Romeo y Julieta Tacos LE 2018

Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Romeo y Julieta Tacos LE 2018

Δημοσίευση από suleygiannis »

Romeo y Julieta Tacos Edición Limitada 2018

Vitola: Tacos Imperiales 49 x 168
Dress Box 25 πούρων
Εικόνα

Η πρώτη λιμιτάδα του 2018 που κυκλοφόρησε. Οι άλλες ακόμα αναμένονται.
Δεν έχει έρθει ακόμα στην Ελλάδα. Η τιμή της είναι γύρω στα 18 ευρώ στην Ευρώπη.
Ήρθε σήμερα στα χέρια μου και θέλω να το καπνίσω με μεγάλη περιέργεια.
Εμφανισιακά δεν είναι και κάτι το ιδιαίτερο αν και το πούρο κάθεται καλά στο χέρι και η βιτόλα είναι πολύ ωραία.
Το πούρο είναι γεμάτο καπνά κάτι που με ανησυχεί για το τράβηγμα. Αφού όμως το κόψω και ρουφήξω διαπιστώνω ότι το τράβηγμα είναι μια χαρά.
Από κρύα αρώματα έχει κρέμα και φρούτα. Δε δίνω πολύ μεγάλη σημασία μιας και το πούρο μετράει μετά τη φωτιά. Το ανάβω λοιπόν.
Ξεκινάει πολύ επιθετικά με φουλ καυτερό πιπέρι. Μία ιδέα κρέμας στο παρασκήνιο. Συνεχίζει εξίσου επιθετικά με πιπέρι και μπαχαρικά. Το τράβηγμα και η καύση είναι όπως πρέπει.
Βάζω ένα Glenfiddich 15 για να ελαττωθεί λίγο το κάψιμο. Το πούρο με χαλάει στην αρχή. Το κάψιμο μου τρυπάει τη γλώσσα. Κάτι πάει να βγάλει σαν ξύλο και αρμύρα.
Το πούρο είτε είναι φανερά ανέτοιμο είτε είναι κακό. Θέλω να πιστεύω ότι είναι το πρώτο. Περιμένω να αλλάξει κάτι όμως τα μπαχαρικά και το πιπέρι μαζί με χώμα συνεχίζουν. Θυμίζει κακό non Cuban. Είμαι ακόμα στο 1/3 και σκέφτομαι να το πετάξω από το μπαλκόνι. Μου προκαλεί εκνευρισμό. Αν δεν έγραφα αυτό το tasting θα το είχα πετάξει. Προσπαθώ με το ζόρι να καταλάβω κάποια άλλη γεύση. Είναι μέσα στη νικοτίνη το πούρο αλλά όχι λόγω νεότητας θεωρώ.
Πάει να βγάλει κάτι δημητριακά με μέλι όμως η νικοτίνη επιστρέφει πάλι.
Είμαι πλέον στη μέση, το πιπέρι έχει φύγει αλλά δεν υπάρχει και κάποια ιδιαίτερη γεύση.
Κάτι μεταλλικό έρχεται, μαζί με ξηρούς καρπούς. Μπαίνω στο τελευταίο τρίτο και βγάζει βανίλια και λίγη σοκολάτα γάλακτος. Το τελευταίο τρίτο είναι κάπως πιο ενδιαφέρον αλλά κι εδώ τίποτα το ιδιαίτερο.
Το πετάω 10 λεπτά πριν τελειώσει. Δηλώνω ευθαρσώς ότι είναι η χειρότερη λιμιτάδα που έχω καπνίσει… Θα ξανακαπνίσω ένα σε μερικούς μήνες μπας και… Δεν ξέρω τι ήθελαν να πουν οι Κουβανοί με αυτό το πούρο. Και ποιος θα το αγοράσει ειδικότερα μάλιστα από τη στιγμή που βγαίνει σε κούτα των 25 πούρων. Αναρωτιέμαι πάντως πως θα φανεί στον επόμενο που θα το δοκιμάσει κι αν εγώ έπεσα στο κακό.
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Romeo y Julieta Tacos LE 2018

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Γιάννη μου το μαντήλι σου (!!!) πω-πω Βατερλό…

για να δούμε όμως τι θα συμβεί και με το δικό μου Tac-ουλίνι
θα ενισχύσει την ένδειξη ότι για άλλη μια φορά οι φίλοι μας οι κουβανοί πουλάνε φύκια για χαβιάρι
ή θα παίξει σενάριο ότι ο John ήταν άτυχος κι έπεσε σε «αστοχία υλικού»..??

μάστορα φέρε τα εργαλεία…

Εικόνα

όπως και να ‘χει, κάθε φορά που πιάνω στα χέρια μου μια φρεσκο-φερμένη λιμιτάδα
είναι ιδιαίτερη στιγμή για μένα, που την απολαμβάνω εδώ και 19 χρόνια
γεμάτος περιέργεια κι ανυπομονησία να δω αν η HSA έφτιαξε κάτι σπέσιαλ, όπως έχει συμβεί αρκετές φορές
ή αν πρόκειται για μια ακόμα ακριβή ξεπέτα, όπως έχει γίνει άλλες τόσες

Εικόνα

το ζεύγος Ρωμαίος & Ιουλιέτα ανήκει συνήθως στην πρώτη κατηγορία, αυτή των Libro d’ Oro LE
με κάμποσα εξαιρετικά πούρα που φόρεσαν το χρυσόμαυρο δεύτερο δαχτυλίδι από το 2000 και μετά
όντας μαζί με τα Partagas η brand με τις περισσότερες Limited εκδόσεις, αφού έχουν από 10
με τα Montecristo να ακολουθούν με 9

Εικόνα

το Romeo είναι το πρώτο από τη φετινή LE τριάδα, που συμπληρώνουν τα Bolívar Soberanos και τα H. Upmann Propios
το format Tacos Imperiales έχει σκάσει μύτη μόνο άλλη μια φορά, το 2006 στο Réplica de Humidor Antiguo των Upmann
μιλάμε για μπόλικη, αλλά και όμορφη-πιασάρικη vitola, με 168 χιλιοστά μήκος και 49άρι δαχτυλίδι
το στικ που θα καπνίσω είναι «γερμανικό», μαυριδερό και λαδερό, προδιαθέτοντας θετικά το νταραβέρι

τα κρύα αρώματα κρύβουν μια έκπληξη, αφού το Taco μυρίζει σαν νταβραντισμένο non
με πολύ στάβλο, μελάσα, χώματα και πιπέρια…

Εικόνα

οι πρώτες τζούρες είναι σκοτεινές, με σκούρο κεράσι, μαύρη σοκολάτα και βαρύ πευκόξυλο
που συνοδεύονται από τσίλι και straight ορυκτές νότες
το Romeo κλωτσάει σαν Uzi θυμίζοντας φρέσκο Cazadores

Εικόνα

στο ταμπλό μπαίνει κακάο, πολύ αρωματικό έως κρεμώδες
με νότες σταφίδας και πινελιές βανίλιας να χρωματίζουν το τοπίο
που διανθίζεται από κέδρο, εσπρέσο και γλυκόριζα
με διακριτές λουλουδάτες ανταύγειες να θυμίζουν το dna της brand

Εικόνα

το στικ νοστιμίζει κι άλλο, με φρεσκοτριμμένα καρύδια και δέρματα
με τα σκούρα φρούτα να δίνουν και να παίρνουν και τα πιπέρια του να κρατάνε ρυθμό
η σοκολάτα γίνεται γαλακτώδης κι η βανίλια πιο τολμηρή
το blend φέρνει (πολύ) στα «καλά» R y J, aka Exhibicion 4, Cazadores, Belicosos & Regalias de Londres

σίγουρα έχει παραπανίσια υγρασία που bold-άρει τις γεύσεις δίνοντας μια θρασύτητα
αλλά σε κανένα σημείο δεν είναι επιθετικό ή harsh
αντίθετα, το γήινο και πικάντικο σφρίγος του είναι (για Romeo) ιδιαιτέρως ευπρόσδεκτο

Εικόνα

σίγουρα χρειάζεται καλύτερες συνθήκες (< υγρασία) για να αναδείξει τις αρετές του
και κάποια πίστωση χρόνου για να κάτσουν τα ανεβασμένα γράδα του που βράζουν ακόμα
σε καμιά περίπτωση όμως δεν είναι κακό πούρο, αντίθετα νομίζω πως έχει αρκετά να πει

θα μου πείτε λιμιτάδα που δεν σου παίρνει το σκαλπ με τη μία, τι λιμιτάδα είναι (?)
θα απαντήσω, πως υπάρχουν (πολλά) παραδείγματα που είτε αναιρούν, είτε επιβεβαιώνουν τη ρήση

όπερ έδει δείξαι δικέ μου…

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
Στάθηςkonstadinos23
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Romeo y Julieta Tacos LE 2018

Δημοσίευση από Στάθης »

Μετά από τα 2 εντελώς διαφορετικά Tasting να πάω all in ή πάσο :? :?:

Επειδή είδα ότι και τα δικά μου τα είχαν στο μούσκιο θα τα αφήσω λίγο να στρώσουν τουλάχιστον από υγρασία και θα επανέλθω...
These users thanked the author Στάθης for the post:
Τάκης
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Romeo y Julieta Tacos LE 2018

Δημοσίευση από suleygiannis »

Πάντως στο μόνο που συμφώνησαν τα review μας Τάκη είναι ότι το πούρο κλωτσάει :lol:
Ρε παιδιά ξαναδιάβασα την κριτική μου και του Τάκη και αναρωτιόμουν αν ήμουν σκληρός. Ε δεν ήμουν. Το πούρο δεν καπνιζόταν... τόσο πολύ που φοβάμαι να το ξανακαπνίσω. Δεν ήταν λόγω νεότητας, ήταν κακό πούρο
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
lefteris c
Δημοσιεύσεις: 802
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:17 pm

Re: Romeo y Julieta Tacos LE 2018

Δημοσίευση από lefteris c »

Γιάννη με έχεις ιντρικάρει άσχημα, :o
τόσο που πήρα τηλ. τον Κωνσταντίνο και του πρότεινα να βρεθούμε...
και του είπα να πάμε για Μεξικάνικο με jalapeno ;
...ή να καπνίσουμε το Τάκος ;

αργά το βραδάκι η συνέχεια 8-)

ΥΓ. Στάθη τι λες; μπορούμε και mini live orgy
These users thanked the author lefteris c for the post (total 4):
konstadinos23ΣτάθηςsuleygiannisAssos
Το πούρο είναι σαν μια σεμνή ερωμένη - κρύπτη που προσφέρει απλόχερα τον έρωτά της σ' αυτούς που την ανακαλύπτουν
Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: Romeo y Julieta Tacos LE 2018

Δημοσίευση από Assos »

τοσο χαλια???
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Άβαταρ μέλους
konstadinos23
Δημοσιεύσεις: 573
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 12:50 pm

Re: Romeo y Julieta Tacos LE 2018

Δημοσίευση από konstadinos23 »

Εικόνα

Το πούρο είναι απ τις πρώτες παρτίδες που βγήκαν στην Ισπανία στα μέσα του Σεπτέμβρη με κωδικό (LMB~MAY18)
Το συνοδευσα με ένα δυνατό malt (Ardbeg Uigeadail)
Το κορμί του είναι σκούρο, λαδερο και μυριζει σοκολάτα
Κόβω με ψαλίδι και στο Pre βγάζει ξύλο, μαύρη σοκολάτα, αλάτι και κακάο
Απ’τις λίγες φορές που ένα πούρο μου βγάζει τόσες γευσεις στο pre :)
Το Τράβηγμα του είναι άνετο

Φοκο και αλατισμένα ξηροκαρπια με βούτυρο πλημμυριζουν το στόμα μου
μετά τσιτωνει λίγο λόγω νεότητας
Στη μύτη έρχεται μυρωδιά ψημένου κάστανου :shock:
Να και λιγος καφές με γλυκό ξύλο και γη
Το σώμα του δυνατό

Εικόνα

2/3 και βγάζει λίγο πιπέρι, κέδρο με μια πρεζα αλάτι από πάνω ενω αφήνει μια ωραία γλύκα γεύση στα χείλη
Ένα μπουκέτο λουλούδια μπαίνει στο χορό συνοδεία καρυδιών με την γλύκα να υπάρχει στο background
Μεχρι εδώ χρειάστηκε 2-3 διορθώσεις
λόγω παραπανίσιας υγρασίας

Εικόνα

Συνεχίζω να παίρνω την ίδια γλυκιά γεύση και φτανω στο χρυσό δαχτυλίδι και είναι γεμάτο σοκολάτες, αλμυρες και βούτυρο αλοιμενο σε φρυγανιά
Απ το δεύτερο δαχτυλίδι και μετά έχει αποξηραμένα φρούτα λίγο τζίντζερ και κέδρο.

Εικόνα

Πολύ καλό και δυνατό πούρο που θέλει σιγουρα το χρόνο του
Πιστεύω σε ένα εξάμηνο και λίγο παραπάνω από τώρα θα πετάει

ΥΓ. Γιαννη πρέπει να έπεσες σε κακό πούρο
These users thanked the author konstadinos23 for the post (total 3):
ΤάκηςsuleygiannisPetran
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Romeo y Julieta Tacos LE 2018

Δημοσίευση από suleygiannis »

Θα το ξαναδοκιμάσω Κωνσταντίνε σε λίγους μήνες αλλά φοβάμαι λίγο :lol:
Πάντως διάβαζα το review ενός τύπου στο youtube (δε θα πω όνομα), ο οποίος ο αθεόφοβος ούτε λίγο ούτε πολύ είπε ότι του 2018 είναι καλύτερη από αυτήν του 2013! Και από του 2016. Του 2016 κατά τη γνώμη μου δεν ήταν τόσο κακή απλά αδιάφορη. Του 2013 ήταν απλά συγκλονιστική.
These users thanked the author suleygiannis for the post:
Τάκης
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
konstadinos23
Δημοσιεύσεις: 573
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 12:50 pm

Re: Romeo y Julieta Tacos LE 2018

Δημοσίευση από konstadinos23 »

Του 13’ Γιάννη δεν την έχω δοκιμάσει αλλά απ’του 16’ κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερη
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Romeo y Julieta Tacos LE 2018

Δημοσίευση από Τάκης »

συμφωνώ απολύτως, τα Tacos imo είναι πολύ καλύτερα πούρα από τα Capuletos του '16
όσο για τα R y J de Luxe LE 2013, όπως λέει κι ο Γιάννης ήταν απλά άλλη κατηγορία: θεϊκά
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Romeo y Julieta”