Montecristo Linea 1935 Maltes

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Haris
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:57 am

Montecristo Linea 1935 Maltes

Δημοσίευση από Haris »

Εικόνα
Montecristo Linea 1935 λοιπόν, η νέα σειρά που προστέθηκε στο vitolario των Montecristo. Την οποια ανακοινωσαν στο περασμενο φεστιβάλ αλλα ακομη δεν βγηκαν σε επίσημη κυκλοφορία. Αν ισχύουν οι πληροφορίες, θα παρουσιαστεί επίσημα 15 Απριλιου στην Μαδριτη.

Απο τα τρία πουρα της σειρας, το maltes με vitola Sobresalientes 53 x 153, ειναι το μεσαίο σε μέγεθος απο τα αλλα δυο. Απο τον σύντομο ελεγχο που έκανα στο διαδίκτυο, τετοιο μέγεθος ειχε μονο το RJ Capuletos EL16 και το Punch Supremos RE15 της Ελεβετιας.

Η σημαντικότερη καινοτομία στην νέα σειρα, ειναι το τρίτο, δακτυλιδι με το σημα των Μοντεκριστο στο ποδι με χρυσές γραμμές να το περιβάλουν. Αρκετα ξεχωριστό απο θεμα εμφάνισης, ομως εμενα με χαλάει κάπως. Ίσως γιατι μου αρέσουν τα πιο κλασικά και τα vintage δακτυλίδια!
Οπως και να εχει, η νεα ταξη πραγμάτων στα κουβανεζικα έχει αρχισει προ πολλου. Και εαν πέρσι κάποιοι έβλεπαν με καποιους προβληματισμους το δακτυλιδι στο πόδι, τι θα πουν φετος με το περιτύλιγμα του grand Churchill...


Tα πουρα βγαίνουν σε 20δες σε πραγματικά όμορφα κουτια που πρωτα λανσαριστικαν με το επετειακό 80ρι.
Εικόνα

Η συγκεκριμένη κούτα έφτασε Κύπρο απευθείας από το φωτεινό φεστιβάλ.
Και έχει κωδικο UBM DIC17
Εικόνα

Κρατάω το maltes που έχει μια απαλή και λεία υφή με σοκολατί wrapper. Αγγίζοντας - χαϊδεύοντας το, οι μονες ανωμαλίες ειναι τα δακτυλίδια. Ενα ομορφα περιποιημένο κλειστο κεφαλι και γεμάτα γήινα αρωματα να ξεχειλίζουν απο το ξυλινο κουτι... κεδρος και βανίλια!!!

Το κρατουσα αρκετα λεπτα πριν το κοψω και μιλουσα με γνωστους και φιλους για πολλα και διάφορα, μεχρι που στα ακροδάχτυλα μου ένιωσα το λαδι τους... Εκει χαμογέλασα...
Εκατσα, άραξα στην καρέκλα μου μου και εκοψα...

Προσεκτικά και σιγά σιγά, προσπαθώ να αφαιρέσω το πρώτο δακτυλίδι… αρκετά σφικτό, σχεδόν κολλημένο πάνω στο πούρο… ΄΄εχε χάρη να το σκίσω΄΄… με λίγη υπομονή το έβγαλα χωρις τραυματισμούς!
Εικόνα
Αρχίζω να ανάβω… μυρωδιές από κέδρο και σοκολάτα παντου!!
Βρεγμένη γή και λευκό πιπέρι ενώ στην γλώσσα μου, έμενε μια αλμύρα!!
Τραβάει καταπληκτικά ….
Ο παχύς, κρεμώδης, γαλάζιος καπνός γεμιζε το στόμα μου, χάιδευε τα ρουθούνια μου ανέβαινε ψηλά … σήκωνα τα μάτια μου ψηλά και τον παρακολουθούσα να χάνετε… ωραία αρχή!!!

Έβαλα κόκκινο γλυκό κρασί και συνέχισα…
Εικόνα
Έδωσε νότες μαύρης πικρής σοκολάτας και δυνατού εσπρέσο, ενώ στο πίσω πισω ο κέδρος κρατούσε την σημαία. Γεύση από αμυγδαλόψιχα και λίγη κανέλα!!! Κανέλλα, κύριοι, από εκεί είναι και η πικράδα που εψαχνα!! Ωραίο τεριασμα !!
Εικόνα
Μπήκε στο 2/3 και άρχισε να κάνει μια ωραία παχιά στάχτη, που όμως κατέληξε πάνω μου σε μια προσπάθεια για μια φωτογραφία !!!
Καιγόταν όμορφα και μύριζε υπεροχα… τοσο υπέροχα που έκανε όλους του γύρω να ψάχνουν από πού βγάνει το λιβάνι!!! Μέντα και πορτοκάλι έσπασαν κάπως την ξύλινη βάση του, η μέντα με κέρδισε, ήταν αυτό το κατι που ηρθε την κατάλληλη στιγμη για να κάνει το κάτι παραπάνω!!! Βρεγμένη γη, κέδρος, δερμα και μπαχάρια, μπήκαν στην πλούσια παλέτα του και διάρκεσαν αρκετά χωρις πίκρες.. η μάλλον, χωρις ενοχλητικές πίκρες!!! Το ρετροχάλι κάπως σκληρό αλλά ικανοποιητικό για το 3 μηνών πουρακλάκι μας.

Στο 3/3 εβγαλε μια… στρογγυλοποίηση!!!
Ξύλο, κρέμα και καφές ήρταν για λίγο, μέχρι που έκαναν ένα μικρό βήμα πίσω και η μαυρη σοκολάτα και το λευκο πιπέρι επικράτησαν σχεδων μέχρι το τέλος, άφηναν έναν όμορφο τσίμπημα στην γλώσσα που το κατάευχαριστιόμουν!!!

Πολλές και πλουσιες γευσεις, αρκετα εντονες ώστε να τις ξεχωρίσω!
Ισως είναι επειδη το πούρο διατέθηκε στο Festival,
Ισως γιατι γενικά είναι από τις πρώτες παρτίδες,
Ισως γιατι είχε καιρό να καπνίσω κατι ξεχωριστό…
Ισωε επειδη τα βρήσκω με τα Μοντε…

Προσωπικά μου άρεσε πάρα πάρα πολύ και εάν δεν είναι απλά τα ‘ίσως’’ μου αλλά είναι η πραγματικότητα, τότε θα μιλάμε για μια καταπληχτική νέα είσοδο στο Κουβανέζικο τοπ!!!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tommi
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:09 am

Re: Montecristo Linea 1935 Maltes

Δημοσίευση από tommi »

54αρι Μοnte 1935αρι και στουμπα ..γινεται???
Οhhh yes
Ευτυχως δεν το αναψα..Εικόνα

Στάλθηκε από το TA-1012 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άβαταρ μέλους
Haris
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:57 am

Re: Montecristo Linea 1935 Maltes

Δημοσίευση από Haris »

Εκεινο πρεπει να το έστριψε κανενας μαθητευομενος :lol: και απλα ετυχε να εχει το ιδιο χρωμα με τα αλλα!!! :lol: :roll: τρυπισε το και ελπιζουμε να... Φτιαξει!!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Montecristo Linea 1935 Maltes

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

το μεσαίο της σειράς, σ’ ένα κουβανέζικο format άγνωστο μέχρι το 2007
κι από κει και μετά φορεμένο σε εφτά special, regional και limited εκδόσεις
δεν το λες βέβαια και λιπώδες το Sobresalientes, αλλά το 53 με 153 παχαίνει στο μάτι κομμάτι

καθώς κεντάω το μαλτέζο ναύτη αναρωτιέμαι αν θα ‘χω 2/2 αποτυχίες στα 1935 ή αν θα ρεφάρω…

Εικόνα

τα πρώτα παφ έχουν μια ήπια γλυκύτητα με ξηροκάρπια, λάιτ δέρμα, κακάο σκόνη, γλυκόριζα και μια ιδέα τσίλι
το πούρο δείχνει να έχει ισορροπία και να υπόσχεται
βάζω και τη μύτη στην καύτρα και εισπράττω τις γνωστές κουβανέζικες ανατριχίλες
εκεί σκέφτομαι εσένα Χάρη και λέω «καλόν»

Εικόνα

καθώς πέφτει η πρώτη στάχτη, το maltes μπαίνει σε ένα σκοτεινό κακαώδες φεγγάρι
με κουβερτούρα να αλλάζει ελάχιστες στιγμές σε πραλίνα, εκείνο που κυριαρχεί όμως είναι το πικρό κακάο
η ένταση σε σχέση με το Δουμά είναι αρκετά χαμηλωμένη
λίγη καμένη ζάχαρη πάει για μια στιγμή να δώσει μια μικρή ίντριγκα αλλά αμέσως χάνεται
για αρκετή ώρα δεν συμβαίνει τίποτα κι η παλέτα δε δείχνει διατεθειμένη να ανοίξει άλλο

λίγο πριν τη μέση μια υγρή μουσκεμένη σταφίδα κι ένα άγλυκο σαβαγιάρ δίνουν μια αίσθηση πουτίγκας
με το τσίλι να ανεβάζει ένταση κι έναν σκοτεινό dry κέδρο να κάνει την εμφάνιση του

Εικόνα

το Sobresalientes γυρνάει τώρα σε πολύ bitter φάση
έχω σχεδόν άλλο μισό πούρο, αλλά όσο προχωράω φαίνεται πως η βελόνα κόλλησε
ο μαλτέζος κινείται συνέχεια στο ίδιο μοτίβο, σ’ ένα σκούρο κρεσέντο πικρού κακάο με μπόλικο πιπέρι και κέδρο
κι από κει και πέρα λες και μουλάρωσε, συνεχίζει ίδια και απαράλλακτα μέχρι το τέλος

Εικόνα

δεν ξέρω τι είχαν στο μυαλό τους οι κουβανοί
αλλά επιτρέψτε μου να αναρωτηθώ για το τι μπορεί να προσφέρει η σειρά 1935 στο Monte vitolario
με το blend τους να θυμίζει τις τελευταίες «αποτυχίες» της brand, Dantes και 80 Aniversario

θα μου πείτε μικρό το δείγμα και πρόωρο ενδεχομένως
ίσως, αλλά τόσα χρόνια έχω πλέον πειστεί πως η καλή κουβανέζικη μέρα απ’ το πρωί φαίνεται
προς το παρόν, καλύτερο το Maltes του Dumas αλλά μέχρι εκεί

και για να αποδώσω τα του Καίσαρος τω Καίσαρι, καλύτερα τα Open από τα 1935… ;)

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Montecristo Linea 1935 Maltes

Δημοσίευση από suleygiannis »

Εικόνα

Το τρίτο που δοκιμάζω από τη νέα σειρά των Μοντε, ελπίζοντας να είναι καλύτερο από τα άλλα δύο που δοκίμασα. Αυτό είναι και το μεσαίο σε μέγεθος. Πανέμορφο και αυτό εμφανισιακά με ωραίο ραπερ.
βγάζω το 3ο δαχτυλίδι, αυτό του ποδιού, του παίρνω το σκαλπ και ρουφάω. Ωραίες γεύσεις κρέμας, ξύλου και σοκολάτας αλλά σχεδόν δεν τραβάει...
Το ανάβω. Σφιχτό και ενοχλητικό τράβηγμα. Ξεκινάει με φουλ της σταφίδας. καλό λέω αλλά δεν τραβάει. :o
Δηλαδή οι Κουβανοί έφτιαξαν μια νέα σειρά, έβαλαν 3 δαχτυλίδια και ωραία κουτιά και κατάφεραν και έφτιαξαν ένα πούρο με 53αρι δαχτυλίδι που να μη ρουφάει. Σαφώς πρόκειται περί κατορθώματος. Είμαι στο τσακ να το πετάξω από το μπαλκόνι αλλά σκέφτομαι ότι δεν το έχω ξανακαπνίσει και με τρώει η περιέργεια. Παίρνω ένα ξύλο από καλαμάκι (αχρησιμοποίητο προφανώς) και το σουβλίζω μέχρι τέλους. Τώρα καπνίζεται.
Ξύλο και ξηροί καρποί έρχονται. Τουλάχιστον καίγεται σωστά.
Περνάει κάποια ώρα και βγάζει μια ενοχλητική πίκρα αλλά φεύγει γρήγορα. Συνεχίζει με κάτι ωραίους καφέδες και κακάο στο παρασκήνιο. Το κακάο γίνεται πιο έντονο και το πούρο ξαφνικά μου αρέσει για ένα διάστημα. Μετά τη μέση όμως βγάζει μια χωματίλα και μέχρι το τέλος η χωματίλα εναλλάσσεται με το κακάο.
Αν βγάλουμε στην άκρη ότι το πούρο δεν καπνιζόταν, κατά τα άλλα πιστεύω ότι από τα 3 της νέας σειράς που κάπνισα αυτό θα είχε κάτι να δώσει. Ποτέ δεν ξέρεις όμως. Και πάλι όχι κάτι το ιδιαίτερο. Θα δείξει. Ίσως το ξαναδοκίμαζα κάποια στιγμή, αλλά σίγουρα δε θα έδινα τα 28,50 ευρώ που κάνει στην Ελλάδα.
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Montecristo Linea 1935 Maltes

Δημοσίευση από Svensk »

Εμφανισιακά έσκιζε. Σαν σοκολάτα.
Το κρατούσα και το χάιδευα για ώρα. Πανέμορφο!

Εικόνα
Το πρε υποσχόταν λαγούς και πετραχήλια. Βαριές βιντατζ γεύσεις καφέ σοκολάτας και τσαγιού.

Τσάι, ήταν και η πρώτη γεύση που κατεγραψα...και τσαι...πολες φορες και τίποτα... και λίγο τσαι...και...
το βαρέθηκα και το ευθανατησα.
Ίσως, λαμβάνοντας υπόψη την τιμή του, η μεγαλύτερη πατάτα που εχω καπνίσει.
Εικόνα
Όταν ένα πούρο δεν αξίζει τις αρνητικές του συνέπειες, κατά την άποψη μου δε συντρέχει λόγος να τις υποστούμε.
Δεν ξέρω πως να σχολιάσω τις επιδόσεις των Κουβανών. Δεν μπορώ να διανοηθώ πως αφήνουν τέτοιες μπαρούφες να κυκλοφορούν. Αφού τα τεστάρουν πριν τα αμολήσουν.
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Montecristo Linea 1935 Maltes

Δημοσίευση από Fairlight »

Ρε παιδιά έχω ανάψει αυτή την στιγμή ένα Maltes που μου χορήγησε ο Στάθης και με έχει πάει τρομπόνι-Σαλέα. Μπαίνω και διαβάζω ότι οι μισοί σχεδόν βρήκατε σφικτά πούρα.

Μα καλά τι κάνανε πάλι οι νησιώτες? :evil:
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Montecristo”