Montecristo Linea 1935 Leyenda

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Haris
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:57 am

Montecristo Linea 1935 Leyenda

Δημοσίευση από Haris »

Montecristo Linea 1935
Leyenda (55x165 mm)

Μετα το maltes, φτάνει στα χερια μου και το Leyenda!!! Το όποιο επίσης ανήκει και αυτο στην νεα σειρα των, montecristo, linea 1935 η οποια πριν λίγες μερες βγήκε και επίσημα στις αγορες!!!
Εικόνα
To 55 δακτυλίδι γεμίζει το χέρι και κανει την "κλασσική" κίνηση κρατήματος πουρου, με τον δείκτη να κλείνει γύρο απο το πουρο, δύσκολη!!! 8)

Το καπνισα την Κυριακή που περασε που ηταν μια ομορφη μερα για μενα, ειχα γαμο βλεπετε και επρεπε να το γιορτάσουμε δεόντως!!! Και δεν ηταν και οποιοσδήποτε γαμος... Αλλα ο γαμος της μανας του γιου μου :) :roll: :roll:

Το πουρο ητανε φρέσκο, Δεκέμβριος 17... Μαλακο, επίσης λαδερο και πολύ πολυ κοντά εμφανισιακά με το maltes που εκαναν παρεα!!!
Και αν το maltes μου αρεσε,το συγκεκριμένο με έφτιαξε... :wink:
Ηταν και η μερα τέτοια, ημουνα και εγω σε τρελό κέφι, τραβουσε άριστα ... Ε δεν ηθελε και πολύ... Πολλα πουρα θα με ειχαν ενθουσιάσει την συγκεκριμένη περίσταση αλλα το Monte εκανε το κλικ, καταρχήν ηταν απο την αρχη σοφτ, ελαφρύ προς μέτριο θα έλεγα που άρχισε με Κρεμα και ΣΟΟΟΟΟΟΚΟΛΑΤΑ!!! Τι σοκολατα, ενα βουνο να τρέχει άφθονη όμως. Δεν θυμάμαι να έχω ξαναδοκιμάσει κάτι τέτοιο σε φρεσκο πούρο. Επιασα ενα ποτήρι νερο και έκανα γαργαρα... Ξανα... Σοκολατα γάλακτος με αμυγλαδα,σαν την ΙΟΝ ητανε ρε γαμωτο!!! :D :D
Καιγοταν ομορφα και χωρις να θελω να ριξω την στάχτη στο κουστούμι μου, εκανα να την άφησω σιγα σιγα στο τασακι, ελα που δεν έπεφτε... Ειμαι σίγουρος οτι σε όλους έχει ξανατύχει αλλα αυτή την φορά ηταν πολύ σκληρή, το χοντρο δακτυλίδι βοηθησε βέβαια ομως στο τελος τα καταφερα... :!:
Το αφησα και τραβηξα μια γερή γλυκιά τζούρα, την οποια φυσηξα ψηλα, δυνατά και ειδα τον καπνό τα χάνετε στον ανοιξιάτικο ουρανό της Λεμεσού!!! . Στο τρίτο τρίτο ηρθε ο καφες και έκλεισε το ματι... Πικρός γαλλικός ενω επίσης διέκρινα ξηρoύς καρπούς, να τολμήσω μεσα στις σκεψεις μου, να γίνω και συγκεκριμένος και να πω κασιους!!!

Εφτασε στο τελος μετα απο μια ωρα και 20 λεπτα... Ειναι νωρίς αλλα αμα φρέσκο είναι τέτοιο, τι θα λεει σε 2-3 χρόνια???


Απο εμενα, στο κυνήγι του χαμενου θυσαυρου, περνει αξια τον τιτλο του el Dorado!!!!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Montecristo Linea 1935 Leyenda

Δημοσίευση από suleygiannis »

Εικόνα

Το δεύτερο πούρο που δοκιμάζω από τη νέα σειρά των Montecristo, με το πρώτο το Dumas να μου αφήνει ανάμεικτα συναισθήματα.
Με πιάνει δέος μπροστά στο μέγεθος του πούρου. Πραγματικά τεράστιο. Του πηγαίνουν και τα 3 δαχτυλίδια. Το πούρο έχει το ίδιο ακριβώς μέγεθος με το Monte 80 Anniversario, το οποίο αποδείχθηκε αδιάφορο. Ελπίζω το Leyenda να είναι καλύτερο.
Φαίνεται καλά κατασκευασμένο. Για να δούμε. Το πρε φανερώνει έντονες γεύσεις όχι όμως τόσο ευδιάκριτες. Ξύλο και πολύ πιπέρι. Το ανάβω. Τραβάει σωστά. Ξύλο έντονο κι από πίσω αμυδρά ξηροί καρποί και κάτι γλυκό. Δεν υπάρχουν σημάδια νεότητας στο πούρο. Μετά από κανα 10λεπτο αυτό το γλυκό που καταλάβαινα είναι ζάχαρη. Αργότερα βγάζει μια κρέμα που κρατάει λίγο και πιο μετά και κάτι σαν κεράσι.
Αν κάπνιζα μόνο το πούρο και δε διάβαζα το βιβλίο μου θα είχα βαρεθεί. Αδιάφορο. Το καπνίζω μέχρι τέλους μήπως και αλλάξει κάτι. Αλλιώς θα το είχα πετάξει στη μέση.
Στο Χάρη είδα ότι άρεσε. Δεν ξέρω εγώ απογοητεύτηκα...
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Montecristo Linea 1935 Leyenda

Δημοσίευση από suleygiannis »

Τελικώς, παρά τις περί του αντιθέτου φήμες, το Leyenda εμφανίστηκε στην Ελλάδα και τιμολογήθηκε έναντι 32,50 ευρώ.
Να πω ότι το ίδιο πούρο στην Ισπανία κάνει 19 ευρώ.
Δύσκολα όμως θα το βρει κάποιος, όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και οπουδήποτε, μιας και γενικά από τη νέα σειρά δεν κυκλοφόρησαν τόσες πολλές κούτες.
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Montecristo Linea 1935 Leyenda

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

μετά τις απογοητεύσεις του Μαλτέζου (κάπως λιγότερο) και του Δουμά (πολύ περισσότερο)
το τεράστιο 165 x 55 Maravillas No.2, ίδια vitola με το 80 Aniversario
είναι το τρίτο και τελευταίο πούρο της Linea 1935 που δοκιμάζω

ευγενική χορηγία του Στάθη τον οποίο και ευχαριστώ mucho
με το τρίτο ποδαράτο δαχτυλίδι να χτυπάει κομμάτι άσχημα στο μάτι και την ψυχή
για κουβανέζικο βεβαίως-βεβαίως...

Εικόνα

για κανένα εικοσάλεπτο-μισάωρο καπνίζω και δεν καπνίζω
το Leyenda ξεκινάει έχοντας ένα αέρα-πατέρα αλαφροΐσκιωτο σώμα
με κακάο σκόνη και μια ασθενική βανίλια στα όρια της υποψίας

Εικόνα

στη συνέχεια όμως σκάει ένας Εικόνα και ψάλλει το δεύτε λάβετε φως
καφέδες, σοκολάτα, κέδρος και καραμέλα βγαίνουν από το Ιερό
με φουρνιστό ψωμί, πιπερομπάχαρα, και γρασιδάτες πινελιές να με ξυπνάνε από το ληθαργικό πρώτο μέρος

Εικόνα

η συνέχεια έχει κι άλλα πλούτη, απρόσμενα - στα όρια της έκπληξης, και πολύ καλοδεχούμενα
ο πήχης ανεβαίνει με νότες από μέλι ανακατωμένο με καρύδια, τρούφα, κι ένα σιρόπι κερασιού
που εναλλάσσονται με πινελιές από εσπεριδοειδή, δέρματα, κουβανέζικη γη, και άχυρο
με τη βανίλια να παίρνει το πάνω χέρι, τα πιπέρια να ανεβάζουν ένταση
και το τελευταίο 3ο του Leyenda να είναι (άλλο) ένα κουβανέζικο ποίημα

ρε σεις, τι ωραίο πούρο! (κυρίως από τη μέση και μετά)
επιτέλους, γιατί αν και fan του Κόμη, είχα αρχίσει να απογοητεύομαι και να σιχτιρίζω…

Στάθαρε ευχαριστώ τα μάλα αγόρι!

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
ΣτάθηςAssos
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Montecristo”