Romeo y Julieta Regalias de Londres

Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Romeo y Julieta Regalias de Londres

Δημοσίευση από Fairlight »

Εικόνα

SOE JUN 11

Για να δούμε τι συμβαίνει με αυτά τα μικρά. Εμφάνιση και κατασκευή τσεκ, colorado claro wrapper, μέτρια ελαιώδες.

Κόβω και έχει εντυπωσιακό pre με floral στοιχεία και αποξηραμένα φρούτα κοντά σε βερίκοκο. Μου έχει τραβήξει ήδη την προσοχή.

Ανάβω και :shock: . Το πούρο έχει σώμα, καμία σχέση με άλλα RyJ που έχω δοκιμάσει, που δεν είναι πολλά.

Μετά από τα πρώτες τζούρες παρουσιάζει μια εντυπωσιακή παλέτα γεύσεων απο κέδρο, λουλούδια, λευκά πιπέρια, φρούτα, χόρτο και όλα αυτά περιβάλλονται απο μια υπέροχη, έντονη καραμελένια γλυκύτητα. :shock: Δεν αλλάζει πολύ καθώς προχωράει αλλά εμφανίζονται νέες νότες, πιο πικρές όπως καφές και κίτρο.

Σώμα λίγο πάνω από μέτριο. Γενικά είναι πολύ χορταστικό ειδικά αν καπνιστεί πριν το απόγευμα ή μετά από ελαφρύ γεύμα.

Κλασική περίπτωση σιγανοπαπαδιάς - παρθενόπης stick. To βλέπεις και δεν σου γεμίσει καθόλου το μάτι αλλά μόλις το ανάβεις γίνονται τα αίσχη. :shock:

VFM? Αφήστε, μην το συζητήσουμε καλύτερα. Αν κάποιος υπολογίσει σε αυτό και τον χρόνο καύσης (50 λεπτά) πάει σε κορυφαία επίπεδα.
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Romeo y Julieta Regalias de Londres

Δημοσίευση από Fairlight »

Εικόνα

LCD Alex46

O Αλέξανδρος μου χορήγησε αυτό το μικρό Regalias. Είναι από τα αγαπημένα μου μικρά και έχω καπνίσει κάπου στις 3 κούτες από τότε που τα ανακάλυψα, όλες με τουλάχιστον 3 χρόνια στην πλάτη. Του Αλέξανδρου πρέπει να είναι αρκετά παλιό, καθώς το band είναι κίτρινο και με ορατή οξείδωση.

Στο άναμμα αρχίζει και κερνά δυνατά σεντούκια με δύναμη που δείχνει ότι δεν το έβαλε κάτω με τον χρόνο. Συνεχίζει με ξυροκάρπια, κανέλα, αποξηραμένα φρούτα και γλυκά, αρωματισμένα ξύλα. Πετάει και κάτι ελαφριά πιπέρια. Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι είναι ένα καταπληκτικό πούρο, ασυνήθιστα γεμάτο για το μέγεθός του και την μπράντα. Αλέξανδρε νομίζω ότι τα προτιμώ με λιγότερα χρόνια στην πλάτη. Μπορεί να έχουν λίγο λιγότερο βάθος από το δικό σου αλλά βρίσκω και τις φρουτώδεις νότες να είναι πιο ζωντανές στα πιο 'φρέσκα'.
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Romeo y Julieta Regalias de Londres

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Coronita 117 x 40
dress 25, dress 25 in cellophane (disc. 2002)
pre-1960 release, until c2002 machine-made

SOL JUL 11

σούπερ Coronita, που αν και είναι ισχυρότερη από τα συνηθισμένα του ζεύγους
όντας πιο κοντά σε Cazadores, Belicoso και Exhibicion No 3
εξακολουθεί να κρατάει έναν λουλουδάτο και ξυλώδη R y J χαρακτήρα

ξεκινά ήπια με σοκολάτα, λίγα μπαχαρικά και πολύ κέδρο
και γρήγορα αποκτά μια στιβαρή προσωπικότητα
με έντονα γήινα αρώματα, μαύρο καφέ, floral στοιχεία και δέρματα
τόσο, που μένεις έκπληκτος απολαμβάνοντας ένα σύνθετο και ισορροπημένο πιάτο
από ένα όχι και τόσο πολυτραγουδισμένο stick

σημειωτέον πως έχει μεγάλες δυνατότητες ανάδειξης κι άλλων αρετών στο χρόνο
όταν αρχίζουν να παίζουν και κανέλες, καραμέλες, καρύδια & λουλούδια στο κόλπο
παρόλα αυτά, αν και κρατάει το χαρακτήρα των Romeo, ώρες-ώρες μπορεί να σου θυμίσει Partagas
αφού υπάρχει αρκετή «σωματική» ομοιότητα

τεφαρίκι σε τιμή ευκαιρίας, τις παλιές καλές εποχές την έβρισκες και στα ελληνικά ράφια με 100 € το κουτί...
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Romeo y Julieta Regalias de Londres

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

SOM MAY 17

coronita-λίρα 100, από τις πέντε εναπομείνασες πλέον στο ενεργό vitolario της HSA
μαζί με τα H.U. Coronas Minor, Partagas Coronas Junior, Punch Petit Coronations, και R y J Romeo No.3

ένα εναλλακτικό R y J, που όσοι το δοκιμάζουν για πρώτη φορά εκπλήσσονται ευχάριστα
μπορείς να το πεις και πουρακλάκι τσέπης, με super σώμα και Xtra strength
όχι μόνο δεν είναι απλά «άλλο ένα μικρό Romeo», αλλά αντίθετα πρόκειται για εξαιρετικό πούρο
που μεταξύ άλλων σηκώνει αρκετή παλαίωση και σίγουρα αξίζει χώρο στον υγραντήρα σας

το προερχόμενο από τις μαγικές vueltas του ’17 Regalias de Londres έχει δεόντως πλούσιο pre
με γλυκόξινα αρώματα από ώριμο κόκκινο σταφύλι, αρκετή κανέλα, και μια έντονη αίσθηση φρεσκοσκαμμένου χώματος
και μετά το πυρ μπαίνει με τα χίλια, φορτωμένο πικάντικες και φρουτώδεις γεύσεις

Εικόνα

κεράσι, ψημένο κάστανο, γλυκόριζα, τσάι και παξιμάδι αναδύονται από τον παχύ καπνό του
ανακατεμένα με καραμέλα, καφέδες και μπόλικο καυτερό τσίλι
που στην πορεία διανθίζονται με δέρματα, γη, κέδρο, καβουρδισμένα καρύδια και άνθη

Εικόνα

πολύ νόστιμος ο κάβουρας, με μπόλικο ζουμί και premium σενάριο για απαιτητικούς aficionados
κάτι μεταξύ συμπυκνωμένου Cazadores και Belicoso, αν ψάχνετε εκλεκτικές συγγένειες με άλλα πούρα της brand

απολαύστε υπεύθυνα, το μικρό θα σας καταπλήξει!

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 7):
suleygiannisΣτάθηςPetransigarasSpirosbusa71χεντυ κοντουAssos
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Romeo y Julieta Regalias de Londres

Δημοσίευση από Στάθης »

Αν θυμάμαι καλά με κέρασες ένα από την ίδια κούτα... Από τις πρώτες τζούρες με εξέπληξε ευχαριστα και σκεφτόμουν την απόκτηση κούτας 8-)
Πεντανόστιμο το μικρό.
These users thanked the author Στάθης for the post:
Τάκης
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Romeo y Julieta Regalias de Londres

Δημοσίευση από Jazzman »

Εικόνα

Κορονίτα έκρηξη, άλλη μια επιτυχημένη ζαρία από το Ζεύγος που δείχνει τον πλούτο γεύσεων και εντάσεων που μπορεί να χαρίσει αυτή η μάρκα.
Κόβω το πούρο και ανάβω.
ΜΠΑΜ κατευθείαν σκάει ξύλο, δέρμα & άνθη με λίγα πιπέρια στο background. Ήμουν εντελώς απροετοίμαστος για κάτι τέτοιο πρωί πρωί και ο εσπρέσο μου φαίνεται αδύναμος για το μικρό πυραυλάκι.

Ένα πούρο με πολύ γεμάτο σώμα, πλούσιο καπνό και μια τίμια εναλλαγή γεύσεων. Ξύλο, δέρμα, κανέλα, σταφύλι, ανθισμένα λουλούδια και ελληνικό καφέ. Θυμίζει μουστοκούλουρο αλλά είναι νταλκαδιάρικο με ορμή και θράσος.

Απολαύστε υπεύθυνα!
These users thanked the author Jazzman for the post (total 9):
sigarasΤάκηςΣτάθηςSpirosbusa71lefteris cJuniorPetranalexandrosχεντυ κοντου
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Romeo y Julieta Regalias de Londres

Δημοσίευση από alexandros »

LCD τακης.

Είναι ένα από τα αγαπημένα μου ρομαιο. Ειδικά για τσίπουρο κατάσταση όταν θέλω κάτι μικρό τις περισσοτερες φορές το χέρι θα παει εκει.
Το συγκεκριμένο είναι σε πολυ καλη κατάσταση και μοσχομυρίζει μέλι και σοκολάτα.

Με το άναμμα θα δώσει αρκετά λουλούδια και σιγά σιγά θα προσθεσει σοκολάτα, ξηρους καρπούς κυρίως καρυδια και μπαχαρια. Όλα στο πολυ γεμάτο έως φουλ ον. Και ακόμα είμαι στην αρχή. Πριν φτάσω στην μέση κάνει ένα ακόμα κλικ στο σώμα και δίνει καφέδες και μαλακους κέδρους που σταζαν μέλι και σοκολάτα. 4 καραφάκια μετά οπως πλησιάζει προς το τέλος όλα γλυκαινουν λίγο ακόμα, σκοτεινιαζουν ένα κλικ και με αφήνει παρα πολυ ικανοποιημένο.
Αγαπάω ρεγκαλια σας λέω...





Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
These users thanked the author alexandros for the post (total 9):
ΣτάθηςJuniorJazzmanSpirosbusa71ΤάκηςsuleygiannisPetrannikos docχεντυ κοντου
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Spirosbusa71
Δημοσιεύσεις: 1248
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2018 5:53 pm

Re: Romeo y Julieta Regalias de Londres

Δημοσίευση από Spirosbusa71 »

Πρώτη δοκιμή και για αυτό χωρίς στοιχεία
Απίστευτο το μικρό από την πρώτη τζούρα μου δηλώνει κατάμουτρα και με θράσος -είμαι εδώ να δεις τη θα πάθεις -
Τα έχει σχεδόν όλα και τα μοιράζει απλόχερα δέρμα μέλι καφέδες πιπέρι τόσο όσο χρειάζεται για να υπάρχει άνθη λίγα φρούτα

Εικόνα

Εικόνα
Θα τολμήσω τη δήλωση ότι είναι το καλύτερο μικρό Romeo που έχω καπνίσει
These users thanked the author Spirosbusa71 for the post (total 7):
ΤάκηςΣτάθηςPetransigarasFairlightχεντυ κοντουVr Andreas
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Romeo y Julieta Regalias de Londres

Δημοσίευση από sigaras »

Ρε συνωμότες! Τι πουράκλα είναι αυτή!!! Σκούρο, λαδερό στικ του 18. Τραβάει όσο σφιχτά χρειάζεται. Στο πρώτο μισό δέρματα, καφέδες, κακάο, βανίλιες, κανέλες, σκοτεινά άνθη και σοκολάτες! Στο δεύτερο μισό μερακλώνει με δέρματα πάλι και ελληνικούς καφέδες και ξαφνικά πετάει στον αέρα ένα μοσχαράκι σενιάν άλλο πράγμα, με τ' αλάτια του και τα πιπέρια του τα μαύρα!! Φουλ σώμα και ένταση! Τι άλλο να πω αγαπητοί μου. Αυτό το μοσχαράκι μού έκανε ζημιά!

Εικόνα
These users thanked the author sigaras for the post (total 5):
JuniorΣτάθηςΤάκηςnikos docVr Andreas
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Romeo y Julieta Regalias de Londres

Δημοσίευση από alexandros »

IBM JUL 19

Δοκιμή σε κουτα μου να δουμε που παμε .

Ραπερ κλαρο. Το τεστ της αφής δείχνει ένα καλοστριμενο πουρο με ένα σημείο κοντά στο λαιμό λίγο πιο σφιχτό. Ελπίζω να τραβάει καλά.

Κόβω και δοκιμάζω, ουφ όλα μια χαρά.

Στο κρυο μυρίζει μέλι. Στο πρε έχει καφέ και βρεγμένο χώμα. Μπορεί να μυρίζει έτσι γιατί 4 μέρες βρέχει εδώ ασταμάτητα και έχει ποτισει ακόμα και η μύτη μου.

Ανάβω και τα ξυλοπιπερα πυροβολούν κατά ριπάς.
Λίγα γλυκά χόρτα θα προστεθουν στην πορεια.

Μετά από αρκετά παφ το πιπερι θα μαλακώσει λίγο, τα ξυλα θα παραμείνουν.
Λίγα χλωρά καρυδια θα εμφανιστούν. Το τράβηγμα με δυσκολεύει λίγο τελικα, κάπου την έκανε την παπαρια ο δημόσιος υπάλληλος του νησιού αλλά με λίγο μασαζακι και 2 τρυπηματα θα στρώσει.
Μερικές τζουρες λουλουδοφερνουν .

Είμαι στην μέση πλεον, ένα ψιλογρεζακι υπάρχει, λογικό εξάλλου. Ψιλό μονοδιάστατη η λοντρα με τάσεις τσαμπουκά

Μετά την μέση όλα έχουν βαρύνει, λίγος πικρος ελληνικός θα έρθει μαζί με όλα τα υπόλοιπα και μια μικρή χουφτα μπαχαρικά έτσι για το ανκορ .

Τα ξαναλεμε του χρόνου...


Εικόνα
These users thanked the author alexandros for the post (total 3):
JuniorΤάκηςχεντυ κοντου
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Απάντηση

Επιστροφή στο “Romeo y Julieta”