Punch Royal Selection No.11

Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Punch Royal Selection No.11

Δημοσίευση από Fairlight »

Εικόνα

LCD Takis

Το πούρο με ιντριγκάρει καθώς από αυτό αναδύονται ασυνήθιστες για μένα μυρωδιές ιδιαίτερα ώριμες και γλυκές. Το χρώμα και η λαδερή του εμφάνιση μόνο προσθέτουν στο πόσο με τραβάει.

Το pre είναι σχεδόν ανύπαρκτο με κάτι γλυκό να διαφαίνεται στο βάθος, αλλά είναι τόσο αδύναμο που δεν μπορώ να είμαι σίγουρος. Από τα πρώτα τραβήγματα εμφανίζει ένα ιδιαίτερο και ενδιαφέρον προφίλ με αποξηραμένα φρούτα (σταφίδες, δαμάσκηνα), μέλι, σοκολάτες, κρέμες και δεν συμμαζεύεται. Καθώς προχωρά οι γεύσεις βαθαίνουν και 'γειώνονται'. Πολύ ωραίο πούρο. Αν πρέπει να βρω κάτι αρνητικό, και αυτό με πολύ προσπάθεια ήταν το σώμα που θα ήθελα ένα κλίκ πιο πάνω καθώς αυτό κορυφώθηκε στο μέτριο. Πολύ πιθανότατα αυτό σχετίζεται και με την ηλικία του και θα με ενδιέφερε πολύ η εξέλιξη του στον χρόνο αλλά αυτό δεν θα το μάθω ποτέ με τους αγαπημένους μας νησιώτες.

Τάκη μου άρεσε, ευχαριστώ!
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Punch Royal Selection No.11

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Corona Gorda 143 x 46
slb 25, no bands untill 2005
discontinued 2010

μόλις άνοιξα και φουμάρω ένα RS από GSO ABR O7

…τα έχουμε ξαναπεί για τα εγκλήματα των Ha(i)banos
αλλά με την ευκαιρία, ας κρατήσουμε ενός λεπτού σιγή
για τις πέντε αδικοχαμένες coronas gordas των Punch:

Punch Nectares No.2
Punch Seleccion de Luxe No.1
Punch Super Seleccion No.2
Punch Black Prince
Punch Royal Seleccion No.11

Εικόνα

από τα προκαταρκτικά κιόλας
η βασιλική σελεθιόν νούμερο 11 με οδηγεί στον πρώτο οργασμό
έχοντας pre με εκείνη τη σπάνια vintage χροιά που σκορπά ανατριχίλες
από αποξηραμένα φρούτα, κερήθρα, ξερά χόρτα και καφέδες

κι αμέσως μετά το άναμμα, εντυπωσιάζει με τη γλυκύτητα και τον κρεμώδη της εαυτό
αφήνοντας ένα ευώδες θυμίαμα στον αέρα και μια βελούδινη αίσθηση στον ουρανίσκο
με παχιές μπουκιές καπνού γεμάτες απίστευτα «ξεχασμένα» αρώματα

Εικόνα

εσπρέσο, μέλι, ξερό χορτάρι, αποξηραμένα κεράσια και βερίκοκα
κρέμα γάλακτος, σταφίδες, σιτάρι, ελαφρά μπαχάρια, κακάο, καρύδια, ξύλο, δέρματα

πολυπλοκότητα και δύναμη μαζί, κατακτώντας την ΤΕΛΕΙΑ ισορροπία
όλα είναι εκεί, ζωντανά και απαστράπτοντα μες το φως της πρώτης μέρας της Άνοιξης
όπως το νησάκι του Παρασκευά απέναντι και τα Φάληρα…

Εικόνα

αυτή η corona gorda είναι μια άλλη Ωδή στη Χαρά
ένα αρωματικό θαύμα, μια αξέχαστη καπνιστική εμπειρία
και καθώς είμαι στο τελευταίο τρίτο, για μια ακόμα φορά «δεμένος στο κατάρτι»
κάνω αδέλφια με τα τελευταία puffs σήματα μορς στο θεό:

«Κύριε εκέκραξα προς Σε, εισάκουσον μου, εισάκουσον μου Κύριε…»

αχ και να ‘μουνα Ομπάμα τότε που πάτησε το πόδι του στο Νησί
πρώτη φορά για αμερικανό πρόεδρο μετά την επίσκεψη του Κάλβιν Κούλιτζ το 1928
και σκέφτομαι, και λέω από μέσα μου, να ήμουν ο Ομπάμα λέει και να με ρωτούσε ο Ραούλ τι θέλω σαν δώρο
…ε, δε θα σκεφτόμουνα και πολύ…

-είναι απλό αυτό που θα ήθελα κ. Πρόεδρε, θα απαντούσα, να βάλετε ξανά σε κυκλοφορία δύο πούρα:
La Gloria Cubana Medaille d’Or No1 & Punch Royal Seleccion No 11

Εικόνα

ντροπή σας καραγκιόζηδες Χαϊβάνια…(ναι, το έκαψα το δαχτυλίδι…)

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Punch Royal Selection No.11

Δημοσίευση από suleygiannis »

Εικόνα

LCD Nikos Doc

Παρασκευή βράδυ έκαψα ένα ακόμα από αυτά τα εξαιρετικά πούρα, ευγενική χορηγία του Νίκου. Έχω δοκιμάσει μερικά από χορηγίες και όλα ήταν πάρα πολύ καλά. Βάζω το συγκεκριμένο καταπληκτικό ρούμι και αρχίζω.
Η κορονα γκορντα στα κρύα αρώματα βγάζει κρέμα με το κιλό ενώ με το άναμμα του έρχονται κρέμα μαζί με πολύπλοκα φρούτα αλλά και πινελιές από ξύλο, καφέδες και ελαφρύ πιπέρι. Δαμάσκηνα, κεράσια, σταφύλια τι να λέμε τώρα..
Εκεί όμως που απογειώθηκε το πούρο ήταν στο τελευταίο τρίτο που ανέβασε το σήμα του στο φουλ με μέλια, ξύλα και κρέμα. Πραγματικά απολαυστικό φίλε μου! Ευχαριστώ!
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Punch Royal Selection No.11

Δημοσίευση από alexandros »

Lcd Τακης

με παλιο δαχτυλιδακι και εμφανιση απο το ... τοτε
ενα ραπερ σκουροχρωμο με 2χρωμιες και μια μυρωδια ρε μαγκες που ξυπναει και πεθαμενους

πρε απο ματζουνια , πιπερια, λιβανια και χρονια πολλα

αναμα και γεμιζει το στομα σοκολατες με την πρωτη τζουρα μια γνωριμη γευση απο τα πουπουπου
αυτη της γλυκας και της ξυνιλας μαζι . η καμμενη ζαχαρη και η μυζιθρα μαζι
λιγα παφ μετα και 2 σφηνακια να και το φρουτωδες . μια αισθηση σαν κομποστα ροδακινο
η σοκολατα παει και ερχεται. μια ειναι η μπροσταρισα και μια κρυβεται πισω απο τις αλλες γευσεις
ειναι στιγμες που η κομποστα γινεται κανονικο ζουμερο ροδακινο και βερυκοκο

στην μεση μαγκες μου το πουρο εχει ξεφυγει και εγω μοιραζω απλοχερα καταρες στον μ@λακα που αποφασισε την καταργηση τους
εχει γινει σκοτεινο και βαρυ και σε κανει να καταλαβεις το βαρος και την αιγλη του ονοματος που πλεον εχει σχεδον εξαφανιστει

καφεδες και σοκολατες χορευουν με την ζαχαρη και την βανιλια πανω σε αναμενα πιπερια
με τα ξυλα να βαρανε ταμπουρλα για να κρατανε τον ρυθμο και τα φρουτα να κρατανε την ισορροπια
απιστευτη πουρακλα
με λενε αλεξανδρο και ειμαι καλα (ή μηπως οχι ?)
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Punch Royal Selection No.11

Δημοσίευση από Tournesol »

LCd Τάκης URL EOOO (SEP 99)

Μια δεκαεννιάχρονη σοκολατένια Mareva διαστάσεων 129x42 απο το μακρινό 1999, δωρηθείσα απο τον Ντόν πριν απο μερικούς μήνες κατα την διάρκεια τσιπουρο-oriented εχθροπραξιών στo γνωστό παρεκκλήσιο, παρέα με El Gancho, Sulley και Rigel.

Μα είναι μαρέβα; Σίγουρα; Πιο πολύ σε corona gorda έφερνε. Κρίμα που δεν μέτρησα διαστάσεις (το σκέφτηκα πολύ αργά). Ελάχιστα ρουστίκ στην εμφάνιση αλλα απο άρωμα στα κρύα άλλο πράγμα. Το πόδι μύριζε έναν συνδιασμό απο ξύλο, κέδρο και κάτι άλλο ζαχαρένιο.

Μπισκότο, διάφορα καρύδια, νοτισμένος κέδρος, δέρματα, εσπρέσσο και ξανα-μανά μπισκότο με βούτηρο, ή μαλλον gingerbread. Μια μικρή συμμετοχή απο μπαχάρια, τόσο smoothly balanced, που συντελούσαν σε ένα άκρως απολαυστικό κάπνισμα.

Μαγεία!

Ευχαριστώ τα μέγιστα Ντόν.

Εικόνα
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Punch Royal Selection No.11

Δημοσίευση από Τάκης »

προφανώς και ήταν gorda Θάνο, γλώττα λανθάνουσα ή ους ζαλισμένο το "12" αντί του ορθού "11"
καθώς φαίνεται το τσίπουρο "έγραψε" σωστά μόνο το box code :P
These users thanked the author Τάκης for the post:
Tournesol
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Punch Royal Selection No.11

Δημοσίευση από suleygiannis »

LCD Τάκης
Αρκετά με τα σορτ φιλερ, επανερχόμαστε στην κανονική ροή του προγράμματος και μάλιστα με αγαπημένα βιντατζ πούρα.
Ούτε που θυμάμαι πότε μου το είχε δώσει ο Τάκης αυτό. Νομίζω ότι δεν το έχω κάψει ποτέ με δαχτυλίδι αυτό το πούρο.
Τα κρύα του αρώματα είναι συγκλονιστικά με σταφίδες, μαρμελάδες και ξερά σύκα.
Το τράβηγμα του είναι ιδανικό.
Ξεκινά με αυτά τα ωραία ξύλα που έχουν τα παλαιωμένα punch. Μετά όμως έρχονται κρέμες, φρούτα και μαρμελάδες.
Εικόνα

Μαντζούνια, μπαχαρικά και λιβάνια παίρνουν τη σκυτάλη, ενώ μετά τη μέση το πούρο ανεβάζει εντάσεις, γίνεται δυνατό στο σώμα του και στη γεύση μπαίνουν δέρματα, μπαχαρικά, εσπρέσο παλιά ξύλα.
Πούρο εντυπωσιακά δυνατό και γεμάτο παρά τα χρόνια του!
Τάκη σε ευχαριστώ!
Δε θα είχα κανένα πρόβλημα να κάπνιζα μόνο παλιά πούρα. Και ρεχιοναλ 
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 7):
JazzmanΣτάθηςΤάκηςSpirosbusa71radamanthysχεντυ κοντουAssos
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: Punch Royal Selection No.11

Δημοσίευση από Assos »

Το πούρο είχα την τιμή να το γνωρίσω από την χορηγία του Χάρη.
Τα πούρα τα συγκεκριμένα βγαίναν χωρίς δαχτυλίδι μέχρι το 2005. Το συγκεκριμένο είναι ή DEC 03 ή MAR 01.
Σίγουρα βρισκόταν στο πλάι της δέσμης καθώς είναι λίγο παραμορφωμένο από την κορδέλα όπως φαίνεται και στη φωτό παρακάτω.



Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εξωτερικά είναι άγριο αν μπορώ να χρησιμοποιήσω την έκφραση και Πολύ καλά συντηρημένο.
Κρατάω στα χέρια μου ένα πούρο 17 τουλάχιστον χρόνων και η αλήθεια είναι ότι στη σκέψη του ταξιδιού που έκανε από τη δημιουργία του μέχρι να φτάσει στα χέρια μου, με ιντριγκάρει παρά πολύ. Εξωτερικά το πούρο δεν έχει ιδιαίτερες μυρωδιές αλλά με το που το κόβω και παίρνω τις πρώτες κρύες τζουρες... ΜΠΟΥΜ!

Βιντάζ γεύσεις καπνού, με καφέ, φρούτα, τσάι και βότανα! Δεν αντέχω και βάζω φωτιά... ΜΠΟΥΜ ΞΑΝΑ!!
ΚΡΕΜΑΑΑΑΑ!! Λέω δεν είναι δυνατόν... από τώρα;
Ξανά παίρνω τζουρες και ναι όντως!
Κρέμα απαλή στην αίσθηση... ροδάκινο, μέλια με ελληνικό καφέ, λίγο δέρμα και ελάχιστο Κέδρινο φόντο, κρέμα γάλακτος και φουντούκια ψημένα! Ωχ Παναγία μου!!
Ο καπνός είναι πυκνός και το ντουμάνι που βγαίνει γεμίζει την ατμόσφαιρα με γλυκιές μυρωδιές...

Εικόνα

Το πούρο κεντάει και με ταξιδεύει!
Στη μέση πιο έντονα τα πιπεριά και ο εσπρέσο αλλά στην επίγευση πάντα κρεμώδες αίσθηση, λες και πίνω γουλιές από λατε...
ξηροί καρποί και λίγα μπαχάρια εδώ και εκεί και να προσθέσω ότι το πούρο έχει μια γλυκύτητα όπως και σώμα. Δεν είναι και το πιο δυνατό, αλλά έχει σώμα.

Εικόνα
Μαύρο κεράσι προς το τέλος με βανίλιες, αποξηραμένα φρούτα και έντονο σκούρο καφέ.
Για να μη λέρωνω το γραφείο, έριχνα τη στάχτη σε ένα χαρτί... μόλις τελείωσα το ταξίδι μου, κοίταξα το χαρτί, χαμογέλασα και άφησα το πούρο μου προσεχτικά πάνω του...
Γεια σας και καλή αντάμωση φίλοι μου...

Εικόνα
Χάρη ευχαριστώ πολύ φίλε.
These users thanked the author Assos for the post (total 6):
TournesolSvenskSpirosbusa71nikos docalexandrosJunior
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Punch Royal Selection No.11

Δημοσίευση από alexandros »

Assos έγραψε:
Κυρ Απρ 05, 2020 12:33 pm

Σίγουρα βρισκόταν στο πλάι της δέσμης καθώς είναι λίγο παραμορφωμένο από την κορδέλα όπως φαίνεται και στη φωτό παρακάτω.
καπως ετσι πηρα το καινουργιο ψευδωνυμο μου εδω περα :lol:
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: Punch Royal Selection No.11

Δημοσίευση από Assos »

:lol: :lol: :lol:
alexandros έγραψε:
Σάβ Απρ 25, 2020 6:21 pm
Assos έγραψε:
Κυρ Απρ 05, 2020 12:33 pm

Σίγουρα βρισκόταν στο πλάι της δέσμης καθώς είναι λίγο παραμορφωμένο από την κορδέλα όπως φαίνεται και στη φωτό παρακάτω.
καπως ετσι πηρα το καινουργιο ψευδωνυμο μου εδω περα :lol:
:lol: :lol: :lol:
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Απάντηση

Επιστροφή στο “Punch”