Romeo y Julieta Mille Fleurs

Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Romeo y Julieta Mille Fleurs

Δημοσίευση από suleygiannis »

Petit Corona 42 x 129
dress 25, dress 10
machine made until 2002

Μπήκα να γράψω για ένα mille fleur που κάπνισα χτες βράδυ, ευγενική χορηγία του tournesol, αλλά είδα ότι δεν έχει δικό του θέμα το πούρο. Δυστυχώς δεν τράβηξα φωτογραφία.
Είναι ένα πούρο που δεν το πολυέχω σε εκτίμηση. Χτες βράδυ όμως με αποστόμωσε και μάλιστα με το παραπάνω. Από τις πρώτες τζούρες μέχρι το τέλος ήταν καταπληκτική η πετιτ κορονα με κρέμες, καφέδες, μαρμελάδες, φρούτα και σε κάποιες στιγμές έντονο βούτυρο. Σαφώς αναρωτιέμαι αν έπεσα στο καλό της κούτας ή είναι όλη η κούτα έτσι. Θάνο σε ευχαριστώ πολύ. Η έκπληξη μου ήταν τεράστια, το πούρο ήταν απλά καταπληκτικό.
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Romeo y Julieta Mille Fleurs

Δημοσίευση από Τάκης »

Γιάννη καμία "έκπληξη", έχω καπνίσει κατά καιρούς καταπληκτικά milf 8-)
πιο παλιά αγόραζα τακτικότατα κούτες και το φουμάριζα αβέρτα, μπορώ να μνημονεύσω τις καλύτερες της πενταετίας 2010-2014:
ROU MAY 10, SOE ABR 11, LEM OCT 11, LEM NOV 11, SAR ABR 12, AUB NOV 12, BAM FEB 13, ULE SEP 14
η αλήθεια είναι πως κάπου εκεί στο '13-'14 και μετά από 2-3 πολύ μέτριες κούτες στο καπάκι ξέκοψα

πριν λίγο καιρό κάπνισα ένα ξέμπαρκο που μ' έκανε και παραμιλούσα (με εντυπωσίασε τόσο που το φωτογράφησα)
κι από τότε σκέφτομαι σοβαρά να πάρω ξανά κούτα...

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Romeo y Julieta Mille Fleurs

Δημοσίευση από Tournesol »

Χαίρομαι ιδιαίτερα Γιάννη! Όλη η κούτα (EML JUN 15) μου εχει βγει άψογη μέχρι στιγμής.
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Romeo y Julieta Mille Fleurs

Δημοσίευση από Junior »

Romeo y Julieta mille fleurs. Το λέει και το όνομά του Λουλούδια και αρώματα. Το πουρο είναι το πρώτο που έκανα κατά την μύηση μου στον μαγευτικό κόσμο των πουρων και δεν μ' εχει απογοητεύσει σχεδόν ποτέ, σταθερή αξία λοιπόν. Κορονιτσα μικρή και ευκολοπιοτη. Ξεκινάει με παιχνίδι γεύσεων, διακρίνω λίγα πιπεριά και γλυκά ξύλα. Συνεχίζει με λουλούδια, περιπλέκονται το βούτυρο και τα καρύδια, σκάει και το μέλι. Η Julieta το παίζει δύσκολη αλλά βρήκε τον Ρωμαίο της. Αυτό το πουρο κάθε φορά με συναρπάσει. Στη μέση αρχίζουν να σέρνουν το χορό ευγενή πιπεριά και γήινες γεύσεις χωρίς να πικριζει. Μέσα, μέσα αχνοφαίνεται μια κρέμα αλλά το πουρο έχει αγριέψει και δεν αφήνει περιθώρια. Η αλληλουχία γεύσεων ακολουθεί μέχρι το δαχτυλίδι. Η καύση ηταν καλή και δεν χρειάστηκε επιδιόρθωση. Για άλλη μια φορά έμεινα ευχαριστημένος και ενθουσιασμένος για την επιλογή μου.Εικόνα

keep calm and smoke cigars

These users thanked the author Junior for the post (total 4):
Τάκηςnikos docAssossigaras
Άβαταρ μέλους
Petran
Δημοσιεύσεις: 1354
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 3:28 pm

Re: Romeo y Julieta Mille Fleurs

Δημοσίευση από Petran »

Εικόνα

LCD Spirosbusa71

το mille fleur του Σπύρου είναι αρκετά λαδερό, αφήνει μάλιστα αυτή την υπέροχη αίσθηση στα δάχτυλα
το δίχρωμο κορμί του έχει ευωδίες από δρυς, μέλι και άνοιξη
ενώ στο κρύο ρούφηγμα συνέχιζει το ξύλο μαζί με χώμα και άχυρα

ξεκινάει με πιπερομπάχαρα μέτριας εντάσεως, νερουλό καφέ και κάρδαμο
έπειτα πατάει γη με ολίγον από τύρφη και ξύλα αλλά τα καλύτερα τσαλίμια τα φυλάει για λίγο αργότερα
με 3-4 συνεχόμενα πικάντικα γκονγκ στα ρουθούνια που με κάνουν αυθόρμητα να χλιμιντρίσω
προσφέρει μια όμορφα δεμένη ανθοδέσμη και μπαίνει στο 2/3

εκεί όπου συναντώ αλμύρες, καφέδες, μπαχαρικά κι ένα teaser-trailer κρέμας
δέρμα, κανέλα, λουλουδικό και ξύλα και φτάνουμε στο μέση που είναι και το πικ του
η υπόθεση της ταινίας έχει νοστιμότατη μόκα και απίθανη παχυντική κρέμα με φουλ λιπαρά και τριμμένο μπισκότο
προσεκτικά επιλεγμένα μανιτάρια απ' το δάσος παίζουν το ρόλο του guest star

το τρίτο μέρος κυλά στο τρίπτυχο αλάτι-πιπέρι-μανιτάρι με δερμάτινες παρεμβολές
ο Ρωμαίος και η Ιουλιέτα ανεβαίνουν τρία κλικ πάνω σε δύναμη και ένταση
τελευταία ρουφηξιά kinder έκπληξη με γλυκιά κρέμα να φύγω με τη γλύκα...

ένα πολύ καλό στικ με μέση που ήταν Messi :P
κράτησε και ωραία στάχτη!!!

Εικόνα

φίλε Σπύρο σ' ευχαριστώ ;)
These users thanked the author Petran for the post (total 2):
Spirosbusa71Assos
Tο "πούρο" είναι κάτι πολύ (και πολλά) περισσότερο από ένα πούρο
Τάκης, Έλληνας Aficionado
Άβαταρ μέλους
Spirosbusa71
Δημοσιεύσεις: 1248
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2018 5:53 pm

Re: Romeo y Julieta Mille Fleurs

Δημοσίευση από Spirosbusa71 »

Χαίρομαι και αισθάνομαι τυχερός που υπάρχουν στην κατοχή μου πούρα που σας αρέσουν ταυτόχρονα έχω και εγώ σωστές εμπειρίες ο άπειρος
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Romeo y Julieta Mille Fleurs

Δημοσίευση από nikos doc »

Εικόνα

Τι κάνω εγω σε thread για Romeo Mille Fleurs. ????
Να σας πω. Με κέρδισε το look του στο ράφι κεντρικού καταστήματος. Ειναι απο τα πιο όμορφα Petit που εχω κρατήσει. Και ήμουν βέβαιος πως θα ακολουθήσει βατερλό....
Αφού φουχτωσα και έτριψα και μπαλαμουτιασα έκοψα και σχεδόν στουμπα.... μασάζ, σιατσου , διατάσεις και τσουπ έρχεται ενα ανεκτό τράβηγμα για χαλαρή φάση στην παραλία.
Ανάβω χωρίς πολλες ελπίδες, σκέφτομαι για μοντελες που δεν κάνουν σεφτέ στο κρεβάτι, για ψηλούς τύπους που δεν την βάζουν στο καλάθι, για σουπερ cars που δεν στρίβουν και αλλα τετοια...

Μπαμ, παρτα ολα με την μια στο κεφάλι που θα με αμφισβητήσεις... Κρέμες , μπαχάρια και κέδρος γλυκός με το που βγήκε καπνός απο το κεφάλι του Romeo.
Κανελες, πετιμέζι γρήγορα δίνουν πιο γλυκες πορείες, για λιγο όμως.
Έρχεται φανταστικός ελληνικός με ολίγη, οι δυο φουσκάλες του κρύβουν πιπερια και μυρωδατους κέδρους και μετα πετάει πάλι κρέμες με κανέλα.
Μεσημεριανο σοκ η μικρή κορώνα και συνεχίζει. Αγριοκερασα, γλυκό βύσσινο και βαρύ, πια, καφε με το μενου να ανεβάζει εντάσεις λιγο πριν το τέλος.

Δεν έβγαλα την μπάντα, αφού την τράβηξα μεχρι εκει που δεν παει την άφησα να αράξει και να χαζεύει τον Ευβοϊκό.

Οχι πως της χρειαζόταν έξτρα μαύρισμα, έτοιμη ειχε έρθει, για ολα.....
These users thanked the author nikos doc for the post (total 10):
ΣτάθηςsuleygiannisJazzmanFairlightSpirosbusa71harmonicaΤάκηςχεντυ κοντουPetranAssos
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Romeo y Julieta Mille Fleurs

Δημοσίευση από Τάκης »

Τάκης έγραψε:
Κυρ Ιουν 03, 2018 3:21 pm
...κι από τότε σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάρω ξανά κούτα
πήρα μία OBM 17, αλλά δεν...
φαίνεται πως από δαύτα μεγαλουργούν μόνο τα ξέμπαρκα και οι ξεπέτες
These users thanked the author Τάκης for the post:
nikos doc
papa was a rolling stone...
vassskara
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 2:33 pm

Re: Romeo y Julieta Mille Fleurs

Δημοσίευση από vassskara »

Εικόνα

Καλησπερα, ειναι το δευτερο που κανω το πρωτο δεν ηταν σε καλη κατασταση αν και το πηρα απο καλο καταστημα του κεντρου αλλα επειδη ειμαι νεος ακομα και ψαρι δεν το περιεργαστηκα και θεωρησα οτι ενα τοσο μεγαλο και εξειδικευμενο καταστημα δεν θα πουλαει τρυπια και σκισμενα πουρα. Το δευτερο λοιπον... Ειχα μεγαλυτερες προσδοκιες γιατι ολοι μου ειχαν πει για αυτο ειδικα για καινουργιους που τους αρεσουν οι απαλες γλυκιες γευσεις. Το αναψα λοιπον μαζι με τον καφε μου, ειχε σφιχτη τζουρα απο τον αρχη, και το δερμα μαζι με το ξυλο ηταν απο την αρχη μεχρι το τελος. Καποιες στιγμες υποψια κακαο ισως... Καλο αλλα μονο με αυτες τις γευσεις... Το περιμενα καλυτερο... Ισως να φταιω εγω ??? Θα δειξει...
These users thanked the author vassskara for the post:
Vr Andreas
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Romeo y Julieta Mille Fleurs

Δημοσίευση από Junior »


Mille Fleurs, από τα πρώτα πούρα που με μύησαν στην μαγεία του γαλάζιου καπνού. Έκτοτε τα τιμώ πολύ συχνά είναι αγοράζω κούτες. Καπνίζω ένα από δική μου κούτα, χρονιάς 2016.
Εικόνα
Μόλις την άνοιξα και είδα ότι έφτασε στη μέση κάπως ένιωσα. Με μίας θυμήθηκα όλα τα προηγούμενα που είχα κάνει. Αρκετά σφικτό στην αφή και λαδερό. Στη μύτη άοσμο... Κόβω και ανάβω. Λουλούδια και κέδρος. Κλασικό Romeo.
Εικόνα
Συνεχίζει με μαρμελάδα και λίγα ξύλα. Μια ελαφριά γλύκα αλλά επικρατεί το πιπέρι. Βαραίνει λίγο και νιώθω δέρμα και μπαχαρικά. Γίνεται αρκετά πικάντικο και ξυλώδης. Το αφήνω λίγο και μαλακώνει, βγάζει βότανα και ξύλα. Αρκετά περίπλοκο και μου αρέσει. Στη μέση μου έβγαζε μια αγλυκη κρέμα αλλά μετά το γύρισε πάλι σε δέρμα και πιπέρι. Μέχρι το τέλος ήταν απολαυστικό. Άλλη μια καλή φούμα να κλείσει η βδομάδα.

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

These users thanked the author Junior for the post (total 2):
suleygiannislefteris c
Απάντηση

Επιστροφή στο “Romeo y Julieta”