Partagas Coronas Senior

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Partagas Coronas Senior

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Eminentes 132 x 42
machine made until 2002
dress 25 in aluminium tubes, new tubes introduced 2010

ένα από τα τρία eminentes στη σύγχρονη κουβανέζικη παραγωγή
μαζί με τις Coronas Major των Upmann και τα ομόσταυλα Petit Coronas Especiales
και μοναδικό εκλιπόντα συγγενή στο ίδιο format τα επίσης Partagas Petit Coronas Τubos:
viewtopic.php?f=76&t=281&p=616#p616

προ του 2002 υπήρχαν και άλλα 4 πούρα (όλα μηχανής) στο παλιό Eminentes Old format (132 x 44):
Bolivar Petit Coronas Especiales, H. Upmann Medias Coronas, Partagas Eminentes και Partagas Petit Coronas Especiales
από τα οποία μόνο το τελευταίο μεταπήδησε στη handmade παραγωγή, αλλάζοντας το 44 με 42 δαχτυλίδι

στην 1η φωτό εικονίζεται αριστερά το παλιό tubo των PCS που άλλαξε το 2010
από κούτα LSM JUN 08 αγορασμένη ενταύθα, με τότε τιμή ανά στικ τα 4,80 €
το σημερινό που θα καπνίσω είναι φρεσκαδούρα ATE MAY 19, αγορασμένο επίσης από εγχώριο μαγαζί αντί 8,25 €

Εικόνα

μετά από ένα ξηροκαρπάτο pre με γλύκες από τσιχλόφουσκα φράουλα
η κορώνα senior κάνει spicy εισαγωγή μαζί με νότες από κέδρο και σανό
ξετυλίγοντας μια ενδιαφέρουσα παλέτα που είχα καιρό να γευτώ
χωρίς το παραμικρό σημάδι να θυμίζει την επτάμηνη νεότητα της

Εικόνα

υπάρχουν αρκετά floral και γήινα στοιχεία, μπόλικη καραμέλα, καρύδια, και καβουρδισμένος καφές
με πινελιές από μελόψωμο, φιστικοβούτυρο, δέρμα, κίτρο, και γλυκά ξύλα
καρυκευμένα με μπαχαροπίπερα, μοσχοκάρυδο, και αλμύρες
ενώ στα τελειώματα έπαιξε και κάτι ζουμερές νότες από ζαχαρωτό, βανίλια, και σοκολάτα

Εικόνα

πολύ καλό στικ, (ευτυχώς πήρα άλλα τρία), που αναδεικνύει για μια ακόμα φορά τον πλούτο των «μικρών» Partagas
κι ως προς το φιλοσοφικό ερώτημα περί του αν έχει το ίδιο blend με τις PPCE, θα έλεγα ασκαρδαμυκτί πως «όχι»
αν και έχουν κάποια κοινά στοιχεία, το χαρμάνι τους είναι εμφανώς διαφορετικό…

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 6):
TournesolSvenskSpirosbusa71χεντυ κοντουlefteris calexandros
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: Partagas Coronas Senior

Δημοσίευση από Assos »

Πρώτη φορά ακουμπάω τουμπο της μπραντας και αυτό από χορηγία με ηλικία και προέλευση UTL JUN 18.

Εικόνα

Στο pre έντονες φλοράλ νότες και λίγο αλμυρα...
Πολύ καλό ξεκίνημα με καβουρδισμένο ελληνικό καφέ και παρά πολύ έντονη καραμέλα, με καβουρδισμένα ξηροκάρπια!
Παχύ, μπόλικο καπνό και καύση για σεμινάριο.
Προς το δεύτερο τρίτο ήρθε και το δέρμα με τον κέδρο, όπως και μπαχάρι τριμμένο με πιπέρι και λίγη ξερή μαύρη σταφίδα.
Στο φιναλε ανέβασε αρκετά σώμα χωρίς να είναι δυσάρεστο με έντονο το κακάο σε σκόνη.
Σε γενικές γραμμές περίεργα ωραίο πούρο που θα το ξαναέκανα, συνδυάζοντάς το με αλκοόλ.
Θα έλεγα με το χέρι στη καρδιά δοκιμάστε το!
These users thanked the author Assos for the post (total 6):
lefteris cTournesolΤάκηςsigarasPetranSvensk
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Partagas Coronas Senior

Δημοσίευση από sigaras »

Στα παράλια της Αττικής ένα βράδυ με ζεστούλα και ωραία παρέα άναψα το εν λόγω νεούδι, το οποίο έφερε ημερομηνία Νοέμβριος 2019! Στο πρε το τράβηγμα έδειχνε μια χαρά. Όπως και ήταν. Μπόλικος καπνός με άνετο πάφα πούφου. Οι γεύσεις και τα αρώματα ήταν ωδή στο ζαχαρούχο γάλα. Στο δεύτερο τρίτο μπήκαν στην παρέα τα δέρματα τα όμορφα και στο τρίτο τρίτο κρέμες μπριλέ χορταστικές. Εξαιρετικό πούρο, που δεν έδειξε σε κανένα σημείο τη νεότητά του με γωνίες και καρφίτσες. Γεννήθηκε σοφό το στικ αυτό. Σοφό και απολαυστικό!

Εικόνα
These users thanked the author sigaras for the post (total 3):
JuniorΤάκηςSvensk
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
karam
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 13, 2020 8:03 am

Re: Partagas Coronas Senior

Δημοσίευση από karam »

Πρώτο μου κανονικό πούρο. Δυστυχώς, λογικά λόγω απειρίας, δεν μου είπε τίποτα ιδιαίτερο, παρ'όλο που περίμενα τα χρόνια καπνίσματος πίπας θα με βοήθαγαν να καταλάβω κάποια πράγματα.
Για 'μένα ήταν απλά συμπαθητικός καπνός το πρώτο μισό, χωρίς κάποια έξαρση ή κάτι ιδιαίτερα ενδιαφέρον, και απότομη και πάρα πολύ δυσάρεστη αλλαγή στο δεύτερο μισό. Έγινε πολύ έντονο, πολύ δυσάρεστο, με ενόχλησε στο στόμα, και πετάχτηκε μετά από 4-5 τζούρες.

Σίγουρα το φταίξιμο δεν είναι στο πούρο αλλά σ'εμένα, αλλα πλέον λόγω έλλειψης χρόνου γενικά, και καπνιστικού χρόνου ειδικά, δεν το βλέπω να δίνω χρόνο σε κάτι αν δεν με πιάσει από τα @@ στο πρώτο δευτερόλεπτο.
These users thanked the author karam for the post:
nikos doc
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Partagas Coronas Senior

Δημοσίευση από Τάκης »

θα γίνει κι αυτό Ορέστη 8-) απλά, ένα στικ (και βάλε) = κανένα
όταν δοκιμάσεις μια ικανοποιητική γκάμα, τότε θα αρχίσεις σιγά-σιγά να αποκτάς έναν μπούσουλα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
JuniorSvensk
papa was a rolling stone...
karam
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 13, 2020 8:03 am

Re: Partagas Coronas Senior

Δημοσίευση από karam »

Για να δούμε, έχω μερικά σε παραγγελία.
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Partagas Coronas Senior

Δημοσίευση από Junior »

Μην μασάς Ορέστη. Κάπνιζε αβέρτα, διαφορετικά πούρα και μάρκες. Μην πτοείσαι. Κατά την γνώμη μου ξεκίνα με ελαφριά πούρα πχ, Hoyo και Romeo, Upmann που θα καταλαβαίνεις πιο εύκολα γεύσεις και θα αποκτήσεις εξοικείωσης με τον καιρό. Αν θες κράτα σημειώσεις από πούρα που σου έκαναν εντύπωση. Με μεμονωμένες δοκιμές δεν μπορείς να κρίνεις κάποιο πούρο, υπάρχουν πολλοί παράγοντες που θα το επηρεάσουν, για να σου δώσει μια κακή γευστική εμπειρία. Διάβασε όσο μπορείς, το φορούμ είναι μεγάλο σχολείο...

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Partagas Coronas Senior

Δημοσίευση από suleygiannis »

karam έγραψε:
Πέμ Ιούλ 23, 2020 11:27 am
Πρώτο μου κανονικό πούρο. Δυστυχώς, λογικά λόγω απειρίας, δεν μου είπε τίποτα ιδιαίτερο, παρ'όλο που περίμενα τα χρόνια καπνίσματος πίπας θα με βοήθαγαν να καταλάβω κάποια πράγματα.
Για 'μένα ήταν απλά συμπαθητικός καπνός το πρώτο μισό, χωρίς κάποια έξαρση ή κάτι ιδιαίτερα ενδιαφέρον, και απότομη και πάρα πολύ δυσάρεστη αλλαγή στο δεύτερο μισό. Έγινε πολύ έντονο, πολύ δυσάρεστο, με ενόχλησε στο στόμα, και πετάχτηκε μετά από 4-5 τζούρες.
Σίγουρα το φταίξιμο δεν είναι στο πούρο αλλά σ'εμένα, αλλα πλέον λόγω έλλειψης χρόνου γενικά, και καπνιστικού χρόνου ειδικά, δεν το βλέπω να δίνω χρόνο σε κάτι αν δεν με πιάσει από τα @@ στο πρώτο δευτερόλεπτο.
Λοιπόν διαβάζω διάφορα που δεν μου κάθονται εδώ και μου δημιουργούνται ειλικρινείς απορίες χωρίς δόση ειρωνείας. Αν θες μου απαντάς.
1) Τι σημαίνει κανονικό πούρο;
2) Γιατί πιστεύεις ότι φταις κάπου και ότι απλά δεν έπεσες σε κακό πούρο;
3) Γιατί πιστεύεις ότι οποιαδήποτε άλλη μορφή καπνίσματος έχει σχέση με το κάπνισμα πούρου; Αν καπνίζω τσιγάρα, πίπα ή ναργιλέ αυτό συνεπάγεται ότι ξέρω να καπνίσω ένα πούρο;
4) Έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο απλά να μη σου αρέσουν τα πούρα; Εννοώ καπνίζεις πίπα, αυτό ξέρεις ότι σου αρέσει, για τα πούρα είσαι σίγουρος;
5) Πρόσεξες τον κωδικό της κούτας; Ενδέχεται να κάπνισες ένα πολύ φρέσκο πούρο που να ήθελε παλαίωση.

Και τώρα προσωπικές τοποθετήσεις. Το πούρο είναι ζωντανός οργανισμός. Αναπνέει και εξελίσσεται. Την εξέλιξη του μπορείς να τη δεις μόνο με αγορά κούτας. Για το πούρο αποκτάς μία πρώτη άποψη αφού καπνίσεις τουλάχιστον 100 διαφορετικά πούρα και τους δώσεις προσοχή. Μπορεί να λέω και λίγα. Αυτά.
Τάκης έγραψε:
Πέμ Ιούλ 23, 2020 2:18 pm
όταν δοκιμάσεις μια ικανοποιητική γκάμα, τότε θα αρχίσεις σιγά-σιγά να αποκτάς έναν μπούσουλα
θα ήθελα πολύ να μάθω τι εννοείς με αυτό. 8-) πόσα είναι ικανοποιητική γκάμα;
Junior έγραψε:
Πέμ Ιούλ 23, 2020 2:36 pm
Κατά την γνώμη μου ξεκίνα με ελαφριά πούρα πχ, Hoyo και Romeo, Upmann που θα καταλαβαίνεις πιο εύκολα γεύσεις και θα αποκτήσεις εξοικείωσης με τον καιρό.
Είναι τα Upmann και τα Romeo ελαφρά πούρα; σε καμία περίπτωση.
Ελαφρά πούρα είναι τα hoyo ναι αλλά δεν ισχύει και πάντα αυτό. Τα φονσεκα είναι ελαφριά αλλά ούτε αυτό ισχύει πάντα. Γενικά δεν υπάρχει κανόνας.

Από εκεί και πέρα ελάχιστα έχω καπνίσει το συγκεκριμένο πούρο και δεν με τρελαίνει (για το on topic)
Ρε μαν ρε μπρο
karam
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 13, 2020 8:03 am

Re: Partagas Coronas Senior

Δημοσίευση από karam »

suleygiannis έγραψε:
Πέμ Ιούλ 23, 2020 3:14 pm
Λοιπόν διαβάζω διάφορα που δεν μου κάθονται εδώ και μου δημιουργούνται ειλικρινείς απορίες χωρίς δόση ειρωνείας. Αν θες μου απαντάς.
1) Τι σημαίνει κανονικό πούρο;
2) Γιατί πιστεύεις ότι φταις κάπου και ότι απλά δεν έπεσες σε κακό πούρο;
3) Γιατί πιστεύεις ότι οποιαδήποτε άλλη μορφή καπνίσματος έχει σχέση με το κάπνισμα πούρου; Αν καπνίζω τσιγάρα, πίπα ή ναργιλέ αυτό συνεπάγεται ότι ξέρω να καπνίσω ένα πούρο;
4) Έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο απλά να μη σου αρέσουν τα πούρα; Εννοώ καπνίζεις πίπα, αυτό ξέρεις ότι σου αρέσει, για τα πούρα είσαι σίγουρος;
5) Πρόσεξες τον κωδικό της κούτας; Ενδέχεται να κάπνισες ένα πολύ φρέσκο πούρο που να ήθελε παλαίωση.
Να σου πω:
1) εννοώ όχι πουράκι, και όχι Τοσκάνο
2) γιατί πιστεύω είναι σωστό η αρχική υπόθεση δεν πρέπει να είναι ποτέ ότι φταίει η πρώτη ύλη αν δεν είσαι έμπειρος. Δεν ξέρω τι είναι κακό πούρο, το συγκεκριμμένο κάηκε πολύ όμορφα και ομοιόμορφα, τράβαγε τόσο όσο θα περίμενα - χωρίς να ξέρω πως "πρέπει" να τραβάει ένα πούρο όμως, φαντάζομαι ούτε πολύ χαλαρά ούτε σφιχτά. Δεν ήταν από περίπτερο αλλά από γνωστό μαγαζί.
3) γιατί έχω μια άποψη στο να δοκιμάζω καπνό - ακόμα και τσιγαρα που έχω δοκιμάσει ενίοτε μου "λένε" πολλά περισσότερα τώρα, πάρα όταν κάπνιζα τσιγάρα - επίσης φαντάζομαι ότι υπάρχουν μερικά κοινά στοιχεία με την πίπα στον σωστό τρόπο καπνίσματος για να έχεις καλό αποτέλεσμα και να απολαύσεις αυτό που κάνεις: να μην ζεσταίνεται, να μην το βιάζεις, και στον τρόπο τραβήματος ακόμα, με το στόμα, εκπνοή από τη μύτη κλπ. Ναργιλές και τσιγάρα δεν έχουν καμία σχέση.
4) σίγουρα, δεν ξέρω, ξέρω ότι μου αρέσουν πολύ όλα τα Τοσκάνο (όχι τα Τοσκανέλο)
5) όχι, ήταν σωλήνας ο οποίος πετάχτηκε, δεν ξέρω

Μπορεί όντως να μην είναι για 'μένα, σε κάθε περίπτωση όπως είπα παραπάνω, αν κάτι δε με πιάσει αμέσως τότε μάλλον...περισσότερα πούρα για 'σας!
These users thanked the author karam for the post (total 2):
ΤάκηςSvensk
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Partagas Coronas Senior

Δημοσίευση από suleygiannis »

Κατ αρχάς υπάρχει πέρα και πάνω από όλα ο υποκειμενικός παράγοντας. Το τι σου αρέσει εσένα πχ δεν έχει να κάνει με κάτι που αρέσει σε άλλους και τούμπαλιν.
Κάλλιστα μπορεί να έπεσες απλά σε κακό πούρο. Συμβαίνει συχνά. Επίσης το μαγαζί που το αγόρασες δεν έχει τόση σημασία γιατί όλοι από τον ίδιο αγοράζουν. Επίσης ακόμα και τα καλά μαγαζιά έχουν υπερβολική υγρασία.
Ο κωδικός δεν γράφεται στο τουμπο ποτέ αλλά στον πάτο της κόυτας.
Γενικά πάντως να ξέρεις ότι τα πούρα θέλουν διαβασμα, χρόνο, χρήμα και σημειώσεις. Αν κάποιος δεν τα κάνει αυτά , καπνίζει στο γάμο του Καραγκιόζη.
Αν κάποιος θέλει όντως να ασχοληθεί με τα πουρα πέρα από μερικές φουμες, τότε αυτά που γράφω θα πρέπει να τα κάνει.
Δεν υπάρχει άλλος τρόπος.
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 2):
karamSvensk
Ρε μαν ρε μπρο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Partagas”