Por Larranaga Robustos de Larranaga RE Asia Pacifico 2007

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Por Larranaga Robustos de Larranaga RE Asia Pacifico 2007

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Robusto 124 x 50
Numbered Slide Lid Boxes of 25 cigars (6,000 made)

ένα σουρουκλεμέ πούρο που ξεκινάει όμως με αλατοπίπερα
κι αφού το γυρίσει σε γήινες, κυρίως λουλουδάτες νότες, μαζί με δέρματα και κακάο
καταλήγει σε καραμέλες, σιρόπια και σοκολάτες

απ’ όλα έχει ο μπαξές δηλαδή, και ισορροπία και πολυπλοκότητα
τα robustos του Larranaga, μάλλον έφτασαν στην ωριμότητα τους
είχα πάρει μια κούτα τότε, που μετά από 5-6 ψιλομέτρια που κάπνισα κατά καιρούς
άντε και 1-2 καλά, μάλλον με αποζημιώνει τώρα για τη regional παρεκτροπή μου
αφού φαίνεται πως γίνεται κάβα…

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Por Larranaga Robustos de Larranaga RE Asia Pacifico 2007

Δημοσίευση από nikos doc »

Το πρώτο, ατόφιο, στικ του '18, καηκε στις δύο του Γενάρη, με καφεδάκι και καλή παρέα.
Η επιλογή, καθόλου τυχαία, το λιβανίζω καιρό, έψαχνα κάτι σπέσιαλ για το ξεκίνημα του έτους.
Στο κρύο βρήκα λίγο ζόρι, δίνω άλλο ένα mm, και βελτιώνεται αλλά πάλι είναι σε probation.
Άντε να δούμε.....στην δύσκολη κρύα ,έρχονται καραμέλες, αυτές οι παλιές οι κόκκινες τυλιγμένες μας φιογκακι.
Φρούτα, ροδάκινο, μήλο, ρε μήπως είναι infused, είναι και χορηγία του μέγα αλχημιστή ,μήπως ξεχάστηκε ,μήπως......
Καπάκι σκέφτομαι, και αν δεν τραβήξει....θα το πετάξω, με τέτοιο pre....θα πάει χαμένο ,θα το παλέψω....
Κενταω με τον xikar, ανοίγει το τράβηγμα, μασάζ κοντά στην μπάντα και τσουπ σαν άλλος Σουηδός χειροπρακτης ,βρίσκω τον κόμπο, μια δυο τρεις ,λύνω τον γόρδιο δεσμό και πέφτω με τα μούτρα σε μια θάλασσα απόλαυσης.
Κρεμ καραμελε, στο πολύ γκουρμέ, με ξύσμα φρούτου, παχύ καπνό, και φουλ σώμα.
Έτσι παλιωνουν οι Λάρες, έχω βρει τα ίδια σε δεκαετίας petit corona, αλλά στο πιο εκφραστικό.
Εδώ το ring, δείχνει τα μπράτσα του και τα φέρνει όλα λίγο πιο μπροστά.
Έχει έρθει και ο καφές, πάει κόντρα στις γλυκές του ρομπούστο και εγώ μπαίνω στο τρένο....
Μιλάμε τέτοια γλυκιά κρέμα ποτέ ξανά, τέτοια ξεκάθαρη καραμέλα πρώτη φορά, σαν να καις ζάχαρη στο μαντέμι και να βουτάς το δάχτυλο .
Έχει backround καφέ, ελληνικού , βαρύ! Σου δείχνει που θα πάει, όλα τα χαρτιά στοντραπεζι.
Αλλά αυτες τις τζουρες, δεν θα τις ξαχασω ποτέ, ακόμα και ο φανατικός καπνιστής ,κουμπάρος μου, χαζεψε με δύο που μου στέρησε...
Μετά την μέση αλλάζει ρόλο η γλύκα, μπαίνει στο backround , έρχεται ο καφές αρωματισμένα με τριαντάφυλλο.
Μυρωδιές από ανοιξιάτικο λιβάδι, πλουμιστο, γεμάτο, άνθη λεμονιάς, και κρέμα . Όργια οσμών σε δαχτυλίδια μπλε καπνού!
Βγάζω τα διακοσμητικά, λίγο πριν τα κάψω, κάθονται λίγο τα άνθη και φεύγουν πάλι, αφήνουν ελληνικό και μέλι!
Λιγο κέδρος , μάλλον το ζόρησα, και όντως μόλις έκανα λίγο πίσω χάθηκε το ξύλο και έμεινα με ένα μαγκιορικο γλυκό εσπρεσακι, πολύ του γούστου μου....
Στα τελειώματα και αφού σχεδόν δεν μπορώ να το κρατήσω έκανε μια τελευταία εμφάνιση η καραμέλα , έτσι για το καλό!

Μιλάμε ,χάθηκα! Τέτοιο πούρο είχα στο μυαλό μου για την αρχή του χρόνου, αλλά πραγματικά δεν περίμενα να το βρω.
Φυσικά ,και δυστυχώς ,δεν έχω άλλο ,ούτε είναι πιθανό να βρω, αλλά έτσι αυτό το πρώτο μου κάπνισμα για το '18 έγινε ακόμα πιο μοναδικό!

Τάκη μου, σε ευχαριστώ πάρα πολύ για αυτόν τον θησαυρό!


Εικόνα
These users thanked the author nikos doc for the post (total 4):
AssosΤάκηςPetrankonstadinos23
This is our House!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Por Larranaga”