Sancho Panza Non Plus

Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Sancho Panza Non Plus

Δημοσίευση από Fairlight »

Εικόνα

LCD suleygiannis

O αδερφός Suleyjohn μου χορήγησε αυτή την μαρέβα και από την πρώτη στιγμή ήθελα να την δοκιμάσω πολύ. Οι λόγοι είναι πολλοί. Ο πρώτος είναι ότι πάνε χρόνια που την έχω καπνίσει, και αν, δεν θυμάμαι. Δεύτερον, δεν τα πήγα ποτέ μου καλά με τα Panza οτι και να έχω καπνίσει (πρόσφατα Μolinos, branchilers και Belicosos). Τρίτον ξέρω ότι αρέσουν σε πολλούς και θέλω και εγώ να δω τι συμβαίνει με το hype.

Κόβω το πούρο και τραβάει λίγο σφιχτά αλλά οκ. Το πρε πολύ αδύναμο με λίγο γρασίδι και μια υποψία ξύλου.

Μέχρι να τελειώσει το πρώτο τρίτο δεν πιστεύω στο στόμα μου. Το μικρό με έχει αρχίσει στις έντονες σοκολάτες γάλακτος, καφέδες και κρέμες. Και εκεί που φτάνεις στην μέση και το κοιτάς με απορία και δέος αυτό σου υπενθυμίζει ότι έχει πορεία το πράγμα κερνώντας σε παχιές κρέμες και βούτυρα. Και πάρε και καραμέλες και πάρε και λίγο (ευχάριστα) πικρό espresso. Πάει στα τελειώματα και τερματίζει με φουντούκια, ελαφριά πιπέρια, παχίες κρέμες, αποξηραμένα φρούτα και δεν συμμαζεύεται. Εκεί που έχω μερακλώσει βλαστημάω και λίγο γιατί ο αγαπημένος Κουβανός στρίφτης φαίνεται ότι ξέμεινε από την κόλλα που βάζουν στα bands και το έριξε στην κυανοακρυλική. Με νυστέρι (πραγματικό) το έκοψα το band για να μην μου σκιστεί το wrapper.

Αδερφέ Γιάννη αλλαξοπίστησα, στροφή 180 μοιρών (εντάξει δεν έχουμε βγάλει και το πολυτεχνείο αλλά οκ :lol: ).
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Sancho Panza Non Plus

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Marevas 129 x 42
dress 25, discontinued 2019

τελευταία έχει μεγάλο σουξέ η mareva του υπηρέτη
με ολοένα και περισσότερους φαν να σφάζονται στην ποδιά της

φουμάρω ένα RUS ENE 14 με κρύο ρούφηγμα που θυμίζει καραμελίτσα κανέλας
ανακατεμένο με θυμαρίσιο μέλι και ευωδιαστά ξηροκάρπια

η εισαγωγή έχει γλυκές νότες από αμυγδαλωτό με μπόλικο ανθόνερο
μαζί με καβουρδισμένα ξηροκάρπια βουτύρου, φουντούκι, καρύδι και αμύγδαλο
λες και περνάς ένα πρωί από την Ευριπίδου

η συνέχεια είναι απλά απίθανη, με μαλλί της γριάς, μπισκότο, καφέδες και σοκολάτα
πασπαλισμένα με κανέλα, μοσχοκάρυδο, λευκό πιπέρι και θαλασσινό αλάτι
και βοτανικές πινελιές από τις οποίες ξεχωρίζουν το φασκόμηλο και το τσάι του βουνού

κάθε τρεις τζούρες άλλαζε ρότα και τραβούσε ολοένα και πιο πολύ στ’ ανοιχτά
τσαμπουκάτο και ιδιαίτερα πολύπλοκο πούρο, που χαλαρά και με το σπαθί του σε κερδίζει
και που μπορεί να γίνει και μεγάλος έρωτας...
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Sancho Panza Non Plus

Δημοσίευση από Mixalis81 »

LCD Goutsou
Τι κάνει ένα πούρο εξαιρετικό? Προφανώς το blend του, η χρονιά παραγωγής,το άριστο στρίψιμο, τα χρόνια στην πλάτη ίσως, αλλά και η παρέα, το συνοδευτικό ποτό, η περίσταση...
Όλα αυτά λοιπόν συνηγορησαν για μια εξαιρετική φουμα της μαρεβας του υπηρέτη χορηγία του Στέλιου που καπνιστηκε απόψε σε συνάντηση του βόρειου παραρτήματος ;)
Του 14 ή του 15 είπε ο Στέλιος...δε θυμάμαι, μικρή σημασία έχει...
Εικόνα
Ξεκίνησε χωρίς τσιγκουνιες, με large διάθεση, ξηροκαρπια για αρχή, ψημένη ζύμη και ελαφριά επιγευση καραμέλας...
Πιπέρι λευκό, κακάο και ξηροκαρπια φουλ!
Στο 2ο τρίτο κυριαρχεί η μαύρη σοκολάτα, παχιά κρεμωδη μαύρη σοκολάτα που μου παίρνει τα μυαλά...Σκανε κρέμες με πασπαλιασμα αχνης και έχει πλημμυρίσει το στόμα μου από γλύκα...Κερνάει καφέ εσπρέσο σκέτο και γω ξεπλενω με Jura 12αρι...
Εικόνα
Η βραδιά κυλάει υπέροχα και το Non plus καίγεται υποδειγματικά καθως έχει μπει στο τελευταίο 3ο με κεκτημένη ταχύτητα...
Και κακάο, και καφέδες, και κρέμες και καραμελα και πιπερια και κέρατα κουβανεζικα....
Πουρακλος η ταπεινή αυτή μαρεβα!!!
Κούτα οσονούπω στανταρ 8-)
These users thanked the author Mixalis81 for the post (total 4):
konstadinos23radamanthysTarandinoAssos
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Sancho Panza Non Plus

Δημοσίευση από sigaras »

LCD ΣΤΑΘΗΣ
Πρωτομαγιά παρέα με τον υπέροχο υπηρέτη.2013 μου φαίνεται μου είπες Στάθη.
[
Εικόνα
Στα 1050 μέτρα υψόμετρο σε μια υπέροχη ταβέρνα στη Ζάτουνα.Μετα από παστό και λουκάνικα. Τι να πρωτοπώ.Κρεμες, γάλα καρύδας, καραμέλα στο πρώτο τρίτο.Επειτα κάτι μυστήριοι καφέδες, εσπρέσσο και καπουτσίνο στο δεύτερο τρίτο.Στο τρίτο τρίτο δέρματα ευγενικά και καφέδες πάλι.Τελεια καύση και τράβηγμα! Καταπληκτικό πούρο.Τι κρίμα να μην κυκλοφορεί εντός... Στάθη από καρδιάς σε ευχαριστώ!!
These users thanked the author sigaras for the post (total 4):
Mixalis81AssosΣτάθηςJazzman
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Sancho Panza Non Plus

Δημοσίευση από nikos doc »

Απόγευμα σε μια παραλία έξω από το Ηράκλειο , μετά από πολύ καιρό, έκαψα ένα καλό non pkus.

Μετά από ελαφρύ γεύμα, παρέα με κρύο εσπρέσσο , κάνοντας δουλειά πάνω σε πούφ, δίπλα από το κύμα.
Εντάξει ρε φίλε, θα πει κάποιος, αν δεν σου άρεσε και εκεί που θα σου άρεσε...???
Σφιχτουλι, αλλά οκ, χωρίς περιττά ζόρια, με μελάκι στην αρχή, λίγο χόρτο κάποιου είδους και σκόνη κακάο μου κέρδισε την προσοχή.
Και το ρε λες να έτυχε, έγινε ωρε φίλε πέτυχε, μόλις στο δεύτερο τρίτο έπηξα στο καρύδι και στο κάστανο. Με αρκετή υποβόσκουσα γλύκα, και κάποιες πινελιές σοκολάτας και κακάο.
Στάχτη που αντιστεκόταν στο βορειαδακι, κόντρα με τον ήλιο που με μαύριζε ,αν και ήταν 18.00 περασμένη.
Είχε δύο τζούφιες κοντά στην μπάντα, αλλά μετά πάλι καστανό, και δώσε και μαύρη ζάχαρη και κανέλα.......κάστανο είπαμε..... :roll:
Λίγο πριν το αφήσω ενα κάστανο και ένα ξανθό άναψαν ναργιλέ με άρωμα τσιχλοφουσκα.....καστανό είπαμε..... :roll:

Μου χάλασαν το ζεν, μου έφτιαξαν την θέα....πολύ ωραιο το non plus, πραγματικά μετά από πολύ καιρό.....

Φωτό δεν έχει. Παραχαλαρωσα.... 8-)
These users thanked the author nikos doc for the post (total 8):
Τάκηςχεντυ κοντουΣτάθηςSvensksigarassuleygiannisFairlightPetran
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Sancho Panza Non Plus

Δημοσίευση από Svensk »

Από κούτα του 18 που εχω ξεκοκαλίσει.
Από τα πιο γλυκά πούρα που έχω καπνίσει:
Πάνω σε μια βάση από καφέ, μαύρη σοκολάτα και φουντούκι, χόρευε το μέλι και κρέμα.
Μέχρι που άφησα τον ελληνικό μου καφέ και έφτιαξα εσπρέσο χωρις ζάχαρη για να μην πάθω ζάχαρο.
Μεστές γεύσεις ψωμιού και φρυγανιών WASA εμφανίστηκαν στο 2/3.
Και το μικρό αλλά μεγάλο πούρο συνέχιζε να δίνει. Λες και κάθε 5-6 τζούρες άλλαζε κεφάλαιο, αλλά χωρις
να χάνεται η συνέχεια με ότι ειπώθηκε νωρίτερα. Στο 3/3, πάνω που μου φάνηκε ότι ο Νονπλάς βάρυνε με
χόρτα και πιπέρια, νασου μια κριτσανιστή σταφίδα και κομμένη καραμέλα.
Πουρακλος. Μετανιώνω που για πολλά χρόνια το σνόμπαρα.
Εικόνα
These users thanked the author Svensk for the post (total 8):
PetranSpirosbusa71ΣτάθηςΤάκηςχεντυ κοντουsigarasJazzmanAssos
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
gregpap
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2019 4:25 pm

Re: Sancho Panza Non Plus

Δημοσίευση από gregpap »

Με ιντριγκαρατε με το πουρο αυτο! Εχει καποιοσ Αθηνα στοκ να δοκιμασω ενα στικ, γιατι ψηνομαι για κουτα! Σε pm κ ευχαριστω προκαταβολικα,

Αραγε το Sancho Panza Belicosos ειναι το ιδιο blend να δοκιμασω αυτο?
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Sancho Panza Non Plus

Δημοσίευση από suleygiannis »

Γρηγόρη (και όλοι οι υπόλοιποι) μη ρωτάς τι να δοκιμάσεις και τι να αγοράσεις. Τα πράγματα είναι απλά.
Δοκιμάζεις όλα τα πούρα από 2-3 φορές το καθένα και καταλήγεις τι σου αρέσει (περίπου).
Επίσης, κανένα πούρο δεν έχει το ίδιο blend με το άλλο ακόμα κι αν είναι η ίδια μάρκα. Εδώ παίζει να μην έχουν το ίδιο blend πούρα της ίδιας κούτας.
Οπότε μη ρωτάς κάπνιζε. Και γράφε reviews αν σου άρεσε ή όχι το πούρο.
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 2):
gregpapalexandros
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Sancho Panza Non Plus

Δημοσίευση από Τάκης »

btw η mareva του Υπηρέτη δεν έρχεται Ελλάδα
These users thanked the author Τάκης for the post:
gregpap
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Spirosbusa71
Δημοσιεύσεις: 1248
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2018 5:53 pm

Re: Sancho Panza Non Plus

Δημοσίευση από Spirosbusa71 »

Βιαστική παρουσίαση του πρώτου μου non plus
Χορηγία spirosbusa71
Μετά από βαριά κρεατοφαγια το επιλέγω για χωνευτικό
μια υπερ πλούσια παλέτα με πάσης φύσεως καφέδες και όλων των ειδών τα ροφήματα κρατά για πάνω από μια ώρα ένα κάπνισμα που με τρελαίνει το μοναδικό παρατράγουδο το σκάσιμο στο ράπερ
Εικόνα
These users thanked the author Spirosbusa71 for the post (total 3):
χεντυ κοντουsigarasSvensk
Απάντηση

Επιστροφή στο “Sancho Panza”