Punch Serie d’ Oro No.2 LE 2013

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Punch Serie d’ Oro No.2 LE 2013

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Campana 140 x 52
Dress 25

τα Serie d’ Oro No.2 ήταν η πρώτη LE των Punch, με τα Regios να ακολουθούν το 2017
(τα Serie d’ Oro No.1 ήταν κάτι θεϊκές Piramides 156 x 52 που κυκλοφόρησαν ως RE Reino Unido το 2008)

την καπνίσαμε και την αγαπήσαμε mucho αυτή την διαπλανητική campana
απόδειξη πως κατέλαβε και την 1η θέση (μαζί με τις Boli Super Coronas)
στην πρόσφατη ψηφοφορία μας για τις καλύτερες LE της τελευταίας δεκαετίας:
http://cigarsforum.gr/viewtopic.php?f=58&t=1096

πήραμε και τις κούτες μας που άντεξαν όσο άντεξαν, και μετά πάπαλα
αφού όπως κάθε καλή λιμιτάδα που σέβεται τον εαυτό της σιγά-σιγά έγινε δύσκολα προσβάσιμη
και σιγά-σιγά "αποσύρεται" μέχρι να εξαφανιστεί τελείως

αρχίζει τα μαγικά από το pre κιόλας, μ’ ένα γλυκό γαϊτανάκι από μαντολάτο, σοκολάτα, καραμέλα και κανέλα
ξεκινώντας το τελευταίο της ταξίδι με ένα πρωτότυπο μιξ από μέντα, καμένη ζάχαρη, και κακάο
μοιάζει κατασταλαγμένη και ώριμη, με τα καπνά της να βγάζουν παπάδες

Εικόνα

στην παλέτα μπαίνουν γλύκες από αποξηραμένα φρούτα, πινελιές από άνθη, και κέδρος
με μοσχοκάρυδο και κανέλα να καρυκεύουν, ενώ σε κάποιες τζούρες κάνει την εμφάνιση του και ένα ήπιο τσίλι
τζούρα τη τζούρα στη γευστική εξίσωση μπαίνουν και κάστανο, φιστικοβούτυρο και μέλι
η αίσθηση είναι ιδιαίτερα κρεμώδης και σμουθιάρικη, τα puffs απολαυστικά

Εικόνα

κι έχει κι άλλο…
στο τελευταίο μέρος κάνει ένα ντεμαράζ με δέρματα και καφέδες, μαζί με καβουρδισμένα αμυγδαλοκάρυδα
με το τσίλι να ανεβάζει ένταση φτιάχνοντας εξαίσιες αλχημείες με τις ζαχαρωμένες της γλύκες

νομίζω Θάνο πως το Serie d’ Oro no.2 είναι ακριβώς πάνω στο peak
στο σημείο που ένα πούρο έχει κάτι από την ορμή της πρώτης νιότη του
αλλά συνάμα και τη σοφία από έξι χειμώνες και έξι καλοκαίρια που πέρασαν
με λίγα λόγια, τίποτα λιγότερο-τίποτα περισσότερο από ατόφια κουβανέζικη μαγεία

σε ευχαριστώ πολύ νεαρέ μου ;)

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 6):
sigarasTournesolAssosalexandrosSvenskJazzman
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Punch Serie d’ Oro No.2 LE 2013

Δημοσίευση από alexandros »

καλα πως μας ειχε ξεφυγει και δεν ειχαμε θεμα για αυτη την πουρακλα :oops:
These users thanked the author alexandros for the post:
Assos
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Punch Serie d’ Oro No.2 LE 2013

Δημοσίευση από Στάθης »

LCD Alekos

Ήθελα κάτι σπέσιαλ σήμερα και με τρώει το χέρι μου από το απόγευμα. Τελείωσα το σκοπετο μου και πήγα καρφί στο τάπερ με τις πιο σπέσιαλ χορηγίες ❤️. Ήμουν μεταξύ ενός 8-9-8 και του Πούντς του Αλέκου. Έφαγα και τα τελευταία καλαμάρια που πιάσαμε μαζί το μεσημέρι έκανα κατευθείαν τη σύνδεση και τσιμπάω 2 ζουμιά και πάω μπαλκόνι.

Εικόνα

Βραδιά όνειρο για φουμα. Έχει και απαγόρευση που σημαίνει ησυχία. Τι άλλο να ζητήσεις.
Βάζω λίγο Glendronach για αρχή και ανάβω στεφανιαία. Τράβηγμα Νον !!! Εξαιρετικό δλδ. Οι πρώτες είναι μαλακες και φίνες. Βελούδινος και μπόλικος καπνός με μαλακά ξύλα, σμουθιαρικα μπαχάρια και κάτι φρουτένιο. Το ζουμί του πάει πολύ και νιώθω ότι το βοηθάει. Καραμελώνει η ζάχαρη και παρέα με τα φίνα δέρματα και την γλυκιά ένταση από τα sherry βαρέλια του ζουμιού, νιώθω στο στόμα μου να χορεύουν Κουβανές χορεύτριες.

Είναι πολύ φινο και ισορροπημένο το πούρο. Κοντεύω στο 2/3 και νιώθω ευτυχία. Βάζω και λίγη μουσική , κλείνω τα μάτια και νιώθω να με παρασύρει το ελαφρύ αεράκι σε μέρη μακρινά. Παραδεισένια. Σε μέρη που ίσως να μην υπάρχουν στα αλήθεια...
Στη μέση πια και το πούρο συνεχίζει να με πουσάρει. Γλυκές κρέμες, καρύδια φρέσκα, τριαντάφυλλο και λαδιαρικο βινταζιαρικο δέρμα.
Κοντεύω να τελειώσω το 2/3 και το πούρο είναι το ίδιο βελούδινο όπως ήταν στην αρχή. Μιντιουμ σώμα και δυνατές γεύσεις. Κρατάει στάχτη. Άσπρη και συμπαγής απόδειξη της εξαιρετικής ποιότητας κατασκευής του.

Εικόνα

Ανθόμελο ανακατεμένο με κρέμα από Κάσιους και μια μαγική καραμέλα που τολμώ να πω ότι έχει και μια πρεζα αλάτι πάνω. Είναι αλλού το πούρο τι να λέμε. Ζουμί δεν έχω βάλει άλλο γιατί δεν θέλω να χάσω ούτε μια γεύση του πούρου. Θέλω να δω όμως πως ταιριάζει με το Tamdhu και το ρισκάρω.
Φουντούκια, κανέλα, δέρμα όλα σε μια τζούρα αλλά τα νιώθεις ένα ένα. Νιώθω ρίγη καθώς βγάζω τον καπνό. Το πούρο κοντεύει να τελειώσει και δεν το θέλω. Πίνω μια τζούρα Tamdhu και άντε γεια... ποσό του ταιριάζει αυτή τη στιγμή αυτός το ζουμί.
Σταματάω να περιγράφω άλλο τις γεύσεις καίω δάχτυλα.
Μόλις τελείωσα το καλύτερο πούρο που έχω κάψει στη μέχρι τώρα πούρο-καριέρα μου .-



Αλέκο όταν ξαναπάμε για καλαμάρια θύμισέ μου να σε φιλήσω 😘
These users thanked the author Στάθης for the post (total 15):
Spirosbusa71Mixalis81JazzmanTournesolharmonicaStratosJuniorVr AndreasGreekosAssosFairlightsuleygiannisalexandrossigarasSvensk
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Punch Serie d’ Oro No.2 LE 2013

Δημοσίευση από alexandros »

μπορεις να με φιλησεις και πριν παμε για καλαμαρια αγαπητε μαλλια :lol:

ξερεις ποσο χαιρομαι που σου αρεσε τοσο πολυ ... αλλα ρε φιλε μετριο σωμα? το εχω για πιο προς το γεματο
These users thanked the author alexandros for the post:
Στάθης
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Punch Serie d’ Oro No.2 LE 2013

Δημοσίευση από Στάθης »

Δώσε μου άλλο ένα να καπνίσω να σου πω με σιγουριά :lol: :lol: :lol:

Μέχρι τη μέση ήταν medium μετά medium + και στο τέλος foul- .

To review γραφόταν live 😉. Βάλε και τα ζουμιά 46%+.
These users thanked the author Στάθης for the post (total 2):
alexandrosAssos
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Punch Serie d’ Oro No.2 LE 2013

Δημοσίευση από Τάκης »

με αφορμή το review του Στάθη έψαξα λίγο τις πίσω μου σελίδες:
οι φωτό είναι από το αρχείο μου, Αύγουστος 2013 από την πρώτη παγκόσμια παρουσίαση του πούρου
από την κοινότητα μας φυσικά...

το Serie d' Oro γέννησε σφοδρό έρωτα από την πρώτη στιγμή σε όλους, ακόμα και σε μη fan της brand
και ιδιαιτέρως στον Alex και το φίλο μου το Δημητράκη ;) (καλή του ώρα)

Εικόνα
Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 3):
AssosSvenskalexandros
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Punch Serie d’ Oro No.2 LE 2013

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

η θρυλική πια λιμιτάδα που κλείνει τα δέκα μου έκανε χθες παρέα
δίνοντας ένα ακόμα καταπληκτικό performance με την ορμή της θείας πυράς να ερωτοτροπεί με τη σοφία της πείρας

από το πρώτο puff μου ξύρισε το σκαλπ με μια ονειρική κρέμα βανίλια
και συνέχισε σε διάθεση πατισερί με κέικ κακάο, ζαχαρούχο γάλα, και καβουρδισμένο αμύγδαλο
ύστερα μεράκλωσε με νότες cuban κλάσικ από κέδρο, δέρμα, πιπέρι, και ξερά χόρτα
κι αφού μου έδωσε 2-3 καταπληκτικά puffs με αγιόκλημα, ολοκλήρωσε με πεντανόστιμη κομπόστα βερίκοκο

για άλλη μια φορά η καμπάνα γέμισε με μελωδικά ντιν-νταν-ντον ράχες, κορφούλες κι ακτές
και τι να πρωτοπείς δηλαδή γι’ αυτό το πούρο…

είναι σίγουρα από τις μεγαλύτερες κουβανέζικες δημιουργίες της προηγούμενης δεκαετίας
και διόλου τυχαία είχε πάρει την 1η θέση (μαζί με Bolivar Super Coronas) σε παλαιότερη ψηφοφορία μας για τις καλύτερες LE 2011-17
viewtopic.php?f=58&t=1096

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
lefteris csuleygiannis
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Punch”