Romeo y Julieta Cazadores

Άβαταρ μέλους
Petran
Δημοσιεύσεις: 1354
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 3:28 pm

Re: Romeo y Julieta Cazadores

Δημοσίευση από Petran »

Εικόνα

το cazadores του Ρωμαίου και της Ιουλιέτας έχει τελειώσει κι αναρωτιέμαι :roll:
είναι δυνατόν να μην είχα δοκιμάσει έως τώρα τέτοιο πουροθησαυρό???
αίσχος και ντροπή - ντροπή και αίσχος :oops:

άνευ box code, μόλις το φούντωσα κατάλαβα αμέσως που το πάει...το χαρτί και το μολύβι θα έμεναν θεατές
δυο αράδες όμως και έπρεπε και τις άξιζε...

χαμένος στη νιρβάνα μου, με μεζεκλίκια και καλτ ετικέτες στο πλάι
το μαυροτσούκαλο πρόσφερε λουλουδικά και πεντανόστιμα καβουρδισμένα ξηροκάρπια
κρέμες, πικρό κακάο, εσπεριδοειδή, δέρματα και δυο tracks από red hot chilly peppers
πούρο με σώμα και δύναμη, ήταν αυτό που έπρεπε την ώρα που έπρεπε

στο τελευταίο τρίτο με 'στειλε αδιάβαστο μια απίστευτη μανιταρίλα :shock: συνδυαστικά με μυρωδιά βρεγμένης γης
ήταν ομολογουμένως πιο νόστιμα κι από αυτά που έβαλα σχάρα (τα οποία απήλαυσα με λαδάκι και μπαλσάμικο) :D

Εικόνα

έβαλα κι έναν μερακλίδικο να ψήνεται αγάλι αγάλι για να συνέλθω...

Εικόνα
These users thanked the author Petran for the post (total 12):
FairlightTournesolΤάκηςharmonicaΣτάθηςSpirosbusa71SvenskJazzmanAssosχεντυ κοντουMixalis81alexandros
Tο "πούρο" είναι κάτι πολύ (και πολλά) περισσότερο από ένα πούρο
Τάκης, Έλληνας Aficionado
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Romeo y Julieta Cazadores

Δημοσίευση από Svensk »

Είπαμε, ζούμε στον αστερισμό των Ρομεο
These users thanked the author Svensk for the post (total 4):
ΣτάθηςJazzmanΤάκηςPetran
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Romeo y Julieta Cazadores

Δημοσίευση από alexandros »

LCD Τάκης

Του 16 ή 17όπως έχω σημειώσει στο δαχτυλιδι.

Έχει ένα σκουρο και λαδερο ραπερ και αυτό με έκανε να το προτιμήσω από τα ξαδερφάκια του που είχα μαζί στο κουτί...

Το μυρίζω και το ξανά μυρίζω αλλά δεν μου δίνει κάτι. Σίγουρα δεν έχω covid γιατί μια χαρά μπορώ να μυρίσω και να γευτώ αυτά που είναι μπροστά μου...

Κόβω και τραβάω πρε. Ο αλι και τρισαλι ίσα που τραβάει. Αρχίζω τις σουβλιες μπας και στρωσει. Όταν κατάφερα να το κάνω να τραβάει κάπως αποφασίζω να ψάξω καμία γευση. Εκτός από ένα κακάο δεν βρήκα κάτι άλλο.

Οι πρωτες τζουρες όμως δίνουν ενα πλουσιο κακάο, μαυρη σοκολατα, καστάνη ζάχαρη και δέρματα ενώ μετά από λίγα παφς ακολουθησαν και μερακλιδικοι καφεδες.
Το κοίταζα καλά καλά...

Ξυλα μπολικα, γλυκά μπαχαρικά, σταφιδες, ζύμες κόκκινα φρουτα όπως κεράσια και μουρα περασαν από το κορμί του και με έκαναν να αναρωτιέμαι τι άλλο θα έβγαζε και πως εάν τράβαγε σωστά...

Συνοδευω με βαρβαγιαννη πρασινο αλλά νομίζω ότι πνιγει το πουρο, πρεπει να αλλάξω σε τσίπουρο, νομίζω ότι δεν είμαι του ουζου...
Κάτι καβουρδισμενα αμυγδαλα έχει, ίσως και κασιους, πεταξε και μερικές τζουρες λουλουδάκια αλλά αυτό που κυριαρχεί είναι τα γλυκά μπαχαρια και το κακάο.

Υπάρχουν στιγμές που νομίζω ότι μου αφήνει μια αλμυρά αλλά δεν είμαι σίγουρος αν είναι η γλυστριδα η τα κριταμα που έχω φτιάξει.

Το τσίλι ομως είναι σίγουρα από το πουρο που πλέον στην μέση έχει αλλάξει ρότα στο πιο γεμάτο και βαρυ. Πιο γήινο με βρεγμένο ξυλο, βρεγμένη γη, μανιτάρια και βαριά πιπερομπαχαρικά, όλα πασπαλισμενα με ένα κακαο- τριμμένη καστάνη ζάχαρη.

Λέτε η αλλαγή σε τσίπουρο να έπαιξε ρόλο; δεν είμαι σίγουρος αλλά πιστευω πως ναι.

Το μαλακιο παντως ειναι λουκουμι...

Τα κοκκινοφρουτα έχουν πάρει τα πάνω τους, τα πιπερομπαχαρα το ίδιο.

Το πουρο σκοτεινιασε, ας έχει ήλιο έξω, σοβαρεψε, μεράκλωσε. ..

Κόβω λίγο στο κεφάλι γιατί έχει παπαριασει από την συνεχή προσπαθεια για αχορταγες τζουρες, ρίχνω και 2 σουβλιες ακόμα και στρώνει λίγο ακόμα η κατάσταση.
Τα κερασια και τα μουρα έχουν δώσει το κάτι παραπανω με την αρχική όξινη γευση τους που αμέσως μετά γίνεται γλυκιά και δένει μια χαρά με τον γενικώς βαρυ και γλυκο χαρακτήρα του κυνηγου.
Τα ελαφριά τσίλι το έχουν γυρίσει σε πιο γεματο καγιεν και τσιμπάνε λίγο παραπανω, πραγμα που δεν με χαλάει καθόλου φυσικά. Κάνουν τρελό παιχνίδι με τα πιπερομπαχαρα, το κακάο και λιγα τρίμματα καραμέλας που βρέθηκαν ξαφνικά στην πορεια λίγο πριν μπει στο 3/3 του

Μέσα στο 3/3 γίνεται ακόμα μια προσθήκη, βότανα με κυρίαρχη μια μέντα και τσαι που με λίγο τζίντζερ παιζουν σε αγαπώ με αγαπάς δλδ είμαι πικάντικο αλλά σε δροσιζω ενώ έχω και γλύκες. Ανατολίτικη κουζίνα δλδ με ελληνικά θαλασσινά από δίπλα ...
Μια χαρά, αμα τράβαγε και καλυτερα θα μιλάγαμε για καταπληκτικό καζαντορες...

1.5+ ώρα μετά το άναμμα θα το αφήσω γιατί ενώ είναι νόστιμο με έχει κουράσει στο τράβηγμα


Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
These users thanked the author alexandros for the post (total 7):
ΤάκηςPetranΣτάθηςSpirosbusa71χεντυ κοντουSvenskJunior
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Romeo y Julieta Cazadores

Δημοσίευση από nikos doc »

Αγορασμένο προχθές από την Γλυφάδα!
Με κέρδισε το χρώμα του, το γιατί το βλέπετε στην φωτό.
LAT NOV ‘18 η κούτα και δεν ξέρω τι να περιμένω από την σκουρόχρωμη κάπα του.
Με το κόψιμο χαμογέλασα.... βύσσινο, βούτυρο και δέρμα. Όλα καλά θα πάνε.
Κακάο, ελληνικός καφές , πιπέρι, δέρμα μπαχάρι. Η αρχή δείχνει την δύναμη που έχει το Cazadores. Πεντανόστιμο....
Αμέσως μετά ρίχνει μαρμελάδα βύσσινο, βοτανικό στοιχεία, και ένα πεντανόστιμο μπισκότο κανέλας και βουτύρου.

Η συνέχεια είναι πιο σκούρα με καφέ και κακάο, δέρμα και πιπέρι, τζίντζερ και τσίλι. Πεντανόστιμο....

Μην σας ξεγελάσει το καφεδάκι στην φωτό, με Balvenie 12 το συνόδευσα.

Στο τελείωμα γίνεται πολύ ζωικό αλλά και γήινο, μανιτάρι, καμένο λίπος, αλλά και μια γλύκα από βαρύ μέλι το πάνε στο τέλος του.

Το ξαναείπα αλλά, Πεντανόστιμο.....

Εικόνα
These users thanked the author nikos doc for the post (total 3):
Mixalis81JuniorSvensk
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Romeo y Julieta Cazadores

Δημοσίευση από Τάκης »

σταθερά σε υψηλές πτήσεις τα Cazadores!
δεν είναι καθόλου τυχαίο που έχουν ως τώρα το υψηλότερο σκορ σε mass tasting: viewtopic.php?f=192&t=1532
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
nikos docSvensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Romeo y Julieta Cazadores

Δημοσίευση από Svensk »

Όντως. Το ανακάλυψα με αφορμή το μαςς και από τότε το καίω τακτικότατα.Δεν εχω πέσει ούτε καν σε μέτριο στικ. Όλα κορυφαία.
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Απάντηση

Επιστροφή στο “Romeo y Julieta”