Ramon Allones Short Perfectos RE Italia 2014

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Ramon Allones Short Perfectos RE Italia 2014

Δημοσίευση από suleygiannis »

Petit Piramides 50 x 127
Κυκλοφόρησε το 2014 σε 5.000 κούτες αριθμημένες των 10 πούρων.

Όχι με το κλασικό δαχτυλίδι της μάρκας αλλά αυτό που θυμίζει τη λιμιτάδα του 2011 ή το ελβετικό regional edition του 2014, στο οποίο γράφει και την ονομασία του πούρου. Γενικά έχουν ακουστεί πολύ θετικά σχόλια για αυτό το πούρο.Η τιμή του πρέπει να ήταν 13,50 ευρώ αν θυμάμαι καλά.

Το κόβω. Έντονο πιπέρι, ξύλο αλλά και κρέμα.
Το ανάβω. Τραβάει τέλεια. Αρκετό πιπέρι, ξύλο αλλά από πίσω κάνει δειλά δειλά την εμφάνιση της η κρέμα, η οποία ενισχύεται όσο περνάει η ώρα. Μετά μου δίνει καφέδες με τη σέσουλα. Μπαίνει και το δέρμα στο παιχνίδι. Και πριν τελειώσει το πρώτο τρίτο, η κρέμα κυριαρχεί ενώ το πούρο βγάζει και ζαχαρούχο γάλα. Όλα αυτά στο πρώτο τρίτο. Πολυπλοκότητα και κανένα σταθερό μοτίβο. Αν συνεχίσει έτσι θα μιλάμε για πουράκλα.
Στο δεύτερο τρίτο το πούρο αλλάζει δυστυχώς προφίλ. Ωχ λέω. Γίνεται μονότονο, πέφτει το σώμα του, κατεβάζει στροφές και βγάζει αρκετό πικρό ξύλο, λίγο μέλι και καμμένη ζάχαρη, απαλά πιπέρια. Το 2/3 είναι μονότονο και κουραστικό χωρίς τις συγκινήσεις του πρώτου.
Βγάζω το ρεχιοναλ δαχτυλίδι και μπαίνω στο 3/3. Ε κι εδώ το πούρο αλλάζει πάλι ριζικά και μεταμορφώνεται σε ένα πούρο πλήρους σώματος με έντονο δέρμα, ξύλο, πιπέρια, μπαχαρικά αλλά και μαύρη σοκολάτα συνθέτοντας ένα φανταστικό τελείωμα. Εκεί όμως που απογειώθηκε εντελώς ήταν όταν έβγαλε μία ξεκάθαρη και εύγευστη βανίλια και με έστειλε.
Έκανε 2 μεγάλες στάχτες.
Δε θυμάμαι να έχω ξανακάψει πούρο με τόσο διαφορετικά και ευδιάκριτα μέρη.
Ένα εξαιρετικό ρεχιοναλ και αν το πετύχετε χτυπήστε το. Κι εγώ το ίδιο θα κάνω… Και δεν έχω άλλο… Νομίζω ότι δεν υπάρχει πλέον πουθενά διαθέσιμο... στην Ιταλία πάντως δεν υπήρχε.
Ρε μαν ρε μπρο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ramon Allones”