Romeo y Julieta Romeo Νo.1

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Romeo y Julieta Romeo Νo.1

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Cremas 140 x 40
dress 25/dress 10/display box of 15 in 5 c/p of 3
machine made until 2002

η σειρά Romeo 1,2,3 είναι από τις πιο παλιές, που μάλιστα επέζησαν του πογκρόμ των αρχών του αιώνα
και παρόλο που προέρχονταν από machine made vitolas (Cremas, Petit Coronas, Coronitas), συνέχισαν την καριέρα τους ως handmade
αντίθετα με την έτερη - επίσης τουμπάτη παλιοσειρά Romeo de Luxe 1,2,3 (Coronas, Marevas, Fransiscanos)
που αν και ανέκαθεν χειροποίητη έγινε μαζικά discontinued το 2002
(εδώ μπορείτε να διαβάσετε review για ένα Romeo No.3 de Luxe των 80’s: viewtopic.php?f=83&t=1164#top)

όπως και τα υπόλοιπα tubos των R y J το αλουμίνιο των Romeo No.1 άλλαξε το 2008 μαζί με το δαχτυλίδι

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

στο δια ταύτα τώρα, είναι γνωστό πως από τις κρέμες οι περισσότεροι έχουν προτίμηση στην αγία τριάδα:
H. Upmann Majestic, Hoyo de Monterrey Palmas Extra, Partagas Super
κι αυτό το Romeo πάει συνήθως στα αζήτητα μαζί με το επίσης a/t Partagas de Luxe

κι όμως, δεν μπορείς να το πεις κακό πούρο και να το καταδικάσεις με ελαφριά καρδιά σε εξοβελισμό
εντάξει, έχει strength heavy metal στο πολλά βαρύ, αλλά έχει κι ένα κάτι που με λίγο mature μπορεί από σκυλί της νύχτας να γίνει vamp
(κ. πρόεδρε ομολογώ πως ουκ ολίγες φορές έχω παραμιλήσει καπνίζοντας έναν άσσο, κάτι που έχει συμβεί επίσης και με τα No.2 & Νο.3)

η αρχή είναι άναρχη με γη, άφθονο πιπέρι, σανό, αλμύρα και δρυ, σ' ένα μείγμα που έχει ιδιότυπη ρουστίκ γοητεία
ύστερα νότες από δέρμα, εσπρέσο, πικρή σοκολάτα και μια λουλουδίλα λίγο ταγγισμένη, δίνουν τον τόνο στη συνέχεια
με άγλυκη καραμέλα, αμύγδαλο, κύμινο, πικρό κεράσι, και μπόλικο jalapeño να ιντριγκάρουν σε ένα απρόσμενα καλό φινάλε

μου άρεσε πολύ αυτό το στικ γιατί είχε τη γεύση της αμαρτίας
ναι, σίγουρα το έχουμε υποτιμήσει το πουράκιον overall, αν και τα 9,80 € είναι πολλά για κρεμούλα...

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
Svensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Vr Andreas
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 12:45 pm

Re: Romeo y Julieta Romeo Νo.1

Δημοσίευση από Vr Andreas »

Kυριακή σήμερα και ρεπατζής ο κύριος είπαμε με την παρεούλα μου, αφού φάγαμε το κλασικό πρωινό, να κατέβουμε για μια γρήγορη βόλτα με το αυτοκίνητο στο κέντρο να πάρουμε ένα καφεδάκι, να κανουμε μια γύρα και να γυρίσουμε στο σπίτι. Έκει λοιπόν στην πλατεία Κολωνακίου στο φανάρι, στο περίπτερο, στην γνωστή στροφή για να κατέβεις στη Σοφίας και συλλογιζόμενος ένα ριβιού του Τάκη για ένα Quintero Favoritos αγαρασμένο από το περίπτερο και σε συνδυασμό με τα απίστευτα στερητικά μου για νικοτίνη έκεινη ακριβώς τη στιγμή, αποφασίζω να αγοράσω ένα βρώμικο από το συγκεκριμένο περίπτερο για να συνοδεύσει τον καφέ μου. Το μάτι έπεσε έπανω στο No. 1 και αφού έχω καιρό να το φουμάρω το τσίμπησα μη προσδοκώντας πολλά για 9.80ε.

Εικόνα

Το ανοίγω και έχει ασθενικά αρώματα από διάφορα ματζούνια, σκέφτομαι ότι είναι ταλαιπωρημένο από τις συνθήκες του υγραντήρα στον οποίο κρατούνταν και θα είναι ότι να΄ναι. Αμ δε. Το φουντώνω και από τις πρώτες τζούρες διαπιστώνω με έκπληξη ότι είναι πάρα πολύ καλό. Τα έχει όλα, και τα δέρματά του και το καφεδάκι του και την εντασούλα του και τα πιπεράκια του και το μέλι του αλλά και τα ξηροκάρπια του. Ρε για δες τι μας έλαχε.

Εικόνα

Ούτε κολπάκια στην καύση, ούτε στο τράβηγμα, εκεί προς την μέση πετάει και κάποια λουλουδικά και όσο πλησιάζει προς το τέλος μελώνει περισσότερο.. Την καταευχαριστήθηκα και τη βόλτα και το καφεδάκι και τη φούμα που με κάλυψε πλήρως!
These users thanked the author Vr Andreas for the post (total 6):
ΤάκηςJuniorPetranalexandrosTournesolSvensk
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Romeo y Julieta Romeo Νo.1

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

REG MAR 19 (dress 10)

η κρεμούλα του Ρωμαίου είναι από τα κουβανέζικα που υπάρχουν ακόμα τριγύρω
κάτι που με έκανε να τσιμπήσω μια δεκάρα από τα πέριξ, αν και δεν είναι πούρο που καπνίζω συχνά
αλλά τέτοιες ώρες τέτοια λόγια, και για να είμαι δίκαιος οφείλω να πω ότι κατά καιρούς έχω καπνίσει και καταπληκτικά No.1

το pre είναι ένα κουβανέζικο πάρτι από υφάλμυρες και υπόγλυκες κουστωδίες
με τα πρώτα puffs να παρουσιάζουν ελαφριά στυπτικότητα με νότες από γύρη, πάπρικα, και κέδρο
κι ενώ το strength χτυπάει ταβάνι, στο παρασκήνιο υποβόσκει ένα άρωμα από ροδόνερο
το πούρο είναι φορτωμένο - στάζει κυριολεκτικά - αρωματικά έλαια

Εικόνα

στο δεύτερο 3ο συντελείται ενδιαφέρουσα εναλλαγή κι η αρωματική του βεντάλια ανοίγει
με νότες από εσπρέσο, καστανή ζάχαρη, δέρμα, ψωμί, και ανθώδεις πινελιές
το πούρο έχει ένα funk θυμίζοντας σε αρκετά σημεία old school κουβανέζικη φούμα

στο τελευταίο κομμάτι της διαδρομής το Romeo No.1 κυριολεκτικά ανάβει και κορώνει
φορτωμένο ξύλα, φθαρμένα δέρματα, πιπέρια, και καραμέλα, ολοκληρώνοντας μια χαρά το ποίμα του

si hermano, το ρουστίκ στοιχείο είναι τελικά η γοητεία του…

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
Svensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Romeo y Julieta Romeo Νo.1

Δημοσίευση από suleygiannis »

Ομολογώ ότι δεν το είχα σε εκτίμηση, αλλά στους χαλεπούς καιρούς που βιώνουμε αγοράζουμε ότι βρίσκουμε. Πριν μια βδομάδα απέκτησα μία δεκάρα OER MAR 20, η οποία αναδίδει μεθυστικά αρώματα όταν ανοίξω το τούμπο, όπως σοκολάτα, μπαχαρικά και κέδρο.
Το κρύο τράβηγμα είναι μέσα στη σοκολάτα, ενώ μετά το άναμμα έχει δέρματα και σοκολάτες γάλακτος! Τραβάει και καίγεται ιδανικά.
Εικόνα

Το πούρο μου θυμίζει όντως παλιά καλή Κούβα και παρατηρώ ότι το ίδιο έχει γράψει και ο Τάκης πιο πάνω.
Δέρματα, σοκολάτες, κακάο, γάλα, ξύλα, λιβάνια, εντυπωσιακά δυνατό πούρο, γεμάτο εντάσεις και αρώματα. Θα ξαναγόραζα κούτα σίγουρα.
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 4):
ΤάκηςsigarasSpirosbusa71Svensk
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Romeo y Julieta Romeo Νo.1

Δημοσίευση από sigaras »

Μεσημεράκι σε ψαροταβέρνα με σπέσιαλ μεζεδάκια και παρέα. Στο πρε κρέμα και γη. Του 2022 το στικ. Ξεκίνησε με ακριβά δέρματα και κακάο. Ακολούθησαν βανίλιες, ξηροί καρποί, πεντανόστιμα ξύλα και μαντζούνια. Έκλεισε με σοκολάτες, κρέμες και καφέ και μια βαθιά αίσθηση Κούβας, που με έκανε να παραμιλώ από ηδονή. Εξαιρετικό!

Εικόνα
These users thanked the author sigaras for the post (total 4):
SvenskjgeorgostΤάκηςsuleygiannis
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Romeo y Julieta Romeo Νo.1

Δημοσίευση από Svensk »

Θα συμφωνήσω Γιώργο. Κι εγώ από μια κουτα του 22 έχω ανάψει τα μισά, κι όλα είναι άνω του μετρίου.
These users thanked the author Svensk for the post:
sigaras
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Romeo y Julieta Romeo Νo.1

Δημοσίευση από sigaras »

Και να σκεφτείς Βάιε ότι ήταν του "πεταματού" μια φορά κι ένα καιρό....
These users thanked the author sigaras for the post:
Svensk
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Romeo y Julieta Romeo Νo.1

Δημοσίευση από Τάκης »

και πριν κάνα χρόνο στο mass (με παρουσιαστή το Βάιο) είχε πάει πολύ καλά
πούρο της κρίσης κι αυτό...
These users thanked the author Τάκης for the post (total 3):
sigarasjgeorgostSvensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
jgeorgost
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 15, 2021 10:44 pm

Re: Romeo y Julieta Romeo Νo.1

Δημοσίευση από jgeorgost »

Τάκης έγραψε:
Πέμ Μαρ 21, 2024 8:08 pm
και πριν κάνα χρόνο στο mass (με παρουσιαστή το Βάιο) είχε πάει πολύ καλά
πούρο της κρίσης κι αυτό...
Εγώ πήρα κούτα σε εκείνο το mass γιατι οι παραλαβές τους ήταν διαμαντάκια ακατέργαστα, την ξεκοκάλισα και τώρα έμεινα με 4-5 απο αυτή και τα κοιτάω με νοσταλγία και δεν τολμάω να τα ανάψω!
These users thanked the author jgeorgost for the post (total 2):
SvenskΤάκης
"Any cigar smoker is friend, because I know how he feels." - Alfred de Musset

🇨🇺❤️🇨🇺
Απάντηση

Επιστροφή στο “Romeo y Julieta”