Quintero Panetelas

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Quintero Panetelas

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Veguerito 127 x 37
dress 25, short filler
released 2002

η Panetela των Quintero είναι μάλλον το τελευταίο σε υπόληψη από τα current Vegueritos
των οποίων την τριάδα συμπληρώνουν Rafael Gonzalez Panetelas Extra και Por Larranaga Panetelas

η συγκεκριμένη version επανασυσκευάζεται στο Ηνωμένο Βασίλειο σε αλουμινένια tubos
και και κυκλοφορούσε σε Pack 10 ως «Tubulares» μέχρι το 2016, όταν βγήκαν τα συνώνυμα Tubulares (133 x 42)

πρόκειται για μια full strength κατάσταση με ισχνό-αδύναμο σώμα
γεμάτη μπόλικα πιπέρια και αλάτια, ξύλα, γρασίδι και λίγο δέρμα
και μια πικρή αίσθηση βύνης σε όλη τη διαδρομή να συνοδεύει τα αδιάκοπα κατά ριπάς μπαρούτια

το έχω βρει και σε άλλες φάσεις, με κάπως πιο «ήρεμη» συμπεριφορά
όπου οι φυτικές γεύσεις (χλόη, σανός), είναι πιο ισορροπημένες σε σχέση με τα πιπέρια
αλλά και πάλι, είναι από τα πούρα που δύσκολα θα σε πείσει να αγοράσεις κούτα…

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Tarandino
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Παρ Σεπ 14, 2018 4:02 pm

Re: Quintero Panetelas

Δημοσίευση από Tarandino »

Πολλές φορές στον κόσμο του πούρου κυκλοφορεί ένα γιατί στον αέρα. Γιατί το πήρα? Γιατί μου ήρθε να το δοκιμάσω το συγκεκριμένο? Πολλά γιατί. Ένα τέτοιο γιατί με έπιασε και εμένα σήμερα, σχεδόν από τη δεύτερη ρουφηξιά του συγκεκριμένου πούρου. Ήταν η πρώτη μου φορά που δοκίμασα ένα quintero, και αυτό από καθαρή περιέργεια για να δω αν τουλάχιστον ήταν value for money. Δυστυχώς για εμένα δεν ήταν. Το πρώτο τρίτο λοιπόν του πούρου, από την πρώτη κιόλας ρουφηξιά, μου έβγαλε μια πολύ κακή γλυκιά γεύση, από αυτές που στα πούρα σε πιάνει το ζόρι στο στομαχι. Η συνέχεια ήταν ακόμα χειρότερη, θυμίζοντας μου τα νιάτα μου που όταν έπαιζα μπάλα και έσκαγα με τα μούτρα κάτω, έτρωγα και λίγο χόρτο. Ναι λοιπόν, γκαζόν και φρέσκοκουρεμένο κιόλας. Έδειξα δύναμη και αρκετή υπομονή και έφτασα στο δεύτερο τρίτο του πούρου. Εκεί ευτυχώς τα πράματα ίσιωσαν λιγάκι. Η γλυκάδα και η χορταριλα υποχώρησε αισθητά, αφήνοντας νότες από ζαχαρωμενο μέλι και κάποια μουχλιασμένα καρύδια ξεχασμένα σε ξηροκαρπαδικο της κακίας ώρας, αλλά και πάλι άρχισε τουλάχιστον να θυμίζει πουρο. Από τα μισά και μετά, επιτέλους η γεύση έστρωσε βγάζοντας κάποια πιπέρια λίγο πικάντικα, και έφυγε η γλυκα της κακιάς ώρας. Άρχισε να θυμίζει λίγο κάτι από Mille fleur αλλά δ' εθνικής. Στο τρίτο και τελευταίο μέρος του, βγήκαν και κάποια δέρματα και ξύλα, αλλά ήταν αργά για να σώσουν τη κατάσταση. Σε γενικές γραμμές ψιλοκακιά εμπειρια, σίγουρα θα μου πάρει καιρό να αποφασίσω να κάψω και το δεύτερο που είχα αγοράσει. Ένα πούρο μόνο για δύσκολες οικονομικά στιγμές και πάλι.. Θέλει σκέψη. Εντύπωση μου έκανε πάντος, ότι σαν κάπνισμα δεν ήταν flat. Είχε τα σκαμπανευασματα του και τις εναλλαγές γεύσης.


Εικόνα
These users thanked the author Tarandino for the post (total 2):
ΤάκηςFairlight
Αν δεν είσαι διατεθειμένος να κάνεις ανταλλαγή τη γυναίκα σου με μια κούτα από τα αγαπημένα σου πούρα, τότε δεν έχεις βρει ακόμα το πούρο που σου ταιριάζει...
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Quintero Panetelas

Δημοσίευση από Fairlight »

Άρη όπως ανακάλυψες και μόνος σου τα συγκεκριμένα δυστυχώς δεν... αλλά οι δοκιμές είναι πάντα καλό πράγμα ακόμα και αν δεν έχουν καλή έκβαση (με έπιασε το επιστημονικό μου τώρα). Η συγκεκριμένη μπράντα έχει όμως και διαμαντάκια στο βούρκο, πολλοί αδερφοί εδώ έχουν σε εκτίμηση τα tubulares και τα londres extra.
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Quintero Panetelas

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

UOO DIC 17

επιστήμονα όπως τα λες, υπάρχουν διαμαντάκια στο “βούρκο” των Q
και μάλιστα εκεί που δεν το περιμένεις...

καπνίζω ένα tripa corta Veguerito από μια κούτα του Lucky Seventeen
με γαλαζοαίματο pre από θυμαρίσιο μέλι, άχυρο και μπισκότο

ε λοιπόν κορίτσια, αυτή η Panetela είναι άλλο ένα λουλούδι του "σκουπιδοτενεκέ»
που κάνει μπάσιμο σαν καθαρόαιμο κουβανέζικο, με κέδρο, δέρματα, και μπαχαροπίπερα
εντυπωσιάζοντας στη συνέχεια με ρεπερτόριο μεγάλης ντίβας
στο οποίο πρωταγωνιστούν κακάο, βανίλια, και δροσερές φρουτώδεις νότες ροδάκινου
με ξυλώδη σιρόπια, πολύχρωμα τσίλια, και high class ξηροκαρπάτες πινελιές να ιντριγκάρουν το premium μπάζο

δεν άκουσα, πώς είπατε, ορίστε..??

Εικόνα

μιλάμε για αυθεντική ingénu, φτυστή Lolita του Stanley Kubrick Θωμά μου
στα όρια που κάνει τον άπιστο συνονόματο σου Απόστολο να πιστέψει

Εικόνα

χωρίς πλάκα, αυτή τη στιγμή θα την ψήφιζα ως το καλύτερο από τρία εν ενεργεία Vegueritos
ναι, η Κούβα είναι το «Νησί των Θησαυρών» του Robert Louis Stevenson…

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 4):
sigarasFairlightkonstadinos23Svensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
lefteris c
Δημοσιεύσεις: 802
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:17 pm

Re: Quintero Panetelas

Δημοσίευση από lefteris c »

Εικόνα

Όχι δεν έχω κάνει λάθος,
απλά για καλύτερες και πιο αξιοπρεπείς συνθήκες διαβίωσης οι πανατέλες του Quintero
έχουν μεταναστεύσει στο ευρύχωρο καμπινέτο του Lopez και κάνουνε παρέα με τις άλλες πανατέλες, του Rafael κλπ.
:D


Εικόνα

Το κάπνισα χθες το μεσημεράκι στο καπάκι μετά από πανατέλα του Rafael
UGO OCT 17
τα γεμάτα δυο χρόνια της μου δίνουν στην αρχή σμουθιάρικο καπνό, κρεμώδη με βότανα μπόλικα και βανίλιες
ελαφριά μπαχάρια, δέρματα, ξηροί καρποί στη συνέχεια να εναλλάσσονται συνοδευόμενα από μια γλυκύτητα,
έβγαλε μια οξύτητα προς λεμόνι για 2-3 τζούρες στο δεύτερο τρίτο
και μετά έγινε πιο πικάντικο αφού ενισχύθηκαν τα μπαχάρια και τα πιπεροειδή.

7-8 κομμάτια έχω καπνίσει από αυτή τη κούτα, πάνω κάτω στο ίδιο μοτίβο, και χωρίς κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα στο τράβηγμα,
συνήθως πρωινά το καπνίζω,όπως και τις άλλες πανατέλες, δεν έχει σχέση όμως με τις καραμελωμένες γεύσεις του Rafael που είχα καπνίσει πριν,
τελείως διαφορετικό, στα ίδια επίπεδα αν ήταν να τα βαθμολογούσα,
δεν ξέρω πως ήταν παλιά, αφού ήταν η πρώτη φορά τα αγόρασα... και μ' άρεσε !
οικονομικότατο, σε αυτή τη κατηγορία δεν ψάχνουμε και πολλά έτσι;
το παίρνεις και με τα ρέστα 8-)

Εικόνα
Εικόνα

στη τρίτη φώτο με το καμπινέτο ανοιχτό παρατηρήσατε μια λεπτομέρεια ; :shock:
Quintero και Rafael .....να έχουν στριμώξει τη Lara :mrgreen:
8-)

Εικόνα
These users thanked the author lefteris c for the post (total 9):
ΤάκηςΣτάθηςSpirosbusa71Petranχεντυ κοντουSvensksigarasAssosJazzman
Το πούρο είναι σαν μια σεμνή ερωμένη - κρύπτη που προσφέρει απλόχερα τον έρωτά της σ' αυτούς που την ανακαλύπτουν
Άβαταρ μέλους
jgeorgost
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 15, 2021 10:44 pm

Re: Quintero Panetelas

Δημοσίευση από jgeorgost »

Είχα μια κούτα NOV 21 και από αμέλεια δεν την είχα καν ξεσφραγίσει! Εχθές έκανα ένα φρεσκάρισμα στα άδυτα και πήρα μία να κάνω με τον πρωινό καφέ!

Λίγα τα λόγια που μπορώ να περιγράψω καθώς βλέπω πως όλοι οι προλαλήσαντες έχετε την ίδια άποψη! Αυτή η panetela είναι τρομερή για την κατηγορία της!!
Εικόνα

Πολύ ωραίος καπνός σε πολύ γλυκό επίπεδο από την αρχή μέχρι το τέλος, χωρίς τσιμπήματα! Κινήθηκε κυρίως σε βανίλια, μέλι και ξηρούς καρπούς!

Αν και δεν έχω καπνίσει πολλές ξαδέλφες της (κυρίως RG) μπορώ να πω ότι μου άρεσε περισσότερο η συγκεκριμένη!
These users thanked the author jgeorgost for the post (total 2):
Τάκηςalexandros
"Any cigar smoker is friend, because I know how he feels." - Alfred de Musset

🇨🇺❤️🇨🇺
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Quintero Panetelas

Δημοσίευση από sigaras »

Εμφανίστηκαν περιορισμένες ποσότητες στα αθηναϊκά ράφια και είπα να δοκιμάσω, συνοδεία τσίπουρου μοσχάτου, μπας και ξεχαστώ από τον ζόφο των ημερών. Σεπτ. 2022 έγραφε η κούτα. Ξεκινά με κέδρο , μια πολύ βελούδινη ξυλώδη αίσθηση και δέρματα απαλά. Στη μέση γλυκαίνει με ζάχαρη και κρέμες. Το τελευταίο τρίτο είχε ένα πιο βοτανικό χαρακτήρα. Τραβούσε και καιγόταν τέλεια. Γεμάτο σώμα και ένταση. Μου θύμισε quintero londres extra στα πολύ καλά του! Σε mass αν έμπαινε θα έπαιρνε άνετα ένα 3,5/5! Δεν καταλαβαίνεις ότι πρόκειται για short filler, ούτε τρίμματα ούτε β' ποιότητας καπνά. Ίσα-ίσα που με τα 4 ευρώ του (μεγάλη πάντως αύξηση σε σχέση με το παρελθόν) σε αφήνει με το στόμα ανοιχτό ως εξαιρετικό VFM. Και καμία καρφίτσα/γωνία. Απόλυτα ώριμο και ισορροπημένο πούρο. Διαβάζοντας και τις πιο πάνω κριτικές έχεις την αίσθηση ότι κάποια μαγική στιγμή το εν λόγω πούρο μεταμορφώθηκε και από ασχημόπαπο έγινε - σορτ - κύκνος! Ίσως φταίνε τα φεγγάρια του 2022. Πήγα την επομένη και σήκωσα την κούτα!

Εικόνα
These users thanked the author sigaras for the post (total 5):
jgeorgostΤάκηςSvenskEpicure VSpirosbusa71
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Quintero Panetelas

Δημοσίευση από Τάκης »

ρε τι νον και πράσσειν άλογα...
άμα ο κουβανός έχει μεράκια, ακόμα και τα tripa corta είναι γκραν ρεζέρβες σε σχέση με τα new world cigars...

φουμάρισα χθες βράδυ στο pre-game του τελικού μια panetela από την τελευταία φουρνιά του '22 που ήρθε Ελλάδα
και παραμιλούσα με τα αρώματα και τις γεύσεις, τύφλα δλδ να 'χουν οι αστακοί Ατλαντικού μπροστά σε σαρδέλα και αθερίνα Μεσογείου!!

ε ρε να 'χαμε λέει 2-3 κούτες...

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 4):
SvenskjgeorgostsigarasEpicure V
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Quintero Panetelas

Δημοσίευση από suleygiannis »

Τάκης έγραψε:
Κυρ Ιουν 11, 2023 9:21 am
ρε τι νον και πράσσειν άλογα...
άμα ο κουβανός έχει μεράκια, ακόμα και τα tripa corta είναι γκραν ρεζέρβες σε σχέση με τα new world cigars...
Ομολογώ ότι έκανα προχθές ακριβώς την ίδια σκέψη με ένα Rafael Gonzalez panetela extra
Θλίψη όλο αυτό που γίνεται στην Κούβα και αναγκαζόμαστε να καπνίζουμε νον...
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 3):
ΤάκηςjgeorgostSvensk
Ρε μαν ρε μπρο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Quintero”