Punch Royal Coronations

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Punch Royal Coronations

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Conservas 145 x 43
dress 25, discontinued 2017
machine made μέχρι το 2002

αρκετά πιο παλιά έβγαινε έτσι

Εικόνα

εγώ τα κάπνιζα συνήθως έτσι, με 7,60 € το τεμάχιο (Ελλάδα)

Εικόνα

και παρόλο που υπάρχει και εναλλακτική version 8-)

Εικόνα

σήμερα θα καπνίσω ένα τέτοιο

Εικόνα

ασχημόπαπο, χύμα από πειραιώτικη στοά (αδελφάκι αυτού που κάπνισε ο doc)
με πολλά θέματα στο wrapper, αφού το πούρο ήτανε μεταξύ άλλων και τούμπανο
και καλά-καλά δεν χωρούσε στο tubo…

Εικόνα

Εικόνα

τούρκος αρχικά, το άφησα κάτω για να βγάλω δυο φωτό και κείνο ηρέμισε
βγάζοντας μαζί με τα punch-όξυλα και μια κρεμούλα βανίλια
μαζί με κάτι floral-μαντζουνάτο σαν θρούμπι ή ρίγανη και φουλ δρυ (όχι κέδρο)
έχοντας πολύ πιπεράτη μύτη και ρετροχάλι

από κει και πέρα φίλοι μου το σύμπαν σκοτείνιασε, οριστικά και τελεσίδικα όπως απέδειξε η συνέχεια
με τους φούρνους να καίνε ξυλοπίπερα αβέρτα βγάζοντας μπόλικη καρβουνίλα και πίκρα
με επιθετική διάθεση και χωρίς ούτε μια τζούρα να μου δώσει ευχαρίστηση ως το τέλος

Εικόνα

αντίθετα η θεσσαλική Αργώ μου φάνηκε πολύ συμπαθητική, μεστή και μαλτιάρα μπυρένια μπύρα
παρόλο που την κατέβασα με μικρές γουλιές, ενώ κανονικά θα την κατάπινα με μια – το πολύ δυο τζούρες

Εικόνα

στα αξιοσημείωτα, ότι το RC δεν μου έβγαλε καθόλου εκείνη τη μεταλλική γεύση που συνήθως έχει
αντ’ αυτής είχε μια έντονη ταγγίλα, ειδικά μετά τη μέση
απογοητευτικό πούρο με καθοδική πορεία, κάτι που ισχύει (πλην DC) για τα 4 εναπομείναντα Punch
σημείο των καιρών για μια brand που κάποτε έβγαζε διαμάντια και ρουμπίνια

ένα πούρο που εν κατακλείδι δεν θα λυπηθώ που έφυγε
και θα του κουνήσω μαντήλι έχοντας και αρκετές καλές αναμνήσεις
από κάμποσα εξαιρετικά που κάπνισα με το παλιό tubo & δαχτυλίδι στο παρελθόν...

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
Svensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Punch Royal Coronations

Δημοσίευση από Jazzman »

Punch Royal Coronations, αγνώστων στοιχείων αγορασμένο τον περασμένο Νοέμβριο από τα La Casa Cubana στη Σ. Αραβία. Τούμπο που υπήρχε χύμα σε ένα άσχετο κουτί μαζί με άλλα R.Coronatiοns και ο πωλητής είπε ότι είναι του ’12 – προσωπικά αμφιβάλλω αλλά οκ :roll: .

Εικόνα

Το πούρο με εντυπωσίασε από τη στιγμή που το έβγαλα από το τούμπο. Φοβερές μυρωδιές και πολύ ωραία κατασκευή. Θαμπό ράπερ αλλά αυτό δεν είχε καμία σημασία. Κρύα αρώματα ζωντανά με Ανοιξιάτικες αποχρώσεις.

Ανάβω και το πούρο με εκπλήσει ευχάριστα από την αρχή. Από την πρώτη τζούρα είναι τρομερά στρωτό, δεν κλωτσάει, δεν πικρίζει, δε σου δίνει τίποτα που να ξενερώσεις. Μέχρι και η καύση είναι ξυράφι. Αμέσως το στόμα μου γεμίζει με λουλουδάτες γεύσεις και αρώματα. Στη συνέχεια μπαίνουν φρούτα και καταφέρνω να ξεχωρίσω σταφύλι, δαμάσκηνο και αποξηραμενο βερύκοκο. Στο background παίζει συνέχεια ένα πολύ ωραίο ξύλο ενώ κάθε τόσο κερνάει και λίγα πιπεράκια. Η φρουτώδης αίσθηση δεν έφυγε ποτέ και εμπλουτίστηκε με ένα φανταστικό μέλι, καρύδι και μια αίσθηση από ελαφρί παντεσπάνι. Στο τέλος έκλεισε με πιο έντονο το ξύλο, μια υποψία κρέμας και άνθη με πιπέρι.

Εκπληκτικό και καλοκαιρινό, δεν ήθελα να τελειώσει και σίγουρα ψάχνω να στοκάρω.

Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να πω ότι μετά τον “Ταχυδρόμο” του ‘Aλεξ και το διαστημικό Punch Selection 11, τα Punch με σκάλωσαν πάρα πολύ και ξεκίνησα να τα “ψάχνω”. Από τα ελάχιστα που έχω κάνει έχω εντυπωσιαστεί και βρίσκω ότι η παλέτα τους μ’ αρέσει πάρα πολύ! Μακάρι να έρχονται πάντα τέτοια κομμάτια στα χέρια μας.

Εικόνα
These users thanked the author Jazzman for the post (total 9):
nikos docΣτάθηςΤάκηςharmonicaTournesolsuleygiannisχεντυ κοντουPetranSpirosbusa71
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Punch Royal Coronations

Δημοσίευση από alexandros »

φιλε τα συγκεκριμενα ειναι πολυ περιεργα πουρα
τζοκερ να σου κατσει καλο αλλα αμα σου κατσει ... σου εκατσε τζοκερ :lol:

το ειχαμε βαλει σε μαςς πιο παλια. πρεπει να ειχε παρει απο τις πιο χαμηλες βαθμολογιες
ειχα καψει ενα ξεχασμενο δικο μου λιγες μερες πριν το μαςς και το πουρο ηταν πολυ καλο
οσα δοκιμασα για το μαςς ηταν για κλαματα

ψαξε μπας και βρεις να καψεις και κανα παλιο που που που
These users thanked the author alexandros for the post:
Jazzman
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Punch Royal Coronations

Δημοσίευση από Jazzman »

ΠουΠουΠου και 48αρι είναι στα αμεσα σχέδια. Ειχα μια ατυχία με ενα Τσώρτσιλ αλλά χαλάλι, η μάρκα τα σπάει!
These users thanked the author Jazzman for the post:
suleygiannis
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Punch Royal Coronations

Δημοσίευση από Jazzman »

Εικόνα

Να σας συστήσω το Mumm-Ra τον Παντοτινό – αυτή τη σκέψη έκανα όταν το αντίκρισα.
Όμοια με την άσχημη μούμια των Thundercats, έτσι και αυτό το Punch όταν βγήκε από τη σαρκοφάγο του ήταν ξερακιανό, σαφρακιασμένο, αδύναμο και φαινομενικά αδιάφορο. Με το που παραδόθηκε στην πυρά όμως όλα αλλάξανε.

Εικόνα

Ξυλένιο και δερματένιο, με μπόλικα άνθη καθώς και μια ευχάριστη οξύτητα. Μπόλικα βότανα που θύμιζαν θυμάρι και θρούμπι μαζί με λίγη κρέμα. Ευχάριστη έκπληξη το μαύρο τσάι με λεμόνι.
Το ξύλο πάντα παρόν, χέρι-χέρι με τα λουλούδια και γενναίες ποσότητες από καλοκαιρινά φρούτα.

Με λένε jazzman, αγαπάω τα Punch και είμαι καλά!
These users thanked the author Jazzman for the post (total 5):
harmonicaΤάκηςSvenskPetranalexandros
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Punch Royal Coronations

Δημοσίευση από Junior »

Εικόνα
Κάηκε πρόσφατα παρέα με τον φίλο και συμφορουμίτη Σπύρο. Τιουμπάτη παλιατζουρα από κατάστημα στο Κολωνάκι. Στην όψη και μόνο έδειχνε ότι ήταν εσώκλειστο για πολλά χρόνια. Με το παλιο tubos στο μεταλλικό χρώμα που το προτιμώ από την καινούρια βερσιόν. Στο pre μύριζε άχυρο, το σώμα του κούτσουρο αλλά η καύση του ήταν αρμονική. Στα πρώτα puffs με κέρασε τα γνωστά punchoξύλα και μαλακά πιπέρια. Βαρύ πούρο είπα στον Σπύρο, δείχνει τις προθέσεις του με το Καλημέρα.
Εικόνα
Συνεχίζει το γήινο προφίλ του με λογής βότανα, τσάι και κι μια υποψία σαν θυμάρι, αφέψημα βοτάνων του δάσους, κάτι τέτοιο μου θύμισε. Τα ξύλα έσυραν τον χώρο και που και που τα βότανα άλλαζαν σε μαλακά πιπέρια.
Εικόνα
Δεν ήταν άσχημο πούρο αλλά μου άφησε μια αίσθηση ανικανοποίησης. Έχω κάνει και φρέσκα με το κυπαρισσί tubos και είχα αποκομίσει πολύ καλύτερες εντυπώσεις.

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


These users thanked the author Junior for the post (total 6):
sigarasSpirosbusa71ΤάκηςSvenskPetranalexandros
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Punch Royal Coronations

Δημοσίευση από Junior »

Επανέρχομαι με ένα coronatios από 25αρα κούτα με στοιχεία TOS Oct 15.
Εικόνα

Στο pre μυρίζει αποξηραμένα φρούτα. Το σώμα μαλακό αλλά λίγο τραχύ. Ανάβω και περιμένω την γνωστή υποδοχή με τα ξύλα. Ελαφρύ πιπεράκι και λίγο δέρμα. Αρκετά γήινο και μπρουτάλ δείχνει από την αρχή ότι θα είναι βαρύ κι ασήκωτο. Συνεχίζει με βότανα όπως τσάι και θυμάρι...κλασσικό Punch. Δεν πικρίζει ούτε έχει κάποια ενοχλητική οξύτητα. Κάπου στη μέση μελώνει αλλά έχει βαρύνει τόσο που το επισκιάζει. Το τσάι είναι άφθονο και ο κέδρος απανταχού παρόν. Λίγο δερματάκι για κλείσιμο και μικρές δόσεις γλυκάνισο. Έχω κάνει φρέσκο, 5 ετίας και με το παλιό tubos. Ότι έλειπε από το ένα το είχε το άλλο. Η αλήθεια είναι ότι τα νεούδια μου φάνηκαν πιο ζωντανά απ' τα παλαιωμένα.
Γενικά είναι μια μπράντα που δεν έχω καθόλου σφαιρική εικόνα καθώς τα βαριά χαρτιά της δεν είναι διαθέσιμα στην ελληνική αγορά και επομένως οι δοκιμές μου είναι μεμονωμένες και με πολύ μέτριες εντυπώσεις.

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Punch Royal Coronations

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

η κονσέρβα είναι του 2007, από τους καιρούς που την αγόραζες ενταύθα με 7,60 ευρώπουλα
κάνει έναρξη με τα μπαχαρικά να σκάνε σαν κύματα του νοτιά στον ουρανίσκο μου
αλλά ώ του θαύματος γρήγορα σπάνε χάνοντας τη δύναμη τους και μεταμορφώνονται σ’ έναν απαλό φλοίσβο

κι εκεί, μετά από 4-5 παφ-πουφ το πούρο γίνεται πουράκλα τυλιγμένο σε συσκευασία δώρου
με γλυκό ψωμί φτιαγμένο από πηλό, παλιά δέρματα, κέδρο, και αποξηραμένα φρούτα

κάπου στη μέση νιώθω μια περίεργη λιπαρή αίσθηση που μ΄ αρέσει
και είναι προεόρτιο για το επιδόρπιο πάρτι από κανέλα και φρούτα που ακολουθεί
προς στο τέλος, κι αφού πρώτα μου σερβίρει έναν μαύρο καφέ κεντάει και μια μυρωδάτη βανίλια
για να με κάνει να αναρωτιέμαι αν είναι στραβός ο γιαλός ή εγώ στραβά αρμενίζω
κι έπειτα αναλήφθηκε στους ουρανούς με ένα τρελό γλυκό μπαχαρο-πανηγύρι

όμορφο πούρο, νόστιμο, από αυτά που χαρακτηρίζουμε πολυπλόκως περίπλοκα
με την ετικέτα του να μου φέρνει αναμνήσεις από πουρότσαρκες στα παλιά στέκια της Αθήνας
μια κονσέρβα δίχως συντηρητικά, απεναντίας πιο φρέσκια κι απ’ τον αέρα
που ξαφνικά πήρε και σήκωσε βαρκούλες και πανιά κάτω στα ρεμέντζα…

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 3):
sigarasEpicure VSvensk
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Punch”