Punch Short de Punch

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Punch Short de Punch

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Petit Robusto 120 x 50
SBN 10, released 2019

επιτέλους ρε κουβανοί, μια νέα regular κυκλοφορία γι’ αυτή την ιστορική brand!
την αποδυναμωμένη και κουτσουρεμένη, με μόνο 4 πούρα στο vitolario εκ των οποίων 2 τέως machine made
όταν στις αρχές της προηγούμενης δεκαετίας απαριθμούσε 27 ενεργά στην κανονική παραγωγή
και μάλιστα σε όλα τα παλιά – καλά κλασικά μέτρα του κουβανού ράφτη
μ’ άλλα λόγια τις «παλιομοδίτικες» vitolas, κι όχι σαν τις κρεπαρισμένες σημερινές γκαμούτσες

η νέα προσθήκη έχει ακόμα δύο ιδιαιτερότητες:

1ον κυκλοφορεί σε ένα πρωτοφόρετο format, μόλις 4 χιλιοστά πιο κοντό από Robusto
το οποίο δεν έχει ποτέ ξαναβγεί στο παρελθόν σε οποιαδήποτε κουβανέζικη έκδοση, και

2ον ότι για πρώτη regular Punch φοράει 50άρι δαχτυλίδι (!!!) αφού μέχρι τώρα μόνο σε RE μπορούσες να δεις κάτι τέτοιο

Εικόνα

η παρουσίαση του Short de Punch έγινε τον περασμένο Ιούλιο στην Ελβετία
με οικοδεσπότη τον επίσημο εισαγωγέα InterTabac AG, στο ξενοδοχείο Storchen στη Ζυρίχη

ο κωδικός της 10άρας SBN είναι LGR JUL 19 σταμπαρισμένος δύο φορές στον πάτο

Εικόνα

το pre έχει κάτι ιδιαίτερο, κάτι σαν ζαχαρούχο γάλα ανακατεμένο με κακάο και μπισκότο

η εισαγωγή είναι ελαφρώς ξυλώδης, κάτι πολύ cool για φρέσκο Punch
με βουτυράτο αμύγδαλο, λιπαρή σοκολάτα γάλακτος, και μια γουστόζικη πινελιά μέντας
ως τώρα δείχνει πολύ νόστιμο το νεο-ρομπούστο, θέλω να το καταπιώ

Εικόνα

νότες από εσπρέσο, γάλα, κακάο, και στο τελείωμα σαντιγί, φτιάχνουν την τέλεια μόκα
ενώ στην άκρη ακούγονται και μυρωδάτα άνθη βανίλιας μαζί με φυτικές πινελιές

το Short de Punch δείχνει ισορροπημένο και έτοιμο για βρώση
συνεχίζοντας με σοκολάτα, ξηροκάρπια, ένα ξινό φρούτο, και υποψίες βοτάνων

Εικόνα

στο τελευταίο τρίτο ο κέδρος επανέρχεται straight μαζί με μπόλικο λευκό πιπέρι
με τις όξινες πινελιές να υπερτερούν λειτουργώντας λίγο ανορθόγραφα στη σκηνοθεσία
στοιχεία ενδεχομένως από το νεαρό της ηλικίας, που ο χρόνος πιθανότατα θα δέσει αργότερα στην συνταγή

Εικόνα

μοιάζει καλή ζαριά το νέο Punch, με εξαιρετικές τις δύο «πρώτες πράξεις» της παράστασης
γεννά υποσχέσεις, που ο πανδαμάτωρ καλείται να επιβεβαιώσει αν όχι στο εγγύς, τουλάχιστον στο προσεχές μέλλον

Στάθη σε ευχαριστώ πολύ γι’ αυτή την (παγκόσμια) πρωτιά ;)

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 9):
ΣτάθηςJazzmanSpirosbusa71harmonicaAssoslefteris calexandrosJuniorSvensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Punch Short de Punch

Δημοσίευση από Jazzman »

Εικόνα

Επιτρέψτε μου να σας μιλήσω για τους καλοκαιρινούς έρωτες, αυτούς που σε βρίσκουν από το πουθενά, απροετοίμαστο και κάνουν το καλοκαίρι σου τόσο πιο ενδιαφέρον.

Έτσι λοιπόν με βρήκαν και εμένα τα βέλη του έρωτα ανυποψίαστο. Όλα ξεκίνησαν κατά τη διάρκεια του εγκλεισμού. Προμηθεύτηκα από μαγαζί του κέντρου ένα σκόρπιο στικ από αυτή τη νέα βιτόλα και το άφησα στον υγραντήρα να ηρεμήσει και να βρει τα πατήματά του.

Μπαίνοντας στις πρώτες ζέστες, ένα βράδυ που δεν ήξερα τι να κάψω έπεσε το χέρι μου εκεί, “Punch” σκέφτομαι, τι καλύτερο για τη θερινή περίοδο.

Το περιεργάζομαι και η βιτόλα μου αρέσει πολύ, κόβω και ανάβω.
Το στόμα μου γεμίζει με γεύσεις ξύλου και πικραμύγδαλου. Το ξύλο κουβαλάει ωραία αρώματα και παραπέμπει σε πεύκο, το πικραμύγδαλο είναι έντονο και νομίζεις ότι μασάς αμυγδαλόπαστα.

Το κοιτάω με ενδιαφέρον και πιάνω τον εαυτό μου να χαμογελάει από τις έντονες γλύκες που διαδέχονται το ξύλο. Ξαφνικά το πούρο μου δημιουργεί την αίσθηση ότι τρώω κουραμπιέ, Έντονη άχνη ζάχαρη με πλούσιο ζωικό βούτυρο και αμύγδαλο!

Η βουτυρίλα αλλάζει και γίνεται ένα πλούσιο λουκούμι τριαντάφυλλο, η άχνη ζάχαρη είναι πάντα εκεί για να αφήνει γλύκες και τα αρώματα παίζουν στο στόμα πολύ ώρα αφού αφήσεις το πούρο στην άκρη.

Η παλέτα του είναι απολύτως προς το γλυκό και η επίγευση θα μπορούσε να ανήκει σε ένα προσεκτικά μελετημένο επιδόρπιο.
Συνεχίζει με περισσότερες γλύκες που βγάζουν μπισκότο και ωραία κρέμα βανίλια, θυμίζει τα γεμιστά μπισκότα που έτρωγα μικρός στην παραλία, αυτά τα μεγάλα με τη μπλε συσκευασία.

Οι γλύκες του πούρου με έχουν μεθύσει ευχάριστα, συνοδεύω με ρούμι-πορτοκάλι και ονειρεύομαι το φετινό καλοκαίρι.

Προχωράμε προς το τέλος και το Punch κουφοκαίει ελευθερώνοντας ωραία ξύλα πασπαλισμένα με σκόνη κακάο.

Τι πούρο, σκέφτομαι! Άραγε είναι η νεότητά του που μου ‘κλεψε τα μυαλά; Μήπως είναι υπερβάλλων ενθουσιασμός που μετά από λίγο θα ξεφουσκώσει; Είναι πράγματι τόσο καλό;

Ποιος νοιάζεται στην τελική;! Έτσι είναι οι καλοκαιρινοί έρωτες, έρχονται από το πουθενά, σαρώνουν τα πάντα και σου χαρίζουν ένα ωραίο καλοκαίρι, παραπέρα μην το ψάχνετε.

5/5 και 2020 top10 για μένα…
These users thanked the author Jazzman for the post (total 11):
ΣτάθηςΤάκηςMixalis81harmonicaTournesolAssossigarasJuniorsuleygiannisPetranSpirosbusa71
Άβαταρ μέλους
Greekos
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 11:03 am

Re: Punch Short de Punch

Δημοσίευση από Greekos »

LCD Jazzman


Εικόνα

Όσα έχω κάνει από δική μου κούτα δεν με συγκίνησαν .
Έχω όμως σε αυτή την φθινοπωρινή Κυριακή με βροχούλα και κρύο πάρει μαζί μου ένα κοντό Punch χορηγία με περγαμηνές!

Συνοδεία καφέ.

Λοιπόν άλλο πούρο από την αρχή. Αμύγδαλο, μαντολάτο, ξύλο και κάτι από grapefruit.

Όσο ζεσταίνεται και τόσο δίνει ημίγλυκο marzipan. Με το καφέ μαζί μου θυμίζει κ αμυγδαλοτά με ροδόνερο.

Σε όλο το πούρο έπαιζε σε αυτή την παλέτα και το κάπνιζα και σιγά σιγά γιατί φοβόμουν μην πικρίσει.

Φίλτατε ευχαριστώ! Τώρα βλέπω γιατί σου αρέσει!!
These users thanked the author Greekos for the post (total 9):
nikos docharmonicaJuniorAssosJazzmanSvenskTournesolΤάκηςVr Andreas
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Punch Short de Punch

Δημοσίευση από nikos doc »

Καπνίζω on the road, και πάλι, αρκετά.
Την περασμένη εβδομάδα ένα πρωινό highlight ήταν αυτό το Short del Punch!
Από γερμανική δεκάρα κούτα, NOV 19, με απίστευτο look.
Κρύο δεν μελέτησα, κράτησα το σωστό τράβηγμα.
Με το καλημέρα έχει γλυκό ξύλο, αμυδγαλο και κρέμα. Ότι πρέπει για την ώρα και το καφεδάκι μου.
Γρήγορα γλύκανε, το αμύδγαλο βγήκε μπροστά και μαζί ήρθαν και αλλά πιο γλύκα στοιχεία.
Ζουμερό παντεσπάνι, γλυκό πορτοκάλι, κρέμα ζαχαροπλαστικής.
Πολύ ωραία παλέτα, εμφανώς γλυκιά και ανάλαφρη. Ο καπνός πολύς και βουτυρένιος.
Το ώμο νόστιμο αμυδγαλο συνεχίζει, μια διαφορετική γλύκα τώρα, σαν κρυσταλλική ζάχαρη τραγανή, και ωραίο ξύλο.
Μια ποικιλία από μπαχάρια δίνουν ένταση, κάπου αχνοφαίνεται και καφές ή κακάο.
Τελειώνοντας και αφού παλεύω να μην καώ έχει πολύ βούτυρο και πιπέρι φρεσκοτριμμένο, καφέ με ολίγη και μια ποικιλία από nuts.

Φανταστικό πούρο, πολύ ωραίο φορματ. Μακάρι να βρει σταθερότητα μιας και όπως διαβάζω είναι μια στο καρφί και μια στο πέταλο.

Το συγκεκριμένο πάντως ήταν για βραβείο!

Εικόνα
These users thanked the author nikos doc for the post (total 2):
JuniorJazzman
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Punch Short de Punch

Δημοσίευση από Jazzman »

Εικόνα

Πούρο διχαστικό, από brand με συγκεκριμένο κοινό. Προέρχεται από κούτα που έχει βγάλει μόνο καθαρόαιμα και που πεισματικά αντιστέκομαι να καπνίσω χειμώνα.

Ανοίγοντας λοιπόν την προ-θερινή σεζόν, καπνίζω συνοδεία αγαπημένου Laddie.

Το Punch ανοίγει με τη γνώριμη παλέτα αμύγδαλο, τριαντάφυλλο, κρέμες με έντονη την παρουσία του ξύλου.

Το τράβηγμα είναι τέλειο και ο καπνός πλούσιος και λιπαρός.

Το στικ εχει αλλάξει από πέρυσι. Έχει γεμίσει και έχει γίνει πιο ολοκληρωμένο, εξακολουθώντας να είναι όμως ένα γλυκό και ελαφρύ πούρο.

Λουκούμι τριαντάφυλλο με γενναίες δόσεις άχνης ζάχαρης αλλά παράλληλα υπάρχει ενα μυστήριο μιξ γλυκών μπαχαρικών.

Συνεχίζει με αρωματικό ξύλο, κηρήθρα γεμάτη μέλι και αρώματα από sponge cake βουτηγμένο σε ρούμι.

Σκοτεινιάζει λίγο με έναν ελληνικό καφέ, ο οποίος αναδεικνύει το αμύγδαλο και φέρνει μπροστά πολύ έντονα μια μυρωδιά από λιβάνι.

Καλοκαιρινά άνθη, καραμέλα βουτύρου και παλι αμύγδαλο με ξύλο.

Απολαυστικό, γλυκό και σίγουρα πολυ καλοκαιρινό!

Εικόνα
These users thanked the author Jazzman for the post (total 6):
Stratosalexandrosnikos docTournesolSpirosbusa71jgeorgost
Άβαταρ μέλους
jgeorgost
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 15, 2021 10:44 pm

Re: Punch Short de Punch

Δημοσίευση από jgeorgost »

Πρώτη επαφή με Punch, βρέθηκα μπροστά σε μια 5άδα σε γνωστή κάβα το Πάσχα και μιας και μου γνέφανε παραπονεμένα, μέσα στις ελλείψεις της Κούβας, χωρίς δισταγμό τα πήρα όλα!
Αγνώστων στοιχείων καθώς δεν είχαν κρατήσει κουτί τα καλά παιδιά εκεί! :D

Μετά από τόσο καιρό στον υγραντήρα και ενώ πολλές φορές έφτασα σε σημείο να κάψω ένα, σήμερα το πήρα απόφαση και πήρα μαζί μου το πιο ταλαιπωρημένο καθώς το έβλεπα και μου χαλούσε την εικόνα :lol:
Εικόνα

Συνοδεία με φρέντο και από το κόψιμο τραβάει πολύ ικανοποιητικά και δίνει την αίσθηση ότι θα είναι ελαφρύ καθώς έχει ελάχιστες νότες ξύλου.
Στο πρώτο τρίτο αν και με χτυπημένη άκρη καίει πολύ καλά, σταθερός πυκνός καπνός με νότες αμύγδαλου και καφέ (ίσως φταίει και ο καφές που πίνω)

αν και το καπνίζω αργά δεν σβήνει και δείχνει μέχρι τα 2/3 ακόμη να κρατάει την στάχτη του, και κάτι κρεμώδες να εμφανίζεται σε κάνει να θες να το τραβήξεις μονομιάς.. ομολογώ πως είναι ένα ευχάριστο πρωινό κάπνισμα...

3/3 και η εικόνα που μου αφήνει προς το τέλος είναι ένα γλυκό και ανάλαφρο πούρο, σαν να πίνεις έναν βαρύ καβουρδισμένο καφέ με συνοδεία σοκολάτας...


Εικόνα
These users thanked the author jgeorgost for the post (total 6):
sigarasΤάκηςAndreasPsuleygiannislefteris cSpirosbusa71
"Any cigar smoker is friend, because I know how he feels." - Alfred de Musset

🇨🇺❤️🇨🇺
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Punch Short de Punch

Δημοσίευση από suleygiannis »

Έχοντας σχεδόν αποτελειώσει μία TPO OCT 19 με θετικές εντυπώσεις, ήρθε η ώρα να δοκιμάσω και από μία RAT OCT 21 αγορασμένη από Ελλάδα προς 16 ευρώ το στικ. Μάλιστα, πρόσφατα εμφανίστηκαν κωδικοί Απριλίου του 23 από τα συγκεκριμένα, προς 20 ευρώ το στικ. Η αύξηση ασχολίαστη...
Το πούρο κινήθηκε σε ένα γνωστό punch μοτίβο, με αυτά τα φανταστικά ξινόπικρα ξύλα, μαζί με κρέμες, φρούτα και πικραμύγδαλο. Από ότι φαίνεται έχουμε να κάνουμε με καλό πούρο και καλά καπνά. Μάλλον δεν θα προλάβουν να παλιαώσουν πολύ... Όπου βρείτε χτυπάτε
Εικόνα
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 3):
Svensklefteris cjgeorgost
Ρε μαν ρε μπρο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Punch”