Punch Ninfas

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Punch Ninfas

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Ninfas 178 x 33, discontinued 2002

είχα την τύχη και τη χαρά, να πέσει στα χέρια μου αυτό το σπάνιο πούρο
και μάλιστα σε slb 50άρι δίχως δαχτυλίδι, (έβγαινε και dress 25), PEL SEP 02

μια νύμφη άλλων καιρών, που έφυγε για το ταξίδι της λήθης αρκετά χρόνια πριν
αλλά απόψε ζωντάνεψε, και φορώντας το λευκό νυφικό της, με πήρε από το χέρι
για έναν ρομαντικό περίπατο

οι πρώτες κουβέντες ήταν διστακτικές, και χάθηκαν στον αέρα
μετά από λίγο όμως εντελώς ξαφνικά, κι ενώ αλά μπρατσέτα βαδίζαμε
(στο άγνωστο φυσικά, με βάρκα την ελπίδα)
ένα ζεστό κύμα με πήρε, μια δίνη από έντονα και πολύχρωμα αρώματα λουλουδιών
λες και κάπου βαθιά μέσα της τα είχε φυλακισμένα όλα αυτά τα χρόνια
σε κάποιον ευώδη μυστικό κήπο, κι ήρθε η στιγμή να τα βγάλει και να τα χαρίσει

πούρο-δαντέλα, ολοζώντανο και με νεύρο, φορτωμένο αρώματα και γεύσεις
με τον ολάνθιστο ανοιξιάτικο καμβά του, και γλύκες σαν κάτι από ψημένη σταφίδα
μαζί με απαλές νότες από ξύλο, καρύδι και δέρμα

μετά τη μέση, το σώμα έγινε πιο λάγνο και νταλακαδιάρικο
μέλωσε τόσο, που μερακλώθηκα πολύ από τα νάζια και τις τσαλκάντζες του
μέχρι που με οδήγησε σε έναν τρελό χορό από καυτερές πιπεριές στο τελευταίο τρίτο
και καθώς τράβαγε-ρούφαγε σούπερ, από ρομάντζα το γυρίσαμε σε καρσιλαμά
μέχρι που όλα, γίναν στάχτη και μπούλμπερη…

έξοχο και «διαφορετικό» πούρο, από αυτά που δε φτιάχνουν πια οι μαστόροι
δεν ξέρω αν χάθηκε η συνταγή και η αλχημεία, ή δεν υπάρχουν εκείνα τα παλιά υλικά
αλλά αυτή η δεσποσύνη, είναι από μια «άλλη» Κούβα που ήξερα
και που καθώς φαίνεται, χάθηκε για πάντα…
These users thanked the author Τάκης for the post:
Assos
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Haris
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:57 am

Re: Punch Ninfas

Δημοσίευση από Haris »

Πιστεύω όλοι έχουμε κάποια πούρα που είμαστε περήφανοι που υπάρχουν στους υγραντήρες μας, έτσι και εγώ με τα συγκεκριμένα! Εάν υπολογίσουμε και τον ‘’κυνήγι μέχρι να έρθουν τα πούρα στα χέρια μας, τότε η χαρά είναι μεγαλύτερη όταν μετά από αρκετή έρευνα οι κόποι αποφέρουν καρπούς.

Όσο για την ημερομηνία? OSSL Cubatabaco !!!

Δεν είναι το πρώτο πούρο που κάπνισα και θυμόμουνα ότι το πούρο είναι πραγματικό μαργαριτάρι, αλλά το τελευταίο που έκανα πριν λίγες μέρες απλά με επιβεβαίωσε!

Όλα τα πούρα είναι box pressed που σε αυτή την λεπτή διάμετρο… τετραγωνίζουν πολύ! Όμορφο, ανοιχτόχρωμο wrapper! Ψαχούλεψα όλο του το σώμα, όσο πιο ντελικάτα μπορούσα με τα χοντροδάκτυλα μου!!! Μαλακο! Κανένας κόμπος!

Ήμασταν για φαγητό σε Αραβική κουζίνα και δίπλα από τους λουλάδες είχα βάλει την πουράκλα μου για κάπνισμα!! Άλλαξα τραπέζι, μετακινήθηκα στην άκρη μακριά από ‘’ξένους’’ καπνούς και μυρωδιές, παρήγγειλα Άρακ για πιοτό και το άναψα αρκετά πριν παραγγείλουμε το φαγητό! Το ήθελα ‘’χαλαρά’’.

Το κρατάω και το χαζεύω!! 17 εκατοστά και 8 ψηλά! Δακτυλίδι 33!! Τι ομορφο πούρο ρε γαμώτο, όμορφο μέγεθος, χαμογελάω μόνος μου. Μύριζε το άτιμο και έπαιζα μαζί του αρκετή ώρα! Δεν ξέρω εάν φταίει το καλοκαίρι που όλο έρχεται και όλο αργεί να έρθει στην Κύπρο, αλλά μύριζε λουλουδα και άνθη στον κάμπο απλωμένα! Σαν ένα τοπίο με ανθισμένες αμυγδαλιές και εγώ να χάνομαι μέσα!

Το αποκεφάλισα και στο Pre χαμογέλασα! Εδώ είμαστε!!!
Ανάβω προσεκτικά! Τραβούμε πάρα πολύ καλά και νότες από καβουρδισμένα κάσιους άρχισαν να τρυπάνε την μύτη! Πω ρε φίλε! Μεγαλείο! Αμύγδαλα, ματζούνια και βότανα!
Και εκεί που περπατούσα στα λούλουδα, έσκασαν και τα ξινα πορτοκάλια!
Πήρα το πούρο με τα ακροδάχτυλα του αντίχειρα και του δείκτη, το κρατούσα από το δακτυλίδι περίπου και έστρεψα την παλάμη μου προς τα πάνω κρατώντας το ninfas κατακόρυφα. Καθόμουνα δίπλα από το τζάμι και ο ήλιος έκανε τα παιχνίδια του.
Ο γαλάζιος καπνός ‘’χάιδευε’’ το κορμί της νύφης.. έσκυψα και ακούμπησα την μύτη μου πάνω στον δείκτη μου… ο καπνός χάθηκε στα ρουθούνια μου καθώς εκλεινα τα μάτια μου!!! Κάποια στιγμή έφτασε και το φαγητό, κυριολεκτικά δεν του έσωσα σημασία, δεν ήθελα να κλέψω ούτε μια στιγμή από την λεπτεπίλεπτη κυρία!
Λεπτές ,αρμονικά χωρισμένες μυρωδιές και γεύσεις!! Δέρμα, γη και κέδρος!
Το πούρο είναι αλλού, υπερ-παραγωγή! Πολλές και έντονες αλλαγές μέχρι που μια στιγμή μύριζε ψημένο μούστο! Μουστοκούλουρα!!!! Εκεί τρελάθηκα!
Το ρετροχάλι μαλακό, στρογγυλό και χωρίς καθόλου αμμωνία!

Ο χρόνος φέρθηκε πολύ καλά στην 25χρονη νύμφη μας! Τόσο καλά που κύλισε το πούρο σε χρόνο μηδέν! Ένας καμβάς γεύσεων που φτιαχνόταν από χέρια μαστορικά, με τέχνη και μεράκι!

Ένα πούρο που σε παραπέμπει σε μια άλλη εποχή μερικές δεκαετίες πίσω!

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
These users thanked the author Haris for the post (total 2):
nikos docAssos
Απάντηση

Επιστροφή στο “Punch”