Belinda Princess

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Belinda Princess

Δημοσίευση από Svensk »

Εικόνα

Epicures 110 x 35
machine made, using long filler tobacco
dress 25 in cellophane.
1989 release, discontinued 2003

Μπαίνω σε ένα μπαρ που μου υπέδειξε ένας φίλος. Δεν το εχω ξαναδεί καθώς είναι κυριολεκτικά κρυμμένο σε ένα στενό σοκάκι πίσω από τον δρόμο με τα τρεντυ μπαράκια. Πολύ χαμηλός φωτισμός, χύμα κατάσταση και μια έντονη οσμή παλιάς υγρασίας με χτυπά σαν κύμα.
«Τι θέλεις?» Ένας λιποβαρής τύπος - με μακριά μαλλιά στερεωμένα προς τα πίσω δια της βίας με ένα μίγμα λέρας και κεριού - σηκώνεται από την ψάθινη ξεχαρβαλωμένη καρέκλα του μπροστά στο μπαρ. -Μια καρέκλα που αν μπορούσε να μιλήσει θα έκλεγε εκλιπαρώντας για ευθανασία.
«Ένα ποτό. Μπαρ δεν είναι?» Λέω κάπως υπεροπτικά, καθώς πριν λίγο ήμουν στο γυμναστήριο και αισθάνομαι τους δικεφάλους μου επαρκώς πρησμένους.
«Το μπαρ είναι κλειστό εδώ και πολλά χρόνια. Είναι μονο για φίλους…»
«Δεν μου αρέσει να επαναλαμβάνομαι…» Τον διακόπτω. «Ένας φίλος μου είπε για εσάς!» Τελειώνω με περίσσιο φλέγμα και τον αγνοω κοιτώντας γύρω μου. Πάω και κάθομαι σε ένα σκαμπό. Δίπλα μου ένας άλλος τύπος φορα ένα παλιό σουεντ σακάκι που αφηνει μια έντονη οσμή. Καταλαβαίνει πως τον παρατηρώ και γυρίζει απότομα.
«Αναρωτιέσαι κάτι?» Λεει με μελωδική βραχνή φωνή σαν κιθάρα που Paco de Lucia.
«Ωραίο σακάκι! Χειροποίητο?» Συνεχιζω με αυτοπεποίθηση.
Αυτός με κοιτά ανεκφραστος και ξαφνικα γελά απότομα. «Μονο τα μανίκια είναι χειροποίητα.» Συνεχίζει κοιτώντας τον άλλο τύπο που κάθεται και αυτός δίπλα μου. «Ο φίλος σου που σε έστειλε, σίγουρα το έκανε για να μάθεις μερικά πράγματα που τα γνωρίζουν λίγοι και τα μοιράζονται ακομη λιγότεροι. Φέρε ένα Baileys με ένα κομμάτι δέρμα για το παλληκάρι.» Κάνει και τινάζει πίσω την αλογοουρά του.
Ένα χαμηλό ποτήρι με ένα κομμάτι μαύρου δέρματος να επιπλέει σερβίρεται μπροστά μου. Κάνω να το πιάσω αλλά ο τύπος μου κρατά το χερι. Παίρνει από ένα μπολάκι ένα κύβο ζάχαρης τον καίει με τον αναπτήρα του και τον ρίχνει στο ποτό μου. Μετά βγάζει από την τσέπη του χώμα και το αφηνει στον πάγκο. Πιάνει με τα δάκτυλα του και το ρίχνει επίσης στο ποτό μου.
«Περίμενε να παει στον πατο!» Με πλησιάζει και η οσμή βρεγμένου σουεντ χύνεται πάνω μου σαν ομίχλη.
Πίνω δυο διαδοχικές γουλιές και κοιτάζω τα στήθη της υπερήλικης σερβιτόρας, που σαν τεράστια corn flakes έχουν απλωθεί στον πάγκο. Μάλλον για αυτόν τον λόγο μου έρχεται στην γλώσσα η γεύση του βρασμένου γάλακτος.
«Είναι τέλειο…» Ψελλίζω στους τύπους.
«Σου 'φυγε η μαγκιά ε;» ψιθυρίζει στο αυτή μου η σερβιτόρα.
«Ώρα να φύγεις.» Συμπληρώνει ένας τρίτος άντρας που δεν είχα προσέξει στο βάθος.
«Θα ξανάρθω…»
«Δεν θα 'μαστε εδώ.» Με διακόπτει ο ίδιος στο βάθος. Κάνω να φύγω αλλά επιστρέφω και ρουφώ την τελευταία γουλιά του απίστευτου ποτού.
Καθώς κλείνω την πόρτα ακούω την ξεχαρβαλωμένη καρέκλα του τύπου να σπάει.

Νίκο Χ Ευχαριστώ για το ταξίδι και το μάθημα.
Belinda Princess – 1994.
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Απάντηση

Επιστροφή στο “Belinda”