Vegas Robaina Familiar

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Vegas Robaina Familiar

Δημοσίευση από suleygiannis »

Μιας κι έπεσε στα χέρια μου μέρος κούτας και μιας και αυτό το πούρο δεν είχε δικό του θέμα, είπα ας του ανοίξω. Να σημειώσω ότι είμαι και φαν της συγκεκριμένης μάρκας, η οποία είναι νεοσύστατη (το 1997).
Vegas Robaina Familiar λοιπόν.
Η καταργημένη κορόνα της μάρκας από το 2012. 42 χ 142 οι διαστάσεις. Πούρο που έβγαινε από το 1997 μέχρι το 2012.
Έχω ήδη βάλει χέρι σε μερικά από αυτά. Η κούτα τα έχει τα χρονάκια της. Σχεδόν 17 χρονών παρακαλώ. Σε λίγο θα ψηφίζει 8) Ας είναι καλά ο Χάρης με τα ωραία του :lol:
Κωδικός OSU LLOO δηλαδή Νοέμβριος του 1999! Για να δούμε λοιπόν

Το κόβω. Τα κρύα αρώματα βγάζουν μέντα, λεβάντα και ξύλο. :shock: Τίποτα όμως δε με προετοίμαζε γι' αυτό που ακολούθησε.
Το ανάβω. Μου έρχονται: πολυκαιρισμένο ξύλο, απαλά δέρματα, ελαφριά πιπέρια, καφές, μόκα, διάφορα μαντζούνια και ίχνη σοκολάτας. Παθαίνω πλάκα. Αυτά στο 1/3. Συνεχίζω. Στο 2/3 τα ξύλα γίνονται λίγο πιο έντονα, τα πιπέρια ελαφρώς πιο δυνατά και αρχίζει να με κερνάει χούφτες καφέ. Απόλαυση. Σε μερικά σημεία μου βγάζει και μανιτάρι. Κάνει την εμφάνισή της και η μέντα κάνοντας το πούρο ακόμα καλύτερο στο 3/3, μαζί με ξύλο και πιπέρια. Έπεσα σε θησαυρό.
Τράβηγμα πολύ καλό, κατάσταση του πούρου άψογη. Στάχτη μόνο δεν κράταγε. Μικρό το κακό. Η γεύση ήταν συγκλονιστική. Μιάμιση ώρα απόλαυσης. Αβλεπί και άκοπα ελ ντοράντο
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Vegas Robaina Familiar

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Corona 142 x 42
1997 release, discontinued 2012
dress 25

άλλη μια κορώνα που έφυγε, «άδικα» θα πουν όσοι τους άρεσε
δεν έζησε και πολλά χρόνια δηλαδή, μόλις δεκαπέντε
αυτή που καπνίζω, έχει στοιχεία MUE FEB 10

ξεκινάει με ένα βαθύ αρωματικό ξύλο, δέρμα και μαλακά μπαχάρια
όλα με ευγενική συμπεριφορά και κρεμώδη υφή
στη συνέχεια εμφανίζονται καφές, και κυρίως άφθονη σοκολάτα
μαζί με κάποια αδιευκρίνιστα αλλά πολύ αρωματικά βότανα
που μπορεί να ήταν και τίποτα περίεργα αποξηραμένα φρούτα

το πουράκι έχει vintage υφή και στο τελευταίο στασίδι του, μελώνει και βαθαίνει πολύ
με ένα άγγιγμα πάλι από βότανα, ή λουλούδια, ή τσάι, (ή όλα μαζί)
και πεντανόστιμα φρυγανισμένα καρύδια, μαζί με τη ρευστή σοκολάτα γάλακτος, που έρχεται ξανά

μετά, και λίγο πριν το τέλος, χορεύουν τα πιπέρια
χωρίς βουντού, κουκλάκια και καρφίτσες όμως
απλά αποχαιρετούν μια Κυρία με κάπα κεφαλαίο
σε έναν από τους τελευταίους χορούς της

τι να πω, το σημερινό με συνάρπασε, σχεδόν με εκμαύλισε
ένα αληθινό διαμάντι, χίλια μίλια μακριά από το glamorous του χρωματιστού γυαλιού...
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
konstadinos23
Δημοσιεύσεις: 573
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 12:50 pm

Re: Vegas Robaina Familiar

Δημοσίευση από konstadinos23 »

Καπνισμένο μετα απο ωραιο φαγητο σε ενα πολυ ωραιο μαγαζί κοντα στην Ιεραπετρα, πανω στην άμμο και δίπλα στη θαλασσα!!

Απ το pre μου έδειξε τις προθέσεις του και ήμουν σίγουρος οτι θα ηταν το ιδιο καλό οπως και τα αλλα αδερφάκια του.!!
Απ´την αρχή μεχρι το τελος ειχε βότανα, τσάι, μπισκοτο, βανίλια, καφε ενω κατα διαστήματα μου εβγαζε αυτο vintage που βγάζουν τα περισσότερα ΠΠΚ..

Αλλο ενα πολυ καλό Familiares...
    Άβαταρ μέλους
    Junior
    Δημοσιεύσεις: 547
    Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

    Re: Vegas Robaina Familiar

    Δημοσίευση από Junior »

    Lcd Konstadinos23

    Τι πουράκλα είναι αυτή; Πόσο εγκληματίες είναι οι Κουβανοί που κατήργησαν αυτή την Corona. Ευγενική χορηγία του φίλου Κωνσταντίνου, που μου την είχε αποστείλει με τα πούρα του ταχυδρόμου. Του '99, όπως μου είχε σημειώσει.
    Εικόνα
    Το '99 ήμουν 7 ετών Εικόνα
    Το πούρο είναι άρτια στριμμένο και αρκετά σκληρό, ελαφρώς box pressed. Το κόβω και το περιεργάζομαι. Απίστευτη βιντατζιά. Μοσχομυρίζει, κέδρο και κανέλα στις κρύες γεύσεις. Κόβω και ανάβω.... τραβάει φουλ Εικόνα.
    Εικόνα
    Γλυκό κέδρο και όμορφα μπαχαρικά. Ωραία υποδοχή. Η εμπειρία μου με την μπράντα περιορίζεται μόνο στα fanosos, τα οποία δε μου άρεσαν καθόλου. Αυτό είναι άλλο πούρο. Ίσως να φταίει και η 22χρονη μεταμόρφωση του... Συνεχίζει με ελαφρύ πιπέρι και μια αλμύρα ή ισως είναι από τη θάλασσα. Αρκετά γήινο προφίλ αλλά πολύ ελαφρύ και καθόλου ενοχλητικό. Καίγεται και μοσχομυρίζει, φρεσκοκομμένα μπαχαρικά και καφέ.
    Εικόνα
    Έπεσε η πρώτη στάχτη, τσάι και πικρό καφέ. Μερικές υποψίες μαύρης σοκολάτας. Το γυρίζει σε κέδρο και μοσχοκάρυδο. Δε θέλω να τελειώσει με τπτ. Γλύφω τα χείλη και η επίγευση του πούρου μείνει εκεί. Το μόνο κακό είναι που δεν κρατάει στάχτη αλλά who cares ? Το πούρο τα σπάει και δίνει μέχρι το δαχτυλίδι αρκετά ξύλα και πιπέρια. Μόνο flat δεν ήταν
    Εικόνα
    Κωνσταντίνε το πούρο έδεσε στο κλίμα των διακοπών και απογείωσε την στιγμή. Θερμά σ'ευχαριστω!!!

    Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    These users thanked the author Junior for the post (total 7):
    Stratoslefteris cΤάκηςsuleygiannisSvenskRigelianoskonstadinos23
    Άβαταρ μέλους
    suleygiannis
    Moderator
    Δημοσιεύσεις: 2365
    Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

    Re: Vegas Robaina Familiar

    Δημοσίευση από suleygiannis »

    Μιλάμε ίσως για την κορυφαία κορόνα που έβγαλαν ποτέ οι κουβανοί, άντε το πολύ τη δεύτερη καλύτερη μετά την κορόνα sancho panza. Φυσικά τις κατήργησαν και τις δύο...
    Μιλαμε για πούρο που με εξαιρετική σταθερότητα που μονίμως φλερτάρει με το τοπ -10 . Ευτυχώς βρίσκουμε ακόμα με λίγο ψάξιμο.Όχι όμως για πολύ ...
    These users thanked the author suleygiannis for the post:
    Junior
    Ρε μαν ρε μπρο
    Άβαταρ μέλους
    Τάκης
    Moderator
    Δημοσιεύσεις: 8892
    Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

    Re: Vegas Robaina Familiar

    Δημοσίευση από Τάκης »

    βάλε και τις δυο Bolivar, τα Diplo 3, τα El Rey Coronas de Luxe, τις κορώνες H. Upmann, Hoyo & Partagas
    πρόσθεσε και τα Romeo No.1 de Luxe, και φυσικά τα current Monte 3, κι είσαι μέσα για το "καλύτερη"
    (κι αφήνω έξω Du Roi, Lopez, Punch, QdO, SLR)
    από ένα format που κάποτε μεσουρανούσε έχοντας από τα πιο λαμπερά ονόματα στη μαρκίζα του club Cuba
    These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
    alexandrosRigelianos
    papa was a rolling stone...
    Άβαταρ μέλους
    alexandros
    Founding Fathers
    Δημοσιεύσεις: 2594
    Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

    Re: Vegas Robaina Familiar

    Δημοσίευση από alexandros »

    ε γιαννη θα μας τρελανεις ολους εδω μεσα?
    καπνιζεις και πουρα τρομαρα σου και βγαζεις το φαμιλιαρ την κορυφαια κορονα?
    οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
    Άβαταρ μέλους
    suleygiannis
    Moderator
    Δημοσιεύσεις: 2365
    Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

    Re: Vegas Robaina Familiar

    Δημοσίευση από suleygiannis »

    Ε επειδή καπνίζω το λέω
    Ρε μαν ρε μπρο
    Απάντηση

    Επιστροφή στο “Vegas Robaina”