Αγορασμένη ταπα από διάσπαρτη κούτα από το κέντρο Της Αθήνας συνοδευόμενη με havana Sprite lime

Στις πρώτες τζούρες μου φάνηκε αρκετά αδιάφορο
5ο-6ο τράβηγμα και όλα αλλάζουν,άρχισε και μου μύριζε βρεγμένο χώμα και φρεσκομμενο γρασίδι

Συνέχισε για λίγο έτσι μέχρι που μπήκαν στο παιχνίδι
Caotonik κακάο και μπόλικα βουτηρα

Το τράβηγμα του ήταν πολύ ωραίο και άνετο με ελάχιστες διορθώσεις

Από τη μέση και μετά
Μου ήρθαν διάφοροι ξηροί καρποί που δε μπορούσα να προσδιορίσω ΚΑΙ κάτι σαν μέλι

Σε όλη τη διάρκεια του άνθιζαν
λουλούδια από παντού

Το Massαρισμα Ανέβηκε 2 τικ πιο πάνω
Λόγω γνώστης παρέας του φόρουμ τους οποίους ευχαριστώ πολύ για το όμορφο βράδυ και

Μπλα μπλα μπλα μπλα

Υ.Γ σχετικές φωτογραφίες υπάρχουν αλλα δε θέλει το κινητό μου να ανέβουν
-την επόμενη φορά -
These users thanked the author PETROS for the post:
nikos doc
Wannabe Player
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Mass Tasting Μάιος 2019 - Vegueros Tapados

Δημοσίευση από nikos doc »

Dr Jazz, τι να κάνεις συμβαίνει και αν πέσεις σε αμίλητο πούρο.
Να δες τον Τάκη που δεν ήθελε να σταματήσει το μπλα μπλα με την νεαρά και το ευχαριστήθηκε.
Πέτρο μου όλη η χαρά δική μου! Τα είπατε καλά με την Tapa στο μπαλκόνι!!

Ευχαριστώ και τους τρεις massαδορους, και περιμένω και τους υπόλοιπους!!
These users thanked the author nikos doc for the post:
Jazzman
This is our House!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”