Partagas Mille Fleurs

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8998
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Partagas Mille Fleurs

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

EBP FEB 23

πρόσφατα εμφανίστηκαν ξανά στα ελληνικά ράφια μετά από μακρά απουσία (μαύρα μάτια κάναμε), με τιμή 8,75 €
πάλι καλά δηλαδή, όταν τρία χρόνια πριν που το πούρο είχε μπει σε mass κόστιζε 6,85 €
http://cigarsforum.gr/viewtopic.php?f=192&t=1717

η τιμή του Mille Fleur σήμερα στην Κούβα είναι 6,90 € και στη Γερμανία 7,10 €
όταν είναι διαθέσιμο φυσικά, αφού τον περισσότερο καιρό είναι εξαφανισμένο
μιας κι η παραγωγή εκτός από σποραδική είναι και μικρή, όπως συμβαίνει με όλα σχεδόν τα κουβανέζικα

μιλούσα προχθές με παλιό αθηναίο tobacconist με τον οποίο γνωριζόμαστε 30 χρόνια
και μου έλεγε πως η εποχή των mastercases που σκάγανε μύτη από Κούβα έχει περάσει ανεπιστρεπτί
κι όποια (μικρή) καινούργια παραλαβή έρχεται, μοιράζεται με το σταγονόμετρο στην πεινασμένη για κουβανέζικα αγορά

Εικόνα

το σοκολατένιο φουλ box-pressed MF από τις πρώτες ρουφηξιές δείχνει πως το πάει το γράμμα
ξεδιπλώνοντας μια κλασική παρταγίστικη παλέτα, με τη νεότητα να είναι απλά γράμματα και αριθμοί

κανέλα, γαρύφαλλο, δέρμα, ψωμί και μέλι είναι τα πρώτα διαπιστευτήρια του
με νότες από προζύμι, αλμύρες, μαύρο πιπέρι, σοκολάτα, κι ένα άγγιγμα εσπεριδοειδών να ανεβάζουν μεράκια

Εικόνα

η petit corona είναι φουλ στις τανίνες μ’ έναν σακχαρώδη πολτό να κάνει αντίστιξη
και την κουβανέζικη λαγνεία να συνεχίζεται σε σκηνικό και ρυθμούς ιεροτελεστίας

μαύρο πιπέρι, καβουρδισμένοι καφέδες, κέδρος, ξηροκάρπια, μπαλσάμικο, και λουλούδια
συμπληρώνουν το έξοχο performance ενός μεγάλου μικρού πούρου, τέως καθημερινού γίγαντα της Κούβας
που μοιάζει με παντεσπάνι και μάνα εξ ουρανού τούτους τους χαλεπούς καιρούς της π ε ί ν α ς

μακάρι να μπορούσα να στοκάρω ένα mastercase…


Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 4):
jgeorgostSvenskEpicure Valexandros
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
jgeorgost
Δημοσιεύσεις: 742
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 15, 2021 10:44 pm

Re: Partagas Mille Fleurs

Δημοσίευση από jgeorgost »

Σε νιώθω με λίγο παλαιότερη παρτίδα!
OEG NOV22
Είδα το post σου και θυμήθηκα να κάνω ένα παρέα με ένα homemade amaretto sour!

Εικόνα
These users thanked the author jgeorgost for the post (total 4):
ΤάκηςSvenskEpicure Valexandros
"Any cigar smoker is friend, because I know how he feels." - Alfred de Musset

🇨🇺 ❤️ 🇨🇺
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 548
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Partagas Mille Fleurs

Δημοσίευση από Junior »

Χθες βράδυ, μετά από μια κοπιαστική μέρα, κάθισα στο μπαλκόνι συντροφιά με Αγιωργήτικο και μου έσκασε η επιθυμία να καπνίσω, αλλά να καπνίσω πολύ κάτι καλό και να μην με απογοητεύσει.
Έχοντας διαβάσει την κριτική του Τάκη για κωδικό του ‘23, θεώρησα ότι και τα δικά μου mille fleur με κωδικό OES FEB 23 θα είναι λουκούμια.
Το πούρο, σκίζει από εμφάνιση, άρτιο στρίψιμο και λαδερό wrapper. Κόβω και ανάβω προσεκτικά με ξύλο κέδρου. Άντε γεια…
Μου σέρβιρε κρέμα και καραμέλα. Κακάο, μπισκότο, μαρμελάδα και πλούσια μπαχαρικά προς το τέλος. Εξαιρετικό!!!

Εικόνα


Τι να πω; Έμεινα άφωνος. Είναι δυνατόν ένα regular Partagas με 8.75€ να ξεφτιλίζει anejados και limited με τριπλάσιες και τριπλάσιες τιμές;;;

Ό,τι έχω καπνίσει του ‘23, με λίγες εξαιρέσεις ήταν απλά φανταστικό. Μπας και με την υστερία που επικρατεί οι Κουβανοί έχουν ξεθάψει ότι στοκ σε παλαιωμένα καπνά υπήρχε στις αποθήκες τους, και τα λανσάρουν στην αγορά να καλυφτεί η αέναη ζήτηση;
These users thanked the author Junior for the post (total 5):
jgeorgostΤάκηςEpicure Vsigarasalexandros
Απάντηση

Επιστροφή στο “Partagas”