Partagas Churchills de Luxe

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Partagas Churchills de Luxe

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

RSE LLOO

Julieta No 2 178 x 47
dress 25, discontinued 2006

φίλοι μου, αδέλφια, αλήτες & πουλιά, πάμε:
άγιος ο θεός, άγιος ισχυρός, άγιος αθάνατος, ελέησον ημάς…

…ναι κύριοι, είχαν και τα Partagas Churchill, που καταργήθηκε το 2006 (dress 25)
θα φουμάρω ένα ΠΠΚ τεφαρίκι RSE LLOO (Νοέμβριος ’99)

το pre έχει κάτι από ωδίνες τοκετού, γι’ αυτό που έρχεται φυσικά…
companeros! το πούρο είναι ολοζώντανο, φορτωμένο γλυκάδια του χρόνου
αναπάντεχα όμως βγάζει και κάτι φρέσκο-floral, που με ιντριγκάρει

οι πρώτες νότες είναι μια ωδή σ’ αυτό που άφησε παρακαταθήκη η σκόνη του χρόνου
ένα βελούδο νοσταλγικό, και συνάμα επικίνδυνα ερωτεύσιμο - σε βαθμό αυτοφώρου
μεστωμένα σοφά ξύλα, ευγενικά μπαχάρια που περπατάνε στις άκρες των δακτύλων
μαλακά δέρματα με σονέτα γραμμένα πάνω τους
ψωμί με ζάχαρη που θυμίζει τα οργασμικά κολατσιά της εφηβείας μας
και μια σουρεαλιστική τσιχλόφουσκα να βγάζει κοροϊδευτικά τη γλώσσα

και κάπου στη μέση, η ντίβα σκουραίνει απότομα βγάζοντας τα εσώψυχα της
αρχίζουν να παίζουν αρχετυπικά παρταγίστικα πιπέρια
ανακατεμένα με καβουρδισμένα αμυγδαλοκάρυδα και μαύρη σοκολάτα

και μετά, το πούρο αρχίζει να κάνει βουντού
ο αέρας μυρίζει βότανα και μαντζούνια, φθαρμένα πολυκαιρισμένα δέρματα
φρεσκοκουρεμένο (!) χορτάρι, σκοτεινούς καφέδες
ώσπου στο τέλος… στο τέλος έρχεται μια σοκολάτα-καραμέλα-βανίλια να θυμιάσει για το «δι ευχών»
των αγίων πατέρων ημών, κουβανών μάγων εωσφορικά καθαγιασμένων
στο διάλοοοοοο… κολάστηκα πάλι…

από τα πούρα που ντουφεκάνε στον ουρανό και πέφτουν αστέρια
κάντε μια ευχή…

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
Svensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Partagas Churchills de Luxe

Δημοσίευση από Fairlight »

LCD Tάκης

Ο Τάκης μου χάρισε ένα βράδυ αυτό το πούρο και τον ευχαριστώ γι'αυτό. Ήθελα πάντα να δοκιμάσω ένα πολύ. Θα πρέπει να σημειωθεί για την ιστορία ότι το πούρο για το οποίο θα γράψω στην συνέχεια είναι το δεύτερο που μου χορήγησε. Το πρώτο ήταν δυστυχώς εντελώς στούμπα και κάπου στο πρώτο τρίτο εξέπνευσε από μόνο του.

Το πούρο λοιπόν έχει αδύναμη κρύα που βγάζει όμως σεντούκι και ένα βαρύ δέρμα. Κόβω και τραβάει και πάλι δύσκολα σε σημείο όμως που να καπνίζεται, οριακά αυτή την φορά.

Στο άναμμα το πούρο εμφανίζει ένα ζωντανό και πλήρως vintage προφίλ με βαθύ δέρμα και ασυνήθιστα πολλά μπαχάρια. Καθώς συνεχίζει κερνά ψωμί και κάτι όξινο σαν λεμόνι. Υπάρχει και μια φλοράλ υπόνοια και παραδόξως καθόλου πιπέρια.

Πάει προς την μέση δίχως μεγάλες αλλαγές, έχει αρχίζει να παίζει να δυναμώνει το ψωμί, να αχνοφαίνονται κάτι φρούτα και κάτι ελαφριά πιπέρια. Δυστυχώς το τράβηγμα γίνεται ακόμα πιο δύσκολο, ή κουράζομαι εγώ καθώς συνειδητοποιώ ότι έχει αρχίσει να με ενοχλεί λίγο το στόμα μου.

Ευτυχώς μετά την μέση το θέμα με το τράβηγμα είναι κάπως καλύτερα και το πούρο με κερνά μια βανίλια που με κάνει να απορώ. Δυστυχώς όμως πριν το τέλος ξανασφίγγει πάλι σε αφόρητο βαθμό και το αφήνω ένα κλικ πριν την ώρα του. Πριν συμβεί αυτό το πούρο είχε δώσει βαθιά ξύλα, πιπέρι, γρασίδι και λίγο καφέ.

Τάκη σε υπερ-ευχαριστώ (και για τα 2 πούρα).

Εικόνα
These users thanked the author Fairlight for the post (total 2):
ΤάκηςSvensk
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Partagas Churchills de Luxe

Δημοσίευση από suleygiannis »

LCD Τάκης


Καιρό το έχω βάλει στο μάτι να το καπνίσω αλλά δεν ήθελα να το κάνω κατακαλόκαιρο ούτε να με αποσυντονίζει κάτι. Μιλάμε εξάλλου για πούρο μύθο. Δυστυχώς από julieta no.2 έχουν μείνει μόλις 3 πούρα του άλλοτε κραταιού φορμάτ.
κατάμαυρο, γυαλιστερό και τέλεια διατηρημένο το ραπερ του. Έχει και το παλιό δαχτυλίδι και είναι και ελαφρώς box pressed.
Έχει ασθενικά κρύα αρώματα σοκολάτας και κέδρου.
Από την αρχή και με την πρώτη τζούρα με εκπλήσσει η δύναμη του, παρά τα χρόνια του. Καφές, κακάο σε σκόνη, σοκολάτα, παλιά μπαχαρικά και δέρματα. Full partagas λέμε.
Εικόνα
Προβληματίζομαι με τι να το συνοδεύσω. Χρειάζεται μία ελαφριά καπνίλα να το απογειώσει.
Με παιδεύει λίγο το τράβηγμα αλλά ευτυχώς δε χρειάζεται σούβλισμα. Πιάνω ένα εξαιρετικό bowmore 12.
Εικόνα
Συνεχίζει με λιβάνια, τζίντζερ και κάρδαμο. Πολύ μπαχαρικό και αρκετά πικάντικο στο πρώτο τρίτο.
Το πούρο δένει τώρα αρμονικά με το ποτό και πετάει αμυγδαλόψιχα και βανίλιες. Η συνέχεια έχει και αλατισμένα φιστίκια. Γενικά οι γεύσεις εναλλάσσονται συνέχεια κάνοντας το πούρο τρομερά ενδιαφέρον.
Οι συνδυασμοί μπαχαρικών και αμυγδάλου συνεχίζονται ενώ μετά τη μέση έρχεται η ελιά, η μαύρη σοκολάτα και το κάρδαμο.
Προς το τέλος έρχονται ολοζώντανοι ξηροί καρποί με κακάο, ενώ το τράβηγμα ζορίζει κι άλλο.
Τελειώνει με μπαχαρικά, βανίλια και κακάο ενώ το κάπνισα μέχρι τέλους.
Τι να πω Τάκη πραγματικά σε ευχαριστώ. Το πούρο θα ήταν στο τοπ 10 ήδη αν το τράβηγμα ήταν καλύτερο.
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 8):
ΤάκηςJuniorSpirosbusa71JazzmanΣτάθηςSvenskPetranVr Andreas
Ρε μαν ρε μπρο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Partagas”