Romeo y Julieta Mille Fleurs

Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2402
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Romeo y Julieta Mille Fleurs

Δημοσίευση από suleygiannis »

Αρκετά υποτιμημένο αυτό το πούρο. Μια χαρά πούρο είναι, έχω μάλιστα αγοράσει και κούτα η οποία έχει βγει πολύ καλή.
Και θα ξαναγοράσω όταν τελειώσει
These users thanked the author suleygiannis for the post:
lefteris c
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
lefteris c
Δημοσιεύσεις: 817
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:17 pm

Re: Romeo y Julieta Mille Fleurs

Δημοσίευση από lefteris c »

Κάποτε το θεωρούσα κάπως καλύτερο από το αντίστοιχο Mille Fleurs της Partagas
...μετά άλλαξα γνώμη και αντιστράφηκαν οι θέσεις τους,
τώρα, με μια κούτα που απόκτησα πρόσφατα του 19 το θεωρώ πια ισάξιο
πάνε με τα φεγγάρια τους ή εγώ με τα δικά μου :mrgreen:

Προχθεσινό
Εικόνα
These users thanked the author lefteris c for the post:
Τάκης
Το πούρο είναι σαν μια σεμνή ερωμένη - κρύπτη που προσφέρει απλόχερα τον έρωτά της σ' αυτούς που την ανακαλύπτουν
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2402
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Romeo y Julieta Mille Fleurs

Δημοσίευση από suleygiannis »

Αρχικά μου είχε δημιουργηθεί η εντύπωση ότι το πούρο είναι για πέταμα. Μετά όμως από κάποιες απανωτές καλές φούμες χτύπησα μία κούτα.
Από δική μου 25αρα κούτα με κωδικό ΒΟΕ SEP 19, η οποία μου έχει δώσει συμπαθητικές φούμες, η σημερινή δοκιμή.
Άνευρα κρύα αρώματα και κάπως σφιχτό τράβηγμα. Κάτι σαν κέηκ και ξύλο μου έρχεται.
Το πούρο ξεκινά με ξύλο, μέλι και κάποια μπαχαρικά, ίσως και λίγο δέρμα, αλλά και μία πολύ ωραία κρέμα να παίζει μπάλα στο παρασκήνιο. Γλυκό και ξυλώδες στην αρχή αλλά με παιδεύει λίγο στο τράβηγμα.
Εικόνα

Συνεχίζει με αρμύρα, φρυγανισμένο ψωμί, κάπως καλύτερο το τράβηγμα τώρα.
Το πούρο βγάζει χούφτες ξηρών καρπών με πολύ ωραία φιστίκια και αμύγδαλα. Προς το τέλος βαραίνει και οι ξηροί καρποί εναλλάσσονται με μεταλλικά στοιχεία.
Κάτι παραπάνω από συμπαθητικό πούρο, καθόλου αδιάφορο, καμία σχέση με ξεπέτα. Πούρο με εναλλαγές που ναι μεν δεν θα δώσει διαστημικές εμπειρίες, πλην όμως είναι αξιοπρεπέστατο και ενδιαφέρον.
Ρε μαν ρε μπρο
Docortho
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2022 10:39 am

Re: Romeo y Julieta Mille Fleurs

Δημοσίευση από Docortho »

Εικόνα


Το πούρο αποτελεί μέρος από μια 10αδα που αγοράστηκε προ μηνών και ξεχάστηκε στον υγραντηρα, είχα καπνίσει προ μηνός ένα ακόμη συνοδεία Μπύρας και δεν με είχε τρελάνει καθώς έβγαζε έντονη γεύση αμμωνίας πράγμα που απεχθάνομαι τα μαλα….
Σήμερα λοιπόν συνοδεία πατροπαράδοτης τσικουδιάς το χιλιολουλουδατο πετάει στα σύννεφα!!
Κρύο μύριζε μέλι με λίγο από ξηροκαρπια και λίγο δέρμα
με το πρώτο άναμμα πλημμύρισε το στόμα μου με μέλια πιπερι και λίγο κακάο αλλά το άτιμο δεν τραβούσε με ευχέρεια, λες και το έχουν βουτήξει σε σιρόπι, κατά το δεύτερο τρίτο το τράβηγμα βελτιώνεται η γλυκα παραμένει στο δερμα αλλά αρχίζει να βγάζει λίγο ξηρούς καρπούς και λίγο δερμα αλλά αμυδρά ίσα ίσα που γίνεται αντιληπτό όσο όμως προχωράει η καύση τα δέρματα γίνονται λίγο πιο έντονα και μαζί τα ξηροκαρπια ενώ φεύγει η αίσθηση κακάου εκεί στην αρχή του δεύτερου τρίτου το πούρο θέλει λίγο προσπάθεια παραπάνω διότι τείνει να σβήσει , μπαίνοντας στο τελευταίο τρίτο το πούρο συνεχίζει τα μέλια το πιπέρι πιο έντονο τώρα και την κρέμα του χρειάζεται όμως την βοήθεια του αναπτήρα επανηλειμμένα
η αυξημένη θερμοκρασία προκαλεί την εμφάνιση καμένου ξύλου αλλά για λίγο και χωρίς να μπορεί να επισκιάσει την γλυκα του πούρου!!!!
Τι να πω ήταν ένα απίθανο πούρο ή μάλλον θα έλεγα ένα μεγάλο πούρο σε μικρή συσκευασία έδεσε τέλεια με την τσικουδιά από Μοσχάτο και θα ηθελα να κρατήσει παραπάνω αλλά έσβηνε συχνά προς τέλος και με κούρασε λίγο
η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ξανάκαπνίσει τόσο γλυκό RyJ δεν ξέρω εάν η τσικουδιά το ανέδειξε τόσο πολύ η τα καπνά του ήταν τόσο γλυκά
Θα το ξανακαπνίσω συνοδεία καφε έτσι για μου λυθεί η απορία…..


Sent from my iPhone using Tapatalk
These users thanked the author Docortho for the post (total 4):
ΤάκηςAndreasPSpirosbusa71jgeorgost
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2631
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Romeo y Julieta Mille Fleurs

Δημοσίευση από alexandros »

καποια τσιπουρα δινουν πολυ γλυκα σε μερικα πουρα.
'αλλο το μπαμπατζιμ και ο αποστολακης και αλλος ο τσιλιλης
These users thanked the author alexandros for the post:
Docortho
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 548
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Romeo y Julieta Mille Fleurs

Δημοσίευση από Junior »

Την Παρασκευή που έκανα μια βόλτα στο Ίλιον πήρα μια 10αδα Rafael Gonzalez Panetelas Extra, τα οποία ήταν εξαιρετικά και μια κούτα των 10τμχ Mille Fleurs με κωδικό EOL FEB 21. Εννοείται κάνω unboxing επιτόπου και στα 2 Εικόνα. Ωραία αίσθηση.... Χώνω την μύτη μου στα mille fleurs και λογής μυρωδιές, μπαχάρια, σοκολάτες και ξύλο κέδρου. Πάω ευθύς σπίτι, φτιάχνω καφέ, κάθομαι στο μπαλκόνι και ανάβω το πιο χοντρό που ήταν στην άκρη. Φύσαγε πολύ όμως και δεν άναψε καλά, κι αυτό επηρέασε την καύση μέχρι το τέλος. Στην αρχή μου έβγαλε μια κρέμα και λίγο κέδρο. Μετά συνέχισε με αρκετό δέρμα και πιπέρι. Λίγο τσάι και λίγες δόσεις πικρής σοκολάτας. Μετά το 1/3 όμως άρχισε να μου κάνει κόλπα με την καύση και μου χάλασε την γεύση, αλλά το πάλεψα μέχρι το δαχτυλίδι. Είχε μια μικρή δόση νεότητας. Αλλά νομίζω ότι σε κάνα 2 χρονακια ίσως είναι περισσότερο έτοιμο. Να σημειωθεί ότι η τιμή του πλέον είναι 7.95€ (79.5€ η 10αδα).ΕικόναΕικόνα

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

These users thanked the author Junior for the post (total 2):
alexandrosSvensk
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 948
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Romeo y Julieta Mille Fleurs

Δημοσίευση από sigaras »

Το έχω συνήθειο κάθε χρόνο στη διάρκεια της Μεγάλης Εβδομάδας να καπνίζω ένα romeo mille fleurs. Κάτι η μελαγχολία αυτών των ημερών, κάτι οι προσδοκίες που γεννά η άνοιξη με σπρώχνουν στην πολύ καλή αυτή μαρέβα. Του 2022 το στικ, δεν συγκράτησα μήνα. Τραβάει και καίγεται εξαιρετικά. Με τα πρώτα παφ πουφ "ακούω" μελωδίες γλυκών ξύλων και λάιτ σοκολάτας. Συνεχίζει με κανέλα, ώριμα άνθη και απαλά δέρματα. Τελειώνει με τα γλυκύτατα ξύλα και κρεμούλες υπέροχες. Μεσαίο προς γεμάτο σε σώμα και ένταση. Το απόλαυσα! Καλό Πάσχα γενναίοι μου!

Εικόνα
These users thanked the author sigaras for the post (total 5):
ΤάκηςjgeorgostSvenskSpirosbusa71Epicure V
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 548
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Romeo y Julieta Mille Fleurs

Δημοσίευση από Junior »

Έχω πεθάνει με τον καύσωνα, αυτές τις μέρες στη δουλειά και μόλις γύρισα το βράδυ, έφαγα κι έκατσα να χαλαρώσω στο μπαλκόνι. Παραδόξως είχε ένα ωραίο δροσερό αεράκι και βρήκα ευκαιρία να κάψω ένα πούρο. Βάζω μια κρύα μπίρα και μια αγαπημένη ταινία να χαζέψω ενώ καπνίζω.
Το πούρο μυρίζει εξαιρετικά κι είναι από κούτα του 16, η οποία έχει μεταμορφωθεί από πέρσι. Ανάβω με ξύλο κέδρου και μου προσφέρει μια φανταστική γλύκα. Είναι τόσο smooth και creamy…. Είχε κλασικά αρώματα Romeo, floral, κρέμα, μπισκότο, μαρμελάδα και σοκολάτα, επιγεύσεις που κρατούσαν πολύ.

Εικόνα

Ήταν φανταστικό και μου κράτησε 45 λεπτά
μαγείας. Κρίμα που είναι παρεξηγημένο. Με λίγη υπομονή μεταμορφώνεται σε πολύ καλό πούρο.
These users thanked the author Junior for the post (total 3):
ΤάκηςSvenskjgeorgost
Απάντηση

Επιστροφή στο “Romeo y Julieta”