Rafael Gonzalez Petit Coronas

Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2402
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Rafael Gonzalez - Petit Coronas

Δημοσίευση από suleygiannis »

Το βάφτισαν έτσι γιατί οι βιτολες μαρεβα και πετιτ κορόνα έχουν ίδιες διαστάσεις (42 χωρίς 129) αλλά διαφορετικά καπνα θεωρητικά.
Δεν έχει να κάνει με τη διάρκεια καπνισματος
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8998
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Rafael Gonzalez - Petit Coronas

Δημοσίευση από Τάκης »

σύμφωνα με τα σανσκριτικά των κουβανών η «αλήθεια» είναι λίγο πιο σύνθετη
εδώ έχουμε να κάνουμε με δυο διαφορετικά πράγματα:
τη vitola de salida (εμπορική ονομασία) και τη vitola de galera (εργοστασιακή ονομασία)

στην περίπτωση μας οι Petit Coronas των Rafael Gonzalez είναι εμπορική ονομασία (vitola de salida)
ενώ η εργοστασιακή τους ονομασία (vitola de galera) είναι Marevas

η διαφορά μεταξύ των Petit Coronas (129 x 42) και Marevas (129 x 42) είναι ότι οι Marevas ήταν ανέκαθεν χειροποίητες
ενώ αντίθετα όλες οι Petit Coronas ήταν πούρα μηχανής μέχρι το 2002
εξού κι αυτό που επισημαίνει ο Γιάννης ότι «θεωρητικά έχουν άλλα καπνά» εστιάζοντας φυσικά στην ποιότητα
κάτι που όντως είναι θεωρητικό και υπάρχουν αμφιβολίες αν και σε ποιο βαθμό ισχύει μετά το 2002

η ονομασία Petit Coronas αντιστοιχεί ως common name (*) και σε μια σειρά από άλλες vitolas πλην των 129 x 42
όπως Coronitas (117 x 40), Franciscanos (116 x 40), Half Coronas (90 x 44), Londres (126 x 40)
Minutos (110 x 42), Petit Cetros (129 x 40), Standard (123 x 40) κ.α.

(*) γενικές ή αργκό ονομασίες
χρησιμοποιούνται για ομάδες πούρων με παρόμοιο σχήμα και παραπλήσιο μήκος & μέγεθος δαχτυλιδιού
στην περίπτωση των Petit Coronas και σύμφωνα πάντα με τους κουβανούς αφορούν πούρα με ring 40-44 και μήκος μέχρι 130 mm
These users thanked the author Τάκης for the post (total 3):
Epicure VSvensksigaras
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2631
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Rafael Gonzalez Petit Coronas

Δημοσίευση από alexandros »

ο,τι ονομα και να εχει ειναι ενα τιμιο και καλο πουρακι
βεβαια κοιταζω την τιμη που εχει πΧια και κλαιω
καπου στα 5 θυμαμαι τα αγοραζαμε καποτε
These users thanked the author alexandros for the post (total 3):
jgeorgostSvensksigaras
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8998
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Rafael Gonzalez Petit Coronas

Δημοσίευση από Τάκης »

και βγάλε 8-)
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
marvin184
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Ιαν 09, 2023 8:46 pm

Re: Rafael Gonzalez Petit Coronas

Δημοσίευση από marvin184 »

Πρόσφατα πήγα σε τοπικό καπνοπωλείο του κέντρου ώστε να κάνω μια ερευνα σχετικα με τις καινουριες παραλαβές απο κούβα. Μόλις βρήκα τιο συγκεκριμένο, το τσίμπησα. Είναι ένα από τα πρώτα πούρα που κάπνισα και ήθελα να το θυμηθώ ξανά.

Αν και φρέσκο, πολύ όμορφο, εκλεπτισμένο και ελαφρύ. Διέκρινα νότες από λουλούδια και καφέ στο pre ενώ στο κάπνισμα βγάζει νότες από σοκολάτα, λουλούδια και ελαφρύ ξύλο.

Σιγουρα με λίγο παραπάνω χρόνο θα γίνει εκπληκτικό. Τσιμπάει λίγο η καινούρια τιμή αλλά τι να κανουμε.
These users thanked the author marvin184 for the post (total 3):
ΤάκηςsuleygiannisEpicure V
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8998
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Rafael Gonzalez Petit Coronas

Δημοσίευση από Τάκης »

γεια σου marvin184 και καλώς ήλθες στο cigarsforum.gr
αν θες να μας συστηθείς και να πεις δυο λόγια για τις καπνιστικές σου προτιμήσεις, εδώ θα βρεις την κατάλληλη ενότητα:
viewforum.php?f=37
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 548
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Rafael Gonzalez Petit Coronas

Δημοσίευση από Junior »

Αρκετά ενδιαφέρον και με ανανεωμένο δαχτυλίδι, η καλοστριμμένη mareva μου έκλεισε το μάτι στο καπνοπωλείο και μιας δεν την έχω καπνίσει ποτέ μου, έναντι των 12,30€ προμηθεύτηκα μια 5αδα μην τυχόν και πέσω σε λαχείο. Από εμφάνιση σκίζει όλη η κούτα. Άρτιο στρίψιμο και όμορφο λαδερό wrapper.
Εικόνα

Ήμουν παρόν στο unboxing που έκανε το καπνοπωλείο ;-) MAR 22
Κόβω ανάβω και τραβάει πολύ καλά. Αλμυρή κρέμα και γλυκά ξύλα. Κερνάει δέρμα στο φουλ και αναβλύζει ευωδία και γαλάζιο καπνό. Συνεχίζει με μαρμελάδα και επίγευση κέδρου. Μαλακό πιπέρι όσο πρέπει και μια υποψία κανέλας ;

Εικόνα

Η παλέτα περιλαμβάνει μαύρη σοκολάτα και γλυκά ξύλα. Λίγο μπισκότο αλλά εξαφανίζεται αστραπιαία. Από την μέση και κάτω κυριαρχεί το
πιπέρι και το ξύλο. Γενικά ήταν γευστικό πούρο και ελάχιστα πίκρισε προς το δαχτυλίδι όπου το εγκατέλειψα. Διόλου άσχημο, δεδομένου τα χαστούκια που έχω φάει, τώρα τελευταία από ακριβότερους συγγενείς του.
These users thanked the author Junior for the post (total 6):
sigarasΤάκηςSvensksuleygiannisSpirosbusa71marvin184
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2402
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Rafael Gonzalez Petit Coronas

Δημοσίευση από suleygiannis »

Πετιτ κορώνα με καινούριο δαχτυλίδι δεν νομίζω ότι έχω ξανακάνει.
Το έχω κανα χρόνο στην κατοχή μου το πούρο και είπα να το δοκιμάσω. Κωδικός του 2022 λογικά.
Εικόνα
Ε το πούρο ήταν εξαιρετικό. Κρέμα και αμύγδαλα στην αρχή, που μετά έγιναν καρυδόψιχα, μέταλλα, παξιμάδι, ψωμί και φρυγανιά. Πολύ καλό πούρο!
Έπρεπε να έχω σηκώσει την κούτα
These users thanked the author suleygiannis for the post:
Svensk
Ρε μαν ρε μπρο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Rafael Gonzalez”