Ramon Allones Gigantes

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Ramon Allones Gigantes

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Prominentes 194 x 49
dress 25, 1978 release

έχω καιρό να καπνίσω «φρέσκο» gigantes
κι ο Γιάννης μου δίνει την ευκαιρία να το κάνω, αφού το στικ που μου χορήγησε είναι του ‘15

ξεκινάει σμουθιάρικα, όπως κάθε διπλοκορώνα που σέβεται τον εαυτό της
με καρυδάκι και φουντούκι να παίζουν εναλλάξ, αρκετή κανέλα, γλυκόριζα & σανό
κι ένα απαλό σπρέι από ζουλιγμένη φλούδα πορτοκαλιού να δροσίζει κατά διαστήματα

μετά το 1/3 κάνουν την εμφάνιση τους δέρματα και γη
με μαλακά μπαχάρια στο background και κάποιες floral πινελιές
που πότε μοιάζουν με άνθη, πότε με χορτάρι, και πότε με τσάι
υπάρχει και μια σοκολατένια νύξη, ελαφρώς κρεμώδης

φορτωμένη η κυρία, κι όσο προχωράει όλο και βάζει πράμα
ο καπνός είναι βουτυράτος, αφήνοντας ένα όμορφο πικάντικο τελείωμα από μαύρο πιπέρι

και προς το τέλος, μου βγάζει τα εσώψυχα της, σαν εξομολόγηση
χλωρό κάστανο, ζύμη που φουσκώνει, λεμονανθούς, κι ένα περίεργο φρούτο σαν μούρο
ενώ η σοκολάτα λιώνει και γίνεται κρέμα γάλακτος χτίζοντας ένα παντεσπανάτο τελευταίο τρίτο
μαζί με φουντουκοκάρυδα, δέρματα, πολύχρωμα πιπέρια και τζίντζερ

Εικόνα

αυτό το prominente κρύβει μια εξωτική ερωτική γλυκύτητα Γιάννη
που με βεβαιότητα σου λέω πως θέλει το χρόνο της για να βγει στην επιφάνεια σε όλο της το μεγαλείο
και τότε θα μπεις μέσα, θα ανάψει όλα τα φώτα, θα βάλει τις τουρμπίνες στο φουλ
και θα σε πάει μια βόλτα στ’ αστέρια…
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
suleygiannisSvensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
konstadinos23
Δημοσιεύσεις: 573
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 12:50 pm

Re: Ramon Allones Gigantes

Δημοσίευση από konstadinos23 »

Εικόνα


Αυτός ο γίγαντας που κάπνισα είναι σχεδόν 4 χρονών (EML SEP14) και είναι αγορασμένος απ’το Λίβανο
Για παρέα είναι ένα botran 8

Το τράβηγμα του ήταν ελαφρως σφιχτό.
Στο κρύο δίνει μπόλικη καραμέλα μαζί με ξύλο

Φωτιά και στα πρώτα puf έρχεται χώμα μαζί με κάσιους
Κρεμααααα, πολύ κρέμα
Συνεχίζει με ξυλο και δίπλα μπόλικη μαρμελάδα με φρούτα του δάσους φτιαγμένη απ’τα χεράκια της γιαγιάς πάνω σε φρεσκοφουρνισμενο ψωμί
Μετά έχει μια μίξη από μπισκότο, δέρμα και καρύδι
Οι γευσεις εναλλάσσονται η μια την άλλη
σε σάθε τζούρα και άλλη γεύση
Μπαινω στο 2/3 και πάρε κακάο με τη σέσουλα και νοτες από κανέλλα
Να και λίγη πάπρικα παρακάτω
Και πάλι κρέμα
Ολα αυτά ανακατεύονται και αφήνουν μια γλυκιά επίγευση στο στόμα
Ο καπνός του βουτυρενιος, μεθυστικος
Στο τελευταίο μέρος τα αποξηραμένα άνθη κάνουν την εμφάνιση τους μαζί με λίγο φουντουκι, ενώ κάπου πιο πίσω υπάρχει λίγη σοκολάτα
Φτανοντας στο τελος τα ξηροκαρπια έρχονται και φεύγουν και τελειώνει με μπαχάρια...

Ο γίγαντας ήταν σκέτη απόλαυση.!!! :D :D


Εικόνα
These users thanked the author konstadinos23 for the post:
Svensk
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Ramon Allones Gigantes

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

POL MAY 10

τα Gigantes όπως και η Lusitania ξεκίνησαν την καριέρα τους ως Prominentes το 1976
αφού μέχρι τότε έβγαιναν ως vitola 109 (Double Robusto 184 x 50)
έβγαλα σήμερα να καπνίσω ένα παρά κάτι εννιάχρονο στικ με κλασικό κοκκινωπό Allones wrapper
από κούτα του 2010 που έχω στα χέρια μου από το 2011

Εικόνα

το διπλοκόρωνο μετά το κόψιμο βγάζει ώριμες γλυκές κρύες τζούρες από τσιχλόφουσκα, μέλι και βάφλα
χτυπώντας το τρίτο κουδούνι για μια παράσταση που όλα δείχνουν πως θα μεγαλουργήσει

Εικόνα

το prominente όντως βιάζεται να μου δείξει τα μέσα κάλλη του
αφού αφήνει τα προκαταρκτικά και μπαίνει κατευθείαν στο ψητό, αντίθετα απ’ ότι συνηθίζουν τα μακρύκαννα
οι πρώτες τζούρες βγάζουν έναν ορυμαγδό από φουντούκια, καραμέλα τσάρλεστον, καφέδες, και βανίλια
που παραλίγο να ανατρέψει την ισορροπία μου καθώς σπεύδω να βρέξω τα χείλη μου με λίγο Glenfiddich 15

Εικόνα

γρήγορα το γυρίζει σε ένα εξαίσιο παντεσπάνι μεταξύ λεμονόπιτας και πορτοκαλόπιτας
με βελούδινα μπαχαρικά και δέρματα να ανακατεύουν την πεντανόστιμη μαρμίτα
κι ένα ξηροκαρπάτο γαϊτανάκι από αμυγδαλοκάρυδα και κάστανο να ευφραίνει καρδίαν
στο μεταξύ, ακούγονται και οι πρώτες πινελιές από μια επελαύνουσα σοκολάτα

Εικόνα

το Ramon αστράφτει και βροντάει, με τα καπνά του να γράφουν έπος
γήινες νότες παίζουν με κανέλα, τσάι του βουνού, γλυκόριζα και τζίντζερ, δίνοντας μια βοτανική χροιά
με τρελής έμπνευσης πινελιές από μούρα, μαρμελάδα ροδάκινο και άνθη να χρωματίζουν αυτό το ονειρικό Τοπίο της Εδέμ
και τη σοκολάτα να στρογγυλοκάθεται στο θρόνο της παλέτας των Χερουβείμ

το Gigantes μεταμορφώνεται σε ιπτάμενη γαλακτερή καβουρδισμένη μαντζουνοφρουτόκρεμα και χάνεται στους ουρανούς
πούρακλος, El Dorado και Ιθάκη μαζί…

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 8):
suleygiannisMixalis81JazzmanΣτάθηςPetrankonstadinos23AssosSvensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Ramon Allones Gigantes

Δημοσίευση από suleygiannis »

Εικόνα

TES NOV 15

Καθαροδευτεριάτικη απογευματινή μπαλκονάτη φούμα, μετά από σαρακοστιανό φαγητό. Λέω έχω χρόνο και ηρεμία, καλό καιρό έχει, οπότε ανάβω ένα γίγαντα.
Ε το πούρο από την αρχή με ταξίδεψε και μου έβγαλε γεύσεις που δε μου είχε βγάλει άλλο πούρο μέχρι τότε.
Ξεκίνησε με κρέμα, βανίλια, σταφίδες και μετά από λίγο άρχισε να κερνάει μία πανδαισία γεύσεων όπως κομπόστα, πραλίνα, μπανάνα και ζαχαρούχο γάλα, ενώ κάποιες φορές νόμιζα ότι καπνίζω μπανόφι!
Αλλά δεν έχω φτάσει ούτε στη μέση και συνεχίζει με γλυκιά ζύμη, βουτυρωμένο μπισκότο, με το μπαλκόνι να μοσχομυρίζει ζύμη!
Κι έχει κι άλλα. Ζαχαρωμένη αμυγδαλόψιχα, καρύδια, λικέρ από φρούτα, γκοφρέτα με γκρέιπφρουτ.
Τι απίθανο πούρο! Παραμιλάω και προσπαθώ να καταγράψω τις δεκάδες γεύσεις που μου έρχονται.
Και δέρμα έχει, και ξηρούς καρπούς μαζί, και πικραμύγδαλο, ενώ μετά ξαναγλυκαίνει με καφέ με κρέμα, τάρτα φρούτων, σοκολάτα γάλακτος, αλλά μου βγάζει και πάλι μπανάνες και πεπόνια! Όχι δεν το φαντάζομαι, τα γεύομαι ξεκάθαρα!
Το κάπνισα μέχρι τέλους. Τέτοιο πούρο πραγματικά μόνο οι Κουβανοί θα μπορούσαν να έχουν δημιουργήσει.
Αυτά τα πούρα είναι πραγματικά ο λόγος που καπνίζουμε πούρα. Τέτοια πούρα σου φτιάχνουν τη διάθεση και σε πηγαίνουν στη γη της επαγγελίας.
Προφανώς, πούρο για τοπ- 10 και μάλιστα για τις πρώτες θέσεις.
Μεράκλωσα τώρα που έγραψα αυτήν την περιγραφή και μου έρχεται να ανάψω πάλι ένα. Οι χτεσινές γεύσεις μου ξαναέρχονται
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 10):
ΣτάθηςFairlightMixalis81radamanthysΤάκηςSvenskAssosTournesolPetranalexandros
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Ramon Allones Gigantes

Δημοσίευση από Τάκης »

και μόνο από τη (σπάνια) λυρική διάθεση του review σου ;) πραγματικά όλοι καταλαβαίνουμε ΠΟΣΟ σου άρεσε John!
These users thanked the author Τάκης for the post:
suleygiannis
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Ramon Allones Gigantes

Δημοσίευση από Svensk »

Όταν η συγκινηση βγαινει μεσα απο την οθονη.
Ωραιος Γιαννη 8-)
These users thanked the author Svensk for the post:
suleygiannis
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: Ramon Allones Gigantes

Δημοσίευση από Assos »

Το τερμάτισες Γιανναρε μπράβο!!
These users thanked the author Assos for the post:
suleygiannis
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Ramon Allones Gigantes

Δημοσίευση από nikos doc »

Κάποια στιγμή ο Βλάσσης ,κατά κόσμον Jazzman, με κέρασε ένα γίγαντα από την αγαπημένη μπραντα.
Για εσένα το φύλαγε, είναι αγοραά κάπου από τα ξένα, κάπου από την άπω Ανατολή. Έχει τα χρόνια του, αλλά δεν έχουμε πιστοποιητικό.
Φεύ.....και τι σημασία έχει...
Μόλις πήρε μπροστά ο γίγαντας κατάλαβα πως θα περάσουμε και πάλι καλά.
Τρομερή παρέα του επιστήμονα και μιας τετράδας ουίσκι σε ρυθμό αναζήτησης.
Πολύ γκουρμέ ήταν και το δροσερό κρύο του. Γκοφρέτα, μους φουντουκι, και βανίλια.
Καπάκι ένας τόνος από φουντούκια, αμύγδαλα και nuts, τυλιγμένα σε φρεσκοψημενη κρέπα ταίριαξαν με το Benriach Rum Cask Finish.
Κάτι το δράμι κάτι η παρέα χάθηκα λίγο και φρόντισε να μου ρίξει μια γρήγορη, με τρομερή πουτίγκα φρούτων. Έντονο πορτοκαλί , φρέσκια lemon pie, απαίτησαν προσοχή. Έδωσα και έξτρα φρούτα με Tamdhu 12. Τα βρήκαν εξαιρετικά.
Ήδη παίζουν σοκολάτες, και ένα ελαφρύ τσάι με μέλι και κανέλα.
Εδώ μου ήρθε και μια δόση clean tobacco που μου θύμισε παλιά καλά JLno1., με μια σταχτένια αίσθηση που με χάλασε για ελάχιστα puff.
Μου ήρθε έμπνευση και φόρτωσα με ελαιώνες και βαρύ Craigaillachie , και όλα ήρθαν στα ίσια τους.
Ελαφριά πάπρικα, φλούδες πορτοκαλί, βαριά σοκολάτα υγείας. Κάπου ερχόταν και μια σταφίδα με berries και αλλά πιο βαριά ξηροκαρπια.

Πολύ δροσερός καπνός και σούπερ smooth κοντά στην μπάντα, θέλησα και κάτι καπνιστό και έβαλα ένα Ledaig 10 που εξαφανίστηκε σε dt!

Εξαιρετική φούμαρα , πολύ ωραία αποστάγματα , φανταστική παρέα....πολύ ωραία μπήκαμε στις γιορτές!

Βλάσση, πολύ σε ευχαριστώ!


Εικόνα
These users thanked the author nikos doc for the post (total 6):
JazzmanΣτάθηςFairlightχεντυ κοντουSpirosbusa71Assos
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Ramon Allones Gigantes

Δημοσίευση από Jazzman »

Χαρά μου Ψηλέ μου! Καθαρόαιμο Αραβικό να ξέρεις με ημερ. γέννησης το '12 αλλά κρατάω μικρό καλάθι με δαύτους.
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Ramon Allones Gigantes

Δημοσίευση από Fairlight »

LCD Tάκης

Εικόνα

Ο Τάκης παρατηρώντας τον οίστρο μου για τα συγκεκριμένα μου έδωσε πρόσφατα ένα πούρο από την αποικία του POL MAY 10.

Ενδιαφέρον πούρο να χαζεύεις καθώς έχει ένα εντυπωσιακά στεγνό και λείο wrapper. Aσθενική κρύα με κέδρο και λίγο βερίκοκο. Ωστόσο ανταμείβει το έντονο pre με σταφίδα, ξύλο γρασίδι και εσπεριδοειδή. Εντυπωσιακό για την ηλικία του. Το τράβηγμα πάει προς το δύσκολο αλλά τίποτα προβληματικό.

H ωριμότητα του πούρου φαίνεται από τα πρώτα τραβήγματα. Βαθιά σεντούκια, κανέλα, περγαμόντο (!), σταφίδα, κρέμα και δεν συμμαζεύεται. Πολύ ιδιαίτερο προφίλ, μακριά από τα συνηθισμένα της νήσου. Είναι μακριά ακόμα και από τα 2 εναπομείναντα αδελφάκια του (δεν μετράω τα superiores γιατί είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο).

Τέλος πρώτου τρίτου και το πούρο δίνει ρεσιτάλ με κρέμα με ξύσμα λεμόνι, γλυκιά ψωμιά, αμύγδαλο και ελάχιστο λιβάνι (που καμία σχέση δεν έχει με το λιβάνι των hoyo). Στην μέση το πούρο απογειώνεται με φουλ αποξηραμένα φρούτα, καραμέλα, φιστίκι και crème brule, χάνεται η μπάλα εύκολα και δεν είναι εύκολο να κρατήσεις μια σειρά. Στο τέλος του ανεβάζει εντάσεις που προκαλεί σου προκαλεί έκπληξη όταν σκέφτεσαι την μέχρι τώρα πορεία του. Ματζούνια, φοβερά δυνατά αποξηραμένα φρούτα, μέλι, μια σοκολάτα γάλακτος από το πουθενά, κόκκινα φρούτα και πάλι κρέμα.

Τι να πει κανείς, πούρο με σπάνια και εντυπωσιακή πολυπλοκότητα. Το μόνο που παράπονο ήταν ότι οι εντάσεις ήταν κάπως χαμηλά κάτι που απέδωσα στο ελαφρά δύσκολο τράβηγμα και στην ηληκία του. Αυτό όμως άλλαξε άρδην στο τελευταίο τρίτο, σχεδόν σαν το πούρο να με άκουσε οπότε έμεινα πλήρως ικανοποιημένος. Μπήκε top 10, Tάκη χίλια ευχαριστώ!
These users thanked the author Fairlight for the post (total 10):
ΤάκηςSpirosbusa71Mixalis81χεντυ κοντουΣτάθηςPetranTournesolsuleygiannisAssoslefteris c
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ramon Allones”