Por Larranaga Coronas RE 5ta Avenida 2017

spasias
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 6:14 pm

Por Larranaga Coronas RE 5ta Avenida 2017

Δημοσίευση από spasias »

Por Larrañaga Edición Regionales 5ta Avenida Corona ER 2017

Εικόνα

Corona 142 x 42
Numbered Slide Lid Box of 50 cigars (1,600 made)
(κυκλοφόρησαν το Σεπτέμβρη του 18)


Μόλις κυκλοφόρησαν στο κλασικό μέγεθος κορόνας 142x42.
Το πούρο διατίθεται σε cabinet των 50 σε μόλις 1.600 κομμάτια και από ότι βλέπω σχεδόν εξανεμίζονται.
Η τιμή τους στη Γερμανία στα 10,20 το τεμάχιο.
Μόλις τα είδα διαθέσιμα, αν και με περιορισμό αγοράς, τσίμπησα ένα στα τυφλά για μια γρήγορη δοκιμή.

Εικόνα

Το πούρο οπτικά είναι πιο τέλειο και από τα τέλεια με ιδανικό κυλινδρικό σώμα με πολύ ωραίο και λαδερό ράπερ.
Δυστυχώς, μου πάσαραν τη στούμπα. Το πούρο ήταν από τα πιο παραγεμισμένα που έχω πιάσει στα χέρια μου ήταν τόσο συμπαγές που δε ζουπιόταν καθόλου. Σαν κλαδί από δέντρο.

Μυρίζω και έχουμε λάδι, καρύδι, δέρματα με βότανα στο πόδι.
Απαγχονίζω και ευτυχώς αν και πολύ σφιχτά ρουφάει λίγο και μου δίνει καρύδια, φιστίκι, μπισκότο και κανέλα.
Καινούργιο πούρο … είπα να το συνδυάσω και με καινούργιο απόσταγμα που βλέπω να παίζει τελευταία. OBAN 14 στο ποτήρι και έχουμε αρώματα από πορτοκάλι, περγαμόντο, μέλι και απαλό καπνό.

Άναμμα και δυστυχώς σφιχτό τράβηγμα με πολύ smooth εισαγωγή γεμάτη ξηρούς καρπούς και κιλά από φουντούκι στο ρετροχάλι.
Πολύ μεστό στην εισαγωγή. Πιπέρια και αψάδες απούσες.

Μαρινάρισμα με Oban το οποίο μου έβγαλε αποξηραμένα φρούτα, μέλι και μια ζεστασιά με μπαχάρια με αρκετή οξιά στο τελείωμα.

Εικόνα

Το πούρο συνεχίζει με λίγα κριθάρια και μετά από 3 με 4 εκατοστά γλυκίζει αρκετά και δίνει απαλές γεύσεις καφέ και στη συνέχεια ακόμα πιο γλυκές κάτι σα καπουτσίνο. Συνεχίζει με ζαχαρόνερο, μαλλί της γριάς και δυστυχώς ρίχνει πολύ τους τόνους και τη δύναμη. Θα το χαρακτήριζα άνευρο. Είχε τα αρώματα άλλα ήταν πολύ αδύναμα. Το ουίσκι το επισκίαζε και το άφησα στην άκρη. Μέχρι τη μέση και παρά το μασάζ ήταν για πνευμόνια επαγγελματία σαξοφωνίστα.

Μετά τη μέση και λίγο πριν τις ετικέτες ανέβασε σιγά σιγά σώμα με ξινή κρέμα στη συνέχεια καρύδια και μια tanning γεύση και μια ωραία οξύτητα να κράτα το ενδιαφέρον μέχρι το δεύτερο δαχτυλίδι όπου και το άφησα.

Παρά του στουμπωμένου της υπόθεσης που χάλασε την όλη εμπειρία πιστεύω ότι το Blend έχει κάτι το ενδιαφέρον. Τα καπνά τα είδα έτοιμα και ενδιαφέροντα. Λίαν συντόμως δοκιμή ξανά από κομμάτι που θα διαλέξω εγώ γιατί αν το αφήσω στην τύχη με βλέπω πάλι να παίζω σαξόφωνο.
These users thanked the author spasias for the post (total 4):
ΤάκηςsuleygiannisalexandrosJazzman
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Por Larranaga Coronas RE 5ta Avenida 2017

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστούμε Στέργιε για την άμεση ανταπόκριση, ανυπομονούμε να τη δοκιμάσουμε κι εμείς
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Por Larranaga Coronas RE 5ta Avenida 2017

Δημοσίευση από Tournesol »

Πολύ σωστός Στέργιε και ωραίος συνδιασμός. Αναμένω και εγώ 2 κομμάτια απο μέρα σε μέρα :D
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Por Larranaga Coronas RE 5ta Avenida 2017

Δημοσίευση από alexandros »

ααΑΑΑΧΧΧΧΧΧΧΧ βαλτε μας σε μπριζεςςςςς
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Por Larranaga Coronas RE 5ta Avenida 2017

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

να ‘τη λοιπόν κι η γερμανική κορώνα της Λάρας, που ξυπνάει μνήμες από το ένδοξο παρελθόν της brand
όταν και κυκλοφορούσε σε regular παραγωγή από αμνημονεύτων μέχρι και τα μέσα των 80’s, πάλι σε 50άρι slb

οπτικά δεν μου φέρνει με τίποτα σε 42 αλλά κάπου μεταξύ 40 και 41
φτου! τι ήθελα και τη φωτογράφισα σε κλαβιέ, δίπλα σε βαρύτονο σαξόφωνο έπρεπε!!
έχει πολύ σφιχτό τράβηγμα στα όρια της στούμπας, απόδειξη ότι ο κουβανός στρίφτης τρόμπερμαν ζει και βασιλεύει
από το δυσκοίλιο pre ξεχωρίζω φιστικοβούτυρο και ωραία κακαώδη αρώματα

Εικόνα

στις πρώτες τζούρες δεν βγαίνει γρυ, ούτε ήχος ούτε καπνός
καταφεύγω σε χειρομαλάξεις, αλλά δεν καταφέρνω και πολλά πράγματα
από το λίγο που τζουράρω πάντως, το blend μου φέρνει σε Rafael (!) γη, floral, πιπεράκι

μετά το πρώτο τρίτο κάπως διορθώνεται η κατάσταση και το κλαπέτο ανοίγει κομμάτι
τώρα παίρνω ένα όμορφο μπουκέτο από αλατισμένο μπισκότο, κακάο σκόνη και αράπικο φιστίκι
από το πολύ σφίξιμο όμως, η Corona κάπου στη μέση την αμολάει και τσαλακώνεται
αχ βρε Λάρα, και κλανιάρα..??

Εικόνα

πάει, το χάσαμε το κορμί πατριώτη…
απ’ τα ερείπια μαζεύω κάτι τσίτια από bready νότες, λευκό πιπεράκι, μοσχοκάρυδο και latte
και μετά παραιτούμαι κ. πρόεδρε, βγάζω τα δαχτυλίδια και εναποθέτω την καραβοτσακισμένη γόπα στον τάσο
λέγοντας goodbye & au revoir

χυλόπιτα μάγκες, έμεινα με το στυλό στο χέρι…

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
SvenskPetran
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Por Larranaga Coronas RE 5ta Avenida 2017

Δημοσίευση από suleygiannis »

Τάκη ομολογώ ότι κι εγώ το πρώτο που σκέφτηκα είναι: σιγά μην είναι αυτό 42άρι δαχτυλίδι. Μάλλον προς κρέμα έκανε. Δε θα τις δοκιμάσω ακόμα θα τις αφήσω λίγο να σιτέψουν. Βέβαια, το σφιχτό τράβηγμα δε διορθώνεται με τίποτα. Και είχα διαβάσει μάλιστα ένα review στο ιντερνετ πριν από μερικές εβδομάδες ενός τύπου και το έλεγα και στον Ντοκ, ότι ο τύπος κάπνισε 3-4 και όλες ήταν σφιχτές. Όλες!
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Por Larranaga Coronas RE 5ta Avenida 2017

Δημοσίευση από Tournesol »

Μια που έχω δοκιμάσει και εγώ στην αρχή ήταν σφιχτά στριμμένη. Μετά χαλαρώνει και παλεύεται η ροή... Αλλα και πάλι :|
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Por Larranaga Coronas RE 5ta Avenida 2017

Δημοσίευση από Svensk »

Θελουν.... κωλονοσκοπηση :lol:
These users thanked the author Svensk for the post (total 2):
ΣτάθηςTournesol
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
spasias
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 6:14 pm

Re: Por Larranaga Coronas RE 5ta Avenida 2017

Δημοσίευση από spasias »

Επισκέφτηκα και εγώ το LCDH του Βερολίνου για να διαλέξω μερικά πούρα και ο πολίτης με απέτρεψε κατηγορηματικά επιβεβαιώνοντας όλα τα παραπάνω.
Από ότι μου ανέφερε σε πάνω από τρία κουτιά που έχει μοιράσει 30 στα 50 τεμάχια είναι στούμπες και ακάπνιστα. Πολύ δυσάρεστο μιας και πιστεύω ότι το έχει στο blend του.
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Por Larranaga Coronas RE 5ta Avenida 2017

Δημοσίευση από alexandros »

φιλε ειναι πολυ σοβαρο αυτο ...
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Απάντηση

Επιστροφή στο “Por Larranaga”