Vegueros Marevas

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Vegueros Marevas

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Mareva 129 x 42
c/p 5
released 1997, discontinued 2012

η πράσινη μαρέβα των vegueros εμεινε στην παραγωγή μόνο 15 χρόνια (1997-2012)
κυκλοφορώντας αποκλειστικά σε Cardboard Packs των 5 πούρων

Εικόνα

φουμάρω μία από ΠΠΚ, με άγνωστη ημερομηνία γέννησης
εικάζοντας από τα συμφραζόμενα πως έλκει vintage καταγωγή, εκεί περίπου στις αρχές της προηγούμενης δεκαετίας

τα κρύα αρώματα είναι γεμάτα από δημητριακά, βρώμη, κριθάρι, καλαμπόκι
μαζί με όλες τις δυνατές εκφάνσεις ξερού και χλωρού χόρτου

οι πρώτες τζούρες βγάζουν έντονη χορταρίλα, άλλοτε σε σανό κι άλλοτε σε χλόη μαζί με μπόλικα πιπέρια, κέδρο και καντάρια τζίντζερ
η γεύση έχει κάτι μεταλλικό στο «πολλά βαρύ» ενώ η επίγευση είναι λίγο ξινή

Εικόνα

στο δεύτερο 3ο στανιάρει κομμάτι και πετάει λίγους καφέδες
μαζί με πινελιές από φρούτα που έχουν το γλυκόπικρο του κυδωνιού ή του άγουρου αχλαδιού
μαζί με καρπούς προς βελανίδι ή χλωρό κάστανο, ενώ η βρώμη ακούγεται πιο έντονα
κάτι σε ζωοτροφή δηλαδή η δικιά σου…

μετά υπερισχύει πάλι το floral & vegetable με μπόλικα ξυλοπίπερα βγάζοντας ένα γλυκοξινόπικρο αποτέλεσμα
κι ώρες-ώρες είναι σαν να μασάς φλοιό δέντρου

σίγουρα το αδίκησε η ούτως ή άλλως πλημμελής κυπριακή "φιλοξενία" σε συνδυασμό με το έκθετο στη φθορά χάρτινο κουτάκι
κατά τα άλλα το θυμάμαι πάντα ως ένα πολύ ιδιαίτερο πούρο, όπως και το δαχτυλίδι του…

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Τάκης την Δευ Φεβ 19, 2018 8:00 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Vegueros Mareva

Δημοσίευση από suleygiannis »

Η όχι και τόσο γνωστή και δημοφιλής mareva αυτης της ιδιαίτερης κουβανέζικης μάρκας.
Vitola mareva: 42 x 129
Δεν έζησε πολλά χρόνια. Από το 1997 έως το 2012 όταν και σταμάτησε η παραγωγή της.

Εμφανισιακά πρόκειται για ασχημόπαπο. κακομούτσουνο πούρο γεμάτο νεύρα πάνω στο ραπερ. Για να δούμε και γευστικά τι λέει.
Στο πρε έντονα χόρτα ξύλα και πιπέρια.
Το ανάβω. Μου έρχονται από την αρχή έντονα τα χόρτα και το ξύλο. Το πούρο συνεχίζει έτσι σε όλη του τη διάρκεια.
Είναι σα να καπνίζεις χόρτα διαφόρων ειδών, γρασίδι, βλίτα :shock: άχυρο, τα οποία άλλοτε πικρίζουν και άλλοτε όχι. Μερικές φορές κάνουν το πούρο πολύ δυνατό και πικρό.
Το τράβηγμα είναι ιδανικό και βγάζει τεράστιες ποσότητες καπνού.
Ένα πολύ ιδιαίτερο πούρο. Δε μου θύμισε τίποτα από αυτά που έχω καπνίσει.
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Petran
Δημοσιεύσεις: 1354
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 3:28 pm

Re: Vegueros Marevas

Δημοσίευση από Petran »

Εικόνα;;

LCD Τάκης

μπαίνω αμέσως στο ψητό 8-)

pre με ξύλο, άχυρα, άνθη και μέλι κάπου μακριά στον ορίζοντα

το πρώτο μέρος διάθετει λέγομεν γρασίδι και σταμναγκάθι
κερνάει καφέ, πικρό κακάο ενώ πίσω απ' τη μάντρα κρυφοκοιτάζει ένα πράσινο λεμόνι
vintage πλούσιος άπλετος πηχτός καπνός, πικρόγλυκος σαν τον αποχωρισμό ενός αγαπημένου προσώπου
σου κουνάει το μαντήλι αλλά ξέρεις ότι κάποτε θα επιστρέψει...τουυυτ τουυυτ πάει έφυγε το παπόρι...

τρίμματα μπισκότου, κύμινο, καρύδια και ξύλα αναμεμειγμένα με στάχυα και άχυρα
η όξινη υποψία στον πιπεράτο και ξηροκαρπάτο πλέον καπνό συνεχίζεται
εσείς πόσα πορτοκάλια φάγατε σήμερα???

Εικόνα

πράσινα φυλλοβόρα φυτά, μια άγλυκη πάστα αμύγδαλο-μόκα κι ένα ζεστό καπουτσίνο με φρέσκια σαντιγύ
και τι crème chantilly περικαλώ!!! όχι του εμπορίου ούτε από τις Πυραμίδες του Χέωψ

ομιλούμε για τις περίφημες Πυραμίδες εκ Πειραιώς (μας χαιρέτησαν) που είχε ειδίκευση δια τους γνώστες

Εικόνα

αφήνω τη μαρέβα να ξεκουραστεί και η πρώτη στάχτη πέφτει μόνη της απαλά ερωτικά στο τασάκι
πλησιάζει κι ο Βαλεντίνος ίσως γι' αυτό Εικόνα

τσάι κέδρος και λουλούδια στην εξοχή ανοίγουν την αυλαία του 2/3
κακάο και μαύρη σταφίδα...έχει κίτρο ή είναι ιδέα μου? :roll: είναι ιδέα μου...
old school μυρωδιές, κανελάτος καπνός με καρύδια, πιπέρια, θάμνους και καμένο εσπρέσο που τσιγκλίζει τη γλώσσα και τον ουρανίσκο

το φινάλε της παλιομαρέβας πλησιάζει
κι εκεί που είμαι στα βουνά μυρίζοντας τις πρασινάδες και τις καλαμιές στον κάμπο
εμφανίζεται μπροστά μου απ' το πουθενά μια γερόντισσα με αυτοσχέδιο πάγκο από χαρτόνι
προσφέρωντας μου ελληνικό καφέ, ρυζόγαλο με μαύρη ζάχαρη ένεκα εποχής, τσάι βουνού, μικρό πουγγί με σανδαλόξυλο
κι ένα πλαστικό μπουκαλάκι σπιτικό ούζο με τόσο έντονη τη μυρωδιά του γλυκάνισου που σπάει μύτη
της γλυκοφιλώ το χέρι τραβώντας και πάλι το μοναχικό δρόμο μου...

ας χαθεί κι αυτό στην αιώνια λήθη...

Εικόνα

πολύ ιδιαίτερο πουρομπλέντ...Τάκαρε ευχαριστώ ;)
These users thanked the author Petran for the post (total 2):
ΤάκηςMixalis81
Tο "πούρο" είναι κάτι πολύ (και πολλά) περισσότερο από ένα πούρο
Τάκης, Έλληνας Aficionado
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Vegueros Marevas

Δημοσίευση από Τάκης »

"Πυραμίδες"..?? τι είπες τώρα! α ρε Πετράν, τι μου θύμισες... ;)
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Vegueros Marevas

Δημοσίευση από alexandros »

Καταργημενο πουρο εδώ και πολλα χρονια. Εχει αγοραστει από εμένα πριν μερικά χρόνια σε χαρτόκουτο των 5 από την Κυπρο. Αυτό που θυμάμαι είναι ότι δεν έχει καμία σχέση με τα εσπεσιαλ ξαδέρφια της

Το κρυο σώμα της μυρίζει ελάχιστα καποια ξυλο και μου θυμίζει πευκο και αρκετά βότανα και χόρτα
Κάνω ένα μικρό κόψιμο και τραβαει σαν μπουρί.

Ναι πευκο είναι αυτό που μου δίνει από την πρωτη τζουρα. Πιπερι και κάτι Βοτανικό που δεν μπορώ να προσδιορίσω στην συνέχεια.
Μέντα είναι τελικά.
Τελειώνοντας το 1/3 ένα δυνατό και πολυ γεμάτο κεχριμπάρι δηλώνει την παρουσια του. Ούτε παρταγας να ήταν

Σώμα στο φουλ, ένταση στις γευσεις αν και όχι πολλές αλλαγές.

Στην μεση ξεκίνησε ένα ασταμάτητο ποταμι από βότανα, χόρτα και ξυλα ολα μέσα σε ένα γλυκό περιτυλιγμα και έτσι πήγαμε μέχρι το τέλος.

Σίγουρα ενδιαφέρον πουρο, νομίζω ότι οι πρωτες που είχα φουμαρει μου είχαν πει λιγότερα.


Εικόνα

Εικόνα
These users thanked the author alexandros for the post (total 5):
PetranΤάκηςVr AndreasSpirosbusa71harmonica
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Απάντηση

Επιστροφή στο “Vegueros”