Partagas Habaneros

Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Partagas Habaneros

Δημοσίευση από Fairlight »

Είδατε το φως το αληθινό όλοι οι αλλόθρησκοι :lol:

Αναμένουμε tasting αρχηγού να εξυμνεί habanero :lol: :lol: :lol:
These users thanked the author Fairlight for the post (total 2):
JuniorSpirosbusa71
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Partagas Habaneros

Δημοσίευση από Τάκης »

θα κουραστώ να το λέω, αλλά στα κουβανέζικα η Εδέμ απ' το Πουργκατόριο είναι μια κούτα δρόμος
χθες κάπνισα το τελευταίο από TEO MAR 19, κάτι ζουμερά, μαυριδερά και τετράπαχα λουκουμάκια, σαν αυτό του quiz που έστειλα στο Λευτέρη
είναι από τα σπάνιες φορές που φχαριστήθηκα (και) φρέσκα habaneros, κι όλο έλεγα να φυλάξω κάμποσα, αλλά...
These users thanked the author Τάκης for the post:
Junior
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Partagas Habaneros

Δημοσίευση από sigaras »

Ρε τι 'ναι τούτα!! Καπνίστηκε μέσα στο ΣΚ. Του 2005 παρακαλώ, προφανώς αγορασμένο από το ίδιο μαγαζί από το οποίο το αγόρασε και ο Χρήστος. Ονειρική φούμα. Δεν θα μπω στην καταγραφή των τρίτων διότι η εντύπωση που μου άφησε ήταν αυτή ενός ενιαίου μεγαλείου! Ήταν σαν να κάπνιζα δέρμα βουτηγμένο σε κορυφαίο κονιάκ πολλών πολλών δεκαετιών! Ακριβά ξύλα, κανέλα, μέλι, κρέμες, καφέδες, γλυκά φρούτα όλα ενώνονταν σε μια προσευχή-ωδή στο πάντρεμα της κουβανέζικης γης με τον χρόνο που περνά. Προμηθευτείτε υπεύθυνα (αφήστε στικ και για τους επόμενους)!!

Εικόνα
These users thanked the author sigaras for the post (total 8):
JuniorVr AndreasΤάκηςΣτάθηςSpirosbusa71PetranalexandrosSvensk
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Partagas Habaneros

Δημοσίευση από alexandros »

Junior έγραψε:
Σάβ Σεπ 26, 2020 9:49 pm
Νομίζω ότι είναι ένα πούρο που δεν πρέπει να λείπει ΠΟΤΕ από τους υγραντήρες μας.
ειναι που μας ελεγες οτι δεν σου αρεσουν τα παρταγας ... :lol:
σιγα σιγα θα πετυχεις και αλλα τετοια διαμαντακια
και σιγα σιγα καταλαβαινεις γιατι ολοι αγοραζουμε κουτες και προσπαθουμε μερικα κομματια να τα αφησουμε για μερικα χρονια ...
αλλα οκ μην κανεις σαν τον σουλεημαν που δεν καπνιζει πουρο κατω των 5 ετων ...
These users thanked the author alexandros for the post (total 3):
JuniorTournesolSvensk
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Partagas Habaneros

Δημοσίευση από Στάθης »

Ενα πούρο που δεν είναι στο ροτασιον μου. Έχω κάνει ξέμπαρκα στικ και πάντα προτιμούσα το μεγαλύτερο αδελφό PPCE.
Μουριές ένα μεσημέρι με orismenous σκάει ο ψηλός με μια κούτα στη μασχάλη που χανόταν φυσικά λόγω όγκου και μας μοιράζει σε όλους από ένα στικ. Είναι από παλιά κούτα του ‘05 που έπεσε στα χέρια του. Μου είχε κάνει εντύπωση από τότε το ολοκαίνουργιο και γυαλιστερό band. Σαν να είχε βγει από την παραγωγή μια μέρα πριν. Το φούμαρα αυτό με πολύ καλές εντυπώσεις και έψαξα και βρήκα μερικά στικ που ευτυχώς άφησαν οι αφισιοναδοι γύπες :P

Εικόνα

Μετά το μεσημεριανό φαγητό ήθελα κάτι γρήγορο αλλά μπόλικο. Με το που ανοίγω το τάπερ βλέπω να αστράφτει η μπάντα του μικρού χαμπανερο με το χαρακτηριστικό Cifuentes 😉.

15 χρόνων πούρο και έχει ένα σώμα μεστό από τις πρώτες τζούρες να παθαίνεις κοκομπλόκο.
Δέρματα αρχοντικά , μπαχάρια μεστά γλυκές ανταύγειες από κρέμα και ζάχαρη, φρούτα ξερά, μερακλίδικοι καφεδες και μια κανέλλα ολοζώντανη!!!
Τα πιπερια είναι στο μπακ τόσο όσο στρογγυλά πια από το χρόνο. Το καταπίνω με μανία και αυτό εκεί, ούτε κλωτσάει ούτε κολωνει.

One way ticket 🎫 to paradise my dear friends ...

«Πρώτο ταξίδι έτυχε ναύλος για το Νότο…»

Σας αφήνω τώρα να απολαύσω το τελευταίο τρίτο αγναντεύοντας το απέραντο γαλάζιο του Αιγαίου. 😎
These users thanked the author Στάθης for the post (total 12):
JuniorVr AndreasTournesolΤάκηςSpirosbusa71Svenskχεντυ κοντουPetranMixalis81Assosaouasalexandros
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
Vr Andreas
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 12:45 pm

Re: Partagas Habaneros

Δημοσίευση από Vr Andreas »

LCD Suleygiannis

Εικόνα

Μου το έδωσε ο αρχηγός στην πρώτη μας συνάντηση στις μουριές και μου είπε ότι είναι του 2005!! Το ράπερ του είναι πιτσιλωτό και οι μυρωδιές στο σώμα του ασθενικές, όπως και το πόδι δεν βγάζει παρά κάποια ασθενικά αρώματα βοτάνων και ίσως λίγο καπνών. Το κόβω με ενθουσιασμό αλλά και με μια αίσθηση περίεργη, μάλλον μελαγχωλική καθώς είναι από τα πιο παλιά που έχω στον υγραντήρα μου. Με κάνει να σκέφτομαι τον χρόνο και την υπομονή που απαιτούνται για να φτάσεις να απολαύσεις πούρα 15αχρονης παλαίωσης/ωρίμανσης. Στο δια ταύτα.
To τράβηγμα είναι πολύ καλό. Η κρύα βγάζει παλιά δέρματα, διάφορα ματζούνια και βότανα.. Μετά το άναμα τα βότανα και τα ματζούνια είναι εκεί παρέα με παλαιακά δέρματα, μια ζύμη ή μπισκότα και λουλουδένιες φλοραλ νότες στο ρετροχαλι. Ωραία, μαλακή και γλυκόπιωτη παλιατζούρα!!
Στο 2/3 τα φλοραλ αρώματα συμπληρώνονται με κακάο και μόκα, τσίλι και με ιδανική ποσότητα πιπεριών. Ενώ στο 3/3 χάνει ένταση και σώμα συνεχίζει στο ίδιο μοτίβο γεύσεων και αρωμάτων ενώ κερνάει φουλ μπισκοτάκι!!

Εικόνα

Μοναδική καπνιστική εμπειρία που σε κάνει να στοχάζεσαι!!! Ευχαριστώ πολύ Suleygiannis!!!!!!!!!!!!!!!
These users thanked the author Vr Andreas for the post (total 7):
JuniorharmonicaTournesolPetranΣτάθηςsuleygiannisalexandros
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Partagas Habaneros

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

SOR MAY 20

σε τι καιρούς ζούμε… μαύρα μάτια κάνουμε να δούμε ξανά στα μέρη μας Habaneros
στα εξωτερικά πάντως έχει σκάσει μύτη μέχρι και κωδικός του 23 (EBP ENE 23)

στην τελευταία του εμφάνιση στα ελληνικά ράφια το Hab είχε 5,65 € και σίγουρα θα φοράει γενναίο καπέλο όταν ξαναφανεί
με δεδομένο πως πρόσφατα ήρθαν στην Ελλάδα τα του ίδιου format R y J Belvederes με 9 €

το συγκεκριμένο καπνίστηκε τρωγοπίνοντας και εντυπωσίασε με εναλλασσόμενα αλμυρά και γλυκά μέρη
νότες από κέδρο, γη, σανό, δέρμα, σοκολάτα, μπαχαρικά, ξηροκάρπια, μαζί με πινελιές από ψητό κρέας
και καρύκευμα πιπέρι από αυτό που τρίβουν του διαβόλου οι καλογέροι, χόρεψαν στην καύτρα του
δένοντας τέλειο pairing με τα στερεά & υγρά πάνω στο τραπέζι

θησαυρός της Κούβας ανεκτίμητος το Habanero, ειδικά σ' αυτούς τους παράξενους καιρούς που ζούμε…

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 3):
jgeorgostSvensksigaras
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
jgeorgost
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 15, 2021 10:44 pm

Re: Partagas Habaneros

Δημοσίευση από jgeorgost »

Τάκης έγραψε:
Σάβ Ιαν 06, 2024 7:18 am
σε τι καιρούς ζούμε… μαύρα μάτια κάνουμε να δούμε ξανά στα μέρη μας Habaneros
στα εξωτερικά πάντως έχει σκάσει μύτη μέχρι και κωδικός του 23 (EBP ENE 23)

θησαυρός της Κούβας ανεκτίμητος το Habanero, ειδικά σ' αυτούς τους παράξενους καιρούς που ζούμε…
Σαν μη καλός γνώστης, έχω προσπεράσει 2 φορές κούτα στα εξωτερικά και με αφορμή την δοκιμή σου και διαβάζοντας παραπάνω μετανιώνω! :lol:
These users thanked the author jgeorgost for the post:
Τάκης
"Any cigar smoker is friend, because I know how he feels." - Alfred de Musset

🇨🇺❤️🇨🇺
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Partagas Habaneros

Δημοσίευση από Τάκης »

τα Habaneros είναι από εκείνα τα πούρα που έχουν φανατικούς lovers και haters
γενικά πάντως είναι "αλλα" πούρα σε νεαρή ηλικία και διαφορετικά μετά από 4-5 (και βάλε) χρόνια
υπάρχουν όμως και φαν που γουστάρουν τη δύναμη και την κάψα της νιότης
προσωπικά έχω καπνίσει και καταπληκτικά Habaneros 2-3 ετών

πριν τον Αρμαγεδδώνα ήταν από τα πιο εύκολα προσβάσιμα πούρα μέσα-έξω
στη Σοκολατοχώρα μάλιστα έμπαιναν συχνά-πυκνά σε προσφορές με τιμές χώμα (γύρω στα 60 €)

να 'χαμε λέει μαντικές ικανότητες τότε, να στοκάραμε από ένα mastercase ο καθένας
ωραία θα 'τανε... 😋

στη φωτό Habaneros cello από την προ-2002 εποχή

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
Epicure VSvensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Epicure V
Δημοσιεύσεις: 426
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 25, 2021 7:24 am

Re: Partagas Habaneros

Δημοσίευση από Epicure V »

Γενικά υποτιμημένο πούρο. Δίνει πολύ περισσότερα πράγματα από αυτό που υπόσχονται το μέγεθος και τα λεφτά του.
Μετά την πενταετία-εξαετία κουλάρει και αρχίζει να αλλάζει προφίλ, μέχρι και φρούτα βγάζει, και βανίλιες και μπισκότα κ.α.
Έχει τύχει να καπνίσω και πολύ καλά χρονιάρικα Habaneros φουλ σε δύναμη, αλλά ισορροπημένα και χωρίς καθόλου αμμωνία.
Τους καιρούς που λέει ο Τάκης κάπνιζα Habaneros σε σχεδόν καθημερινή βάση, τόσο με καφέδες όσο και αλκοόλ.
Είναι από τα πούρα που μου λείπουν περισσότερο από τότε που ξεκίνησε η κουβανέζικη ανωμαλία.
These users thanked the author Epicure V for the post (total 4):
ΤάκηςSvensksigarasjgeorgost
in vino veritas
Απάντηση

Επιστροφή στο “Partagas”