Quai d’ Orsay No.50

Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Quai d’ Orsay No.50

Δημοσίευση από Svensk »

Εγώ ούτε ζέστη ούτε κρύο
Δεν έχω κάνει κάποιο καλό αλλά ούτε κακο
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
Spirosbusa71
Δημοσιεύσεις: 1248
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2018 5:53 pm

Re: Quai d’ Orsay No.50

Δημοσίευση από Spirosbusa71 »

Εικόνα
Μπαίνω στο καπνοπωλείο του αγαπημένου Ναυπλίου για προμήθειες του mass και χαζεύοντας δεξιά αριστερά βλέπω τα quai και παίρνω και από αυτά
Σε πέντε λεπτά έχω παραγγείλει σοκολάτα μπιτερ και ανάβω
Τόνοι πιπεριού με πνίγουν ευτυχώς για τρεις μόνο τζουρες μια κρέμα μπισκότου κάνει την εμφάνιση της η οποία λίγο πριν το τέλος του 1/3 σκεπάζεται από μια σκόνη κακάο

2/3 αμύγδαλα και καρύδια δηλώνουν παρών και ένα μέλι τα σκεπάζει για να συνεχιστεί ο γλυκός χορός που ξεκίνησε
3/3 το σκηνικό αλλάζει παίρνοντας τη σκυτάλη το δέρμα με τον κέδρο και ένα διακριτικό πιπέρι που φροντίζουν για το φινάλε


Εικόνα
Άλλη μια πάρα μα πάρα πολύ καλή φουμα του 2020
These users thanked the author Spirosbusa71 for the post (total 5):
ΣτάθηςΤάκηςsigarasalexandroslefteris c
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Quai d’ Orsay No.50

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

εκ του χυμάδην από μαγαζί του κέντρου προερχόμενο στικ το οποίο αποδείχτηκε λίρα 100
για την ακρίβεια είναι με διαφορά το καλύτερο Q d O No.50 που έχω καπνίσει ως τώρα
ένα πούρο με βελούδινη γλυκύτητα φτιαγμένο σε εργαστήρι ζαχαροπλαστικής, που θα μείνει για καιρό στο μυαλό μου

με pre σοκολάτα, μόκα, γκοφρέτα κακάο και γλυκά μπαχαρικά
στάλαξε από την πρώτη τζούρα έναν γλυκό νταλκά μέσα σ’ ένα extra σμουθιάρικο τοπίο
πραλίνα, πούδρα κακάο, απαλός κέδρος, φουντούκι σκέτο, μπαχάρια ζαχαροπλαστικής
έδωσαν τη σκυτάλη σε ζαχαρωμένα ξερά φρούτα, σοκολάτα γάλακτος, λουλούδια, και άνθη βανίλιας
ολοκληρώνοντας με νιφάδες δημητριακών, περγαμόντο, καραμέλα, δέρμα, και μαύρο πιπέρι

έπαθα πλάκα σας λέω, παίζει να είναι και το πιο γλυκό πούρο που κάπνισα ποτέ…

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 8):
JazzmanSpirosbusa71ΣτάθηςMixalis81Assosnikos doclefteris cSvensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Quai d’ Orsay No.50

Δημοσίευση από alexandros »

LCD σταθης.

Γενέθλια του γαμπρου μου και μαζωξη για μπυρες και φαγητό. Εχω μαζί μερικά πουρα και αποφασιζω να ξεκινήσω με αυτο. Οταν άναψε 2 άτομα από την παρεα με ρώτησαν τι είναι αυτό και μυρίζει τόσο ωραία.
εχω κρατήσει λίγες σημειώσεις...
Αμυγδαλο μαλακό. Χορταρακι. Κάτι που σε δροσίζει σαν μέντα. Φουντουκια. Καφές. Σοκολατιτσες. Λίγο τζίντζερ. Κεδροι, μπισκότα. 3/3 έχει βαρύνει πολυ καμια σχεση με την αρχή. Πιπεριά έντονα, ξηροκαρπια έντονα .
Πολυ καλο πουράκι για ακόμα μια φορά
Ευχαριστώ


Εικόνα
These users thanked the author alexandros for the post (total 4):
JuniorΣτάθηςJazzmanlefteris c
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Quai d’ Orsay No.50

Δημοσίευση από Junior »

Σαββατόβραδο, σπίτι και προβολή ταινίας. Ασυζητητί 2ου Παγκοσμίου, επί τη ευκαιρία, την νέα ταινία του Tom Hanks, GREYHOUND. Με προαίσθημα ότι θα είναι φοβερή, είπα να κάψω και ένα φοβερό πούρο. Επιλέγω ενα Quai D'orsay No. 50 αγορασμένο στα περασμένα γενέθλια του φόρουμ μας. Η ταινία ήταν φοβερή, αλλά το πούρο ακόμη πιο φοβερό. Δεν άγγιξα ποπ κορν, ούτε πατατάκια κτλ, παρά μόνο το petit robusto, που ήταν μια λαχταριστή και γλυκειά αλχημεία. Παραμιλούσα με τις μανούβρες του αντιτορπιλικού και τις γλυκές επιγεύσεις του πούρου.

Εικόνα

Σώμα τέλειο και λαδερό, με φουλ ένταση.ο Σμουθιάρικο από την αρχή ως το τέλος. Γκοφρέτα τραγανή στα χείλη.... φίλοι γλυκό σταφύλι.... ήταν υπέροχο. Σοκολάτες και κρέμες καραμελέ. Γλυκά ξύλα και κανέλα. Αλατισμένα αμύγδαλα και μαρμελάδα της μαμάς. Υπερβολικά νόστιμο και μεστό. Γαλάζιος καπνός ανάβλυζε για πάνω από ώρα, με καύση τέλεια χωρίς να το προδώσει ούτε μια φορά και να σβήσει. Η νηοπομπή ξέφυγε από τα δόντια της αγέλης των λύκων και πέρασε σώα των Ατλαντικό και το πούρο αναπαύτηκε έχοντας γράψει ιστορία. Μια ακόμη φούμα που δικαίως θα στριμωχθεί στα τοπ 10 του 2020. Εικόνα

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

These users thanked the author Junior for the post (total 6):
Vr AndreasΣτάθηςSpirosbusa71nikos docPetranalexandros
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Quai d’ Orsay No.50

Δημοσίευση από alexandros »

LCD TOURNESOL

Φεβ 20 ... Φρεσκαδουρα δλδ.
Στο πρε δίνει κάτι σαν άχυρο λίγο γλυκο.
Με αυτό ξεκίνησε και πολυ πιπέρι.
Λίγο ξυλο και αρκετό τζιζ Νεότητας . Μετά τους πρωτους τσαμπουκάδες ένα γλυκό στοιχείο αρχίζει, πασατεμπος, γλυκά χόρτα και το μαυροπιπερο τα δίνει όλα... Ενα ελαφρυ καφεδακι κάνει την εμφάνισή του αρχές του 2/3.
Το ρετροχαλι γρατζουνάει ελάχιστα την μυτη .
Μια πρέζα σοκολάτα ξεκίνησε δειλά δειλά αλλά έμεινε εκεί.

Δεν ξέρω τι επαθε και άλλαξε τόσο από την αρχή αλλά από την μέση και μετά ήταν μονότονο με φουλ πιπερια και ξυλα



Εικόνα

Εικόνα
These users thanked the author alexandros for the post (total 5):
JuniorVr AndreasTournesolSvenskAssos
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Quai d’ Orsay No.50

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

αφήσαμε λοιπόν πίσω και την εαρινή ισημερία και βαδίζουμε προς τα ολάνθιστα λιβάδια του έαρος
το σημερινό D5 με vitola de salida το γνωστό γαλλικό δρόμο δίπλα στο Σηκουάνα είναι ελληνικό
και μάλιστα από τις τελευταίες αφίξεις με τιμή 15,75 € (δεν έχω κωδικούς)

με κέρδισε απ’ τα πρώτα puffs, με νότες από μυρωδάτο κέδρο, μπισκότο κανέλας, καραμέλα και μπαχαρικά
στην πορεία κρατώντας ντούρο σώμα φόρτωσε κουλουράκια βουτύρου, δέρματα, πιπέρια, και τζίντζερ
με όμορφες πινελιές από βότανα και εσπεριδοειδή

καλόν!
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
Epicure VSvensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Quai d’ Orsay No.50

Δημοσίευση από suleygiannis »

Μα να μη μου εχει κάτσει ούτε ένα
Ρε μαν ρε μπρο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Quai d' Orsay”