Sancho Panza Belicosos

Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Sancho Panza Belicosos

Δημοσίευση από suleygiannis »

Εικόνα

Μπαχαρικά, αρμύρα, κέδρος, μαύρη σοκολάτα, μπισκότο, φιστίκι, πραλίνα, πιπέρι, σοκολάτα γάλακτος, δέρματα, βούτυρα, κρέμες, κάψιμο δαχτύλων.
ΠΟΥΡΑΚΛΑ!
Δε θέλω να είμαι πιο αναλυτικός.
Και νομίζω ότι αν και δεν είναι καταργημένο, έχει χρόνια να κυκλοφορήσει. Για κάποιο περίεργο λόγο επίσης το βρίσκεις σχεδόν μόνο στην Ελλάδα με σχετικά παλιούς κωδικούς. Ας ελπίσουμε να μην παρατήσουν και αυτήν την εκπληκτική μπράντα οι κουβανοί.
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 8):
ΣτάθηςTournesolkonstadinos23harmonicaΤάκηςSvenskPetranχεντυ κοντου
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
harmonica
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 7:54 am

Re: Sancho Panza Belicosos

Δημοσίευση από harmonica »

Το βιβλίο πάντως γράφει βλακειουλες... ξέρεις εσύ 😏😏
These users thanked the author harmonica for the post:
suleygiannis
"There are two things a man never forgets -his first love and his first cigar"
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Sancho Panza Belicosos

Δημοσίευση από Svensk »

Πουράκλα Γιάννη, και γαματο το βιβλιο.
Σου προτεινω και το Φλόγα που σιγοκαίει του ιδιου συγγραφέα Kerr Philip
These users thanked the author Svensk for the post:
suleygiannis
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Sancho Panza Belicosos

Δημοσίευση από alexandros »

LCD ASSOS

Κλασικό Σάντσο κλαρο ραπερ .
Μου το έχει δώσει εδώ και πολυ καιρό ο χορηγός.
Η ώρα του ήρθε μια ανοιξιάτικη μέρα της καραντινας με μια θάλασσα που δεν υπάρχει το καλοκαίρι...

Το κρυο άρωμα δίνει ένα απαλό γλυκο στοιχείο χωρίς να μπορώ να το προσδιορίσω. Βάφλα; μπισκότα; σταφιδοψωμο; κάτι τέτοιο.

Το τράβηγμα είναι το ιδανικό και το πρε δίνει χόρτα της ακρογιαλιας. Κριταμα και αλμυρα
Αφου περασα ώρα με τα προκαταρκτικα μπαλαμουτια ήρθε η ώρα να το ανάψω.
Και ξεκίνησε με μια υπεροχη ζυμη με σταφίδες, κανέλα και φρέσκο βουτυρο.
Βρεγμένα αλμυρά χόρτα και δυνατοί καφέδες λίγο πιο κάτω. Και εγώ με το χαμόγελο μεχρι τα αυτιά.
Χλωρά καρυδια, κάσιους με πικρη σοκολάτα φουλ στο κακάο.
Το δε ρετροχαλι είναι απίστευτα ζωντανό, γλυκο και σμουθ.
Το σώμα μετριο και όπως πλησιάζω το 2/3 ξεκιναει ένα απίστευτο μαυρο πιπερι καλυμμένο από μια απίστευτη ζυμη με κρέμα ζαχαροπλαστικής.
Κάπου στην μέση πια έχουν προστεθει μερικές πρεζες βανίλιας και λίγα μανιτάρια και όλα αυτά μαζί κάνουν το πιο ενδιαφέρον μπελικοσο του υπηρέτη που θυμαμαι να έχω κάψει.
Ανοιξιάτικα λουλουδια του αγρου μαζί με βατόμουρα και παντεσπανι δίνουν μια απίστευτη πολυπλοκότητα στη καμπάνα και με έχουν κάνει να την κοιτάζω σαν χαζος. Δεν έχει κόψει κάτι από τις αρχικές γευσεις και αρώματα απλά προσθετει συνέχεια. Οπως τρίμματα από γλυκάνισο πασπαλισμενα με φρέσκια μέντα και κάρδαμο που δροσιζουν το στόμα σε κάθε τζουρα
Το 3/3 του είναι ένας ασταμάτητος βομβαρδισμός αρωμάτων και γεύσεων με γήινα στοιχεία κυριως που τα περιβαλει μια απίστευτη ζυμη και μοσχοβολάει όλος ο αέρας και εγώ δεν θέλω με τιποτα να τελειώσει αυτό το απίστευτα ηδονικό πουρο. Λίγα εκατοστά πριν τελειώσει αρχίζει ένα δυνατό καγιεν που μόνο στην Ανατολή έχω συναντήσει και σβήνει με μια γλυκά από ποτάμι σοκολάτας.
Δεν θυμάμαι να έχω κάψει καλυτερο μπελικοσο Γιώργο. Δεν ξέρω που το βρήκες αλλά αν έχεις κουτα φυλαξε την με απίστευτη στοργή...

Να σημειωθεί ότι το πουρο έκανε μια στάχτη μέχρι λίγο μετά την μέση και όταν έπεσε αυτή η επόμενη πηγε μέχρι τέλους





Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
These users thanked the author alexandros for the post (total 12):
Giorgos1985ΣτάθηςJuniorΤάκηςPetranSpirosbusa71AssosSvensksuleygiannissigarasJazzmanχεντυ κοντου
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Sancho Panza Belicosos

Δημοσίευση από Junior »

Έχει δρομολογηθεί ένα στικ του '17 για την Πρωτομαγιά, ελπίζω να είναι αντάξιο της περιγραφής σου...

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: Sancho Panza Belicosos

Δημοσίευση από Assos »

Φίλε Αλεξ έχω νομίζω άλλο ένα η 2 στο κουτί, αγορασμένο από Ελλάδα πριν από πολλά χρόνια... την ξεκοκάλισα τι να κάνω...
χαίρομαι φίλε πραγματικά που σου άρεσε!
Πάντα τέτοια :) :)
Όσο για την στάχτη.... το είχα ψεκάσει πριν.... :lol: :lol:
These users thanked the author Assos for the post:
Στάθης
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Sancho Panza Belicosos

Δημοσίευση από Junior »

Sancho Panza Belicosos, στικ του '17 από γνωστό καπνοπωλείο του Κέντρου. Το πούρο είναι αριστούργημα. Το wrapper του αψεγάδιαστο, τρομακτικά λείο και μεταξένιο. Λαδερό επικίνδυνα σε βαθμό να μου φύγει από το χέρι. Το χουφτώνω, το κόβω το πιπιλάω...Στο pre αναβλύζει μπισκότα Αλλατίνη κανέλας. Το χαμόγελο φτάνει μέχρι τα αυτιά και με το άναμμα χάνω την γη κάτω από τα πόδια μου. Παφ, Παφ πλούσιος και κρεμώδες καπνός, μα τι καπνός; Παντεσπάνι σιροπιαστό... και η συνέχεια χίλιες φορές καλύτερη. Όσο κάπνιζα τόσο πιο νόστιμο ήταν. Κρέμες, σοκολάτες, σιρόπια, καραμελωμένα φουντούκια και αλμυρά φιστίκια. Κάπου κάπου σέρβιρε απαλά πιπεριά και δόσεις κακάο χωρίς να πικρίσει. Παίδες το πούρο με μάγεψε, με ταξίδεψε σε μέρη μυθικά. Τι να πρωτοπεριγράψω... Μονόκερος, Ελντοράντο από Μπροκολικό κιτάπι. Συνδυασμός πέραν κάθε φαντασίας. Έχουν περάσει τόσες ώρες και οι γεύσεις είναι νωπές, ακόμη στην μνήμη μου. Συνοδεία παγωμένης μπίρας και η γεύση έμενε αναλλοίωτη. Έχει μπει στη λίστα μου για τα Top  2020 ίσως και στην καλύτερη τριάδα. Του ήπια το αίμα. Θέλω κι άλλο, κι άλλο, κι άλλο....ΕικόναΕικόνα

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

These users thanked the author Junior for the post (total 7):
ΣτάθηςΤάκηςJazzmanSpirosbusa71χεντυ κοντουnikos docPetran
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Sancho Panza Belicosos

Δημοσίευση από sigaras »

Επανεμφανίστηκαν τα belicosos σε καπνοπωλεία του κέντρου! Είδα κουτί με κωδικό Μάρτιο του 20.
These users thanked the author sigaras for the post:
Junior
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Sancho Panza Belicosos

Δημοσίευση από Junior »

Η αλήθεια είναι ότι τα εντόπισα κι εγώ, σε κατάστημα στο Σύνταγμα, με νέα τιμή 16,55€

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

These users thanked the author Junior for the post:
sigaras
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Sancho Panza Belicosos

Δημοσίευση από sigaras »

Ακριβώς. Αλλά καπνίζεις εξαμηνίτικο belicosos; Πολύ νέο δεν είναι;
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Απάντηση

Επιστροφή στο “Sancho Panza”