Ramon Allones Specially Selected Robusto Corto RE Paises Bajos 2013

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Ramon Allones Specially Selected Robusto Corto RE Paises Bajos 2013

Δημοσίευση από suleygiannis »

Ramon Allones Specially Selected Robusto Corto RE Paises Bajos 2013

Petit Robusto 50 x 102
SLB 25 πούρων. Κυκλοφόρησαν 2.000 αριθμημένες κούτες
Εικόνα

Άλλο ένα regional petit robusto από τα πολλά που έχουν βγάλει οι Κουβανοί. Έχει 5 χρόνια στην πλάτη του οπότε φαντάζομαι ότι είναι έτοιμο για κάπνισμα. Βλέπω από τις σημειώσεις μου ότι περίμενε υπομονετικά 3 χρόνια στον υγραντήρα μου για να καπνιστεί. Για να δούμε.
Από κρύα αρώματα ξύλο και τσάι, κάπως αναιμικά. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα με τι να το συνοδεύσω. Το ανάβω.
Ξεκινάει με πικρούς καφέδες, ξύλο, γκρέιπφρουτ αλλά και απαλά πιπέρια. Σώμα μεσαίο προς δυνατό. Προχωρώντας το πούρο έχει αμυδρά και κρέμα αλλά και κάτι σα σταφύλι. Τελικά το τράβηγμα είναι μια χαρά. Παχύς και πυκνός καπνός γεμίζει το μπαλκόνι. Θεωρώ ότι το πούρο σηκώνει single malt και βάζω ένα Kilchoman.
Εικόνα
To πούρο αλλάζει κάπως και βγάζει πλέον κόκκους καφέ μαζί με μπαχάρι και πιπέρι.
Φτάνοντας στη μέση αρχίζει πλέον να μοιάζει με partagas. Δέρμα, καφές, ξύλο και κρέμα. Το σώμα του είναι πλέον πολύ δυνατό. Και να σου και τα φιστίκια με τα καρύδια. Και αλλάζει και πάλι. Αρμύρες με καφέδες, σοκολάτα γάλακτος, δέρμα και μαύρη σοκολάτα.
Ότι κι αν πω είναι λίγο για αυτόν το μικρό πύραυλο. Εξαιρετικό το κοντόχοντρο! Οι Κουβανοί πέτυχαν ένα καταπληκτικό blend στο πούρο που κάπνισα. Και δυστυχώς δεν έχω άλλο...
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 6):
SvenskΣτάθηςAssosΤάκηςMixalis81alexandros
Ρε μαν ρε μπρο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ramon Allones”