Punch Monarcas

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Punch Monarcas

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Julieta No 2 178 x 47
dress 25 & dress 10 in aluminium tubes
discontinued 2002

VC-3 SSU (SEP 98)

ο μονάρχης των Punch έρχεται από τον μακρινό Σεπτέμβριο του 1998 φτιαγμένος στηVilla Clara
σ’ ένα από τα δώδεκα εργοστάσια που υπήρχαν εκείνη την εποχή στη συγκεκριμένη επαρχία

είναι μια από τις δυο Julietas No.2 της μάρκας, μαζί με τα Churchills που καταργήθηκαν το 2010
viewtopic.php?f=78&t=48#top

Εικόνα

ξεκινάει μ’ ένα γλυκό ξυλώδες march σε απαλούς τόνους
ακολουθώντας μια χορογραφία που έχει στη συνέχεια καμένη ζάχαρη και ελαφρές λουλουδάτες πινελιές

για λίγο μπαίνει σε βοτανική φάση με τσάι, μέντα και φασκόμηλο
α-λα μπρατσέτα με αυθεντικά κουβανέζικα μαυροπίπερα
ενώ τα γνωστά punch-όξυλα σκορπούν νοσταλγικές πινελιές

Εικόνα

το Churchill συνεχίζει να ζωγραφίζει την αισθαντική ακουαρέλα του
με άχνες από πράσινο μήλο, κακάο, και αποξηραμένα χόρτα
παρέα με ψωμένιες νότες και λίγες σταγόνες λεμονιού

στο τελευταίο τρίτο αποκτά μια πιο ορμητική διάθεση
και ολοκληρώνει με γη, κέδρο, προζύμι, μπαχάρια, και μια υφέρπουσα σοκολάτα

Εικόνα

αρκετά διαφορετικό πούρο από το αδελφάκι του Churchill στο πιο ελεγκάντε και αλαφροΐσκιωτο
αλλά συνάμα και ιδιαίτερα πολύπλοκο, θυμάμαι πάντως πως ήταν εξαιρετικό και φρέσκο

το 2008 είχα βρει μια τελευταία ελληνική κούτα στο κατάστημα Μπαλλή στη Βουκουρεστίου με 17,80 € το κομμάτι
όσο για το πανέμορφο tubo, είναι από τα πιο όμορφα και καλαίσθητα που εμφανίστηκαν ποτέ στο Νησί…

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Ευγενικές Χορηγίες - Vol. 1

Δημοσίευση από Tournesol »

Punch - Monarcas (A/T) LCD Τάκης

Εικόνα

Μια αρχοντική Julieta No.2 διαστάσεων 47 x 178 με στοιχεία SSU SEP 98, δωρηθείσα απο τον Τάκη. Μονάρχης όνομα και πράγμα με τρομερά αρώματα μέντας στα κρύα της και μια σοκολατένια κάπα που σου έρχεται να την δαγκώσεις και οχι να την καπνίσεις.

Ελαφρώς ρουστίκ στην εμφάνιση με δακτυλίδι γεμάτο πρασινάδα, ίσως λόγω γήρατος (;). Κόβω με τον palio και η δεσποσύνη των 20 Μαΐων, μου δίνει απλόχερα τα κρύα της αρώματα γεμάτα μέντα και τσάι. Ροή - Άψογη με Α κεφαλαίο!

Fuoco και πρώτες γεύσεις απο ανάλατα φυστίκα, κανέλα, νοτισμένο ξύλο και διάφορα εσπεριδοειδή. Όσο πλησιάζω προς την μέση, οι καφέδες δίνουν και παίρνουν και η μονάρχης ξεφορτώνει όλα τα χαρμάνια του καφέ που είχε στο κατώγι του αρχοντικού της. Έτσι συνεχίζει μέχρι το τέλος, το οποιο ευτυχώς χρειάστηκε αρκετή ώρα για να έρθει. Για την ακρίβεια 1 ώρα και 30 λεπτά ταξιδιού.

Mr Τάκης, είμαι βαθύτατα ευγνώμων.

Εικόνα
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
Haris
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:57 am

Re: Punch Monarcas

Δημοσίευση από Haris »

Τα τουμπατα πουρα έχουν ενα πολύ μεγάλο πλεονέκτημα!!! Ακομη και μετριες να ειναι οι συνθηκες φυλαξης, το αλουμινένιο σωληναριο βοηθα να κρατηθούν πολλα αρωματα και λαδια!
Ετσι και εγω οταν πηρα εντελως τυχαια ενα μοναρχη, με το που ανοιξα το καπάκι βγηκε το τζίνι!!!

Δεν γίνετε 20 χρονων πουρο και να είναι τόσο καλοσυντηρημένο, μύριζε λες και ηταν φρέσκο!!! καπως λαδερο wrapper και αρκετά μαλακο... Εμενε να ελεξω το τραβηγμα.. Ευτυχώς ηταν και αυτο μια χαρά... Τι εμενε? Να το κάψω!

Πορτογαλια - Ισπανια λοιπον, βραδάκι δίπλα στην θαλασσα με καλη παρεα σε ενα καφέ φίλων... Το αναψα με την σέντρα το αφησα με το 2-3 της Ισπανίας!!!
Το πουρο ηταν ολοζώντανο, γεμάτο ξηρούς καρπούς, κακαο και καποια λουλούδια που με έφτιαξαν :)
Αρκετη κουβανεζικη γη!!!... βρεγμενο χωμα! Καφες βαρύς με καιμακι και λιγη κανέλα απο πανω...
Λιγο πριν καψω τα δακτυλα μου εβγαλε λιγο μαυτο πιπερι!!

Το καλυτερο του ηταν το μαλακο μαι στρογγυλό ρετροχαλι του... Και εκει ηταν που ολα τα έδινε.... Διπλα!!!

Ο 20χρόνος μοναρχης ητανε ολο Μυτιες σοκολάτας
ΕικόναΕικόνα

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: Punch Monarcas

Δημοσίευση από Assos »

LCD Nikos doc


Εικόνα

Υπέροχα λαδερό και Τρομερά καλό συντηρημένο πούρο.

Εικόνα

Εικόνα


Εικόνα

Πήρα το θάρρος να το τρυπήσω και όχι να το κόψω και δικαιώθηκα. Εκπληκτικό τράβηγμα, ούτε ελαφρύ ούτε σφιχτό. Όσο πρέπει.
Στο κρύο τράβηγμα μου έβγαλε μυρωδιές έντονες λουλουδιών σχεδόν απροσδιόριστη μυρωδιά Σπασμένων Φύλλων νερατζιας/πορτοκαλιάς....

Τα πρώτα παφ, γεμάτα γεύσεις! Σοκολάτες, λουλούδια, ξύλα, πιπεριά... είχε όλες τις τάσεις να εξελιχτεί και να απογειωθεί...
Μέτριας έντασης πούρο, με μία απότομη αλλαγή στις γεύσεις του μετά το πρώτο τρίτο,σε ένα σταθερό ξυλώδες σώμα, γεμάτο πιπεριά... Η συνοδεία του καφέ έπαιξε σημαντικό ρόλο και ταίριαξε απόλυτα με κάποιες δώσεις πικρής σοκολάτας που ερχόταν στο βάθος...
Κάπου στη μέση Έκανε την εμφάνισή του και λίγο βουτυράκι, πολύ ελαφριά σε κάποια παφ...
Ο καπνός που έβγαινε μέχρι τη μέση της καύσης του πούρου ήταν αισθητά λίγος, όπου και το σκηνικό άλλαξε μετά τη μέση και έγινε πραγματικά παχύς και γαλάζιος! Σε όλη του τη διάρκεια όμως η Μυρωδιά του καπνού, ήταν γλυκιά, μελένια και πραγματικά κουβανέζικη! Εξαιρετικά!

Παρά το μπόι του, το πούρο δεν έβγαλε πικρίλα ποτέ, δεν έσβησε ποτέ, δεν αναγκάστηκα να το διορθώσω ποτέ.
Η στάχτη του όμως ελαφριά χωρίς να μπορεί να κρατηθεί παραπάνω από 15mm...


Εικόνα

Σε γενικές γραμμές ένα πολύ ωραίο πούρο Και ευχάριστη συντροφιά με καφέ, αν διαθέτεις μιάμιση ώρα από το χρόνο σου...
Αναφορικά,προσωπικά για μένα ήτανε το πρώτο Punch που δοκίμασα. Σίγουρα τα χρόνια που κουβαλάει στην πλάτη του παίξανε το ρόλο του και στις γευσεις του και στη δυναμική του. Ίσως πιο φρέσκο να ήταν πραγματικά ένας δυναμίτης...
Οφείλω ένα ευχαριστώ στον φίλο Νικόλα, για την ευκαιρία που μου έδωσε να δοκιμάσω αυτό το μαθουσάλα και να περάσω ένα ευχάριστο πρωινό με το καφέ μου.
Πολύ ωραίο πούρο ψηλε μου ✊
Κύριοι μη το ψάχνετε δεν υπάρχει 🧐



Εικόνα
These users thanked the author Assos for the post (total 6):
TournesolalexandrosHarisPetranlefteris cnikos doc
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Punch Monarcas

Δημοσίευση από suleygiannis »

Σεπτέμβριος του 1998 το συγκεκριμένο, 22 χρονών δηλαδή, ότι πρέπει για να είμαι σε καραντίνα μαζί του.
Βγάζοντας το από το τούμπο μυρίζει λες και άνοιξα παλιό σεντούκι. Τα κρύα αρώματα του είναι από ασθενικά έως ανύπαρκτα.

Εικόνα

Μετά το πυρ όμως ξεκινούν καφέδες πολυκαιρισμένοι με στρογγυλεμένες γεύσεις, πραλίνες, κάτι υπόξινο, φρούτα, σοκολάτα φράουλα!! Πολύ καλό! Το τράβηγμα και η καύση του είναι σεμιναριακά. Η συνέχεια έχει κάτι περίεργες νότες από δενδρολίβανο και τσάι και συνεχίζει με κρέμες, δέρματα, ξηρούς καρπούς, μπαχαρικά και μαύρη σοκολάτα, ενώ προς το τέλος προστίθεται και μία ξυλώδης αρμύρα. Πολύ καλό!
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 7):
JazzmanJuniorSvensknikos docΣτάθηςVr Andreasmanosp3
Ρε μαν ρε μπρο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Punch”