Saint Luis Rey Double Coronas

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Saint Luis Rey Double Coronas

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Prominentes 194 x 49
release 2001, SLB 50
αντικατέστησε την προηγούμενη έκδοση SLR DC επ’ ονόματι "Prominente"
discontinued 2013

FDO JUL 04

απ' τα ελάχιστα στικ που μου απέμειναν από θρυλικό 50άρι αγορασμένο εν Αθήναις το 2008 με τιμή ανά κομμάτι 15 ευρώπουλα…

Εικόνα

με τα πούρα του αγίου Λουδοβίκου βασιλέα είχα πάντα περίπλοκη σχέση
αφού άλλα από αυτά τα κυνηγούσα, κι άλλα δεν τα ακουμπούσα καν
στην πρώτη κατηγορία ανήκουν η DC, τα Regios, η PC και τα Churchills
και στη δεύτερη, τα μια στο καρφί και μια στο πέταλο Serie A, και τα συνήθως αδιάφορα Lonsdales & Corona

Εικόνα

τα τελευταία χρόνια πάντως η brand κινείται μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας
αφού η παραγωγή των εν ενεργεία πούρων της έβαινε συνεχώς μειούμενη και πια έχει ένα μόνο πούρο στην παραγωγή
και ενδεχομένως υποκρύπτονται σκέψεις ή προθέσεις των κουβανών ακόμα και για πιθανό delete της μάρκας

Εικόνα

ας πάμε στο δωδεκάχρονο διπλοκόρωνο όμως
που στο pre βγάζει εντυπωσιακά πλούσια αρώματα κακάο αλλά έχει και μια γήινη αίσθηση μανιταριών στο βάθος

με ξεκινάει σε ξινό mood, κάτι ανάμεσα σε προζύμι και φρούτα με όξινη διάθεση
γρήγορα όμως παίρνει μια γλυκιά στροφή και αρχίζει να κάνει παιχνίδι υψηλών προδιαγραφών
νότες από γλυκά ξύλα, γρασίδι, και δέρματα σκάνε κατά κύματα, συνοδευόμενες από φρουτώδεις πινελιές

Εικόνα

και σιγά-σιγά δίχως να το καταλάβω, το prominente χτίζει ένα εξωγήινο προφίλ
με μια μελίρρυτο γλυκύτητα ανθέων, μπαχαρικά ζαχαροπλαστικής, αλατισμένους ξηρούς καρπούς
σοκολάτα, λευκό πιπέρι, μελόψωμα, φρουί γλασέ πορτοκάλι
είμαι ήδη στη στρατόσφαιρα κι ανεβαίνω…

Εικόνα

μαλλί της γριάς, ολόκληρες τούφες σκάνε και κολλάνε στη μύτη και τα μάγουλα μου
κομπόστα φρούτων, ψημένα αμύγδαλα, κρέμα κακάο, γλυκάνισο, πράσινο τσίλι
από κάποιο σημείο και μετά χάνω κυριολεκτικά την μπάλα και δένω μόνος μου τις αλυσίδες μου στο κατάρτι
σταματάω να «μετράω», το πούρο είναι μαγεία, είναι αποκάλυψη, είναι ένας ποταμός γεύσεων

Knockin’ on Heaven’s Door φίλοι μου...
το πούρο βουτυρώνει και καραμελώνει, και με κάθε puff μου χαρίζει μια στιγμή αθανασίας
και στο τελευταίο τρίτο, με μια ξαφνική επιτάχυνση γίνεται αστρόπλοιο
απομακρύνεται και χάνεται στο διάστημα, παίρνοντας κι εμένα μαζί του

Εικόνα

κυρίες και κύριοι, αγαπητοί φίλοι, κολλητοί κι αδέλφια
ομολογώ εν βάπτισμα εις άφεσιν αμαρτιών, προσδοκώ ανάστασιν νεκρών, και ζωήν του μέλλοντος αιώνος…

ααααααααμήν, μόλις κάπνισα τέσσερα πούρα σε ένα!!!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Saint Luis Rey Double Coronas

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

LCD Nikos doc

η DC που με κέρασε ο Νίκος είναι «ελληνική» κι αυτή και μάλιστα επίσης από το 2004
όταν μου την έδωσε κόντεψα να λιποθυμήσω από τα αρώματα, βαρύς κέδρος, λιβάνια, σμύρνα, πατσουλιά, σανταλόξυλα, αιθέρια έλαια

Εικόνα

είχα ακούσει κουβέντα πριν κάμποσα χρόνια πριν γίνει discontinued να γυρίσει η παραγωγή της σε box 25 ή 10
κάτι που δυστυχώς δεν έγινε ποτέ και παρά τις προσευχές μας χάσαμε κι αυτό το ιερό δισκοπότηρο

Εικόνα

το εν λόγω διπλοκόρωνο καπνίστηκε στον τελικό Ρεάλ-Γιουβέντους
το κέντησα ακριβώς με το εναρκτήριο λάκτισμα, κι από κει και πέρα έχασα την μπάλα
αφού τα γκολ μπαίνανε βροχή, πέντε στο γήπεδο και καμιά δεκαπενταριά στο τασάκι μου

από τα σπάνια πούρα που σε κάνουν να αναρωτιέσαι τζούρα τη τζούρα «τι διάβολο είναι αυτό που έβγαλε πάλι»
σημειώνω τις γεύσεις που κατέγραψα:

σανταλόξυλα, καμένη ζάχαρη, κουκουνάρι, φουντούκια, καρύδια
κακάο, αποξηραμένα άνθη, ζύμη ψωμιού, αμυγδαλωτά, ξύλο πεύκου
κεχριμπάρι, σοκολάτα, αλμύρα, μέλι, πορτοκάλι, τσίλι

να συμπληρώσω μόνο πως μετά τις αρχές του δεύτερου 3ου πήρε 1-2 κλικ σε δύναμη
χορηγέ μου ευχαριστώ πολύ, αξέχαστη φούμα!

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Saint Luis Rey Double Coronas

Δημοσίευση από suleygiannis »

LCD Τάκης


Μονόκερος, άγιο δισκοπότηρο, απωθημένο. Έτσι θα χαρακτήριζα το συγκεκριμένο πούρο. Προσπαθούσα χρόνια να το καπνίσω και το αναζητούσα σε όλες τις χώρες που επισκεπτόμουν. Επειδή όμως έβγαινε μόνο σε cabinet των 50 πούρων κανείς δεν έσπαγε την κούτα και προτιμούσαν να την πωλούν ολόκληρη για να μη χάσει την αξία της. Απίστευτη χορηγία του Τάκη που ομολογουμένως με συγκίνησε.
Και prominente και slr λοιπόν, ήτοι αγαπημένο φορμάτ και αγαπημένη μπράντα.
Κρατάω το πούρο με σεβασμό και δέος. Είναι τέλεια διατηρημένο και έχει και λαδερό ράπερ και οξειδωμένο δαχτυλίδι. Ήρθε η ιερή στιγμή να το αποκεφαλίσω.
Ασθενικά κρύα αρώματα με παλαιωμένα ξύλα και αρμύρα. Ήρθε η ώρα του πυρός.
Με το καλημέρα χάνω την μπάλα. Κάτι ολοζώντανες κρέμες και σοκολάτες μαζί με κακάο και κάποια γλυκά βότανα.
Εικόνα
Όχι δεν το φαντάζομαι. Είναι από την αρχή συγκλονιστικό.
Τραβάει τέλεια και στάζει η σοκολάτα από το πούρο ενώ καρά κύματα έρχονται καρύδια μαζί με δέρματα, μανιτάρια, γη και καστανή ζάχαρη.
Δεν είναι δυνατόν να υπάρχουν τέτοια καπνά μονολογώ.
Εσπρέσο, κακάο, αράπικο φιστίκι και σοκολάτα γάλακτος η συνέχεια. Προβληματίζομαι με τι να το συνοδεύσω που να μην χαλάσει τις γεύσεις του. Mortlach 16 λέω και ευτυχώς ταιριάζει.

Εικόνα

Το μπαλκόνι μοσχομυρίζει μπισκότα που μόλις βγήκαν από το φούρνο. Είμαι στον παράδεισο, όχι μεταφορικά αλλά κυριολεκτικά αφού μόνο εκεί γίνεται να γεύεσαι τέτοιες γεύσεις.
Στη μέση το πούρο ανεβάζει δύναμη. Μαύρη σοκολάτα τώρα, σταφίδες, δέρματα και γλυκά μπαχαρικά και πόσες άλλες γεύσεις που δεν μπορώ να καταγράψω.
Αρμυρή μαύρη σοκολάτα με ξηρούς καρπούς. Πλησιάζω στο τελευταίο μέρος της παράστασης και με κερνάει χούφτες ξηρών καρπών, δέρματα και μόκα παρέα με μεταλλικά στοιχεία.
Φουλ σώμα και δύναμη προς το τέλος με σοκολάτες και δέρματα.
Δεν ήθελα να τελειώσει το κάπνισα ως εκεί που δεν πήγαινε.
Τάκη τι να πω... το ευχαριστώ είναι πολύ λίγο. Ελπίζω να ανταπέδωσα τουλάχιστον.
Μάλλον το καλύτερο πούρο που έχω καπνίσει μαζί με τα Cuaba Diademas!
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 10):
harmonicalefteris cΤάκηςJazzmanΣτάθηςSvensknikos docalexandrosFairlightPetran
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Saint Luis Rey Double Coronas

Δημοσίευση από Svensk »

Ωραίο, όμορφο ρεβιου Γιάννη.
These users thanked the author Svensk for the post:
suleygiannis
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Saint Luis Rey Double Coronas

Δημοσίευση από Fairlight »

Είχα καπνίσει και εγώ απ αυτή την κούτα, κάπου στο 16-17 και θυμάμαι και εγώ ότι ήταν συγκλονιστικά.

Λες και έχουν βάλει σκοπό να καταργήσουν όλα τα καταπληκτικά πούρα οι άμπαλοι.
These users thanked the author Fairlight for the post (total 2):
Τάκηςsuleygiannis
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Saint Luis Rey Double Coronas

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

AEP ENE 07

όταν η πρόσβαση σ' έναν "θησαυρό" είναι ακόμα σχετικά εύκολη, δεν πολυσκέφτεσαι τι θα γίνει όταν κλείσουν όλοι οι δρόμοι
κάτι που ισχύει για πολλά πράγματα στη ζωή και 100% για τη Διπλή Κορώνα του Αγίου Λουδοβίκου Βασιλέα
όσο κι αν κάτι το αυστηρά 50άρι-κάτι η μικρή της παραγωγή, δύσκολα την έλεγες «ordinary regular» ακόμα κι όταν κυκλοφορούσε

το στικ που καίω σήμερα είναι «αγγλικό» σπέσιαλ κέρασμα από καλό φίλο (Billy ευχαριστώ)
έχω κάμποσο καιρό είν’ αλήθεια να καπνίσω αυτό το θεϊκό πούρο και νιώθω γλυκιά ταραχή
πασπατεύοντας και μυρίζοντας τον «μονόκερο» ή «άγιο δισκοπότηρο» όπως σημειώνει ο Γιάννης στο λυρικό του review

(κάπου μιάμιση ώρα αργότερα…)

...μαγεία, ένα γλέντι των αισθήσεων & παραισθήσεων ανακατεμένο με σκέψεις και συναισθήματα
σε ένα γευστικό παραλήρημα που με έκανε να θυμηθώ ξανά εκείνη τη φράση: «κανονικά θα έπρεπε να είναι απαγορευμένα αυτά τα πούρα»

για την παρέλαση των αρωμάτων που έλαβε χώρα και πλημμύρισε το μικρό μου σύμπαν σημείωσα μονολεκτικά:

μαγιά, παξιμάδι, δέρμα, λευκό πιπέρι, ροδάκινο-βερίκοκο, λουλούδια, αλμύρα
μελόψωμο, μέντα, σοκολάτα, γλυκό ξύλο, βατόμουρο, καφές, μανταρίνι
μαλλί της γριάς, φιστικοβούτυρο, γλυκάνισο, κάρδαμο, σαβαγιάρ μουλιασμένα σε ρούμι…


υπερ-πολύπλοκο πούρο, σε κάθε puff εμφανιζόταν κι ένας λαγός απ’ το καπέλο του μάγου
από τα ιερά Τοτέμ της παλιάς Κούβας λατρεμένο και πλέον ακριβοθώρητο

γι’ αυτό το κορνίζωσα…

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 4):
suleygiannisAndreasPsigarasSpirosbusa71
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Saint Luis Rey”