Trinidad Media Luna

Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Trinidad Media Luna

Δημοσίευση από suleygiannis »

50 χ 115

Κυκλοφορία του 2019 για αυτή την ιδιαίτερη κουβανέζικη μπράντα μαζί με το Trinidad Topes (56 x 125) και το Trinidad Esmeralda (54 x 145)

Εικόνα

Για τα πούρα της συγκεκριμένης μάρκας δεν τρελαίνομαι κιόλας αν και έχω καπνίσει κάποια πολύ καλά.
Για να δούμε λοιπόν τι λέει αυτή η νέα κυκλοφορία.
Όμορφο εμφανισιακά το νέο trini με το ωραίο του δαχτυλίδι και το pig tail του.
Άνετο το τράβηγμα του στο πρε και από γεύση ατόφια κρέμα. Πολύ ωραίο και το γεύομαι για αρκετή ώρα πριν το ανάψω.
Στην αρχή έχει κέδρο και άχυρο και αμύγδαλο με μπισκότα και κρέμες στο παρασκήνιο. Το πούρο φαίνεται κάπως αγίνωτο στην αρχή και λογικό αφού μιλάμε για εντελώς νέα κυκλοφορία. Γωνίες και καρφίτσες δεν έχει πάντως.
Εικόνα
Μετά από λίγο είναι αρκετά πιο ωραίο με γάλα και αμύγδαλα ενώ κάποιες φορές το γάλα πάει να γίνει ζαχαρούχο και θυμίζει καλό Trinidad.
Το πούρο καίγεται και τραβάει ολόσωστα με το αμύγδαλο πάντα παρόν.
Γκοφρέτα με λίγο κακάο στη συνέχεια, βανίλια και ελάχιστη κανέλα.
Η καύση του πούρου είναι πραγματικά εντυπωσιακή.
Εικόνα
Τελειώνει με ξυλώδη χαρακτήρα από κέδρο και ξηρούς καρπούς. Ενδιαφέρον πούρο, θα το ξαναδοκίμαζα με λίγη παλαίωση πάνω του να δω πως θα εξελιχθεί. Καλώς όρισε!
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 7):
Τάκηςχεντυ κοντουalexandrosharmonicaSpirosbusa71SvenskPetran
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Trinidad Media Luna

Δημοσίευση από Τάκης »

50, 54, 56... βάλτε και το Vigia (54 ring κι αυτό), τα Trini σε λίγο θα κρεπάρουν απ' το πάχος

πριν 5-6 χρόνια όπως ακούστηκε πάντως, υπήρχαν σκέψεις στη HSA για διαγραφή της brand
καθώς οι κουβανοί ήταν απογοητευμένοι από την 15ετή ως τότε εμπορική της παρουσία (1997-2012)
γι' αυτό και το 2012 προχώρησαν στην κατάργηση του Robusto T (124 x 50) που είχε κυκλοφορήσει μόλις το 2009
αλλά και του Robusto Extra (155 x 50) που είχε βγει αντίστοιχα το 2004
ενώ παράλληλα τα Fundadores εξαφανίστηκαν για 2-3 χρόνια από την παραγωγή

στη συνέχεια αυτό καθώς φαίνεται άλλαξε, και η HSA κάνοντας στροφή 180 μοιρών αποφάσισε την "ενδυνάμωση" της brand
ξεκινώντας με μια λιμιτάδα (Topes 125 x 56 - 2016) και ένα LCDH (La Trova 166 x 52 - 2017)
ενώ αναμένονται μέσα στο '19 άλλες δύο special releases: 50 Aniversario (155 x 59) :o και Casilda 185 x 53 :!:
είπατε τίποτα..?? προσθέστε και τα τρία νεοεισερχόμενα τροφαντά regular και θα καταλάβετε τι παίζει:

προφανώς τα Trinidad ταιριάζουν γάντι στο glam project της νέας νομενκλατούρας που χειρίζεται τις τύχες του κουβανέζικου πούρου
These users thanked the author Τάκης for the post:
Svensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Trinidad Media Luna

Δημοσίευση από Στάθης »

Είχα πάρει 2 κομμάτια για δοκιμή. Ένα έκανε το Ψηλό αγόρι πριν λίγο καιρό και ένα κράτησα εγώ. Ήρθε η ώρα του. Για να δούμε τι θα δούμε...

Εικόνα

Τράβηγμα εξαιρετικό καύση σούπερ καπνός παχύς που γεμίσει το στόμα. Στα πρώτα παφ έχει κάτι πικρό εσπεριδοειδες που δεν μου αρέσει. Χάνεται αμέσως όμως και συνεχίζει με πολύ μαλακά ξύλα και γλυκά χόρτα. Σώμα λαιτ προς μέτριο στην αρχή. Σιρόπι από κομπόστα ροδάκινου και έχει και κάτι πικάντικο που δεν είναι ούτε πιπέρι ούτε μπαχαρικό...μμμ... πικραμύγδαλο έχει σίγουρα.

Αφήνω τον καφέ γιατί μου σκεπάζει τις γεύσεις. Θα συνεχίσω με απλό νεράκι.
Μπαίνω στο 2/3 σιγά σιγά και ο καπνός γλυκαίνει με πλούσια κρέμα ζαχαροπλαστικής. Τον καπνό τον κόβεις με το μαχαίρι αλλά έχει μια ξηρότητα. Τα χόρτα μια γλυκίζουν μια πιπερίζουν. Λίγο παλιό δέρμα στο μπακ. Τσαμπουκάδες δεν υπάρχουν πουθενά το σώμα προς το μέτριο και η φούμα χαλαρή και νόστιμη. Που και που κριτσανίζει στο δόντι λίγη ζάχαρη κρυσταλλική. Λευκά πιπεριά κάνουν την εμφάνιση τους και μου γαργαλάνε ευχάριστα την άκρη της γλώσσας. Κανέλα και γλυκιά ζύμη φτιάχνουν ένα εξαιρετικό μπισκότο στο 3ο μέρος.
Στο τέλος είναι λίγο πιο ξύλινο με την γλύκα στο μπακ να παραμένει.
Για φρέσκο πούρο μου φαίνεται πολύ ισορροπημένο και έτοιμο από όποια μεριά και να το δεις( Πάνω, κάτω ή πλαγίως 8-) )

Εικόνα

Ωραία μεσημεριανή φούμα. Με την πρώτη ευκαιρία θα αναζητήσω μερικά στικ ακόμα.
These users thanked the author Στάθης for the post (total 9):
harmonicaPetranSpirosbusa71nikos docΤάκηςJazzmanAssosSvenskχεντυ κοντου
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Trinidad Media Luna

Δημοσίευση από nikos doc »

Και η δικιά μου δοκιμή, αρκετά καθυστερημένη. Το έκαψα μεσημέρι στην Ρόδο με καφέ. LCD Stathis

Εντυπωσιακή κατασκευή, τέλειο τράβηγμα, κάψιμο κλπ. Το ράπερ είναι αψεγάδιαστο.
Στην αρχή, θα συμφωνήσω με το Στάθη, είχε κάτι όξινο. Εμένα μου άρεσε παρά πολύ, και όταν γλύκανε για δυο τζούρες , μου θύμισε καλό RASS.
Μετά το γύρισε σε κρεμώδες Cohiba προφίλ, με σανό, χόρτα, κρέμα παχιά, και ματζουρανα.
Γλυκιές βόλτες πάνε και έρχονται, καφέδες μέσα και έξω, με το κύριο προφίλ να είναι κρέμα με γλυκά χόρτα.

Καφεδάκι μέτριο, κανέλα και λίγα πιπεριά στο τελείωμα.

Παρά πολύ καλό στικ. Αν μείνει έτσι, ας την χαρίσουν στην μπράντα.

Εικόνα
These users thanked the author nikos doc for the post (total 7):
AssosSvenskΤάκηςΣτάθηςPETROSχεντυ κοντουlefteris c
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Trinidad Media Luna

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

LCD Στάθης

η “Marina” 115 x 50 με μήκος Magico αλλά μέση 50, είναι μια από τις τρεις νέες προσθήκες των Trini που έλαβαν χώρα το 2019
κι η πρώτη και μοναδική κυκλοφορία σ’ αυτό το format για πούρο handmade – long filler
υπάρχει άλλο ένα regular στο εν ενεργεία κουβανέζικο vitolario με ακριβώς ίδιες διαστάσεις (115 x 50)
αλλά προφανώς επειδή είναι Short Filler, οι κουβανοί το κατατάσσουν ως διαφορετική Vitola de Galera
(Quintero Favoritos - Conchas No.2 115 x 50)

το pre είναι πολύ ζουμερό, με ξερό σύκο, σοκολάτα, βανίλια
κι οι πρώτες τζούρες φέρνουν στην επιφάνεια ζαχαρωτό, λιπαρό κακάο, κίτρο, άγουρο κεράσι, και σταφίδες
ο τσίφτης το έχει στραγγαλίσει λαιμό και έχει ένα ζόρι

Εικόνα

το πούρο έχει από την αρχή έναν εμφανή όξινο-μπίτερ χαρακτήρα που συνεχίζει και στο δεύτερο 3ο
η παλέτα του όμως εξακολουθεί να βάζει χρώματα πάνω σ’ αυτόν τον καμβά
πικρή σοκολάτα, άνθη, λεμόνι, τσάι, σταφιδόψωμο, μαύρο πιπέρι, και ξηροκάρπια

Εικόνα

ολοκληρώνει με παχύ κακάο, φιστικοβούτυρο περγαμόντο, ψωμί, brownies, μέντα, τσίλι, και μπαχαρικά

σκοτεινό πούρο η Media Luna, αλλά καθόλου τσιγκούνικο
με αναμφισβήτητα ενδιαφέρον blend, αν και το πολύ bitter δεν είναι του γούστου μου
νομίζω πάντως πως χρειάζεται στρώσιμο ακόμα, Στάθη gracias για την πάσα

όσο για τα κοτζάμ 7,45 € που χωρίζουν την ελληνική τιμή (20,35 €) από τη γερμανική (12,90 €) τι να πω
είναι ένας βαρύς κεφαλικός φόρος – επιτομή της αντίληψης που έχει το ελληνικό κράτος για τα πούρα και τους καπνιστές τους...

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 7):
ΣτάθηςPetranVr Andreasχεντυ κοντουSvensksuleygiannislefteris c
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Trinidad Media Luna

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

BSM ENE 20

το πιο …οικονομικό από τα νέα Trinidad με τιμή στην ελληνική αγορά μόλις 57,75 €
αρκετά πιο κάτω από Vigia (68,15 €), Esmeralda (79,95 €) και Topes (84,35 €)
υπάρχουν και χειρότερα βεβαίως στην οικογένεια, με το Funda(dores) να αγγίζει το κατοστάρικο (98,35 €)

για να καταλάβετε σε τι λάθος εποχή ζούμε, κάποτε το μακρινό Δεκέμβρη του 2013 είχαμε κάνει mass με Fundadores
τότε βέβαια στα ελληνικά ράφια το έβρισκες με 23,65 €, αλλά o tempora o mores…

να σημειώσω πως η αρχική ελληνική τιμή του Media Luna ήταν 37 ολόκληρα γιούρια κάτω (20,35 €)
ενώ στη Γερμανία ξεκίνησε την καριέρα του το 2019 μόλις με 12,90 €

με κοντά τέσσερα χρόνια πλάτη το πούρο έχει ένα τυπικά καλό performance, δίχως να ‘ναι κάτι το ιδιαίτερο
ας πούμε τα Robusto T των πρώτων χρόνων κυκλοφορίας τους ήταν σε σύγκριση αστρικά πούρα μπροστά του

η παλέτα του θύμισε αρκετά το πρώτο που είχα καπνίσει όταν πρωτοκυκλοφόρησε
αρκετά σκούρα και με κάποια οξύτητα ξεδίπλωσε νότες από κακάο, κεράσι, χουρμάδες, ζύμη ζαχαροπλαστικής, και αμύγδαλο
ακούστηκαν και κάποιες βοτανικές πινελιές από τσάι και μέντα, και αρκετά μπαχαροπίπερα

πέραν τούτου ουδέν, καλό αλλά ασυγκίνητο πούρο, κι όσοι πρόλαβαν κάποια κούτα στις αρχές πριν την εκτόξευση έχει καλώς
αλλά δε νομίζω να υπάρχει κάποιος σήμερα που θα ακουμπήσει τα λ7 που ζητάνε οι κουβανοκινέζοι

με τόσα γιούρια Μπάμπη μου βλέπω τα Trini στο τέλος να μένουν μπουκάλα all over the world
και σε λίγα χρόνια θα τα βρίσκουμε μπιρ παρά στο γιουσουρούμ…

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 3):
SvenskjgeorgostEpicure V
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
jgeorgost
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 15, 2021 10:44 pm

Re: Trinidad Media Luna

Δημοσίευση από jgeorgost »

Τάκης έγραψε:
Δευ Οκτ 02, 2023 8:45 pm

με τόσα γιούρια Μπάμπη μου βλέπω τα Trini στο τέλος να μένουν μπουκάλα all over the world
και σε λίγα χρόνια θα τα βρίσκουμε μπιρ παρά στο γιουσουρούμ…
Θα είναι και παλαιωμένα!! :D
These users thanked the author jgeorgost for the post (total 3):
ΤάκηςEpicure VSvensk
"Any cigar smoker is friend, because I know how he feels." - Alfred de Musset

🇨🇺❤️🇨🇺
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Trinidad Media Luna

Δημοσίευση από Τάκης »

αρκετά πιο παλιά (πρέπει να ήταν το 2007 ή 2008), είχα δει στην Πλατεία Αβησσυνίας άδεια κουτιά Cohiba Reserva Selección
εκείνη την εποχή στην ελληνική αγορά (και παντού) κυκλοφορούσαν πολλές μαϊμούδες αυτής της best seller έκδοσης (2003)
η τιμή της αυθεντικής κούτας στα official μαγαζιά ήταν τότε κάπου 900 €, οι μαϊμουδιάρηδες 🐒🍌 πουλούσαν 200-250 €

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
Epicure VSvensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Trinidad Media Luna

Δημοσίευση από suleygiannis »

Προσπαθώ να καταλάβω τη σύνδεση Trinidad media Luna με τα μαϊμού Cohiba αλλά δεν 🤔🤔
Τα Trinidad είναι μια φούσκα που σύντομα θα σκάσει στη μάπα των κουβανοκινεζων
These users thanked the author suleygiannis for the post:
jgeorgost
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Trinidad Media Luna

Δημοσίευση από Τάκης »

και τα δύο στο Γιουσουρούμ, τα μεν στο παρελθόν - τα δε προσεχώς

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
Epicure V
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Trinidad”