Punch Double Coronas

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Punch Double Coronas

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Prominentes 194 x 49
dress 25, slb 50 (disc. 2017)
dress 10, dress 25 in cellophane, cajon 100 (all discontinued)

MUA MAR 09

(το review είναι του 2014 από το αρχείο μου)

το λέω κάθε φορά που καπνίζω punch
αισθάνομαι άβολα όταν μπαίνω σ’ αυτό το κάποτε πλούσιο αρχοντικό, στενάχωρο διαμέρισμα σε εργατική πολυκατοικία σήμερα
με 4 ένοικους μόνο, 2 από τους οποίους πρώην machine made, (συν το που-που)
και πάτερ φαμίλια αυτό το prominente που καθόλου άδικα - αντιθέτως - θεωρείται ως ένα από τα cuban classics

καπνίζω ένα από dress 25 MEA MAR 09 που μέχρι τώρα δεν μου έχει δώσει και σπουδαία πράγματα
γεγονός εντελώς φυσικό αφού η φύση του ζητάει αρκετά χρόνια για να ανθίσει
από πέντε μίνιμουμ φθάνοντας μέχρι τα δέκα κι ακόμα παραπάνω
πιο νέο, δηλαδή σχεδόν μέχρι τα τρία, είναι πλαδαρό και άνευρο
ενώ και στα ενδιάμεσα εκεί που αρχίζει να χτίζει χαρακτήρα, στο πρώτο μισό του είναι σχεδόν ανύπαρκτο

αυτό το σημερινό για πρώτη φορά τσιμπάει και μάλιστα γερά
κι από τις πρώτες τζούρες καταλαβαίνεις πως έχει αρχίσει η μεταμόρφωση
υπάρχει ένας ήπιος και κατασταλαγμένος ξυλώδης και δερμάτινος καμβάς με μια κατακαθισμένη γλυκύτητα σε βάθος
από μια γλυκιά ζάχαρη που κάθεται στην άκρη της γλώσσας

από κει και πέρα και μετά το πρώτο διερευνητικό τρίτο αρχίζουν και χορεύουν διάφορες Σαλώμες με πέπλα και χωρίς
καβουρδισμένα καρύδια, μπαχάρια και πλούσιο κακάο με λεπτές όξινες σκοτεινές ριπές από κεράσι καθόλου ανεπιθύμητες
να δένουν έξοχα με την vintage αίσθηση αυτών των υπέροχων καπνών

και μετά χάνεται η μπάλα, όλα αυξάνονται και πληθύνονται με δραματική σκηνοθεσία και από μηχανής θεούς
κάπου ένα μπουκέτο από αποξηραμένα λουλούδια μπλέκεται με νότες από τσάι και ξερές αλλά ζουμερές σταφίδες, με βανίλια και καραμέλα

το πούρο είναι γεμάτο αρώματα και λάμνει προς την Αχερουσία πολύπλοκο, περίπλοκο, βελούδινο, σημαιοστολισμένο
αφήνοντας στο στόμα μια μοναδική γεύση σαν σπάνιο παλιό κόκκινο κρασί
και στο τέλος, στα τελευταία εκατοστά της αποκάλυψης, γίνεται ξανά μια παρέλαση του όλου ξανά απ’ την αρχή
σε ζεστή και υγρή διάσταση όπως φαντάζομαι ήταν το νέκταρ που έπιναν οι Ολύμπιοι

κι αφού το κρεσέντο σιγά - σιγά σβήνει σε ένα λυτρωτικό fade out
πριν οι τυμπανιστές γείρουν αποκαμωμένοι και οι χορευτές κι οι ταχυδακτυλουργοί αποσυρθούν στις κουΐντες
ευλαβικά αποθέτω το ελάχιστο που έμεινε να αναπαυθεί στην αιωνιότητα

άλλο ένα μακρύ κι αξέχαστο ταξίδι
άλλη μια μέρα που δεν ήταν σαν τις άλλες
άλλο ένα κουβανέζικο, που από πηλός έγινε κάρβουνο και μετά διαμάντι

hasta siempre!

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
Svensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Punch Double Corona

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

το σκηνικό γνωστό η παρέα καλή, η κουβέντα θερμή, ζουμερή, αγορίστικη
τόσο που η αλήθεια είναι πως το αδικήσαμε λίγο το πούρο και δεν του δώσαμε τη σημασία που του έπρεπε

αλλά να, το τοπίο ήταν «ελαιογραφία μεγάλου διδασκάλου» (μέχρι και τράτα πέρασε από μπροστά μας ανοίγοντας για Αίγινα)
κάτι ο παφλασμός των κυμάτων, η μυρωδιά της αλμύρας, οι στάλες που κατέβασε ο φθινοπωριάτικος συννεφιασμένος ουρανός
η γλύκα ρε παιδί μου που είχε κατακαθίσει στην ατμόσφαιρα του δειλινού, όλα μας συνεπήραν και μας φυλάκισαν στη σαγήνη τους

κατασταλαγμένη η παλιά διπλή κορώνα, με αρώματα βαθιά και βελούδινα
τόσο, που στιγμές κάποιες τζούρες έδιναν ξαφνικές τσιμπιές και μας αποσπούσαν απ’ τη συζήτηση και το όλον τριγύρω
το σίγουρο είναι πως την κατα-ευχαριστηθήκαμε, όσο για το σπίριτ (Gold Crest-δεν το είχα ξαναπιεί), ήταν πολύ ενδιαφέρον!

Πετράκη να το ξανακάνουμε…

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
Svensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Punch Double Coronas

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

UGO OCT 18

δεν θυμάμαι να έχω ξανακαπνίσει ποτέ τόσο φρέσκο διπλοκόρωνο από την τέως Manuel Lopez ετικέτα
κι ο αγαπημένος μου φίλος, (πληροφορίες λένε πως βρίσκεται για διακοπές κάπου στα Vanuatu)
μου ενεχείρισε ένα, για να δοκιμάσω τις αγουροσύνες και τα μέλια του
το καπνίζω λοιπόν σήμερα στην υγειά του, ευχόμενος καλή αντάμωση από Σεπτέμβριο

το στικ αν και εμφανισιακά δεν υπαινίσσεται κάτι τέτοιο, βγάζει φουλ έλαια στο σνιφάρισμα
έχοντας ελαφρώς τετραγωνισμένη λόγω νεότητας όψη, και στιλπνό καφέ-κόκκινο wrapper
δυστυχώς υφίσταται κι ένα θέμα με το τράβηγμα που ζητάει άμεσα λύση

πράγματι, μετά από ελαφριά κολονοσκόπηση σε συνδυασμό με μασάζ, το ζήτημα αποκαθίσταται ως ένα βαθμό
με το pre να βγάζει αβέρτα – κουβέρτα κουβανέζικο στάβλο, μαζί με γλύκες από κουφέτα (χωρίς μπομπονιέρες)
υπηρετώντας έξοχα το sweet mood του μουσικού μας concept γι’ αυτή την εβδομάδα

οι πρώτες τζούρες έχουν ξινά φρούτα κι ένα ανεπαίσθητο αλλά πολύ ιδιαίτερο άρωμα βερνικιού (λουστρίνι?)
που κάποιες σπάνιες φορές έχω συναντήσει σε κουβανέζικα πούρα
στο μεταξύ τζούρα τη τζούρα το τράβηγμα ισιώνει, κι έτσι αφοσιώνομαι απερίσπαστος στο πούρο μου

Εικόνα

μιλάμε για πολύ φρούτο, πεπόνι, αχλάδι, ακτινίδιο, σωστή φρουτοσαλάτα
με πολύ μαλακό - σχεδόν βελούδινο ξύλο, και πινελιές καστανής ζάχαρης
μαζί με μικρές δερμάτινες πινελιές, ένα χλωρό καρυδάκι, και χμ... ρύζι, απ' αυτό που ρίχνουν στον Ησαΐα

Εικόνα

τώρα μου βγάζει μπαχάρια μαζί με φρέσκα λουλούδια και αρωματικό τσάι
ενώ στο βάθος διολισθαίνουν και μερικές ανταύγειες από σκούρο κεράσι
τις έχει τις γωνίες του, λόγω νεότητας φυσικά, χωρίς καθόλου όμως την παρουσία αμμωνίας

Εικόνα

το τελευταίο τρίτο του είναι και το καλύτερο...
με μπουκιές ψημένου ψωμιού, βότανα, κακάο, λευκό πιπέρι, αλμύρες, αρωματικά ξύλα και μοσχοβολιστούς καφέδες
με το φρουτώδη χαρακτήρα του να γίνεται αρκετά πιο γλυκός
ζυμώνοντας με την υπόλοιπη μαγιά του blend ένα πολύ νόστιμο και ζουμερό παντεσπάνι, σαν πενταώροφη τούρτα γάμου
παρουσιάζοντας πρώιμες εκλάμψεις «μεγάλου» πούρου, με πολυπλοκότητα και νοστιμιά

Εικόνα

αγίνωτο ακόμα το Punch, πολύ ευχάριστο ωστόσο παρά τη νεότητα του
με ιδιαίτερα αρωματική παλέτα, παρουσίασε ένα γεμάτο φορτίο που ζητάει χρόνο για να αναδειχθεί και να λάμψει
σίγουρα θέλει «θάψιμο» στα σεντούκια, και επανέλεγχο σε 3-4 χρόνια
Alejandro amigo, muchas gracias!

…και δεν ξέρω πώς, ή μάλλον «ξέρω» (αλλά δεν ξέρω), στο σημείο αυτό μερακλώνομαι
κι αρχίζω να απαγγέλω μόνος μου στο καταμεσήμερο το αθάνατο χορικό του Σοφοκλή:

Ἔρως ἀνίκατε μάχαν, Ἔρως, ὃς ἐν κτήνεσι πίπτεις, ὃς ἐν μαλακαῖς παρειαῖς νεάνιδος ἐννυχεύεις,
φοιτᾷς δ᾽ ὑπερπόντιος ἔν τ᾽ἀγρονόμοις αὐλαῖς·
καί σ᾽ οὔτ᾽ ἀθανάτων φύξιμος οὐδεὶς οὔθ᾽ ἁμερίων σέ γ᾽ ἀνθρώπων, ὁ δ᾽ ἔχων μέμηνεν.


These users thanked the author Τάκης for the post (total 9):
Spirosbusa71TournesolΣτάθηςJazzmanχεντυ κοντουSvenskPetranAssosalexandros
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Punch Double Coronas

Δημοσίευση από Tournesol »

Άκρως προφητικό review ;)
These users thanked the author Tournesol for the post (total 3):
ΣτάθηςΤάκηςalexandros
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Punch Double Coronas

Δημοσίευση από alexandros »

τελειως στεγνο το ραπερ στο χερι
στο στομα παιζει η δουλεια ομως 8-)

με κουφετα, ρυζια κτλ θα κρατηθω μακρυα για χρονια
και καμια 3-4ετια απο τις διπλοκορονες :lol:
These users thanked the author alexandros for the post (total 3):
ΤάκηςTournesolAssos
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Punch Double Coronas

Δημοσίευση από suleygiannis »

Καπνίζω από μία UGO NOV 18, από την οποία έχω κάνει μόνο ένα και τώρα ήρθε η ώρα για το δεύτερο.
Για να δούμε είναι έτοιμο;
Το κρύο τράβηγμα έχει κέδρο και κρέμα, ενώ μου φαίνεται κάπως σφιχτό.
Το ανάβω και από την αρχή καταλαβαίνω ότι έπεσα σε εξαιρετικό πούρο.
Κρέμα, λουκουμόσκονη, χλωρά αμύγδαλα, κρεμ πατισερί! Μιλάμε για συγκλονιστική αρχή. Ήθελα να διαβάσω αλλά δεν. θα αφεθώ στο πούρο.
Εικόνα
Τραβάει καλά τελικά. Ψωμί, ζύμη, καρύδια, κάσιους και όλα αυτά πασπαλισμένα με άχνη ζάχαρη. Ορυμαγδός γεύσεων που με κάνει να παραμιλώ και είμαι ακόμα στην αρχή. Συνοδεύω με αυτό το εξαιρετικό σπιριτ.
Εικόνα
Όταν το αφήνω λίγο στο τασάκι νιώθω ότι έχω ζάχαρη άχνη και μαλλί της γριάς στο στόμα!
Συνεχίζει με δαμάσκηνο και πεπόνι και όλα αυτά με κρέμα και παθαίνω σοκ και θέλω να το καταπιώ το πούρο. Παρατηρώ πως όταν καπνίζω γρήγορα πικρίζει λίγο και αραιώνω τις τζούρες. Καίγεται και τραβάει τέλεια ενώ κρατάει και στάχτη.
Αναρωτιέμαι τι καπνίζω και λέω όχι δεν γίνεται να καπνίζω κάτι τέτοιο. Κέδρος, αμύγδαλα, βουτηγμένα πάλι σε ζάχαρη άχνη και φτάνω σιγά σιγά στη μέση.
Καραμέλα, γλυκιά πάπρικα, κέδρος, δέρμα, πικραμύγδαλο, καρύδια, μεταλλικά στοιχεία, λάδι!
Μπαίνω στο τελευταίο τρίτο που έχει κι άλλα. Ξηροί καρποί, αρμύρα έντονη, λάδι, βούτυρο, ποπ κορν, κακάο, δέρμα, κανέλα και μπαχάρι!
Νιώθω τυχερός που κάπνισα τέτοιο πούρο. Είναι το καλύτερο πούρο που έχω κάνει φέτος! Ελπίζω η Κούβα να ορθοποδήσει και να συνεχίσει να βγάζει τέτοια πούρα. Έπος!
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 6):
RigelianosjgeorgostsigarasΤάκηςlefteris cSvensk
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Punch Double Coronas

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

MUA MAR 09

το prominente των Punch μου τραγουδάει «ένας φίλος ήρθε απόψε απ’ τα παλιά»
σε μια από τις τελευταίες παραστάσεις αυτής της θρυλικής κούτας που μετά την 1η πενταετία άρχισε να βγάζει δεσπότες
και της οποίας τα κάλλη έχουν γευτεί κατά καιρούς 3-4 παλικάρια από εδώ μέσα

η προέλευση της είναι ελβετική, τους καιρούς που την έβρισκες και στην ελληνική αγορά με τιμή μονάδας 14,40 ευρώ
μαζί με άλλα διαμάντια της brand όπως Margaritas (4,60 €), Royal Selection 11 (10,00 €), Churchills (13,20 €)

Εικόνα

η λαίδη που μπήκε ήδη στον 15ο χρόνο της ζωής της από τότε που κάθισε στον πάγκο ενός τορσεδόρ
παρουσιάζει σήμερα ένα wrapper που θα μπορούσε να περιγραφεί και «ως σοκολατένιο στιλπνό μετάξι»
το οποίο ντύνει ένα στιβαρό πούρο που εξωτερικά είναι σχεδόν άοσμο και μόνο από το πόδι βγαίνουν κάποιες γήινες μυρουδιές
σαν γεύομαι όμως τα κρύα puffs αμέσως ανάβουν έξω μου και μέσα μου χρωματιστά λαμπάκια

Εικόνα

το διπλοκόρωνο είναι ένα μακρύ ποτάμι που φιδογυρίζει τις κουβανέζικες vueltas πριν βγει στη θάλασσα
το ταξίδι ξεκινάει από φυτείες ζαχαροκάλαμου κι ύστερα περνάει από ντόκους με στοιβαγμένα δέρματα
ο αέρας φέρνει μυρουδιές καμένης ζάχαρης και καβουρδισμένων καρπών με την αίσθηση που έχει το βούτυρο
θυμίζοντας ατμόσφαιρα από παλιό πανηγύρι συνοικιακού αγίου

ύστερα για κάποια puffs επικρατεί βοτανική χροιά με μέντα και αποξηραμένα άνθη
και μετά κάνουν είσοδο τα γνωστά αλλόκοτα φρούτα των παλαιών Punch
συνοδεία από μπαχαρικά ζαχαροπλαστικής, σμουθιάρικα κεδρόξυλα, και κουλουράκια κανέλας
με το όλο σκηνικό να λειτουργεί συνομωτικά στη δημιουργίας ενός κλίματος μύησης

στα τελειώματα το πούρο γίνεται πρώτα κακαώδες κι ύστερα σοκολατίζει
με καραμελένιες πινελιές και κρέμα βανίλιας να παιανίζουν έναν θριαμβικό επίλογο
ο οποίος γράφεται από ένα σουρεαλιστικό ντουέτο εσπεριδοειδών και μοσχοκάρυδου
που χορεύουν στο φως του φεγγαριού το μπαλέτο Les Sylphides σε μουσική Frederic Chopin

Εικόνα

γι’ αλλού ξεκινήσαμε κι αλλού φτάσαμε γιε μου γαλανομάτη
η τρικάταρτη ιπτάμενη καραβέλα αφού με ταξίδεψε στα γαλαζοπράσινα νερά του χωροχρόνου, στο τέλος έγινε μικρή βαρκούλα
αράζοντας σε απάνεμο λιμάνι με την αχλύ γεμάτη αστερόσκονη κι ευγνωμοσύνη…

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 5):
jgeorgostEpicure VSvensksuleygiannislefteris c
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
lefteris c
Δημοσιεύσεις: 802
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:17 pm

Re: Punch Double Coronas

Δημοσίευση από lefteris c »

Εικόνα

Καλησπέρα :D
Βρέθηκε μια κούτα πέρυσι τέτοιο καιρό στη Λευκωσία λίγο πριν το Πάσχα με τη παλιά σπέσιαλ τιμή και με ένα φίλο τη μοιραστήκαμε.
Κωδικός: UGO ENE 19
ίδιος που κάπνισε ο Γιάννης πιο πάνω αλλά με 2 μήνες διαφορά, πιο νέα και μάλλον ίδιας σοδειάς.

Κανένα δεν είχα καπνίσει μέχρι τώρα, κρατιόμουν, ήθελα να κλείσει τουλάχιστον τα τέσσερα και μετά,
έτσι προχθές το μεσημεράκι αργά είχα ένα διωράκι ελεύθερο, χαλαρό, και το έβαλα μπρος κλειδαμπαρωμένος
μόνο μουσική ακουγόταν & σε απαλή ένταση !

Κόβω, ελαφρά βότανα, νότες ξύλου - κέδρου με μια γλυκύτητα στις κρύες γεύσεις με τέλειο τράβηγμα.
Ανάβω από απόσταση με τετραπλό torch για 10 δεύτερα μόνο, φυσάω τη καύτρα, βλέπω ότι είναι ροδοκόκκινη παντού,
μυρίζω το καπνό της, κοντοστέκομαι για άλλα 10 δεύτερα και...
τραβάω την παρθενική τζούρα.

Ουάου ;)
βελούδινος καπνός,
μελόψωμα, τάρτα φρούτων, σιροπιασμένα ξύλα, κρεμώδες νότες σοκολάτας, δέρματα ΑΑ, καρύδια και βούτυρα
στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο.

Αναρωτιέμαι αν έχω κάνει κάποια ευχή

ή

μήπως δε θυμάμαι καλά ;



.



αφού το τζίνι είναι εδώ και μου κλείνει το μάτι. :D
Εικόνα

Το σώμα είναι μέτριο αλλά τα αρώματα ισχυρότατα
με μυρωδιές από εργαστήριο ζαχαροπλαστικής !
κακάο, κομπόστες φρούτων, σοκοφρέτες, καβουρδισμέμα ξηροκάρπια
πασπαλισμένα με ζάχαρη, κρέμα καραμελέ και δόσεις από βανίλιες.

Στο τρίτο μέρος το σώμα δυναμώνει με ποικιλία μπαχαρικών, καφέδες, βότανα, ξύλα ημίγλυκα,
μέλι, κανέλα, ζύμη, καρύδια ξανά, σοκολάτα με πιπέρι κόκκινο... αλλά ηδονικό !
Ονειρικό πούρο παιδιά αν και στο τέλος μου βάρυνε λίγο που είναι θέμα λίγου χρόνου ακόμα,
υπήρχε συνοδευτικό καφεδάκι και spirits από τη μέση και μετά
σίγουρα Γιάννη για Τοπ 10 κι από μένα,

Τι ωραία να χάνεσαι για 100+ λεπτά μες στη σκιά του απογεύματος !

Εικόνα
These users thanked the author lefteris c for the post (total 7):
ΤάκηςSvensknikos docnikoskaljgeorgostsuleygiannisalexandros
Το πούρο είναι σαν μια σεμνή ερωμένη - κρύπτη που προσφέρει απλόχερα τον έρωτά της σ' αυτούς που την ανακαλύπτουν
Απάντηση

Επιστροφή στο “Punch”