Por Larrañaga Gran Robusto RE Países Bajos 2017

Άβαταρ μέλους
Haris
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:57 am

Por Larrañaga Gran Robusto RE Países Bajos 2017

Δημοσίευση από Haris »

POR LARRANAGA Gran Robusto
Regional Edition Paises Bajos

Πριν δυο μήνες βρέθηκα Άμστερνταμ για δουλειά και ως συνηθίζω εκανα βόλτα στα πουρομαγαζα που προλαβα.
(το παραδέχομαι Θωμα, εκανα λαθος που δεν πηγα στο Cigaragua :| )

Και μεσα στα ψωνια δεν θα μπορεσουν να λείπουν τα regional τους. Τα τελευταία ειναι τα
POR LARRANAGA Gran Robusto που εχουν βιτολα magnum 50, δηλαδή 50 Χ 161.

Το τρελλο με το ολο θεμα ειναι οτι τα δυο κουτια που αγοράστηκαν την ιδια μερα αλλα απο δυο διαφορετικά καταστήματα είχαν μεσα πουρα με διαφορερικο δακτυλίδι!!!! :shock: :shock:
Οπως βλεπετε και στην φωτο, το ενα εχει το κλασσικο χρυσο της Λαρας και το αλλο, αυτο που συνηθίσαμε με τα picadores.
Επισης το Paises και συγκεκριμένα στο ενα 'i' κατι του λείπει :D
Εικόνα

Στα του πουρου, επιλέγω να καπνίσω το λαδερο με το picadores band.
Κωδικος REB DIC17.. Το βρίσκω αφού κάνω εξερεύνηση!!! Έχουν γεμίσει με αυτοκόλλητο για το κάπνισμα σχεδόν σε ολο το κουτι


Εικόνα

Εικόνα

(για οσους ενδιαφέρονται Sn 000038328250)

Ομορφο, σκουρόχρωμα και μαλακο, μυρίζει καφε.
Άρχισε κάπως υποτονικα με κρυο καπνο μεχρι τα πρωτα 2 εκατοστά. Μετα νοτες καφε και βανιλιας εκαναν την εμφάνιση τους. Ξύσμα λεμονιου και πορτοκαλι εκαναν ωραιο συνδιασμο με την παγωμένη μου μπύρα. Οκτώβρης ακόμη ειναι καλοκαίρι στην Λεμεσό αρα η μπύρα του πήγαινε !!! Δυνατες νοτες απο μαύρη σοκολάτα στο μέσο περίπου και λίγο πριν το 3/3.

Στο τελευταίο τρίτο ηταν κάπως χαμενο. Άρχισε να σβήνει σε απόδοση και να Πικριζει! Μεντα και καμένη ζάχαρη έδωσαν λίγη χαρα σρην αρχή αλλα το πουρο το αφησα σχεδόν μόλις έβγαλα το Regional δακτυλίδι λόγο... Καψας!!!

Θα δούμε στο μέλλον!!!
Ισως φταίει που δεν διάλεξα το αγαπημένο χρυσό δακτυλίδι :)
These users thanked the author Haris for the post:
Svensk
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Por Larrañaga Gran Robusto RE Países Bajos 2017

Δημοσίευση από Τάκης »

:!: το ανέκδοτο με τα δύο διαφορετικά δαχτυλίδια σίγουρα έχει μια θέση εδώ:
viewtopic.php?f=190&t=784

(η vitola Magnum 50 είναι 160 χ 50)

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Haris
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:57 am

Re: Por Larrañaga Gran Robusto RE Países Bajos 2017

Δημοσίευση από Haris »

Κεκτημένη ταχύτητα... ή χοντρά δάκτυλα :shock:
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Por Larrañaga Gran Robusto RE Países Bajos 2017

Δημοσίευση από alexandros »

ειναι τουλαχιστον γελοιο με το θεμα δαχτυλιδι ...
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
goutsou
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:16 am

Re: Por Larrañaga Gran Robusto RE Países Bajos 2017

Δημοσίευση από goutsou »

Εικόνα
Lcd Haris g
Έχω καιρό να γράψω review για πούρο. Ζητώ εκ προοιμιου συγνώμη, αλλά δυστυχώς ο χρόνος είναι λίγος και τα... prior commitments πολλά.
Ξεκινώ λοιπόν ακόμα καπνιζοντας το (σχεδόν στα τελειωματα)...
Το συγκεκριμένο είναι δωρεά του γίγαντα που μου έδωσε 5-6,έτσι για να έχω στην τελευταία μου επίσκεψη στην Κύπρο. Έκανε το λάθος όμως να μου δώσει με το χρυσό δαχτυλίδι και λέω λάθος γιατί μάλλον κράτησε τα... κακά για τον εαυτό του και μου έδωσε τα αστροπλοια σε μένα!
Το συνοδευω με ουίσκι και καφέ. Πριν από ένα μήνα έκανα τη δοκιμή ύστερα από παρότρυνση του Θωμά του βόρειου-καφέ και zacapa για την ακρίβεια- και το αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικό!
Η Λάρα ξεκινάει με δύο πιπέρια στην αρχή, πιθανόν δείγμα της ηλικίας της. Μετά όμως... Αρχίζει και με πλακωνει από παντού. Πρώτα η γνωστή αλμυρή καραμέλα που όμως στρογγυλευει και βαθαινει βγάζοντας δέρμα με επίστρωση κοκκων καφέ. Συνεχίζει με μπισκότο με κομμάτια καραμέλας βουτυρου, βουτηγμενη σε καφέ με σιρόπι καψαλισμένης ζάχαρης! Τα σπάει λέμε!
Εικόνα
Προς τη μέση το γυρίζει στο ζωικό. Ψητό μπουτι κρέατος αλλά το καψαλισμενο μέρος που βρίσκεται από κάτω. Αυτό που έχει αναμιχθει με όλα τα ζουμιά και τα μπαχαρια και σε προκαλεί να βουτηξεις ένα κομμάτι ψωμί μέσα του! Βοηθάει σίγουρα και το Talisker Dark Storm στο να αναδείξει αυτές τις γεύσεις.
Στο τελευταίο μέρος το γυρίζει σε βούτυρο και κρέμες γλυκοξινες σαν να λέει φάε και το επιδόρπιο τώρα! Μόνο στα πολύ τελειωματα του βγάζει μερικές αμμωνιες που θεωρώ πως σε ένα εξάμηνο θα έχουν εξαφανιστεί τελείως.
Πουρακλος δικέ μου, η κοπέλα με τα χρυσά μαλλιά το χει και το δείχνει. Μπαίνει στην υποψήφια δεκάδα για το 19...
Εικόνα
These users thanked the author goutsou for the post (total 6):
ΤάκηςMixalis81PetransuleygiannisalexandrosSvensk
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Por Larrañaga Gran Robusto RE Países Bajos 2017

Δημοσίευση από Στάθης »

Δεν έχει πολύ καιρό που έχει έρθει στα χέρια μου αυτή η Λάρα η ζουμπουλιάρα... Την λιμπιζόμουν από την πρώτη μέρα αλλά είπα να την αφήσω λίγο να ξεκουραστεί από το ταξίδι της...REG DIC 17
Προχθές το πρωι κανονίστηκε καφές έκτακτος... Τι να καπνίσω σκεφτόμουν... Και πήρα τη Λάρα... Οκ δεν είναι πούρο για καφέ αλλά την έκανα κέφι εκεινη τη στιγμή και δεν το πολύ σκέφτηκα...

Εικόνα

Σφιχτο Στριμμενη η συγκεκριμένη και χρειάστηκε το κολονοσκοπικο εργαλείο αρκετές φορές για να στρώσει...
Ξεκίνησε με ελαφρύ πιπεράκι και λουλούδια λεμονιάς... Ελαφρύ σώμα και σίγουρα παραπάνω υγρασία από αυτή που μου αρέσει...Κέδρο είχε, κανέλα είχε αλλά όλα σαν να καπνίζεις με φίλτρο...
Κρατάει ωραία άσπρη στάχτη που τη γουστάρω...

Εικόνα

Καφεδάκι είχε, ξύλο πασπαλισμένο με μοσχοκάρυδο είχε και πήγε να βγάλει και ένα φρέσκο καρυδάκι αλλά με μιας εξαφανιστηκε :(

Εικόνα

Μπαίνοντας στο 3/3 μου έβγαλε την κλασσική αλμυρή καραμέλα της Λάρας αλλά μαζί με αρκετές πίκρες και ξινήθρες...
Στο τέλος μου άνοιξε και το ραπερ και το άφησα γιατί χάλασαν τελείως οι γεύσεις ( Το παράκανα με το εργαλείο μάλλον )

Εικόνα

Θα τα ξαναπούμε αρχές καλοκαιριού κουκλάρα μου...
These users thanked the author Στάθης for the post:
Svensk
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Por Larrañaga Gran Robusto RE Países Bajos 2017

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

μια Λάρα σε έκδοση magnum 50 (160 x 50), δώδεκα χιλιοστά πιο κοντή από τα περίφημα Magnums (172 x 50)
ιστορικό regulares της brand που κυκλοφορούσε μέχρι και τα seventies

ένα μικρό μπούκωμα το έχει, αλλά δεν φαίνεται να χρειάζεται κολονοσκόπηση για να καπνιστεί
κι ύστερα από ένα ουδέτερο-σχεδόν αδιόρατο pre, κάνει είσοδο με χλωρά ξηροκάρπια κι αλμύρες
μαζί με αρκετά ξυλώδη στοιχεία και το σήμα-κατατεθέν της οικογένειας, την καραμέλα
εντυπωσιακό στοιχείο είναι το «τσιγκούνικο» της ποσότητας του καπνού που βγάζει

Εικόνα

είναι νόστιμο πούρο, δεν χωρά αμφιβολία
από το δεύτερο τρίτο και μετά μάλιστα, ανεβάζει στροφές και επίπεδο
με καφέδες, αλμυρή καραμέλα, πινελιές σκούρας σοκολάτας, και ένα παιχνιδιάρικο τσίλι
το σώμα είναι νταβραντισμένο και πλούσιο, κι η φούμα πολύ-πολύ ενδιαφέρουσα
παρά το ισχνό του καπνού και το σχετικά δυσκοίλιο τράβηγμα

Εικόνα

η καραμέλα ξεθωριάζει, η σοκολάτα γίνεται πιο γαλακτώδης, τα πιπέρια πιο τολμηρά
με τον κέδρο να ακούγεται περισσότερο και βουτυρωμένα ξηροκάρπια να κάνουν την εμφάνιση τους
μαζί με λίγες floral ανταύγειες και ψωμένιες νότες, φτάνοντας σ’ ένα τελείωμα με πικάντικα παντεσπάνια

Εικόνα

έχει λίγες χλωράδες ακόμα και λίγες γωνίες να στρώσει για να ‘ρθει στα ίσια του
κάτι που με το χρόνο πιστεύω πως θα γίνει, και τότε σίγουρα θα μιλάμε για «άλλο» πούρο
καλή regional ζαριά αναμφισβήτητα, με υποσχέσεις και προοπτικές

Στάθη gracias amigo

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 3):
ΣτάθηςMixalis81Assos
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Por Larrañaga Gran Robusto RE Países Bajos 2017

Δημοσίευση από Fairlight »

LCD Στάθης

Εικόνα

Χορηγία του Σταθη αυτή η Λάρα και σήμερα είμαι σε mood δοκιμής, αποφασίζω ότι αυτό θα είναι το θύμα μου. Την βλέπω και χαμογελάω, δεν νομίζω να έχω ξανακαπνίσει τόσο χοντρή Λάρα. Δυστυχώς σύντομα ανακαλύπτω ότι εκτός από χοντροΛάρα είναι και στουμποΛάρα. Βγάζω λοιπόν τον νέο μου οδοντωτό διακορευτή, ευγενικής μεταφορικής χορηγίας Stathis και αρχίζω... Τα πήγα πολύ καλά αυτή την φορά με το εργαλείο, είναι το πρώτο πούρο που το χρησιμοποιώ που έκανε τέλεια δουλειά (δηλαδή άνετο τράβηγμα, ομοιόμορφο, χωρίς hot spots κτλπ).

Στο άναμμα δίνει καφέ, βανίλια και λίγη καμμένη ζάχαρη. Μόνο καλή εισαγωγή για την πλούσια συνέχεια που ακολουθεί. Μετά το 1/3 δίνει πλουσιοπάροχα δυνατή καραμέλα, καβουρδισμένα ξυροκάρπια, βούτυρο, πιπέρι και πολύ καφέ. Κάπου στην αρχή του 2/3 περνάει μια περίεργη (αλλά απολαυστική) σμουθιάρικη φάση δίνοντας κυρίως κρέμα και λίγο παντεσπάνι. Αλλάζει πάλι όμως προς το τέλος με φουλ δύναμη, σαν μια πιο δυνατή βερσιον των προηγούμενων. Είχε και κάτι μικρές γωνίες προς το τέλος, όχι τίποτα το πολύ σοβαρό αλλά αρκετά για να με κάνουν να το αφήσω ελάχιστα νωρίτερα.

Μου άρεσε πολύ, περισσότερο απ οτι είχα προβλέψει. Στάθη ευχαριστώ πολύ!
These users thanked the author Fairlight for the post (total 4):
AssosΤάκηςΣτάθηςJazzman
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Por Larrañaga Gran Robusto RE Países Bajos 2017

Δημοσίευση από suleygiannis »

Εικόνα

Χτες βράδυ κάπνισα το πρώτο πούρο από μία REG DIC 17. Ολόκληρη η κούτα μύριζε σοκολάτα και είχε τις ανάλογες γεύσεις. Το τράβηγμα ήταν μια χαρά, το πούρο ήταν σχεδόν έτοιμο γευστικά, φουλ δυνατό με δυνατότητες βελτίωσης ΑΛΛΑ είχε κάθε πρόβλημα καύσης. Και σαν τουνελ έγινε στην αρχή και έσβηνε και στραβοκαιγόταν και γενικά με ταλαιπώρησε αρκετά...
Ελπίζω τα άλλα να μην είναι έτσι
These users thanked the author suleygiannis for the post:
sigaras
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Por Larrañaga Gran Robusto RE Países Bajos 2017

Δημοσίευση από nikos doc »

Σήμερα, άναψα και εγώ την Λαρα την ζουμπουρλιαρα και δεν ήταν καθόλου μα καθόλου δύσκολη!
Τράβηγμα τόσο όσο, προς το σφιχτό αλλά δεν με ενόχλησε ποτέ. Καμία διόρθωση , ο zippo βαρέθηκε, κατασκευαστικά όλα πήγαν δεξιά!
Πολύ μπισκότο με το άναμμα, σκόνη καραμέλας, αν νοείται κάτι τέτοιο, βούτυρο και μάλλον κανέλα.
Συνοδεύω με Abuelo 12 Ginger Ale Lime. Mix που ανεβάζει τα πιπέρια και δίνει μια spicy νότα στην βόλτα μου.

Κρέμα και καλοψημένο κρουασάν ακολουθούν, καραμέλα αραιή, σαν να έχεις βάλει βούτυρο και ζάχαρη μαζί στο τηγάνι. Μια κουτάλια αμύγδαλα μαζί με την κανέλα κάνουν ένα πολύ ωραίο και smooth προφίλ.
Δύναμη ,πολύ, δεν έχει αλλά οκ είναι λίγο υποκειμενικό αυτό. Σαφώς δεν με χαλάει που κινείται στο medium με τον καπνό να γεμίζει όλη την Ερέτρια.
Στην Regional μπαντα παίζει μια σοκολάτα πικρή, αλμύρα, μια δόση από μαλακά μπαχάρια. Όλα αυτά πάνω σε πολύ ωραία ψητή ζύμη. Κάτι μεταξύ μπισκότου και κάτι πιο ανάλαφρου.
Σίγουρα στο τελείωμα βάζει και άλλο αλάτι, έξτρα σοκολάτα με δυο σταγόνες γάλα, γυρνάει το βούτυρο, πιο καψαλισμένο τώρα…

Μεγάλη παλέτα, μεγάλη επιτυχία, για δώστε μια ευκαιρία όσοι έχετε ακόμα στοκ….. 8-)

Εικόνα
These users thanked the author nikos doc for the post (total 3):
TournesolJuniorsuleygiannis
This is our House!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Por Larranaga”