Romeo y Julieta Romeo No.2

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Romeo y Julieta Romeo No.2

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Petit Coronas 129 x 42
dress 25, dress 10, c/p 5 x 3, dress 50 in 10 cardboard packs of 5
machine made until 2002

και όμως, κινείται…

τι μπουζουκόπουρο το είπαμε, τι ξεπέτα, τι φόλα, τι δεν ξέρω άλλο τι
τι κι αν μάζεψε ψηφαλάκια για το χειρότερο Romeo στην πρόσφατη ψηφοφορία μας
αυτό το καλοκαίρι ήρθε να μου αποδείξει για μια ακόμα φορά πως η Κούβα είναι μεγάλη Μάγισσα
και μπορεί εκεί που δεν το περιμένεις, να σου πετάξει στα χέρια ένα ορφανό και κατατρεγμένο βατράχι
και πάνω που κάνεις μπλιαχ, εκείνο να μεταμορφώνεται σε πρίγκιπα και να αρχίζει να σε τρελαίνει
βγάζοντας από μέσα εξαπτέρυγα και δισκοπότηρα και θυμιατά και άγια των αγίων…

το εν λόγω πουράκιον φίλοι μου ήταν η αποκάλυψη του φετινού καλοκαιριού
μιας και πήρα μαζί μου μπόλικα, για ξεπέτες (κυρίως στο ψάρεμα τούμπο γαρ), τράκες, και λοιπά συναφή
από μια κούτα SUM JUL 16 που αγόρασα ξώφαλτσα

τιμής ένεκεν, θα καπνίσω απόψε ένα από την ίδια κούτα…

Εικόνα

χμ… ναι, είναι στο ίδιο μήκος κύματος και αυτό!

και μόνο το άνοιγμα του tubo είναι απόλαυση από μόνη της, με τερπνά αρώματα κέδρου, μελιού και καφέ
ενώ η κρύα ρούφα σκοράρει με βαθείς αναστεναγμούς σκούρας σοκολάτας βουτηγμένης στα μπαχαρικά

ξεκινάει σε spicy μοτίβο με κέδρο και μπαχαροπίπερα, αλλά πρόκειται απλά για παραπέτασμα
αφού από μέσα περιμένει ένας μύστης, για να σε πάρει από το χέρι και να σε οδηγήσει στα ενδότερα

ένα πολύ ζουμερό και περίπλοκα πολύπλοκο πούρο παίδες
με κέδρο, γη, καφέδες, μέλι, καρύδια, φρυγανιά, δέρμα, σοκολάτα, βανίλια, πορτοκάλι
σμουθιάρικα μπαχαροπίπερα σοφά σκηνοθετημένα, μαγικά καθισμένες βελούδινες τανίνες
και πλούσιο αρωματικό γαλάζιο καπνό
πιστέψτε με, τσιμπήθηκα αρκετές φορές τους τελευταίους δυο μήνες

…ευτυχώς, είχα φωτογραφίσει και ένα από αυτά που κάπνισα
μια πολύ όμορφη κι αξέχαστη μέρα του Ιουλίου…

Εικόνα
papa was a rolling stone...
spasias
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 6:14 pm

Re: Romeo y Julieta Romeo No.2

Δημοσίευση από spasias »

Πρώτη επαφή με το πούρο από συσκευασία Los 3 Romeos με τρία tubos No1 No2 & No3 ROL OCT 13.
Σκούρο κανελί χρώμα με αρκετά λάδια και εξαιρετική κατασκευή. Γλυκό ταμπάκο, οξύτητα και βρεγμένα στάχια στη μύτη. Κρύο αποκάλυψη με ξερά σύκα, καρύδι, μέλι, λουλούδια, μούστο και υγρασία.

Εικόνα

Ζεσταίνω το πόδι και λίγο πριν το τελικό άναμμα τελειώνει το αέριο στον αναπτήρα … %$#&^Ρ μέχρι να βρω σπίρτα για να συνεχίσω.
Ξεκίνησε κάπως επιθετικά ίσως λόγω του κακού ανάματος. Αρχικά με ξύλα λίγα πιπέρια και πολύ γη. Μετά από ένα περίπου εκατοστό πρόσθεσε και λίγο κέδρο στην παλέτα του και όσο προχωράει βάζει και ξηρούς καρπούς στο παιχνίδι.
Καρύδια μπαχάρια που παίζουν με τη γλώσσα, κέδρος, μια γλυκάδα και καρυκεύματα.
Πλένω με Glenfiddich 12 ντοπαρισμένο με Talisker 10 και να ‘σου και τα δέρματα να κάνουνε παιχνίδι.

Εικόνα

Χαλάρωσα και απολάμβανα μέχρι που με ξύπνησε μια ρέγκα καπνιστή !!! και πριν καλά καλά προλάβω να καταλάβω τι έγινε άρχισε να κερνάει μια ανεπανάληπτη οξύτητα σαν μαριναρισμένο γαύρο σε ξυδάκι.
Και τώρα το άτιμο το γυρίζει σε καφέ με σοκολάτα !!! Ρε θα τρελαθώ μου φαίνεται.
Λίγο πριν την ετικέτα λίγο αλάτι λίγο κέδρο και ριπές από καρύδια ... ξανάρχισε το διαβολεμένο τα κόλπα.

Μερακλίδικη πουράκλα … με ταξίδεψε. Ο δε συνδυασμός των αποσταγμάτων με άφησε να παραμιλάω.
These users thanked the author spasias for the post (total 2):
Τάκηςharmonica
Άβαταρ μέλους
harmonica
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 7:54 am

Re: Romeo y Julieta Romeo No.2

Δημοσίευση από harmonica »

Δεν ξέρω τι παθαίνει το μυαλό το καλοκαίρι και το χέρι πάει συνέχεια στα tubos No2..
Ίσως συνήθεια καλοκαιρινή,ίσως τα χρώματα του ζεύγους,ίσως οι διαστάσεις.
Απογευματινή βουτιά,κουφόβραση,κρύο εσπρέσο..ανεβαίνω στα ενδότερα για άραγμα μακριά από θορύβους και βαβούρα.
Εικόνα
Ξεκίνημα με φρέσκο ροκανίδι,λίγα μαντζούνια,ελαφρύ πιπέρι.Όλα δεμένα μεταξύ τους με τον καπνό να με περιτριγυρίζει..
Η στιγμή μοναδική,το συγκεκριμένο σκοράρει ψηλά και πάλι.
Κοντά στη μέση μελώνει και ξύσμα σοκολάτας γάλακτος με ψίχα από ξηρούς καρπούς χώνονται και το στικ φορτσάρει.
Πετιέται και ο καφές και ήρθε και έδεσε..
Ε ναι όλα στο μύλο και έφυγε το μυαλό πάλι σε παράλιες που θέλω να πάω..
Στα τελειώματα μου έδωσε και 2-3 φάπες με δέρματα,ξύλα νωπά,γη προς κοπριά 💩 🤫και άλλαξε το προφίλ στο κλασσικό dry με λουλούδια των Romeo οπότε το άφησα και το χαιρέτισα μέχρι την επόμενη φορά..
Θα ήθελα να έχω πάντως και μια κούτα από τριετία και πάνω για να δω πως συμπεριφέρονται στο χρόνο.
These users thanked the author harmonica for the post (total 3):
PetranRottcigarΤάκης
"There are two things a man never forgets -his first love and his first cigar"
Nikolaros
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Παρ Σεπ 03, 2021 4:08 pm

Re: Romeo y Julieta Romeo No.2

Δημοσίευση από Nikolaros »

JUL 19, το έχω στο χέρι προς το φινάλε του τη στιγμή αυτή, μετά το χθεσινό "μουντό" 9μηνίτικο half corona, είπα να ανάψω κάτι (που θυμόμουν ως) safe. Είναι σχεδόν όπως το θυμόμουν και χαίρομαι γιατί μάλλον άρχισαν να συνέρχονται κάπως στόμα και μύτη, κατάφερα να αναγνωρίσω αβίαστα μερικά βασικά χαρακτηριστικά.
Ξεκίνησε λίγο άτσαλα, με μπόλικο γκάζι, προχώρησε όμως όμορφα, έστρωσε πολύ γρήγορα, μαλάκωσε, βάθυνε, βυθίστηκε σε ένα ήρεμο και χαλαρό τέμπο. Συνεπικουρούσε το τέλειο, βαθύ τράβηγμα, όπως ακριβώς το θέλω, ούτε σφιχτό, ούτε χαλαρό. Κουδούνισαν γλυκά και ευχάριστα οι αισθήσεις μου και αυτομάτως ηρέμησα, έφυγε μονομιάς η κούραση της ημέρας, βάρυνα, χαλάρωσα, έσβησα. Χρώματα παντού, ουράνια τόξα, φάλτσες καμπάνες ηχούν από το υπερπέραν και στο φόντο μια γλυκιά φωτιά καίει τα πάντα, ήρεμα και αιώνια... Ταξιδάκι γλυκό, απόδραση που την ζητούσα.
Πολύς καπνός, πυκνός. Φουλ κέδρος και πολύ ήπια μπαχαρικά. Από τη μέση και μετά "στογγύλεψε" κάπως και άρχισε να πετάει λίγη κρέμα και αρκετό δέρμα. Πασχίζω όμως να αισθανθώ το floral στοιχείο που θυμόμουν στο background καθ' όλη τη διάρκεια της καύσης. Μήπως ήταν εκεί αλλά εγώ αλλού; Μπορεί! Έβγαλα το δαχτυλίδι κάπου πρίν τη μέση, μόλις χαλάρωσε. Είναι μια κίνηση που χαίρομαι πάντα. Γυμνά μου αρέσουν περισσότερο, αισθάνομαστε μεγαλύτερη οικειότητα και η σχέση γίνεται περισσότερο προσωπική.
Δεν το είδα να έχει μεγάλη εξέλιξη, δεν με ξάφνιασε ευχάριστα αλλά ούτε και δυσάρεστα στη διαδρομή. Σχετικά στρωτή καύση και σίγουρα υπέροχο άρωμα στον χώρο. Πήρα κάτι "κούφιες" τζούρες ενώ έγραφα και πήγε να μου σβήσει τώρα προς το τέλος αλλά το έσωσα.
Θα το σύστηνα σε οποιονδήποτε νέο καπνιστή φίλο μου που θα με ρωτούσε, ως μια κλασική Αβάνα. Δεν νομίζω οτι είναι τυχαίο που πάντα θα πωλείται πολύ και παντού, το θεωρούσα πάντα ένα "εύκολο" και ασφαλές πούρο, για μύηση, για τα πρώτα βήματα. Νομίζω πρόκειται για έναν τίμιο τύπο που, αν και δεν εντυπωσιάζει τρομερά, θα έλεγα οτι, εμένα τουλάχιστον, δεν θυμάμαι να με απογοήτευσε κάποτε. Μου βγάζει έναν όμορφο συνδυασμό "χωριατιάς" και "φινέτσας" που βίωνα και με επιτυχημένα Piedra. Πούρο Αβάνας ρε φίλε! 8-)
Αν θυμάμαι καλά, οριμάζει όμορφα.
These users thanked the author Nikolaros for the post (total 2):
JuniorΤάκης
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Romeo y Julieta Romeo No.2

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

χορεύουν βαλς οι πεταλούδες?
τραγουδούν οι σκαραβαίοι τον Αύγουστο??
υπάρχουν ακόμα θλιμμένοι άγιοι???

σε όλα αυτά απάντησε το στικ της φωτό, προερχόμενο από τριάδα αγία και ομοούσιο
και με νέα πλέον εγχώρια τιμή μονάδας στα 9,65 € (8,35 € η αμέσως προηγούμενη)

ροδόνερο, spice mix, γρασίδι, ένα touch από εσπεριδοειδή, βανίλια, δέρμα
μαζί με ξηροκάρπια, σοκολάτα, κεράσι, γρασίδι και χορευτικό τσίλι
στήσανε απόψε γλέντι στο τασάκι μου κι ανάψαν το μεράκι μου (όπα!)

στα καλά της πουρο-κρίσης είναι ότι θα επανεκτιμήσουμε ξανά κάποια ομολογουμένως «αδικημένα»
(και θα πούμε το ψωμάκι παντεσπάνι, Αχ Μαρία-Αντουανέτα μου)

αυτό το "ψωμάκι" πάντως έβαζε κάτω πολλά αριστοκρατικά premium σαπάκια…
(στη φωτό η Άνασσα κρατώντας 50άρι dress με τα αγαπημένα της Romeo No.2)

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 5):
Epicure VAndreasPjgeorgostSvenskalexandros
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Romeo y Julieta Romeo No.2

Δημοσίευση από alexandros »

Μου βγήκε δουλειά στα Μέγαρα. Όταν τελείωσα το μεσημέρι η μέρα ήταν καταπληκτική, ανοιξιάτικη, ηλιόλουστη με τέλεια θερμοκρασία.
Η απόφαση για τσίπουρο δίπλα στην θάλασσα ήταν αστραπιαία.
Η πάχη δίπλα είναι έτσι και αλλιώς. Το πρόβλημα είναι ότι έχω μια νον μπουρουχιτσα στο τσαντάκι μου. Ξαφνικά θυμάμαι ότι ξέρω ψιλικατζιδικο με υγραντηρα στα Μέγαρα. Ε όλο και κάνα ρομαιο θα έχει σκέφτηκα. ( Ήταν το μαςς του νο 2)
Αγοράζω, βάζω στην τσέπη και βουρ για τσιπουράκι.
Ανοίγω το τούμπο να τσεκαρω το πούρο και παθαίνω πλάκα με το χρώμα του ράπερ. Δεύτερη πλάκα η έντονη σοκολάτα που μου μύρισε όπως το άνοιξα

Κόβω και τραβάω τζούρα. Σοκολάτα και κάτι βοτανικό. Τραβάει πολύ καλά όπως ακριβώς μου αρέσει.

Πρώτη τζούρα και γεμίζει το στόμα με σοκολάτα .
Λίγες τζουρες μετά και πιάνω δέρμα. Το σώμα είναι φουλ γεμάτο και δεν μοιάζει με Ιουλιέτα .
Κόκκινα φρούτα μπόλικα υπάρχουν στο μενού. Ξηροκαρπια μπολικα
Βαριά γλυκά μπαχαρικά , κάρδαμο, κρέμα, μπόλικα ξύλα, κέδρους
Όπως μπαίνουμε στο τέλος αρχίζει μπόλικο μαύρο πιπέρι
Το κοίταζα και το ξανακοιταζα και δεν το πίστευα
( του ειχα βαλει 4/5)


Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Romeo y Julieta Romeo No.2

Δημοσίευση από alexandros »

Δεύτερη δοκιμή για το μαςς
Με πούρο αγορασμενο από το κέντρο χωρίς λοιπές πληροφορίες.
Κάηκε μια Κυριακή όπως έβλεπα αγώνες motogp
Δεν του δίνω πολύ χρόνο στο μπαλαμουτι. Λίγα χαδακια και αναμα. Και ξύλο πιπέρι, ξύλο πιπέρι και ξανά ξύλο πιπέρι.
Όλη την ώρα είναι ντραι στεγνό, ξύνει γδερνει τον λαιμο
Κάπου στο βάθος υπάρχει βαθιά κρυμμένο κάποιο ξηροκάρπι.
Λουλούδια μπόλικα από αυτά που δεν μου αρέσουν καθόλου.
Τραβάει πολύ καλά. Καύση για σεμινάριο αλλά από γεύση χάνει.
Πριν φτάσει στο τέλος του, το έχω αφήσει στον Τάσο και κλαίω τα λεφτά μου. Πήρα τηλ τον ψηλό φίλο μου και λέγαμε για τον αγώνα πόσο καλός ήταν. Συμπτωματικά και αυτός είχε κάψει μια ίδια μπουρουχα . Και αυτός μετά την μέση το παράτησε...
Έτσι ήταν τα νο2 που ήξερα ... Το προηγούμενο ήταν η εξαίρεση του κανόνα . (Για το μαςς είχα βάλει με το ζόρι 2)



Εικόνα
These users thanked the author alexandros for the post:
jgeorgost
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Απάντηση

Επιστροφή στο “Romeo y Julieta”