Quintero Tubulares

Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Quintero Tubulares

Δημοσίευση από Fairlight »

Λοιπόν κάπνισα ένα χθές και μου άρεσε πολύ γι αυτό που ήταν. Μόλις το τελείωσα σκέφτηκα αμέσως το ενδεχόμενο να αγοράσω περισσότερα, το οποίο είναι ενδεικτική σκέψη για το πόσο σου αρέσει ένα πούρο.

Για αρχή είναι σίγουρα απο τα καλύτερα quintero που έχω καπνίσει, μαζί με τα αρκετά διαφορετικά londres extras. Παρουσιάζει απο την αρχή μια εντυπωσιακή και φυσικότατη γλυκύτητα με έντονο το χόρτο και το ξύλο στα οποία προσθέτονται και αρκετά μπαχαρικά απο ένα σημείο και μετά. Συγκεκριμένα κανέλα και είμαι σίγουρος οτι γεύτηκα και γαρύφαλλο σε κάποια φάση. Δεν εμφάνισε ποτέ γωνίες και δεν έδωσε την εντύπωση ενός πούρου που χρειάζεται χρόνο. Κορυφαίο VFM εννοείται. Αν συνεχίσουν έτσι θα τα τιμήσω δεόντως δεν νομίζω να υπάρχει καλύτερο Κουβανέζικο σε αυτή την τιμή/μέγεθος.

Το tubo οκ, είναι σαν μπλουζάκι σε λαϊκή στην δεκαετία του 80 αλλά βρίσκω οτι έχει την γοητεία του. Δεν υπάρχει ανάγκη να έχουν όλα τα tubos παρόμοια αισθητική. Ήρθαν μάλιστα μαζί με μια τριάδα tubos vigia και προτιμώ μακράν τα quinteros :lol: Δεν ξέρω βέβαια, ίσως να σκέφτομαι έτσι επειδή συμπάθησα το πούρο.
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Quintero Tubulares

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Brevas JLP 133 x 42
c/p 5 x 3 a/t

«περίεργο» format, αφού είναι σε διαστάσεις 133 x 42, κάτι δηλαδή μεταξύ Eminentes και Cosacos
με μόνη κουβανέζικη παρέα τα Brevas του Χοσέ Piedra
κυκλοφορεί αποκλειστικά σε τριάδες A/T

Εικόνα

η γεμάτη κιρσούς, εξογκώματα, στίγματα και κηλίδες short filler κορωνίτσα
από τις πρώτες κιόλας τζούρες μου λέει «δεν είμαι του πεταματού»
αφού έχει ένα ευπαρουσίαστο σώμα με vegetal ωροσκόπο
και γη, ξύλα, δέρματα & καφέδες να συνοδεύουν την πλανητική της πορεία

κάπου-κάπου ταγγίζει, αλλά έτσι είναι και πιο αυθεντικό το touch που αφήνει
άλλωστε, δεν ψάχνεις και αγγέλους όταν έχεις να κάνεις με ένα Q
μετά τη μέση, κι ενώ το όλον έχει πάρει μια γλυκιά τροχιά
σκάει μια βλάσφημη πινελιά βανίλιας, «κατακυρώνοντας το νόμιμο του ανέλπιστου» (*)

και στο τέλος η αθεόφοβη, πάει να νταλκαδιάσει και λίγο
με ένα μικρό τσίλι να την χώνεται και να γυρεύει τσαμπουκάδες…
εν άλλοις λόγοις, μια καλή φτηνή ζαριά, άνω του μετρίου για τα λ7 της

(*) Οδυσσέας Ελύτης «Λακωνικόν»

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Quintero Tubulares

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

ένα «βρώμικο» cuban, που όπως όλα τα βρώμικα είναι νόστιμο σαν τηγανητός μεζές με πολλά λιπαρά
όταν το κάπνισα πρώτη φορά με εντυπωσίασε με τη χάικλας s/f παλέτα του
κι έκτοτε ζητάω τη συντροφιά του, όχι σαν ξεπέτα, αλλά σαν βόλτα στην «άλλη μεριά της πόλης»

δυστυχώς όμως έχει δύο μεγάλα «μείον», που του στερούν μεγαλύτερη διείσδυση/αποδοχή
το πρώτο είναι το υψηλό ποσοστό δυσκολίας στο τράβηγμα που παρουσιάζει, καταλήγοντας συχνά σε στούμπα
με τα στατιστικά μου να καταγράφουν το 50% των tubulares που κάπνισα, ως λίγο η πολύ προβληματικά

το δεύτερο αρνητικό του είναι η απαράδεκτα υψηλή ελληνική τιμολόγηση στα 5,20 €
κάτι που καθιστά τις 133 x 42 Brevas του mass, ως το ακριβότερο short filler πούρο
όταν οι αντίστοιχες JLP Brevas έχουν 2,50 € - και το ομόσταυλο ρομπουστοειδές Q Favorito (115 x 50) 5,00 €
με το tubo σε καμία περίπτωση να δικαιολογεί την τεράστια αυτή διαφορά

από αυτό που κάπνισα χθες βράδυ μου έμειναν η εξαιρετική του κατασκευή (!) με ένα κολοράδο μεταξένιο wrapper
η πολύ κανέλα του pre, και τα δέρματα, οι αλμύρες, τα τσίλια, και τα γήινα στοιχεία της παλέτας του
βαθμός λίαν καλώς...
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Quintero Tubulares

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

καπνίζω ένα QT από μια Dr. Jekyll & Mr. Hyde 15άδα TUL ENE 16
με πολύ καλά καπνά αλλά και υψηλότατο ποσοστό στούμπας, που δυστυχώς άγγιξε το 50%
μιλάω για καπνά που θυμίζουν επίπεδο κάποιων σπάνιων SF επών, με μαγεμένο σώμα
που βγάζουν παπάδες & αρχιμανδρίτες, κλικ πιο πάνω από το σύνηθες ψιλοκομμένο τουμπεκί του filler τους

δεν ξέρω τι λέτε εσείς πάντως, αλλά εγώ το γουστάρω πολύ το pop art tubulares-tubo
με την πολύ ωραία και ταξιδιάρικη απόχρωση του blue
καντάρια πιο όμορφο λόγου χάρη από το τελευταίο ξενέρωτο πράσινο a/t των punch

Εικόνα

κατά τα άλλα, όπως συμβαίνει και με ένα πολύ πιο ακριβό σούπερ premium
που μπορεί να σε απογοητεύσει χαλαρά και χωρίς να ιδρώσει καθόλου
έτσι και με αυτά τα φτωχά, μην περιμένεις υποχρεωτικά ούτε αγγέλους, ούτε καν μια καλομαγειρεμένη φασολάδα

άλλωστε είναι γενικά μ@λ@κί@ να κουταλομετράς τα puffs ανάλογα με τα μπικικίνια
λογαριάζοντας πόσο ξίγκι βγάζει το κάθε πούρο στο κιλό, ή πόσους αναστεναγμούς η τζούρα
το νταμάχι, οι ζυγαριές και η αριθμητική, όπως ξενερώνουν τον έρωτα, έτσι σκοτώνουν και τα πούρα

…και μετά αυτά τα ηθικοπλαστικά, ας μιλήσω και για την ταμπακιέρα δικέ μου
που κι αυτή τη φορά το είπε το ποίμα έχοντας τη γλύκα του απαγορευμένου
κατά το γνωστό άσμα «παράνομος κι αν είναι ο δεσμός μας…»

Εικόνα

ώρα μεταμεσονύχτια, μικρή, ήσυχη, κοινώς αργάμιση
η καντίνα φωτισμένη δουλεύει ακόμα, με τις μυρουδιές να σε τραβάνε απ’ τη μύτη
-ένα σπέσιαλ Quintero Tubulares με απ’ όλα μέσα και διπλή σως παρακαλώ!

το λοιπόν…
τραβούσε σούπερ, κάτι που με προϊδέασε ιδιαιτέρως θετικά
βγάζοντας έναν απίθανο κρύο πλούτο από κανέλα, δέρματα, αλμύρες, και μυρουδιές κρασοβάρελου

άνοιξε αυλαία με καρύδια, γλυκά ξύλα, νότες ψωμιού και μπαχαρικά ζαχαροπλαστικής
με πινελιές από τσίλι, δέρματα και μια ιδέα floral από χλωρό φλοιό δέντρου
με τη συνέχεια να εντυπωσιάζει ακόμα περισσότερο, ή μάλλον να μου παίρνει το σκαλπ
αφού στην αλλόκοτη παλέτα του προστέθηκαν νοστιμιές από μπισκότα μουσκεμένα στο ρούμι και γρασίδι
μαγεμένο στικ, αν σταματούσε εδώ, θα μιλούσα για τον Ziggy και τις Αράχνες που κατέβηκαν απ’ τον Άρη

Εικόνα

στη μέση άρχισε να πιπεριάζει και να κλωτσάει σαν μουλάρι
με την παλέτα του να σκοτεινιάζει σταλάζοντας μια πίκρα
κι αφού περάσανε κάμποσες τζούρες με καυτερή πιπεριά, χώματα και βαριά ξύλα, κάπως κουλάρισε
είχε χάσει όμως εκείνο το μαγικό τσίρκο που κουβαλούσε μαζί του μέχρι εκείνο το σημείο

το άφησα λοιπόν να ανασάνει και να ξεκουραστεί λίγο, (δε μου έσβησε ούτε μία φορά)
κι όταν το ξανάπιασα, με κέρασε μισή κουταλιά λουκουμόσκονη με μια αμυδρή υποψία βανίλιας
ενώ στη συνέχεια τη σκυτάλη πήραν λουλουδάτα πιπέρια, ή πιπεράτα λουλούδια αν προτιμάτε
και πριν το τέλος, ακούστηκε κάπου στο βάθος και ένα γλυκό ζουμερό παντεσπάνι

κι έτσι, το QT τέλειωσε την πολύ ενδιαφέρουσα - και σε αρκετά σημεία - ερωτική του παράσταση
με το δεύτερο μέρος να ήταν ας πούμε η σκοτεινή πλευρά του φεγγαριού του…

Εικόνα

συνεχίζω λοιπόν να ποντάρω στο κουτσό άλογο, για κείνες τις φορές που θα καλπάσει σαν καθαρόαιμο
οι υπόλοιπες ας περάσουν κι ας μην ακουμπήσουν, πες βρε αδελφέ πως μου αρέσει να τσιλημπουρδίζω
ή αν θες, πως τη βρίσκω να ψάχνω για λουλούδια στο σκουπιδοτενεκέ...

Εικόνα

ΕΠΙΜΥΘΙΟ: η ανατομία της ψυχής ενός SF

για να δούμε όμως βρε παιδιά, πόσο short είναι η ψυχή του…??
έσφαξα ένα τυχαίο από την ως άνω 15άδα, και ιδού τα αποτελέσματα
(τα συμπεράσματα δικά σας):

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
harmonica
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 7:54 am

Re: Quintero Tubulares

Δημοσίευση από harmonica »

Απόγευμα προς βραδάκι έπειτα από μια γεμάτη μέρα με πολύ οδήγηση στας εξοχάς και αρκετά ψαρικά είπα να φουντώσω την tubulara του μήνα.
Σκέφτηκα να αντιγράψω λίγο τον αρχιμοντε… 8-) με ένα βιβλίο του Vilmos Kondor και συνοδεία ένα Kentucky straight whiskey Basil Hayden’s.
Παρεμπιπτόντως το tubos είναι από τα λίγα καινούργια που μου αρέσουν.
Εικόνα

Λοιπόν με το που το βγάζω από το σωλήνα τα ρούχα του είναι πρόχειρα και τσαλακωμένα δείχνοντας σου μια προχειροδουλειά και μια κακογουστιά. Η κάπα του είναι κακάσχημη γεμάτη νεύρα, κιρσούς και ένα ξεπλυμένο wrapper.
Κόβω και ανάβω και μου έρχεται κατευθείαν γρασίδι φρεσκοκομμένο, καφές ελαφρύς με ολίγη και κάποια ξυροκάρπια. Τραβάει άψογα και καίγεται ομοιόμορφα. Λίγο παρακάτω εμφανίζεται το ζαχαρούχο και ο καπνός αποκτά πια πιο smoothιαρικη αίσθηση από την κάπως dry υφή του στο άναμα.
Στο β’ μέρος το μπλεντάρισμα δένει και άλλο με την προσθήκη μελιού και κανέλας. Η αίσθηση πλέον που σου αφήνει στο στόμα είναι γλυκιά και βουτυρένια. Τα χόρτα μένουν ακόμα στο προσκήνιο σαν κομπάρσοι πλέον. Στην μέση ακριβώς εμφανίζεται δειλά δειλά και μια σοκολάτα και το στικ αποκτά περισσότερο ενδιαφέρον από ότι στην αρχή. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως όλες οι γεύσεις μέχρι στιγμής ναι μεν ήταν στρογγυλεμένες και σου άφηναν μια γλυκύτητα αλλά ήταν κάπως ξεπλυμένες χωρίς να αφήνουν κάποια ένταση στο στόμα και στον χώρο.
Στο γ’ μέρος το στικ δυνάμωσε με κυρίαρχη την επίγευση του καφέ, του δέρματος και του ξύλου. Αξιοσημείωτο είναι πως ο καπνός παρέμεινε smooth αφήνοντας μια γλυκάδα στο χώρο.
Στο δακτυλίδι βέβαια ο καπνός έγινε αέρας κοπανιστός και έτσι το άφησα στο τασάκι να αναπαυτεί.
Όμορφο μπλέντ και ωραία vitola, το τιμάω συχνά πυκνά. Είναι λίγο ακριβό στην Ελλάδα αλλά συναγωνίζεται στα ίσα ακριβότερα long fillers πούρα.
"There are two things a man never forgets -his first love and his first cigar"
Άβαταρ μέλους
konstadinos23
Δημοσιεύσεις: 573
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 12:50 pm

Re: Quintero Tubulares

Δημοσίευση από konstadinos23 »

LCD Lefteris
Εικόνα

Καπνισμένο on the road απο Χανια για Ηρακλειο..
Στο pre ειχε έντονο ξύλο και πιπερι
Στην αρχή ειχε δερμα, καφέ και ενα ελαφρύ ξύλο.!
Στη μεση εκαναν την εμφάνιση τους καποια βότανα και λιγο μπισκότο.!!!
Το τραβηγμα του ηταν ελαφρώς σφιχτό..
Το τελευταίο τρίτο ηταν γεμάτο απο κέδρο και καποια στιγμή μου έβγαλε για λιγο μια απίστευτη μυρωδιά απο φρεσκοψημένο κέικ.!!!
Μπορεί να μην ηταν πολύπλοκο αλλα καπνιζοταν ευχάριστα..
Ηταν ενα φτωχό αλλα τίμιο πούρο.
Οποίος δεν το εχει δοκιμάσει νομιζω αξίζει τον κόπο.!

Ευχαριστω πολυ Λευτερη.!!
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Quintero Tubulares

Δημοσίευση από sigaras »

Από τριάδα αγορασμένη σε αεροδρόμιο του εξωτερικού πρόσφατα (στην Κωνσταντινούπολη, εν μέσω σοκαριστικά άδειων, από κουβανέζικα, ραφιών πλην cohiba-trinidad). Υποθέτω λοιπόν του 2022. Τραβάει και καίγεται σεμιναριακά. Ελαφρύ σε ένταση και σώμα πούρο, συνοδεύει άψογα ένα λευκό, λημνιό κρασί. Δέρματα απαλά, βανίλιες και πολύ έντονες κανέλες! Έχει και τις κρεμούλες του και τα βοτανάκια του βουνού. Συνολικά πολύ καλό πούρο. Μου έκανε εντύπωση! Short filler σου λένε μετά. Σημειωτέον η 3δα κόστισε 14 ευρώ. pas mal!

Εικόνα
These users thanked the author sigaras for the post (total 3):
ΤάκηςsuleygiannisSvensk
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Quintero Tubulares

Δημοσίευση από Τάκης »

"Σ' αυτό το βρόμικο μπαρ δεν είχε κανείς απαιτήσεις" ;)

πλην όμως κάποιες βραδιές ο πιανίστας έπαιζε σαν τον Bill Evans...
These users thanked the author Τάκης for the post (total 4):
sigarasjgeorgostRigelianosSvensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Quintero Tubulares

Δημοσίευση από suleygiannis »

Γιώργο τολμώ να πω ότι αυτά είναι πολύ καλά πούρα και μακάρι να έβρισκα μερικά
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 2):
sigarasjgeorgost
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
jgeorgost
Δημοσιεύσεις: 714
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 15, 2021 10:44 pm

Re: Quintero Tubulares

Δημοσίευση από jgeorgost »

sigaras έγραψε:
Τρί Ιούλ 04, 2023 1:27 pm
Από τριάδα αγορασμένη σε αεροδρόμιο του εξωτερικού πρόσφατα (στην Κωνσταντινούπολη, εν μέσω σοκαριστικά άδειων, από κουβανέζικα, ραφιών πλην cohiba-trinidad).
Και σκεφτόμουν να τα πάρω αλλά το όριο 1 ανά επιβάτη μας τσάκισε! Πήρα Mille Fleur
These users thanked the author jgeorgost for the post (total 3):
ΤάκηςSvensksigaras
"Any cigar smoker is friend, because I know how he feels." - Alfred de Musset

🇨🇺❤️🇨🇺
Απάντηση

Επιστροφή στο “Quintero”