Montecristo 520 LE 2012

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Montecristo 520 LE 2012

Δημοσίευση από nikos doc »

Εικόνα


2013-2018, 5 χρόνια!
Κάθε χρόνο, τετοια μέρα,ανάβω ενα 520.
Ειναι το λιγότερο που μπορώ να κάνω όσο εχω στην κατοχή μου, αυτο το κουτί.
Το φετινό με βρίσκει έξω, με το θόρυβο των κυμάτων και το φως του φεγγαριού στα πόδια μου. Γλυκιά βραδιά, εξαιρετικό Glenmorangie Quinta Ruban στο ποτήρι και βουρ.
Ειναι πουράκλα στο χέρι, βαρυ , ασήκωτο....μάλλον κάνω πιο πολυ κέφι τα Sublimes όμως, αλλα λίγη σημασία εχει.
Τσαι μυρίζει πριν το άναμμα, και στα κρύα εχει κρεμα και πιπεράκι. Στα έξι χρόνια δεν φαίνεται να εχει χαλαρώσει καθολου.
Τσαι μπαίνει στην αρχη της φωτιάς, θέλει και μισο αναπτήρα να φουντώσει
Βουνίσιο με θυμαρι, και αλλα ματζουνια.
Εχει μια γλυκιά κρεμα, για κανένα λογο παχιά αλλα 100% Monte.
Δίνει πολυ εύκολο ρετροχαλί, και στην μύτη αφήνει μια βαριά αίσθηση καπνιστού.
Έρχονται κύματα γλυκού κέδρου, δόσεις κρέμας γάλακτος και μοκα.
Ο μπαλαντέρ ειναι ενα θαλασσινό σπρέι αλμύρας που νοστιμευει τα παντα.
Αν έπινα malt απο το Islay θα το έριχνα εκεί. Αλλα οι γλυκές του Ruban δεν αφήνουν κατι τέτοιο. Ειναι έξω ολοκλήρου απο το στικ , το οποίο κανει και την πρώτη μεγάλη στάχτη του.
Κάψιμο, κατασκευή ,υπεράνω κάθε κριτικής, και με το σώμα να νοστιμευει και αλλο μου σερβίρει το κυρίως πιάτο.
Καφές , κρεμα , κέδρος , τα τρια κυρία Κ του Monte. Ισορροπημένα , μεστά και χωρίς πολλά φρου φρου. Παντα μενει στην παλετα αυτή η αλμυρά, ενα φανταστικό έξτρα που συνοδεύει τα υπόλοιπα.
Να και δόσεις καπνιστού πάλι, πως μυρίζουν τα κάρβουνα μετα απο καλο bbq, θέλει χρόνο απο τζουρα σε τζουρα, αν βιαστώ χάνεται η πολυ βαθειά επιγευση.
Χτίζει στην παλετα γλυκιά κρεμα, μοκα και καφε. Πανηγύρι γεύσεων.
Στο τραβηγμα αλμυριζει, στην μύτη βαρένει, στο τελειωμα σχεδόν γλυκίζει.
Αν αυτο δεν λέγεται ποικιλία τότε τι να πω. Μπορεί η παλετα να ειναι συγκεκριμένη αλλα οι εναλλαγές ειναι συνεχείς , συχνά έρχεται και λιγο σοκολάτα γάλακτος για να με εξιτάρει, μην μείνω παραπονεμένος.
Αν βάλω και το malt στο παιχνίδι , τα πράγματα σοβαρεύουν.
Τα γλυκα πιπερια απο τα βαρέλια έρχονται και δινουν σώμα στο 520. Ανεβάζει παλμούς και αυξάνει την ένταση στον κέδρο. Η κρεμα κρύβεται , αλλα για λιγο!
Μπαίνει δυνατά , και δίνει σκυτάλη στους καφέδες κοντα στην χρυσή μπάντα.
Και το σπρέι εκεί, απόλαυση!
Κάπου εδω, γίνεται πιο κλασικο δείγμα του Κόμη. Μένουν 9 πόντοι και φαίνεται πως θα δώσει ρέστα το προφίλ της μπραντας. Κρεμα γάλακτος, χτυπημένη στο σέικερ. Δυο κουταλιές εσπρέσο, και κατι ανεπαίσθητα βοτανικό. Στο τελειωμα τωρα έρχεται καφές και κακαο . Μονοτονία.? Ούτε για αστείο!
Τωρα έγινε σωστό pairing με τον ουΐσκαρο, δένουν πιο αρμονικά , τα βρίσκουν στα ίδια κυβικά και κοντράρονται στα ίσια.
Νικητής δεν βγαίνει, οι γλυκές πανε και έρχονται, αυτά τα πορτογαλεζικα βαρέλια φαίνονται πιο πολυ, και οι κρέμες του Monte φουσκώνουν, κάθονται σε μια παντεσπανάτη πανδεσια κουβανεζικων αρωμάτων.
Στην μύτη γυρνάει ο κέδρος, στην παλετα κυριαρχεί το κακαο και στην συνέχεια ο καφές.
Πάλι μια καπνιστή νότα, καθώς βγάζω και την δεύτερη μπάντα. Σιγουρα το έφαγα γρήγορα, οριακά ειμαι στην ώρα και κοντεύω να το αφήσω αλλα μου αρεσε πολυ, και δεν ζεστάθηκε ούτε λεπτό! Ακομα και τωρα ο καπνός ειναι δροσερός και εύκολος.
Τα τελευταία δαχτυλίδια ειναι γεμάτα απο φρέσκα nuts και υγρή σοκολάτα γάλακτος.
Το τελειωμα ειναι γεματο απο καφέδες με παχιά κρεμα γάλακτος.
83' μαγικού καπνίσματος!
Φανταστική LE , στα ντουζενια της όπως ακριβώς έπρεπε να ειναι.

Υ.Γ. Αγόρι μου, όμορφο να ζήσεις σαν τα ψηλότερα βουνά, να εισαι παντα χαρούμενο , ευτυχισμένο, με μεγάλη καρδιά.
Σε ευχαριστώ!!!
These users thanked the author nikos doc for the post (total 4):
HarisΣτάθηςsuleygiannisAssos
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Montecristo 520 LE 2012

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Maravillas No.3 155 x 55
dress 10

TUO NOV 12

ήταν η πιο χοντρή λιμιτάδα της Κούβας όταν κυκλοφόρησε πριν εννέα χρόνια, φορώντας 55 δαχτυλίδι
με τα δυο sublimes του '04 και του '08 να φορούν 54 (Cohiba & Montecristo)
έκτοτε η ροπή της HSA προς την παχυσαρκία έφτασε το LE ring μέχρι 58 (Cohiba Robustos Supremos 2014)

στην αρχή το 520 μου άρεσε πολύ, τόσο που πήρα άλλα δυο κουτιά και τα έκρυψα
πλην όμως η πορεία του Μαραβίγια στο χρόνο μόνο "θαύματα" δεν είχε...

ανατρέχω στο ημερολόγιο καταστρώματος και σημειώνω επιγραμματικά μερικές φούμες του 520 από το παρελθόν:

το ‘χω καπνίσει πρίγκιπα στις αρχές έτοιμο για το βασίλειο του, με σοκολάτες, κρέμες, δέρματα, βανίλιες (2012)
στην πορεία το βρήκα πιο ordinary, σαν να άρχισε να χάνει τη γυαλάδα του (2014 & 2015)
αργότερα σημειώνω πως «ξεθύμανε αρκετά κι έγινε θαμπό» (2016)
μέχρι και στούμπα ολκής το πέτυχα ένα καλοκαίρι, και δεν κατάλαβα τίποτα (2017)

στη φωτό το πρώτο 520 που κάπνισα το Δεκέμβριο του 2012

Εικόνα

μετά από 4,5 χρόνια που κάπνισα το τελευταίο, δοκιμάζω άλλο ένα Maravillas No.3
με βαρκάδα-ρομαντζάδα, (στη φωτό στο βάθος αριστερά το Τσιρίγο, δεξιά το Λαφονήσι)

ε λοιπόν, το πούρο χάθηκε στη δόξα του ηλιοβασιλέματος και δεν με απασχόλησε καν
άνευρο, με κακάο, γη, λίγο κέδρο, και ξανά μανά τα ίδια μέχρι το τέλος

έτσι αφιερώθηκα απερίσπαστος στην κατάνυξη των χρωμάτων του εσπερινού…

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Montecristo”